www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO

Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

Pokud zrovna nemáte dovolenou a na víkend zůstáváte v Praze, nezoufejte a vypravte se prozkoumat třeba Drahaňské údolí. K jednomu z nejromantičtějších městských údolí se můžete dostat autobusem č. 162, který má svou konečnou pod výrazným skalním ostrohem v ulici Pod Zámečkem. Po pár set metrech asfaltu, který vede podél Drahaňského potoka, narazíte na čističku odpadních vod. Když budete mít štěstí, v přilehlé nádrži uvidíte želvy, jak se vyhřívají na sluníčku. Před lety je sem kdosi vypustil a ony se postupně staly místní raritou.

Drahaňské údolíDrahaňské údolíDrahaňské údolí

Drahaňské údolí

Kousek za nádrží asfaltová cesta končí a začíná pravá romantika. Ráj botaniků začíná už o kus dřív. Vlastně téměř celé Chabry jsou díky rozmanitosti terénu, četnosti mokřadů místem, kde se daří řadě rostlin a živočichů.

Údolí měnící se v rokli

Zpočátku je Drahaňské údolí široké. Mezi svahy se pohodlně vejdou louky, políčka. Cestou podél potoka můžete obdivovat nádherné staleté vrby a spoustu dalších dřevin. Pohodlná zpevněná cesta vede kolem bývalého mlýnského náhonu až k Drahaňskému mlýnu, dominantě celého údolí. Tohle pohádkové stavení tu stojí už od roku 1343. Je obydlené a řádně udržované.

Drahaňské údolíDrahaňské údolíDrahaňské údolí

Drahaňské údolí

Dál už se údolí povážlivě zužuje. Jeho spodní část se proto nazývá roklí. Na obou stranách prudkých svahů jsou rozesety chatičky starých dobrých rekreantů, ale také velké obytné domy. Nejde-li se ke vchodu dostat z horní cesty, můžete vidět také po domácku vyráběné lanovky, díky kterým majitelé dostávají břemena do svých obydlí. Pohyb nahoru a dolu a to několikrát denně dělá z místních obyvatel skutečné kamzíky. Buďto mají svalnatá lýtka nebo lanovku. Jinak to v Drahani nejde.

Drahaňské údolíDrahaňské údolíDrahaňské údolíDrahaňské údolí

Podivnosti v zastavení U hastrmana

Stylové je také zastavení U hastrmana. Není to tak dávno, co se tu dala objednat třeba káva s tatrankou. Průměr stolku u okénka jen mírně přesahoval průměr hrnku s vlažným obsahem. Podivností spojených s tímto občerstvením bylo víc – gauč v potoce, fóliovník z potravinářské folie atp. Možná právě kvůli tomu zůstala pro letošek Drahaňská rokle bez občerstvovací stanice. 

Drahaňské údolí

Drahaňské údolíDrahaňské údolíDrahaňské údolí

S posledním domem trčícím ve stráni začíná skutečná rokle a pro mnohé stezka odvahy. Pořádným sešupem se jde stále podél potoka, který je nutno v několika bodech přeskakovat z jedné strany na druhou. Někde se dá přejít po kládě, jinde po kameni. Vyznavači adrenalinových zážitků by možná tento hodnotili vysoko. Zvlášť bikeři, kteří úsek plný kořenů, nerovností a dalších záludností, projedou bez toho, aniž by dobrovolně či nedobrovolně z kola slezli, zaslouží uznání. Pak už ale zasloužená odměna – odpočinková procházka či projížďka na kole podél Vltavy buď ve směru na Prahu, nebo do Kralup na Vltavou. Nedaleko je také přívoz, kterým se dá dostat do Roztok.

Drahaňské údolí

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Roztoky u Prahy: útočiště Pražáků nepražáků
Publikováno: 5.4.2011
Kdo byl v Roztokách u Prahy před několika lety, dnes by zřejmě stejné místo, ležící na levém vltavském břehu, těžko poznával. Kromě zámečku, který si po staletí drží svou původní podobu, se totiž Roztoky neobvykle rozrostly.

ČR: Praha – Židovské město II: Synagogy
Publikováno: 28.6.2018
Dnes už z pražské židovské čtvrti nestojí žádné budovy, vyjma synagog a tajemného Starého židovského hřbitova, o němž jsme psali v předchozím díle. Synagogy patří ortodoxní Pražské židovské obci, v některých jsou expozice Židovského muzea. V běžném návštěvnickém režimu si je můžete prohlédnout.

ČR, Praha – Valdštejnská zahrada a jiná malebná zákoutí
Publikováno: 5.11.2017
Tentokrát se vydáme na procházku pražskými uličkami. Vyhneme se hlavním atrakcím města a navštívíme spíše místa se svébytnou atmosférou, kterou si určitě zamilujete.

ČR, Praha - Troja: zoo, která plní zvířecí sny - VIDEO
Publikováno: 24.6.2014
V trojské zoologické zahradě byl snad každý a každý, kdo tam byl, se tam rád vrací. Nejen Češi, ale i zahraniční turisté jsou tímto rájem zvířat na vltavském břehu doslova okouzleni.

ČR, Praha – Kunratický les
Publikováno: 4.10.2017
Praha nabízí kromě úchvatných památek, výborné kuchyně a ještě lepšího piva i výlety do přírody. Jedno její malebné přírodní zákoutí dnes navštívíme. Bude jím Kunratický les.

ČR, Praha – návštěva botanické zahrady
Publikováno: 24.2.2016
Poté, co jsme si řekli o krásné procházce Prokopským a Dalejským údolím, vás zavedeme do další zelené oázy Prahy. Tentokrát se vydáme do městské části Trója, kde lze obdivovat hned několik turistických atrakcí.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž II
Publikováno: 10.2.2016
Poté, co jsme si prohlédli okolí žižkovské věže, vydali jsme se do jejího nitra. Předtím jsme si ještě prohlédli 10 obrovských soch malých lezoucích batolat (tzv. Mimina Babies), které byly v roce 2000 instalovány na konstrukci věže.

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO
Publikováno: 1.1.2013
Kostela stojícího na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech si nelze nevšimnout. Tahle menší románská stavba má jakési zvláštní kouzlo a všechny, kdo o něm něco málo ví, k sobě přitahuje jako magnet.

ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO
Publikováno: 10.4.2012
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vinicemi Sv. Kláry, je její významnou dominantou.

Dvojí osudová siréna města Kralupy - VIDEO
Publikováno: 16.11.2010
Kralupy nad Vltavou - před 2. světovou válkou něco jako středobod českého průmyslu, krátce před jejím koncem pak jen ruiny kdysi prosperujícího města. V poledne 22. března 1945 vytrhl kralupské z jarního rozjímání pronikavý zvuk sirény. Krátce poté pak Američané shodili na město víc než 12 set bomb a přisoudili tak Kralupům jedno smutné prvenství - válkou nejvíc poničené české město.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – naučná procházka botanickou zahradou
Praha má mnoho krásných míst. Jedním z nich je i trojská botanická zahrada na pravém břehu Vltavy...

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Botanická zahrada Praha
Areál s celoročním provozem je zasazen do jižní skalnaté stráně bývalých trojských vinic. Jeho ex...


Souvisejicí videa

ČR, Praha - Troja: ZOO, která plní zvířecí sny
Zoologická zahrada v Praze – Troji patří k nejkrásnějším na světě. Denně přivítá tisícovky lidí. ...

ČR, Praha: příprava na parkurovou sezonu
S kamerou jsme navštívili Sportovní stáj Golem, v Praze – Dolních Chabrech, abychom vám přiblížil...

ČR, Praha: mysteria chaberského kostela
Románský kostelík na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech, byť svými rozměry nenápadný, je...

ČR: Praha -Trojský zámek - skvostné baroko
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vi...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.7.2019
Dřevěný kostel svatého Mikuláše z počátku 17. století, jehož oprava trvala téměř tři roky, mohou lidé navštívit v Hradci Králové v Jiráskových sadech až do konce září.
19.7.2019
Všichni milovníci turistiky se i letos mohou těšit na v pořadí již osmnáctý Národní výstup na Sitno, který se uskuteční v neděli 21. července.

18.7.2019
Letošní třetí ročník Dnů lidové architektury ve Středočeském kraji, jehož hlavním centrem se staly Skalní domy Regionálního muzea Mělník a centrum obce Lhotka, se uskuteční od 20. do 28. července. Slavnostní zahájení v obci Lhotka u Mělníka bude v sobotu 20. července od 11 hodin.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – LAOS:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 20. 7. 2019
svátek:Ilja
dnes:
sobota 20.7.
30 °C
zítra:
neděle 21.7.
27 °C