www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí I.

Publikováno: 13.4.2012
V bezprostřední blízkosti Pražského hradu se nachází prostranství, které navazuje na hradní nádvoří i Královskou cestu. Hradčanské náměstí je centrem Hradčan, kde dávný les a pohřebiště nahradily historické domy a paláce.

Černínský palác - je jednou z nejvýznamnějších památek českého a středoevropského raného baroka. V dnešní době palác slouží jako sídlo Ministerstva zahraničních věcí ČR.

Palác můžete najít na Loretánském náměstí, jehož celou západní stranu tato krásná budova lemuje. Stavbu, která je ve slohu tzv. palladiánské architektury, dal postavit císařský vyslanec v Benátkách - Humprecht Jan Černín z Chudenic a jeho syn Heřman Černín. Postavit tento monument na pražských Hradčanech trvalo celých dvacet let (1668 – 1688) a autorem projektu byl, jak bylo v té době velmi populární, italský architekt Francesco Caratti.Hradčany

Hlavní průčelí paláce je rozvrženo do 29 okenních os, má tři podlaží a horní polopatro. V prvním patře byl umístěn velký hlavní sál o výšce dvou a půl podlaží, jídelna, pět slavnostních salonů, byt hraběte a kaple. V druhém patře se nacházely obytné místnosti pro další členy hraběcí rodiny. V spodních patrech byly vedle zahrady dva velké sály a salony, galerie a obrovská obrazárna.  

Na stavbě se podíleli také známí stavitelé A. Leuthner, G. de Capauli a dokončili ji G. B. Maderna, G. B. Alliprandi (mezi jeho zásluhy patří také například Šternberský palác na Hradčanském náměstí), malíř D. E. Rossi a Santini Aichl. První etapa v podobě hrubé stavby byla dokončena už po pěti letech a pokračovalo se výzdobou paláce a jeho interiérů, kam se umisťovala dlažba, dřevěné podlahy, omítky, štuky, dveře, krby, kamna, obklady, fresky atd. Bohužel se hrabě Humprecht Jan Černín dokončení stavby nedočkal, protože v roce 1682 zemřel a pokračování se tak ujali jeho dědicové.

Hradčany

Palác byl během 18. století využíván na různé účely: byl zde špitál, továrna na karty, skladiště chmelu nebo obydlí pro chudé. Na konci 19. století byl palác prodán ženijnímu ředitelství v Praze a následně zde byla zřízena kasárna jezdeckého pluku. Pro palác to bylo další krušné období, protože vojáci jej spolu se zahradami značně zdevastovali.

Po roce 1918 a vzniku samostatné Československé republiky bylo rozhodnuto, že se Černínský palác zrekonstruuje a bude zde sídlit Ministerstvo zahraničních věcí. K rozsáhlé renovaci došlo v letech 1928 - 1934 a budova byla doplněna o moderní administrativní přístavbu.

V období od května do října bývá každou neděli a o státních svátcích od 10:00 do 17:00 hodin zdarma přístupná zahrada Černínského paláce. Dny otevřených dveří jsou pořádány zcela sporadicky.

 Hradčany

Pražská Loreta - tato barokní památka ze 17. století se do srdcí Pražanů zapsala svojí dnes již nepostradatelnou zvonkohrou tvořenou třiceti zvony, která pravidelně každou hodinu zaznívá. Hlavní součástí Lorety Praha je tzv. Santa Casa, tedy Loretánská kaple, která je kopií nazaretského svatého domku, ve kterém proběhl zázrak Vtělení. V prvním patře Lorety můžete najít klenotnici, v níž jsou vystaveny relikviáře a monstrance.

 Hradčany

Schwarzenberský palác - budova pocházející ze 16. století původně sloužící českému šlechtickému rodu Lobkowiců, v dnešní době spadá pod správu Národní galerie v Praze. Do stálé expozice paláce se řadí výstava 160 sochařských exponátů a 280 ukázek českého, pozdně renesančního a barokního malířství. Do stále expozice spadá také výstava Baroko v Čechách, v níž můžete spatřit nejcennější sbírku zbraní pocházejících z doby 15. – 19. století. Celkem na vás čeká celých pět set padesát exponátů.

Hradčany
Pomník T. G. Masaryka - v březnu 2000 byl na Hradčanském náměstí odhalen pomník k 150. výročí narození prvního československého prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka. Socha, která je zvětšeninou původní metrové plastiky Otakara Španiela z roku 1937, stojí na žulovém podstavci, je tři metry vysoká a váží 500 kg. Duplikáty sochy se dostaly také do zahraničí, a to do Mexico City, kde je součástí hlavní třídy města, a poté do Washingtonu D. C. do parku, který nese Masarykovo jméno.  

Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

CZ: Praha - Hradčany
Publikováno: 3.11.2008
Hradčany, jenž byly původně samostatným městem, se roku 1784 staly součástí sjednoceného Královského hlavního města Prahy. Převážnou část Hradčan tvoří Pražský hrad, který vznikl postupnými přístavbami z hradu z 9. století a dnes je označován za jeden z největších hradních komplexů na světě.

ČR, Praha – krásná i ošklivá žižkovská věž I
Publikováno: 3.2.2016
V našem putování po tradičních i méně tradičních místech České republiky se dnes zastavíme ve stověžaté Praze, nad kterou bdí jedna z výrazných novodobých dominant – žižkovská věž.

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR, Praha: Veletržní palác – domov umění
Publikováno: 29.10.2017
Praha nabízí k vidění mnoho nádherných památek, náměstí i zákoutí. Tentokrát vás zavedeme do městské části Holešovice, známé hlavně díky Výstavišti. Avšak my svou pozornost zaměříme na Veletržní palác.

Tipy na procházky Prahou
Publikováno: 20.5.2020
Praha je nádherná ve všech ročních obdobích a teď je navíc poloprázdná! Nabízí zážitky nejen pro milovníky historických památek a kultury, ale i pro ty, kteří rádi tráví čas v přírodě. Zde je několik tipů na krásné pražské parky.

ČR, Hrad Buchlov – zachovalá středověká nádhera
Publikováno: 12.3.2015
V dnešním článku se vydáme do středověku, konkrétně na hrad Buchlov, který se nachází na stejnojmenném kopci. Tento majestátný královský hrad je jen na skok od obce Buchlovice, v okrese Uherské Hradiště, známé hlavně díky baroknímu zámku Buchlovice s rozsáhlým parkem.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí II.
Publikováno: 20.4.2012
V centru snad nejvýznamnější pražské čtvrti Hradčan, se nachází Hradčanské náměstí, které navazuje na I. nádvoří Pražského hradu, do kterého lze vejít Matyášovou branou. Náměstí je až na svoji jižní část, kde je ochoz s výhledem na Prahu, lemováno historickými budovami. Na náměstí se dá dostat několika vstupy, z nichž je nejznámější ten, který vede přes Nerudovu ulici.

ČR: Praha - Skvosty Hradčanského náměstí III.
Publikováno: 27.4.2012
Na Hradčanském náměstí můžete kromě dříve zmíněného Schwarzenberského paláce nebo Arcibiskupského paláce objevit další architektonické skvosty, o kterých vám povíme v dnešním článku.

ČR: Praha - náměstí Míru
Publikováno: 18.5.2012
Náměstí Míru patří mezi nejfrekventovanější místa české metropole. Co skrývá?

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR: Praha - Malostranské náměstí
Publikováno: 27.7.2012
Toto náměstí bezesporu patří k nejikoničtějším místům, která můžete v Praze navštívit. Pokud jste se tam ještě nedostali, určitě nebudete litovat, když se tam půjdete podívat.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

ČR: Praha - Národní památník na Vítkově
Publikováno: 6.4.2012
S jarem v plném proudu si určitě, pokud můžete, nenechte ujít procházku na vrch Vítkov s monumentálním památníkem české státnosti.

ČR: Praha - Vyšehrad - procházka Vyšehradem
Publikováno: 23.3.2012
V závěrečném dílu trilogie o Vyšehradu se s námi projdete po několika jeho významnějších památkách.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha v době koronaviru
Centrum hlavního města České republiky v době, kdy už se lidé osmělili vyjít do ulic a užít si at...

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C