ČR, Praha - Národní muzeum: kam se posunula rekonstrukce století? - VIDEO

Teď, stará budova, jakoby potažená černým filtrem a podepřená lešením, zeje prázdnotou. Exponáty v průběhu dvou let pomáhalo stěhovat přes dva a půl tisíce lidí. Na svých místech zůstal jen oblíbený plejtvák, zavěšený u stropu, žirafa a slon – oba už pečlivě schovaní v bednách.
Denně kolem hlavní budovy Národního muzea projedou tisícovky aut a tak hořický pískovec, z něhož jsou vytesány sochy, použitý při stavbě i výzdobě, musí odolávat nejen povětrnostním vlivům, ale taky exhalacím z dopravy, a kvůli rušné magistrále, která odřízla muzeum od zbytku Václavského náměstí, taky nemalým otřesům. Pohled ze střechy na živoucí metropoli je ale úchvatný a pro běžného návštěvníka zapovězený, ostatně jako návštěva Národního muzea v posledních dvou letech vůbec.
Naším průvodcem po vyklizeném Národním muzeu byl architekt Zdeněk Žilka, muž číslo jedna, pověřený nesnadnou rekonstrukcí budovy, jejímž důvodem byl žalostný stav exteriéru i interiéru, ale také nedostatečná kapacita, které se vedení muzea obávalo už 13 let po jeho otevření v roce 1891.
Na exkurzi zcela unikátní
Spolu se studenty Technické university v Liberci procházíme prázdnými prostorami muzea. Usmíváme se zastaralé kukani, kde pokladní prodávala lístky a díky výkladu expertů si všímáme detailů, které bychom v roli běžných návštěvníků nejspíš přehlédli.
Jako běžní návštěvníci bychom se nikdy nedostali na střechu muzea, která nabízí originální pohled na Prahu, ale také proudy aut na magistrále pod budovou. Neviděli bychom sochy, které díky místnímu ovzduší dostávají zabrat, ani kužely, které vyplňovaly ozdobná zábradlí, smutně narovnané na zemi, na chodbě provozních prostor muzea. Neviděli bychom chatrný stav střech a nedostali bychom se do proskleného prostoru mezi lapidáriem a střechou, který se dá podle původních plánů dokonce otevřít, aby se mohlo jednoduše větrat.
„Prázdné, ale ne dost“, tvrdí architekti
Je to jako u doktora, kde se pacient musí vysvléct do naha, aby bylo vidět na všechny jeho neduhy. Tady ale architekti stále ještě čekají na moment, kdy z muzea zmizí naprosto všechno, třeba i vitríny, které navrhoval architekt Josef Schulz, jehož návrh tehdy vyhrál, protože jako jediný počítal s lapidáriem, dnes ještě plným kamenných osobností. Zastavujeme se u sochy, v jejímž pozadí, ve stěně obložené mramorem, by měl být uložen mozek Františka Palackého.
Lapidárium vždy bylo a zřejmě i vždycky bude vyvolávat diskuze o tom, který z velikánů tam má mít své místo, a který tam naopak nepatří. Profesor fakulty architektury vtipně motivuje své studenty a poukazuje na množství volného prostoru, s tím, že jednou by tam mohla být i jejich busta nebo socha.
Současný stav budovy Národního muzea ale o vtipkování není, spíš o trpělivé práci, která potrvá několik příštích let. Podle architektů, kteří plní zadání investora, by měly zmizet vestavby a v některých místech by oplechované střechy měla nahradit původní krytina – tedy břidlice.
Zmiňovaný prostor nad lapidáriem by měl být proměněn v salonek, obě nyní nevyužitá nádvoří budou zastřešena a tím vzniknou nové výstavní sály a uživatelské prostory. Národní muzeum by mělo být propojeno s druhou muzejní budovou, bývalým Federálním shromážděním, ale tak aby si návštěvník nevšiml, že přechází z budovy do budovy. „Chodba“, která bude sloužit zároveň i jako výstavní prostor, povede pod Vinohradskou ulicí. Budova Národního muzea se po rekonstrukci dostane na novou technickou úroveň a bude i navenek důstojně reprezentovat bohatství, které má ukrývat ve svých útrobách.
Text/foto/video: Klára Svobodová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Václavské náměstí v Praze

SR, ČR: Noc muzeí a galerií 2020 – změna termínu!

Absolvujte prohlídku světových muzeí a galerií doma

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní – VIDEO

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou - VIDEO

ČR, Malostranské náměstí: cestou na Hrad - VIDEO

Praha: Světová výstava Titanic

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž II

ČR, Národní zemědělské muzeum: vstupy zdarma

Praha: Národní galerie oslaví výročí volným vstupem

ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry - VIDEO

ČR: Praha - procházka centrem města

ČR, Praha – kouzelný mořský svět

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – procházka Prokopským a Dalejským údolím

ČR: Praha v zimním hávu

ČR: Praha: Cesta na Pražský hrad
Souvisejicí videa

ČR, Praha: Jeruzalémská synagoga znovu na výsluní

ČR, Praha – Letná: oko nad Prahou

ČR, Praha: Národní muzeum – rekonstrukce století

ČR, Praha: čtyři roky Svatováclavské vinice

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka

ČR: Praha - Karlův most - vidět ho se probouzet
Lokace:

Česká republika
Partneři:
Průvodce:
Fotosoutěž:
Česká a slovenská zima
Aktuální stavy řek:
Aktuality:
Důležité informace:
Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).
Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:
TIPY NA VÝLETY V BHUTÁNU A BANGLADÉŠI:
Bhútán – pozvolna rozkrývaná tajemství
Bhútán – země hromových draků I..
Bhútán – země hromových draků II.
Bhútán – země hromových draků III.
Bhútán – země hromových draků IV.
Bangladéš, Dháka – pamětihodnosti
Bangladéš, Dháka – Růžový palác a jiná zajímavá místa
Bangladéš, Dháka – hlavní město rikši
Vše důležité, co byste o Bhutánu měli vědět, najdete zde a Bangladéši zde.