www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry - VIDEO

ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry - VIDEO

Publikováno: 5.3.2013
Pražské Strašnice – jen málokdo by tam zabloudil hledat nějaký turistický cíl. A přece – jedním takovým by pro mnohé obdivovatele architektury mohla být strašnická Trmalova vila, která dnes slouží jako muzeum. V letech 1902 – 1903 ji vystavěl architekt Jan Kotěra, zakladatel moderní české architektury.

Pro většinu lidí zůstává jméno Františka Trmala téměř neznámé. V dobách, kdy ale tehdejší zemský školní inspektor pracoval, ho znali snad všichni. Vzdělání mělo v té době jinou váhu, stejně tak i lidé, kteří se školstvím zabývali. Trmal začínal jako kantor ve školách v Nymburce. Měl nadání a taky kliku, že si ho oblíbili na důležitých místech. Když ho povýšili, přestěhoval se i se svou rodinou blíž ku Praze, do Strašnic. Strašnice se k Praze připojily až roku 1922, takže v časech, kdy se tam Trmal stěhoval, to byla vesnice, i se železniční přípojkou a vizí jakéhosi pražského předměstí. Kolem místa Trmalovy vily tou dobou vznikala nová zahradní čtvrť.

Trmalova vila

Venkov v pražských Strašnicích

Trmalovu vilu Kotěra vystavěl coby venkovské sídlo. Z každé světové strany se dá vidět jinak – jednou jako alpská bouda, jednou jako anglický dům a dvakrát tak či onak. Ze všech vil, které Kotěra postavil nebo jen navrhl, je ta ve Strašnicích nejmenší, ale zároveň nejrustikálnější. Ve staré strašnické zástavbě působí výjimečně, přehlédnout se skutečně nedá už díky neobvyklému barevnému ladění ornamentů, které ji zdobí jak zvenku, tak zevnitř.

Tramalova vila

Tramalova vilaTramalova vilatechnická část zahrady - Trmalova vila

Trochu „mrazíkovsky“ působí tohle obydlí. Vila nebo chalupa? Přesně takové spojení Kotěra plánoval. Venkovské sídlo se všemi prvky viktoriánské venkovské architektury. Typický rodinný domek, kam se všichni členové domácnosti vešli jen stěží, tahle vila tedy rozhodně není. Kotěra počítal s reprezentativními prostory, salonkem a pracovnou, které umístil do přízemí. Dole, hned vedle vchodu, bývala také kuchyň s malým prostorem pro hospodyni. Dnes takhle místnost slouží jako prodejna knih.

Kotěrova důmyslnost v každém centimentru

Soukromí a práce je přísně odděleno schodišťovou halou. Dřevěné schody, vyřezávané zábradlí, venkovské ornamenty a nad tím vším lustr, který ale původně nebyl součástí haly tohoto domu. I secesně tepaný lustr je dílem Jana Kotěry, stejně jako nábytek dole v pracovně nebo nahoře v ložnici, jediné místnosti v horním patře určené k prohlídkám. Nábytek, jímž je vybavena, patří do tzv. bílého období Kotěrovy nábytkářské tvorby.

schodištěpracovnapracovna

Trmalova vila

Trmalova vilaTrmalova vilaTrmalova vila - pohled z terasy

Zajímavostí je pak oblek, který visí na dveřích. Spolu s botami je typickým představitelem Kotěrovy módy. Ovšem je to jen replika vytvořená na zakázku podle fotografie slavného architekta, která je vystavena na nočním stolku. Bílý nábytek vystaven v Trmalově vile pochází ze série Kotěrových prací pro statkáře Matyáše, majitele textilky v Dobrušce, ale hlavně jeho přítele.

Z ložnice se vchází na prostornou terasu, která má důmyslně vyřešen každý centimetr prostoru. Na štítu nad ní je napsáno: „Pravdu sobě huďme, dobří spolu buďme“. Na východním štítu je další nápis, podstatně známější: „Hosta chlebem, solí, nezdvořáka holí.“ O nápisy na Kotěrových projetkech se staral John Ruskin, zakladatel hnutí Art and Crafts.

Trmalova vila

Trmalova vilaKotěrův oblek - replika pohled z terasypůvodní Tmalova vila

Z terasy jsou, i když pod sněhem, patrné cestičky vedoucí zahradou. Také ta je podobně jako dům rozdělena do několika zón. Terasa nabízí pohled do zóny reprezentativní. Z přízemí se tam kdysi vcházelo hlubokou verandou, která byla později zazděna a přeměněna na zimní zahradu. Altán patří do zóny relaxační a chlívek s kůlnou sloužil jako technické zázemí zahrady.

Kdo vlastně byl Jan Kotěra?

Příběh inspektora Františka Trmala daleko předčilo dílo architekta jeho domu, respektive vily, Jana Kotěry – věrného přítele stavitele Slovince Josipa Plečnika. To Kotěra, neoblomně přesvědčen o jeho nadání, mu pootevřel dveře k úspěšné tvorbě v Čechách. Už ve 27 letech se Kotěra stal profesorem na Umělecko – průmyslové škole a díky svému mládí se dostával do neustálých konfliktů s ostatními kolegy. Své žáky vychovával v individualitách, nenutil jim své nápady, ale naopak jejich fantazii nechával volně proudit. Jedním z jeho studentů byl i Josef Gočár.

Trmalova vila -  původní stavba

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka - VIDEO
Publikováno: 19.6.2012
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z ní mají srandu, pro mnohé Pražáky je Petřínská věž čistokrevnou stavbou se svým vlastním příběhem, žádnou napodobeninou.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO
Publikováno: 1.1.2013
Kostela stojícího na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech si nelze nevšimnout. Tahle menší románská stavba má jakési zvláštní kouzlo a všechny, kdo o něm něco málo ví, k sobě přitahuje jako magnet.

ČR, Praha - Národní muzeum: kam se posunula rekonstrukce století? - VIDEO
Publikováno: 15.1.2013
Vždycky, když se šlo se školou do Národního muzea, děti to vnímaly spíš jako trest, ale pořád menší zlo, než učení. Až když člověk patřičně dozrál a dokázal si dávat si věci do souvislostí, hledat analogie mezi minulostí a budoucností, pak teprve dokázal ocenit hodnotu všeho, co Národní muzeum ukrývá, resp. ještě nedávno ukrývalo.

Praha: Národní galerie oslaví výročí volným vstupem
Publikováno: 4.2.2016
Právě na 5. února připadá 220. výročí vzniku Národní galerie v Praze. Ve dnech 5. až 7. února, při příležitosti zahájení výroční výstavy Velkorysost: Umění obdarovat, budou mít návštěvníci volný vstup do všech stálých expozic a výstav.

ČR, Pražské věže – unikátní výlet
Publikováno: 15.4.2015
Tentokrát se vydáme do hlavního města České republiky, abychom absolvovali nádhernou procházku po turisticky nejvyhledávanějších atrakcích, které nabízejí hned několik pohledů na rušný život tohoto královského města ležícího na Vltavě.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha v zimním hávu
Když Prahu zasype poprašek sněhu a ozáří ji polední slunce... Foto: Daniel BabickýSouvisejicí videa

ČR, Praha: Trmalova vila – dílo architekta Kotěry
Trmalova vila, jedno z raných děl zakladatele české moderní architektury Jana Kotěry, najdete v p...

ČR, Ctěnice: umění kovářských mistrů
Přichystali jsme pro vás krátký dokument o starém kovářském řemesle. V jezdeckém klubu Ctěnice sv...

ČR: Praha -Trojský zámek - skvostné baroko
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vi...

ČR: Praha - relax na zámku Ctěnice
Ctěnický zámek byste našli na samotném okraji Prahy, v městské části Praha 9 – Vinoř. Ctěnice jso...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Česká a slovenská zima

1. 1. – 28. 2. 2021
1. cena:
Horský balíček od vydavatelství Tatrica.sk
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
3. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Celoroční pojištění ALPENVEREIN od Hory.sk
3. cena redakce:
Dárkový kancelářský balíček od portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.1.2021
Křehké vánoční ozdoby sestavené z maličkých třpytivých perliček, které znají celé generace, se vyrábějí v obci Poniklá (okres Semily). Rodinné stříbro v podobě hvězdiček, zvonků či postaviček, které jsou světovým unikátem a technologii výroby zná jen hrstka lidí, se dočkalo zápisu do UNESCO.

15.1.2021
Na území Slovenska je v současnosti vybudovaných více než 600 naučných tras a stezek, přičemž jejich počet stále roste. Jelikož naučné stezky nebudují pouze státní a samosprávné instituce, ale i různá občanská sdružení, není v centrální databázi naučných stezek jejich přesný počet.
13.1.2021
Agentura Henley & Partners i letos sestavila žebříček nejsilnějších pasů světa na základě počtu zemí, které může navštívit držitel pasu bez nutnosti vyřizování povolení a placení víz. V roce 2021 bude nejspíš nutné prokázaní vakcinace.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – BHUTÁN a BANGLADÉŠ:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 1. 2021
svátek:Doubravka
dnes:
úterý 19.1.
1 °C
zítra:
středa 20.1.
5 °C