ČR: Praha - Malostranské náměstí

Podobně jako jiná pražská náměstí také Malostranské za staletí své existence vystřídalo několik názvů – Rynk, Malostranský rynek, Štěpánské náměstí a kdybyste byli obyvateli Prahy v druhé polovině 19. století, nejspíše byste o něm mluvili jako o náměstí Maršála Radeckého. Dnešní Malostranské náměstí je rozděleno na horní a dolní.
Údajně nejkrásnější barokní stavba Prahy - kostel svatého Mikuláše, postavený řádem jezuitů, který náměstí dominuje a zároveň ho rozděluje, zde stál již od konce 13. století. Ten dnešní ovšem vznikl v období padesáti let (1704 - 1755). Tento chrám je v oblasti lodi zevnitř zdoben stropními freskami od Jana Lukáše Krackera z roku 1760, obrazy na stropě 70 metrů vysoké kupole namaloval František Xaver Palka.
V horní části náměstí se z významných staveb nachází například Profesní dům jezuitů, který v současnosti slouží jako budova Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, a rokokový Grömlingovský palác. Ten vznikl v letech 1764 – 1785 spojením pěti samostatných měšťanských domů a je zdoben plastikami mytologických postav. V druhé polovině 19. století se ve spodních prostorech příznačně nacházelo Café Radetzky, které nejprve bylo důstojnickou kavárnou, ale později se stalo oblíbeným místem velikánů české kultury. Prostory jsou kavárnou dodnes, ovšem s pozměněným názvem na Square Malostranská.
Mezi další důležité stavby se jednoznačně řadí palác Smiřických, Šternberský palác a Helikovský dům, které patří do komplexu budov Parlamentu České republiky.
Ke konci 19. století bylo náměstí protnuto kolejemi koněspřežné tramvaje a v roce 1905 byla trať elektrifikována. O pár let později ji nahradila první pražská autobusová linka. V současné době tudy prochází jak tramvaje, směřující na stanici metra Malostranská, na Újezd a k Rudolfinu, tak autobusová linka 292. Náměstí je poseto různými obchůdky se suvenýry a hlavně restauracemi a kavárnami, v nichž vás obklopí a rázem pohltí uvolňující atmosféra staré Prahy.
Pro kolemjdoucí je mimo jiné důležitá také Nerudova ulice, která je dovede až k Pražskému hradu, nebo Mostecká ulice. Ta je součástí tzv. Královské cesty, historické trasy po níž projížděli budoucí čeští králové ke korunovaci na Pražský hrad. Mosteckou ulici, která plynule navazuje na Karlův most, najdete v jihovýchodní části náměstí.
Text a foto: Maxim Kucer
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Pražský hrad

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění

ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov

ČR, Malostranské náměstí: cestou na Hrad - VIDEO

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí

ČR: Praha - Náměstí 14. října

ČR: Praha - náměstí Míru

ČR: Staroměstské náměstí v Praze

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.

ČR: Praha - náměstí Republiky

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.

Václavské náměstí v Praze
Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad

ČR: Praha - Karlovo náměstí

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.