www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Náměstí 14. října

ČR: Praha - Náměstí 14. října

Publikováno: 29.6.2012
Nedaleko od stanice metra Anděl se nachází toto malé náměstí s překrásným novorenesančním kostelem.

Kostel sv. VáclavaNáměstí můžete hledat mezi ulicemi Štefánikova a Zborovská, v případě, že se vydáte severovýchodním směrem od dopravního uzlu Anděl. Mezi pozoruhodnosti náměstí, které se kdysi nazývalo Václavské, patří například novorenesanční trojlodní kostel svatého Václava, Portheimka nebo Medvědí kašna.

Svůj nynější název toto místo dostalo ve 20. letech 20. století. Je odvozen od generální stávky proti Rakousku-Uhersku toho samého dne v roce 1918.  

 

Portheimka – Dientzenhoferův palác

Kilán Ignác Dientzenhofer, významný barokní stavitel německého původu, (je autorem takových staveb jako například kostel sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech, kostel sv. Kateřiny, Invalidovny v Karlíně nebo se podílel na dostavbě kostela sv. Mikuláše) získal v druhém desetiletí 18. století pro vlastní potřebu pozemky v oblasti dnešního Smíchova. Na místě bývalého kartuziánského kláštera začal pro svou početnou rodinu stavět letní rezidenci v podobě italizujícího barokního zámečku. Strop oválného hlavního sálu v přízemí z umělého mramoru, je tvořen freskou Bakchanále od Václava Vavřince Reinera.

Náměstí 14. října

Průčelí sálu s francouzským oknem je zdobeno alegorií Dne a Noci. Zahrada letohrádku byla upravena do podoby francouzského parku, v němž nechyběly bazénky a mnoho soch. Na začátku 19. století Portheimka získala zcela nový účel, když ji její nový majitel, Ferdinand Delorme, přestavěl na továrnu na cikorii. V roce 1815 ji zakoupili Mojžíš a Leopold Porgesovi z Portheimu, po nichž nese stavba svůj dnešní název.

Kostel sv. Václava

V roce 1919 byla část francouzského parku zbourána kvůli výstavbě bytových domů. Portheimka pak postupně sloužila odborářům, svazákům, Muzeu Starého Smíchova, Galerii D a po rekonstrukci v 90. letech dnes patří Národnímu domu Praha, která zde provozuje galerii a kavárnu Prezident. 

 

Kostel sv. Václava

V druhé polovině 19. století zažíval český Manchester, jak se říkalo Smíchovu, bouřlivý rozvoj, kvůli němuž bylo rozhodnuto o vybudování důstojného náboženského chrámu. Se stavbou podle plánu architekta Antonína Barvitia se začalo v roce 1881 na místě starého farního kostela sv. Filipa a Jakuba a již roku 1885 byl chrám vysvěcen.  

Náměstí 14. října

Medvědí kašna

Autorem tohoto díla z roku 1689 byl hradní sochař Jeroným Kohl (autor kašny na II. nádvoří Pražského hradu) a kašna se původně nacházela v místech Jiráskova mostu. Jméno kašna získala podle části mezi spodní a horní mísou, která má podobu tří medvědů. Vršek kašny zdobí majestátní Neptun, který však přišel o svůj původní pozlacený trojzubec.

 

Náměstí 14. října

 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha
Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

ČR, Praha: Michle - klidná i průmyslová čtvrť
Publikováno: 20.7.2012
Pojďte se s námi něco dozvědět o jedné z nejznámnějších pražských čtvrtí.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.12.2019
SNM – Přírodovědecké muzeum vás zve na výstavu TRITRI – Tatry očima geologů. Ta prostřednictvím fotografií přináší pohled na práci geologů snažících se různými výzkumnými metodami dešifrovat a pochopit složitou geologickou historii vytvářející unikátní přírodní klenot.
5.12.2019
Chvíle klidu a pohody zažijete ve dnech 7. a 8. prosince v souboru lidových staveb v Zubrnicích, nejmladším skanzenu v Čechách. Od 9 do 16 hodin si zde připomenete vánoční zvyky z přelomu 19. a 20. století.
4.12.2019
Muzeum slovenské dědiny v Martině vás zve na poslední letošní akci s atmosférou Vánoc, která se uskuteční v neděli 8. prosince.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 6. 12. 2019
svátek:Mikuláš
dnes:
pátek 6.12.
2 °C
zítra:
sobota 7.12.
6 °C