www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Praha - Výstaviště Holešovice II.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice II.

Publikováno: 1.6.2012
V druhém díle o holešovickém Výstavišti zjistíte zajímavosti o slavné Křižíkově fontáně, Maroldově panoramatu nebo Pyramidě.

VýstvištěDalší pozoruhodností holešovického Výstaviště je Křižíkova fontána. Byla postavena v době, kdy probíhala elektrifikace Prahy, tj. koncem 80. a následně v 90. letech 19. století. V té době se mohli obyvatelé Prahy projíždět například první elektrickou drahou. Fontánu, která se stala evropským unikátem, projektoval génius české vědy František Křižík, a společně s Průmyslovým palácem se jeho dílo stalo ztělesněním ducha doby během Jubilejní zemské výstavy.

 Maroldovo panorama


VýstavištěFontána, kterou můžete spatřit dnes, je výsledkem rekonstrukce, která proběhla v 90. letech 20. století. Rozměry bazénu činí 25 x 45 metrů a o rozvod vody se stará více než dva kilometry dlouhé nerezové potrubí. Nevídanou podívanou zajišťuje velký počet vodních okruhů, které ovládá 49 čerpadel, téměř 3000 trysek a 1248 podvodních reflektorů. 55 elektroakustických zářičů zajišťuje ozvučení. Do přilehlého amfiteátru se vejde 6000 diváků. Přibyla také moderní technika, která zajišťuje kupříkladu promítání obrazu na vodní clonu, filmovou projekci na vodní plochu nebo laserové efekty.

Pohled na pyramidu

Křižíkova fontána nabízí množství představení, mezi něž patří například balet (můžete se přijít podívat například na Louskáčka nebo Labutí jezero), vodní představení (Slovanské tance od Dvořáka, Smetanova Má vlast, ale i modernější díla jako Filmová hudba 20. století, Lady Gaga atd.).


Pohled na pyramiduV dolní části holešovického Výstaviště můžete nalézt Křižíkovy pavilony. Jedná se o čtyři budovy používané pro nejrůznější účely, jako výstavy, sportovní nebo společenské akce.


Do areálu Výstaviště patří také Malá sportovní hala, která se využívá pro kulturní akce, filmová nebo televizní natáčení a v zimní sezóně slouží veřejnosti pro bruslení, pro trénink ledního hokeje nebo krasobruslení.

 

VýstavištěNa Výstavišti byste neměli minout slavné Maroldovo panorama, jež se nachází v kruhové budově z roku 1908. Zdi stavby jsou zdobeny panoramatickým obrazem poslední bitvy husitů u Lipan. Obraz namaloval Luděk Marold v letech 1897 - 1898 ve spolupráci s Václavem Jansou, Karlem Raškou, Karlem Štapferem, Theodorem Hilšerem a Ludvíkem Vacátkem. Dílo sice bylo dokončeno v roce 1898 při příležitosti výstavy architektury a inženýrství, ale zpřístupněno bylo až 30. května 1934 v den pětistého výročí bitvy. Po povodních roku 2002 prošla stavba rekonstrukcí a od roku 2004 je opět přístupná veřejnosti.

Výstaviště


Ve spodní části areálu se nachází nepřehlédnutelná Pyramida neboli GoJaPyramida Music Hall, kterou navrhl architekt Josef Matyáš. Stavbu tvoří ocelová konstrukce, která ji tyčí do výše přibližně 40 metrů. V Pyramidě se v dnešní době konají především hudební představení a dnes v ní můžete vidět muzikál na základě slavného románu Victora Huga – Les Miserables (Bídnici).


Text/foto: Maxim KucerDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: veletrh Holiday World 2018
Publikováno: 13.2.2018
Ve dnech 15.–18. února se koná již 27. mezinárodní veletrh cestovního ruchu zároveň s 12. ročníkem gastronomického veletrhu v areálu holešovického Výstaviště.

Praha: Světová výstava Titanic
Publikováno: 9.2.2016
Velkolepá expozice světové výstavy Titanic se uskuteční v areálu PVA EXPO v Letňanech od 10. února a potrvá do 30. června 2016.

ČR: 700. výročí císaře Karla IV.
Publikováno: 16.4.2015
Císaře Karla IV. snad ani není třeba představovat, byla to totiž jedna z největších osobností českého národa, která se zasloužila o územní rozmach země, obohatila svět o Karlův most či hrad Karlštejn nebo se podílela na založení nejstarší univerzity ve střední Evropě.

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Publikováno: 20.7.2014
Před pár týdny jsme navštívili hlavní město České republiky - Prahu. Při procházkách jejími stověžatými uličkami, návštěvách všelijakých muzeí a pamětihodností, nebo ochutnávkách skvělého jídla jsme se rozhodli i pro nahlédnutí do mořského světa, který je relativně nově otevřenou atrakcí této krásné metropole.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.
Publikováno: 25.5.2012
Výstaviště patří suverénně k jedněm z nejnavštěvovanějších míst, kde se po celý rok konají různé společenské události včetně oblíbené Matějské poutě nebo Českého pivního festivalu.

ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO
Publikováno: 10.4.2012
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vinicemi Sv. Kláry, je její významnou dominantou.


Souvisejicí fotogalerie

ČR, Praha – Troja: ZOO, zvířecí ráj
Trojská zoologická zahrada je přímo stvořená na procházku s dětmi. Nádherně vybudované zvířecí pa...

ČR, Praha – kouzelný mořský svět
Objevte spolu s námi kouzelný mořský svět, který se ukrývá na Výstavišti Holešovice v hlavním měs...

ČR: Botanická zahrada Praha
Areál s celoročním provozem je zasazen do jižní skalnaté stráně bývalých trojských vinic. Jeho ex...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

26.1.2020
Nenechte si ujít 8. ročník tradiční masopustní zabijačky v sobotu 1. února od 10 hodin v centru královského města Kežmarok.
25.1.2020
Na seznam nemateriálních statků tradiční lidové kultury České republiky přibylo od ledna 2020 krajkářství na Vamberecku. Kulturní statky, které jsou na celorepublikovém seznamu, lze nominovat do mezinárodního seznamu nemateriálního kulturního dědictví lidstva (UNESCO).
24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 26. 1. 2020
svátek:Zora
dnes:
neděle 26.1.
0 °C
zítra:
pondělí 27.1.
3 °C