www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Malostranské náměstí

ČR: Praha - Malostranské náměstí

Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

Malostranské náměstíPodobně jako jiná pražská náměstí také Malostranské za staletí své existence vystřídalo několik názvů – Rynk, Malostranský rynek, Štěpánské náměstí a kdybyste byli obyvateli Prahy v druhé polovině 19. století, nejspíše byste o něm mluvili jako o náměstí Maršála Radeckého. Dnešní Malostranské náměstí je rozděleno na horní a dolní.

Údajně nejkrásnější barokní stavba Prahy - kostel svatého Mikuláše, postavený řádem jezuitů, který náměstí dominuje a zároveň ho rozděluje, zde stál již od konce 13. století. Ten dnešní ovšem vznikl v období padesáti let (1704 - 1755). Tento chrám je v oblasti lodi zevnitř zdoben stropními freskami od Jana Lukáše Krackera z roku 1760, obrazy na stropě 70 metrů vysoké kupole namaloval František Xaver Palka.

Malostranské náměstí

Horní část náměstíV horní části náměstí se z významných staveb nachází například Profesní dům jezuitů, který v současnosti slouží jako budova Matematicko-fyzikální fakulty Univerzity Karlovy, a rokokový Grömlingovský palác. Ten vznikl v letech 1764 – 1785 spojením pěti samostatných měšťanských domů a je zdoben plastikami mytologických postav. V druhé polovině 19. století se ve spodních prostorech příznačně nacházelo Café Radetzky, které nejprve bylo důstojnickou kavárnou, ale později se stalo oblíbeným místem velikánů české kultury. Prostory jsou kavárnou dodnes, ovšem s pozměněným názvem na Square Malostranská.

Kostel svatého MikulášeKostel svatého Mikuláše

Mezi další důležité stavby se jednoznačně řadí palác Smiřických, Šternberský palác a Helikovský dům, které patří do komplexu budov Parlamentu České republiky.

Ke konci 19. století bylo náměstí protnuto kolejemi koněspřežné tramvaje a v roce 1905 byla trať elektrifikována. O pár let později ji nahradila první pražská autobusová linka. V současné době tudy prochází jak tramvaje, směřující na stanici metra Malostranská, na Újezd a k Rudolfinu, tak autobusová linka 292. Náměstí je poseto různými obchůdky se suvenýry a hlavně restauracemi a kavárnami, v nichž vás obklopí a rázem pohltí uvolňující atmosféra staré Prahy.

Malostranské náměstí

Pro kolemjdoucí je mimo jiné důležitá také Nerudova ulice, která je dovede až k Pražskému hradu, nebo Mostecká ulice. Ta je součástí tzv. Královské cesty, historické trasy po níž projížděli budoucí čeští králové ke korunovaci na Pražský hrad. Mosteckou ulici, která plynule navazuje na Karlův most, najdete v jihovýchodní části náměstí.

 

Text a foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Pražský hrad
Publikováno: 17.10.2007
Pražský hrad. Ohromná stavba v centru Prahy a sídlo vládců (nyní prezidenta republiky) je památkou, jejíž historie je velice dlouhá a rozmanitá hlavně co se týče rozvoje stavby.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění
Publikováno: 29.10.2017
Praha nabízí k vidění mnoho nádherných památek, náměstí i zákoutí. Tentokrát vás zavedeme do městské části Holešovice, známé hlavně díky Výstavišti. Avšak my svou pozornost zaměříme na Veletržní palác.

ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov
Publikováno: 21.6.2018
Žádný návštěvník Prahy by si neměl nechat ujít prohlídku židovského města, resp. památek, které tu po něm zbyly. Patří k tomu nejtajemnějšímu a nejkrásnějšímu, co můžete v tomto městě vidět. A nejen zde. Význam Starého židovského hřbitova dalece přesahuje hranice Prahy i Čech, je nejstarším a nejlépe dochovaným židovským hřbitovem v celé Evropě!

ČR, Malostranské náměstí: cestou na Hrad - VIDEO
Publikováno: 18.2.2014
Žádný správný turista Malostranské náměstí nemůže minout. Je totiž součástí královské cesty, tedy cesty, kudy se panovníci přesouvali ke korunovaci.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR: Praha - Náměstí 14. října
Publikováno: 29.6.2012
Nedaleko od stanice metra Anděl se nachází toto malé náměstí s překrásným novorenesančním kostelem.

ČR: Praha - náměstí Míru
Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

ČR: Staroměstské náměstí v Praze
Publikováno: 20.5.2011
Dnes se vydáme do srdce Prahy na Staroměstské náměstí.

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.
Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

ČR: Praha - náměstí Republiky
Publikováno: 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.
Publikováno: 27.4.2012
Na Hradčanském náměstí můžete kromě dříve zmíněného Schwarzenberského paláce nebo Arcibiskupského paláce objevit další architektonické skvosty, o kterých vám povíme v dnešním článku.

Václavské náměstí v Praze
Publikováno: 22.1.2008
"Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím." Tato věta je vytesána na podstavci sochy sv. Václava od Aloise Dryáka na Václavském náměstí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjevy z krásných zákoutí na cestě k Pražskému hradu. Foto: Maxim Kucer

ČR: Praha - Karlovo náměstí
Fotografie z Karlova náměstí; budov, které ho obklopují a blízkého okolí. Foto: J. Štantejský

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-5 °C
zítra:
neděle 17.1.
-9 °C