www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Vánoce na Staromáku - VIDEO

ČR: Praha - Vánoce na Staromáku - VIDEO

Publikováno: 27.12.2011
Vánoční strom stojí na pražském Staroměstském náměstí už od 21. listopadu. Nejvíc lidí ale přitahuje těsně kolem Vánoc.

Orloj vs. vánoční strom

Je po Štědrém dni, dárky jsou rozdány a lidé znovu vyráží do ulic. Tentokrát už s mnohem větším klidem než před Vánocemi. Na náměstí, kterému normálně dominuje Staroměstská radnice a její slavný orloj, zůstává o Vánocích vždy trochu stranou zájmu.

Magická světýlka, od pradávna spojená s tradicí vánočních svátků posledních dnů roku, přitahují lidi mnohem mocněji než středověké astronomické hodiny a všechny jiné památky. I když pohled z věže dolů na zřejmě nejkrásnější pražské náměstí rozhodně stojí za to. Tuhle podívanou si ale užívají hlavně turisté. Málokterý Pražák tam nahoře kdy vůbec byl.

Staroměstské náměstí

Staroměstské náměstíStaroměstské náměstíStaroměstské náměstíPařížská ulice

Ale na druhé straně, jen málokterý Pražan, a je jedno jestli rodilý nebo jen „naplavenina“ – jak se přistěhovalcům říká a který se za Pražáka považuje, si nechá ujít atmosféru, jenž panuje kolem bohatě zdobeného vánočního stromu. A to i při cenách, které si tam obchodníci účtují.

Vánoce = byznys

Horkou medovinu vám prodají za 70 korun, svařák za 50. Na facebooku se mezi „přáteli“ dokonce objevují tipy, který stánek nabízí lepší drinky a který je šidí. Zvlášť o víkendu, kdy se „Staromákem“ nedá skoro ani projít, se ale zdá, že je to lidem celkem fuk. Na jídlo a tradiční „zimní nápoje“ jsou ochotni čekat v dlouhých frontách, aby pak v čase křesťanských svátků dostali cosi nekřesťansky drahého, ředěného vodou.

Staroměstské náměstíStaroměstské náměstíStaroměstské náměstíStaroměstské náměstí

V porovnání s ostatními národy si Češi nestěžují. Tím spíš v době svátků si smířlivě nechají servírovat blafy a patoky, které svou kvalitou rozhodně neodpovídají ceně. Jsou přece Vánoce, tak proč bychom se jednou za čas nerozšoupli.

A tak se všichni, kromě zpustlého slovensky hovořícího mladíka, který smutně líčí příběh o ukradeném kufru, aby získal peníze na cestu zpátky domů, usmívají. Vedle obchodníků si z vánočně naladěných lidí snaží něco urvat i početná skupina příživníků. I jim se ale daří v odpadkových koších najít něco zajímavého nebo alespoň trochu chutného. Do toho všeho na podiu pějí nebo tančí děti a jiná umělecká tělesa, která tam mají své místo rezervované až do Nového roku.

Staroměstské náměstíStaroměstské náměstíStaroměstské náměstí

Staroměstské náměstí

Vánoční trhy dokážou Staroměstské náměstí dokonale proměnit. Tyhle křesťanské svátky mají vůbec zvláštní kouzlo. Lidé, kteří se běžně nevídávají, mají najednou nutnou potřebu se potkávat a povídat si o tom, jak to hrozně letí a oni nemají na nic čas. Pak se rozejdou a rok o sobě neví do doby, než zas začnou všude v obchodech hrát koledy. Kupují si dárky, ale většinou ne proto, aby druhým udělali radost, ale proto, že jsou přece Vánoce. Strojí se ke štědrovečerní večeři, o které nemají páru, proč existuje a svátečně se tváří nad rybou, která mnohdy nechutná zrovna luxusně.

Paradoxně tyhle podivnosti, které se k Vánocům pojí, ale skutečně lidi spojují, i když mnozí o hloubce této tradice ví skutečně pramálo. Snad jednou dospějeme k tomu, že Vánoce nebudou jen o utrácení peněz na jedné straně a byznysu na straně druhé, ale budou skutečnými svátky klidu a ať pro křesťany, ateisty nebo jiné náboženské skupiny. Tenhle vnitřní boj si ale musí vyhrát každý sám nad sebou. 

Příjemné svátky vám všem, milí čtenáři!

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR, Praha – Prokopské a Dalejské údolí
Publikováno: 17.2.2016
Tentokrát nebudeme obdivovat historické krásy Prahy, ale ty přírodní. Naším cílem je chráněné území Prokopského a Dalejského údolí.

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.
Publikováno: 16.4.2015
Císaře Karla IV. snad ani není třeba představovat, byla to totiž jedna z největších osobností českého národa, která se zasloužila o územní rozmach země, obohatila svět o Karlův most či hrad Karlštejn nebo se podílela na založení nejstarší univerzity ve střední Evropě.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR: Praha - procházka centrem města
Publikováno: 3.3.2014
Praha je hlavním a současně největším městem České republiky, ve kterém jsem se narodila a žiji zde dodnes. Rozkládá se na území 496 čtverečných kilometrů, má přes 1,2 milionu obyvatel a je považováno za jedno z nejkrásnějších měst Evropy.

ČR: Karlovo náměstí v Praze
Publikováno: 23.9.2011
Karlovo náměstí, největší náměstí v Praze, jedno z největších v Evropě a na světě vůbec, se nachází v pražské části Nové Město. Náměstí má obdélníkový tvar o rozloze 80 550 čtverečních metrů.

ČR: Pražský Václavák – znesvěcené místo idejí národa
Publikováno: 21.2.2012
Václavské náměstí zná každý Čech. Dokonce i ten, který českou metropoli a její obyvatele z duše nenávidí. Rivalita mezi Prahou a zbytkem Česka není žádným tajemstvím.

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO
Publikováno: 14.1.2014
Bezpochyby nejdražší ulice v Česku – už podle toho, jaké názvy značek se odrážejí ve výlohách na spojnici mezi pražskou Letnou a věčně živým Staroměstským náměstím.

ČR: Vánoční trhy a oslavy 2019
Publikováno: 21.11.2019
Blíží se konec listopadu. Podzimní trhy střídají trhy vánoční a jedno z nejoblíbenějších období v roce je za dveřmi. Mají ho rádi dospělí, děti i obchodníci. V centrech měst a obcí po celé republice se připravují prodejní místa s vánoční tematikou, vůní svařeného vína a staročeských pochutin. Vánoční trhy začínají již příští víkend.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Praha v zimním hávu
Když Prahu zasype poprašek sněhu a ozáří ji polední slunce... Foto: Daniel Babický

ČR: Praha - pražská zákoutí III.
Tentokrát se podíváme i na rušnější místa, konkrétněji: Václavské náměstí, Staroměstská radnice, ...

ČR: Praha - pražská zákoutí II.
Na obrázcích můžete vidět například Národní divadlo, Městskou knihovnu, kavárnu Slavia, Valdštejn...

ČR: Praha - pražská zákoutí I.
Snímky z Malé Strany, kde i navzdory velkému množství prázdninových turistů lze stále najít tiché...Souvisejicí videa

ČR, Praha: Petřínská rozhledna – malá Eiffelovka
Petřínská rozhledna. Pražskou kopii pařížské Eiffelovy věže zná každý pořádný Čech. Francouzi z n...

ČR: Praha -Trojský zámek - skvostné baroko
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vi...

ČR: Praha - život na Václavském náměstí
Václavák je významné společenské a obchodní centrum Prahy. Jeho dominantami jsou Národní muzeum a...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.12.2019
Město Kuřim vás zve na speciální komentovanou prohlídku štoly, která byla vybudována vedením Zbrojovky na přelomu let 1944 a 1945 a nově pro veřejnost zpřístupněna v roce 2018. Prohlídka se uskuteční 14. prosince od 14, 15 a 16 hodin. Kvůli omezenému prostoru může s průvodcem na prohlídku 12 lidí.
11.12.2019
V letošním roce se do úklidu zapojilo celkem 157 163 dobrovolníků, kteří během 3 895 akcí uklidili 2 613 tun odpadu, uvedli u příležitosti Mezinárodního dne dobrovolníků organizátoři akce Ukliďme svět, ukliďme Česko.
10.12.2019
Olomoucké výstaviště vás zve ve dnech 12.–15. prosince do kouzelné atmosféry vánoční pohody. Doprovodný kulturní program je připraven pro děti i dospělé, stejně tak prodej vánočních stromků, dekorací a dárků. Vstup na akci je zdarma.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 12. 12. 2019
svátek:Simona
dnes:
čtvrtek 12.12.
2 °C
zítra:
pátek 13.12.
2 °C