www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha

ČR: Praha - Náměstí Svatopluka Čecha

Publikováno: 6.7.2012
Čechovo náměstí se dá považovat za centrální bod Vršovic, kde si v letních dnech můžete příjemně odpočinout na některé z laviček.

Náměstí ve tvaru nepravidelného čtverce ležící v Praze Vršovicích mezi ulicemi Madridská, Moskevská, Tolstého a Slovinská. Náměstí, které bylo pojmenováno na počest jedné z největších českých literárních osobností, vzniklo roku 1910 na pozemku, kde se původně nacházel hřbitov.

Náměstí Svatopluka Čecha

 

Většinu plochy téměř dvouhektarového náměstí zabírá park, který je neustále pro veřejnost otevřen. Na náměstí staví tramvajové linky 4 a 22, přičemž poblíž můžete zaskočit do café/baru Milá tchýně nacházejícího se v Minské ulici. Z náměstí se také snadno dostanete během několika minut například k nákupnímu centru Eden a s ním sousedící SynotTip aréně.

 

Náměstí Svatopluka Čecha

 

Kostel svatého Václava

Dominantou náměstí je kostel svatého Václava s 80 metrů vysokou věží se zvonicí.Kostel sv. Václava Tento kostel, postavený na konci 20. let za použití železobetonu jako stavebního materiálu, navrhl světoznámý český architekt Josef Gočár (nejvíce jeho staveb můžete spatřit v Hradci Králové). Původně měl být kostel postaven v pseudorenesančním stylu podle návrhu Bohumila Hrabě, nicméně nakonec  byla vypsána nová soutěž o architektonické koncepci chystaného kostela, kterou v červenci 1928 vyhrál výše zmíněný Gočár. V září 1930 byl kostel vysvěcen a dodnes se zde pravidelně konají bohoslužby.

 

Heroldovy sady

Kostel sv. VáclavaPůvodně Městské sady a Sady Naděždy Konstantinovny Krupské (ruská bolševická revolucionářka, manželka V. I. Lenina) dnes nesou jméno na památku významného vršovického starosty Josefa Herolda, který se mimo jiné zasadil o založení Besedy nebo vršovického Sokola. Oblast dnešního více než hektarového parku sousedícím s náměstím, byla kdysi dávno, v období středověku, vinicí řádu německHeroldovy sadyých rytířů. V 19. století zde byl vysázen morušový sad, který poskytoval potravu bourci morušovému, z jehož kokonů se vyrábí hedvábí. Když se z Vršovic oficiálně stal městys, v parku byl na památku této události vztyčen kamenný jehlan.

V současné době ve Vršovicích probíhá iniciativa nazvaná „Strom za každé nové dítě“, kterou radnice považuje za jeden z nejúspěšnějších projektů Prahy 10 v oblasti životního prostředí. Díky němu se od roku 2007, kdy byl projekt spuštěn, vysadilo na 1500 stromků, avšak radnice začíná řešit problém prostoru pro nové stromky.

Heroldovy sady 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Pražská čtvrť Vršovice
Publikováno: 6.3.2008
V roce 1885 se osada Vršovice stala městečkem a v roce 1902 se staly městem. Vršovice jsou součástí městské časti a městského obvodu Praha 10 na jihovýchodě hlavního města. Vršovice sousedí se Strašnicemi, Nuslemi, Vinohrady a Michlí.

ČR: Praha - Náměstí 14. října
Publikováno: 29.6.2012
Nedaleko od stanice metra Anděl se nachází toto malé náměstí s překrásným novorenesančním kostelem.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR, Praha: Náměstí Bratří Synků a okolí
Publikováno: 7.9.2012
Náměstí Bratří Synků, kdysi Metodějovo a Riegrovo náměstí, je centrem pražské čtvrti Nusle. Pro náměstí o čtvercovém půdorysu, které protínají tramvajové koleje, je charakteristická parková úprava, která zde byla již dříve, ale oproti dnešku zde stálo také tržiště.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR: Praha - náměstí Míru
Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

ČR: Karlovo náměstí v Praze
Publikováno: 23.9.2011
Karlovo náměstí, největší náměstí v Praze, jedno z největších v Evropě a na světě vůbec, se nachází v pražské části Nové Město. Náměstí má obdélníkový tvar o rozloze 80 550 čtverečních metrů.

ČR: Praha - náměstí Republiky
Publikováno: 4.5.2012
Pražské náměstí Republiky leží na rozhraní Starého a Nového Města, mezi křižovatkou u Prašné brány, Revoluční třídou a ulicí Na Poříčí.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - Karlovo náměstí
Fotografie z Karlova náměstí; budov, které ho obklopují a blízkého okolí. Foto: J. Štantejský

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...

ČR: Praha - procházka po Vinohradech II.
Opět se s námi vydejte na procházku po Vinohradech. Foto: Maxim Kucer

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2019
Již tento víkend se veřejnosti představí více než 20 ústavů a vědeckých center Slovenské akademie věd se zajímavými výsledky své práce. Přijďte tedy na Primaciální náměstí.

18.6.2019
Muzeum východních Čech prošlo od loňského května důkladnou opravou. K obnově se přidaly také dvě sedmimetrové sochy z průčelí Eliščina nábřeží a kašna. Pro veřejnost bude muzeum otevřeno na podzim.
17.6.2019
Nenechte si ujít kouzelný festival s kvalitní hudbou a doprovodným programem, který se uskuteční první srpnový víkend na louce za městem.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 19. 6. 2019
svátek:Leoš