www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Praha - Národní muzeum: kam se posunula rekonstrukce století? - VIDEO

ČR, Praha - Národní muzeum: kam se posunula rekonstrukce století? - VIDEO

Publikováno: 15.1.2013
Vždycky, když se šlo se školou do Národního muzea, děti to vnímaly spíš jako trest, ale pořád menší zlo, než učení. Až když člověk patřičně dozrál a dokázal si dávat si věci do souvislostí, hledat analogie mezi minulostí a budoucností, pak teprve dokázal ocenit hodnotu všeho, co Národní muzeum ukrývá, resp. ještě nedávno ukrývalo.

Teď, stará budova, jakoby potažená černým filtrem a podepřená lešením, zeje prázdnotou. Exponáty v průběhu dvou let pomáhalo stěhovat přes dva a půl tisíce lidí. Na svých místech zůstal jen oblíbený plejtvák, zavěšený u stropu, žirafa a slon – oba už pečlivě schovaní v bednách.

Denně kolem hlavní budovy Národního muzea projedou tisícovky aut a tak hořický pískovec, z něhož jsou vytesány sochy, použitý při stavbě i výzdobě, musí odolávat nejen povětrnostním vlivům, ale taky exhalacím z dopravy, a kvůli rušné magistrále, která odřízla muzeum od zbytku Václavského náměstí, taky nemalým otřesům. Pohled ze střechy na živoucí metropoli je ale úchvatný a pro běžného návštěvníka zapovězený, ostatně jako návštěva Národního muzea v posledních dvou letech vůbec.

Václavské náměstí - pohled ze střechy Nár. muzea

Národní muzeum Národní muzeum Národní muzeum Národní muzeum

Naším průvodcem po vyklizeném Národním muzeu byl architekt Zdeněk Žilka, muž číslo jedna, pověřený nesnadnou rekonstrukcí budovy, jejímž důvodem byl žalostný stav exteriéru i interiéru, ale také nedostatečná kapacita, které se vedení muzea obávalo už 13 let po jeho otevření v roce 1891.

Na exkurzi zcela unikátní

Spolu se studenty Technické university v Liberci procházíme prázdnými prostorami muzea. Usmíváme se zastaralé kukani, kde pokladní prodávala lístky a díky výkladu expertů si všímáme detailů, které bychom v roli běžných návštěvníků nejspíš přehlédli.

Národní muzeum

Národní muzeum Národní muzeum Národní muzeum

Jako běžní návštěvníci bychom se nikdy nedostali na střechu muzea, která nabízí originální pohled na Prahu, ale také proudy aut na magistrále pod budovou. Neviděli bychom sochy, které díky místnímu ovzduší dostávají zabrat, ani kužely, které vyplňovaly ozdobná zábradlí, smutně narovnané na zemi, na chodbě provozních prostor muzea. Neviděli bychom chatrný stav střech a nedostali bychom se do proskleného prostoru mezi lapidáriem a střechou, který se dá podle původních plánů dokonce otevřít, aby se mohlo jednoduše větrat. 

„Prázdné, ale ne dost“, tvrdí architekti

Je to jako u doktora, kde se pacient musí vysvléct do naha, aby bylo vidět na všechny jeho neduhy. Tady ale architekti stále ještě čekají na moment, kdy z muzea zmizí naprosto všechno, třeba i vitríny, které navrhoval architekt Josef Schulz, jehož návrh tehdy vyhrál, protože jako jediný počítal s lapidáriem, dnes ještě plným kamenných osobností. Zastavujeme se u sochy, v jejímž pozadí, ve stěně obložené mramorem, by měl být uložen mozek Františka Palackého.

Národní muzeum - lapidarium

Lapidárium vždy bylo a zřejmě i vždycky bude vyvolávat diskuze o tom, který z velikánů tam má mít své místo, a který tam naopak nepatří. Profesor fakulty architektury vtipně motivuje své studenty a poukazuje na množství volného prostoru, s tím, že jednou by tam mohla být i jejich busta nebo socha.

Současný stav budovy Národního muzea ale o vtipkování není, spíš o trpělivé práci, která potrvá několik příštích let. Podle architektů, kteří plní zadání investora, by měly zmizet vestavby a v některých místech by oplechované střechy měla nahradit původní krytina – tedy břidlice. 

Národní muzeum Národní muzeum Národní muzeum

Národní muzeum

Zmiňovaný prostor nad lapidáriem by měl být proměněn v salonek, obě nyní nevyužitá nádvoří budou zastřešena a tím vzniknou nové výstavní sály a uživatelské prostory. Národní muzeum by mělo být propojeno s druhou muzejní budovou, bývalým Federálním shromážděním, ale tak aby si návštěvník nevšiml, že přechází z budovy do budovy. „Chodba“, která bude sloužit zároveň i jako výstavní prostor, povede pod Vinohradskou ulicí. Budova Národního muzea se po rekonstrukci dostane na novou technickou úroveň a bude i navenek důstojně reprezentovat bohatství, které má ukrývat ve svých útrobách.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Václavské náměstí v Praze
Publikováno: 22.1.2008
"Svatý Václave, vévodo české země, kníže náš, nedej zahynouti nám ni budoucím." Tato věta je vytesána na podstavci sochy sv. Václava od Aloise Dryáka na Václavském náměstí.

SR, ČR: Noc muzeí a galerií 2020 – změna termínu!
Publikováno: 3.5.2020
Celoevropská akce Noc muzeí a galerií, která je realizovaná pod patronací Rady Evropy s cílem v co největší míře prezentovat kulturní dědictví a šířit informace o kulturní rozmanitosti jednotlivých zemí, se uskuteční v listopadu 2020.

Absolvujte prohlídku světových muzeí a galerií doma
Publikováno: 1.4.2020
V důsledku celosvětové pandemie koronaviru jsou uzavřená i muzea a galerie. Prostřednictvím bezplatné služby Google Arts & Culture však můžete z pohodlí vašeho domova virtuálně navštívit přes 500 umělecko-vědních institucí.

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní – VIDEO
Publikováno: 15.7.2014
V Jeruzalémské, nenápadné ulici kousek od Jindřišské věže v Praze, se schovává skvost mezi pražskými stavbami – Jeruzalémská nebo také Jubilejní synagoga. Pamětníci ji můžou znát také jako Velkou synagogu.

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO
Publikováno: 19.11.2013
Místo lidských setkání – přátelských, pracovních. Místo, kde se dá sportovat a především místo, které nabízí luxusní výhled na Prahu – pražská Letná.

ČR, Malostranské náměstí: cestou na Hrad - VIDEO
Publikováno: 18.2.2014
Žádný správný turista Malostranské náměstí nemůže minout. Je totiž součástí královské cesty, tedy cesty, kudy se panovníci přesouvali ke korunovaci.

Praha: Světová výstava Titanic
Publikováno: 9.2.2016
Velkolepá expozice světové výstavy Titanic se uskuteční v areálu PVA EXPO v Letňanech od 10. února a potrvá do 30. června 2016.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž II
Publikováno: 10.2.2016
Poté, co jsme si prohlédli okolí žižkovské věže, vydali jsme se do jejího nitra. Předtím jsme si ještě prohlédli 10 obrovských soch malých lezoucích batolat (tzv. Mimina Babies), které byly v roce 2000 instalovány na konstrukci věže.

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma
Publikováno: 24.3.2018
Na Velký pátek zahájí Národní zemědělské muzeum novou sezonu ve svých objektech. To s sebou pro návštěvníky přináší i vstupy zdarma.

Praha: Národní galerie oslaví výročí volným vstupem
Publikováno: 4.2.2016
Právě na 5. února připadá 220. výročí vzniku Národní galerie v Praze. Ve dnech 5. až 7. února, při příležitosti zahájení výroční výstavy Velkorysost: Umění obdarovat, budou mít návštěvníci volný vstup do všech stálých expozic a výstav.

ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry - VIDEO
Publikováno: 5.3.2013
Pražské Strašnice – jen málokdo by tam zabloudil hledat nějaký turistický cíl. A přece – jedním takovým by pro mnohé obdivovatele architektury mohla být strašnická Trmalova vila, která dnes slouží jako muzeum. V letech 1902 – 1903 ji vystavěl architekt Jan Kotěra, zakladatel moderní české architektury.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím
Dnes vás zveme na procházku Prahou. Ale nenavštívíme historické centrum ani žádné významné památk...

ČR: Praha v zimním hávu
Když Prahu zasype poprašek sněhu a ozáří ji polední slunce... Foto: Daniel Babický

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Výjevy z krásných zákoutí na cestě k Pražskému hradu. Foto: Maxim KucerSouvisejicí videa

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní
Jeruzalémská nebo také Jubilení synagoga stojí v Jeruzalémské ulici na Praze 1. Představuje kombi...

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou
Pražská Letná je městská část Prahy 7. Pod pojmem Letná si ale většina návštěvníků a Pražáků vyba...

ČR, Praha: Národní muzeum – rekonstrukce století
Máte doslova unikátní příležitost vidět prázdné Národní muzeum v Praze, užít si jeho, obvykle zav...

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice
Češi, kteří jsou schopni kvůli „Dni Kozla“ ve Velkých Popovicích vypravit z Prahy několik zvláštn...

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z n...

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Asi není slavnější pražské a snad i české památky než Karlova mostu, s jehož stavbou v samotném s...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
11.1.2021
Světoznámé vydavatelství turistických průvodců – Lonely Planet – představilo druhé vydání těch nejzajímavějších míst na naší planetě, která bychom měli určitě navštívit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 16. 1. 2021
svátek:Ctirad
dnes:
sobota 16.1.
-5 °C
zítra:
neděle 17.1.
-9 °C