www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - pražské mosty II. - Palackého most

ČR: Praha - pražské mosty II. - Palackého most

Publikováno: 20.1.2012
Jaký je původ známého pražského mostu pojmenovaného po jednom z nejvýznamnějších národotvorců?

Palackého náměstíMost Palackého spojuje Smíchov s Novým Městem, je určen pro automobilovou a tramvajovou dopravu, ale také pro pěší. Je pátým mostem přes Vltavu po proudu řeky, nachází se mezi vyšehradským železničním mostem z roku 1871 a Jiráskovým mostem z roku 1933.  Byl postaven z důvodu rozvoje průmyslového Smíchova jako pokračovaní Plzeňské ulice v letech 1876-1878 podle projektu inženýra J. Reitera a architekta B. Münzbergra (autora Průmyslového paláce na Výstavišti) německou firmou z Vídně Bratří Kleinové, Schmolla a Gärtner.  Původně se most jmenoval „Kamenný most z Prahy na Smíchov“, brzy dostal název podle českého buditele F. Palackého, pouze v letech německé okupace se jmenoval Mozartův most. Most Palackého spojuje Most PalackéhoPalackého náměstí s Rašínovým nábřežím a okrajem Podskalí se Smíchovem a Radlicemi (ul. Lidická a Plzeňská). Palackého náměstí se nachází v historické části Prahy 2 zvané staré Podskalí, které začalo vznikat po povodních v roce 1845. V místech, která zaplavila Vltava, byl uměle navýšen terén a vybudovány pevné kamenné zdi, které měly ochránit obyvatele Prahy před ničivým živlem. Takto vzniklé nové náměstí bylo pojmenováno po F. Palackém.

Most Palackého je postaven v novorenesančním slohu, jeho délka je 228,8 m a šířka 13,9 m. Původně byl most podstatně užší – 7,74 m, ve své době byl sice nejširším pražským mostem, ale hned na začátku bylo jasné, že tato šířka není dostatečná, takže v letech 1950-51 byl na obou koncích rozšířen. Most je rozdělen na sedm segmentových kleneb v rozpětí od 27,2 – 32 m,Most Palackého provedených ze žulových kvádrů. Původně klenby byly z modré žuly, průčelí z červeného pískovce a kuželky zábradlí z bílého mramoru – barvy trikolóry. 

Na vstupech byl most vyzdoben pískovcovými sousošími od Josefa Václava Myslbeka, znázorňujícími náměty z české mytologie - Záboj a Slavoj, Lumír a píseň, Ctirad a Šárka a Přemysl a Libuše. Během války v roce 1945 při náletech byly sochy silně poškozeny a po jejich obnovení byly přemístěny na Vyšehrad. Byly odstraněné také mostecké věže, kde se vybíralo mýtné, a zůstala jenom erbovní Most Palackéhovýzdoba. Na vrcholech kleneb se nachází 14 erbů měst, ležících na Vltavě a Labi, od sochaře B. Schnircha: Rožmberka nad Vltavou, Českého Krumlova, Českých Budějovic, Týna nad Vltavou, Zbraslavi, Vyšehradu, Smíchova, Mělníka, Roudnice, Litoměřic, Ústí nad Labem a Děčína.

Při výstavbě mostu byly poprvé v Praze použity kesony pro založení pilířů. Kesony jsou železné skříně o stejném půdorysu, jaký má mít mostní pilíř. Tlak vzduchu v kesonu je stejný jako ve vodě a proto v něm lze se pohybovat bez speciálního skafandru, což umožňuje zrychlení prací. Keson zvolna (cca 24 cm za den) klesá vlastní vahou do stavební jámy, a když je v náležité hloubce nebo podloží, vyplňuje se betonem a stává se z něj nosná část pilíře. Každý keson vážil cca 53 tun.

Původně byla na mostě zprovozněna trať koňské dráhy a později, od roku 1900, zde začalyMost Palackého jezdit tramvaje a osobní automobily jezdily pouze po jedné straně a v jednom směru.  V letech 1950-1951 byla mostovka rozšířena a původní kamenné konzole byly nahrazeny železobetonovými. Zachována zůstala jen kuželová balustráda s kamennými překlady.

Přes most Palackého se kdysi prošel také Albert Einstein, protože v letech 1911-1912 bydlel v nedaleké Lesnické ulici, kde byla odhalena pamětní deska k 100. výročí jeho narození.

 

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: Nová scéna oslavila 35 let a čeká ji rekonstrukce
Publikováno: 8.12.2018
Od otevření Nové scény na Národní třídě uplynulo minulý měsíc 35 let. Nyní se plánuje asi dvouletá rekonstrukce, po které vznikne moderní divadlo s variabilním jevištním prostorem i hledištěm. Nová scéna je příkladem specifického využití skla v architektuře, která má své příznivce i odpůrce.

ČR, Praha: Staré Město – tisíce příběhů mnoha století – VIDEO
Publikováno: 30.10.2018
Spolu s Hradčany, Karlovým mostem a Malou Stranou patří Staré Město pražské mezi ikonická místa, která alespoň z fotek znají skoro po celém světě. Historie městské části sahá do 9. století, zdejší světoznámá radnice vznikla už v roce 1338 jako první v Čechách. Pojďme se společně vypravit na nejznámější místa i do skrytých zákoutí.

ČR: Praha – Židovské město I: Starý židovský hřbitov
Publikováno: 21.6.2018
Žádný návštěvník Prahy by si neměl nechat ujít prohlídku židovského města, resp. památek, které tu po něm zbyly. Patří k tomu nejtajemnějšímu a nejkrásnějšímu, co můžete v tomto městě vidět. A nejen zde. Význam Starého židovského hřbitova dalece přesahuje hranice Prahy i Čech, je nejstarším a nejlépe dochovaným židovským hřbitovem v celé Evropě!

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR: Praha - pražské mosty VII. - Štefánikův most
Publikováno: 24.2.2012
Dnes se s námi podíváte na jeden z nejmladších pražských mostů.

ČR: Praha - pražské mosty VI. - Hlávkův most
Publikováno: 17.2.2012
Šestý díl o pražských mostech pojednává o tom, který spojuje Holešovice a Florenc.

ČR: Praha - pražské mosty V. - Most Legií
Publikováno: 10.2.2012
Most, který zažil památnou návštěvu císaře Františka Josefa I., po které si odnesl památnou přezdívku Starej Procházka. Jaká je historie této pražské stavby?

ČR: Praha - pražské mosty IV. - Železniční most
Publikováno: 3.2.2012
Jak vznikla impozantní železná konstrukce stojící pod Vyšehradem?

ČR: Praha - pražské mosty III. - Jiráskův most
Publikováno: 27.1.2012
Další z významných pražských mostů spojující dvě krásné historické čtvrti hlavního města.

ČR: Praha - pražské mosty I. - Mánesův most
Publikováno: 13.1.2012
Dnešní článek je věnován jednomu z hlavních pražských mostů.

Nuselský most
Publikováno: 27.2.2008
Mohutná stavba, klenoucí se již více než 30let nad Nuselským údolím, spojuje druhou a čtvrtou pražskou část. Svým významem pro povrchovou dopravu i metro tvoří významnou dopravní tepnu metropole. Betonový kolos budí respekt i strach zároveň a to ať jste nahoře, či dole v údolí.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy III. Střelecký ostrov
Publikováno: 18.11.2011
Ostrov leží uprostřed řeky a v letech 1839-1841 byl spojen s břehem Vltavy prvním unikátním řetězovým mostem. Jméno Střelecký dostal díky střelnici v jižní části ostrova.

ČR: Praha 1 - pražské ostrovy II. Slovanský ostrov
Publikováno: 11.11.2011
Slovanský ostrov, který většina Pražanů zná pod názvem Žofín, je králem mezi pražskými ostrovy. Významné místo, kde se pořádají koncerty, plesy nebo politická setkání mezinárodního významu.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


Souvisejicí videa

ČR, Praha: Staré Město – tisíce příběhů mnoha století
Staré Město pražské znají alespoň z fotek skoro po celém světě. Nejslavnější je samozřejmě Karlův...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Daleké kraje

1. 5. – 30. 6. 2019
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold***
2. cena redakce:
50% sleva na nákup jízdenek kamkoli po Evropě se společností FlixBus

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.6.2019
Všichni, kteří mají rádi přírodu, dobrou hudbu a nevšední zážitky, by si neměli nechat ujít 9. ročník akce Zelená Modrá, která se uskuteční 29. a 30. června.
25.6.2019
Filmový svátek strávený v prostředí lázeňského města, kde soutěží filmy z celého světa v několika kategoriích, to je Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary. Letošní 54. ročník potrvá od 28. června do 6. července. Filmy hodnotí nejen porota, ale i diváci. Hlavní cenou festivalu je Křišťálový glóbus.
24.6.2019
Všichni milovníci bruslení se mohou opět těšit na letní inline akci, která se koná každý pátek večer během letních prázdnin od roku 2004. Organizované přejezdy Bratislavou na kolečkových bruslích (a kolech) jsou vhodné pro všechny generace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NOVÁ KALEDONIE, PAPUA-NOVÁ GUINEA, TASMÁNIE A ŠALAMOUNOVY OSTROVY:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 26. 6. 2019
svátek:Adriana