www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO

ČR: Trojský zámek - baroko pod vinicí sv. Kláry - VIDEO

Publikováno: 10.4.2012
Pražská Troja zůstává jednou z nejžádanějších rezidenčních oblastí. Trojský zámeček, obklopený vinicemi Sv. Kláry, je její významnou dominantou.

Kdyby stál Trojský zámeček kdekoliv jinde, byl by bezkonkurenčně nejnavštěvovanějším místem. V 17. století se ale stal nedílnou součástí pražské Troji, která je sama o sobě exkluzivní částí Prahy, a tak krása místního zámku tak nějak zapadá do krás okolních.

Trojský zámek

Co vzala voda a co odvál čas

Před několika lety byla ještě Troja pro mnohé Pražany zapomenutým místem, které znali vodáci, kteří tam jezdí trénovat na vodácký kanál. Kvůli zoologické zahradě ji znají neúnavní obdivovatelé zvířat - děti, nebo ti, kdo v Troji bydlí. Cesta kolem Vltavy bývala poloprázdná a procházka těmito místy skutečným relaxem.

Trojský zámekTrojský zámekTrojský zámek

Trojský zámek

Staletá voda, která se do Prahy přihnala roku 2002, s sebou vzala spoustu trojských  krás. Na druhé straně je ale třeba říct, že okolí řeky pořádně pročistila. To, co tam léta stávalo jen na „dobré slovo“ nápor rozbouřené Vltavy logicky neustálo. Budovy, které se topily v několikametrové hloubce hnědé vody ale přesto odolaly, za odměnu dostaly nový kabát – stejně jako zaplavený Trojský zámek. Pod vodou zůstal naštěstí jen jeho sklep a zámecká zahrada.

Dnes na dvanáct let starou katastrofu zůstaly jen nehezké vzpomínky. Do Troje se vrátil život už dávno. Dnes je plná lidí – bikerů, in – line bruslařů, vodáků, pejskařů nebo těch, kteří mají rádi procházky městskou přírodou. Trojský zámek zase milují nenapravitelní romantici. Prochází se parkem, obdivují perfektně střižené živé ploty, zahradní bludiště, kašnu s vodotryskem, terakotové vázy nebo fresky imperátorů, který ho zdobí. V zahradě se neplatí vstupné. To do zámku už smí jen ti, kdo zaplatili 120 korun nebo mají tzv. Trojskou kartu, se kterou se kromě zámku dostanete taky do ZOO a botanické zahrady i skleníku Fata Morgana.

Trojský zámek

Trojský zámekTrojský zámekTrojský zámek

Umění a víno

Trojský zámek, jedna z nejkrásnějších barokních staveb svého druhu, vystavěný v 17. století, stojí na pravém vltavském břehu ve stínu trojských vinic, hned vedle zoologické a botanické zahrady. Jeho architekt Jean Baptiste Mathey se při jeho stavbě inspiroval podobou římských příměstských vil.

Lidé, kteří zavítají i dovnitř zámku, uvidí sbírky českého malířství z 19. století, místnosti bohatě zdobené freskami nebo impozantní schodiště zdobené plastikami umělců z Drážďan. Trojský zámek

Zámek nechal v letech 1679 – 1685 vystavět hrabě Václav Vojtěch ze Štenberka. V letních měsících tam prý trávil čas se svou chotí a dcerou Klárou, po které jsou pojmenované okolní vinice. O dvanáct let později tam vyrostla i terasa a hospodářská stavení. Zámek později koupila Marie Terezie. Roku 1922 ho statkář Alois Svoboda věnoval Československé republice. Od revoluce 1989 zámek využívá Galerie hlavního města Prahy.

Text/foto/video: Klára SvobodováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

ČR: Kamenice nad Lipou - město prastarého stromu
Publikováno: 29.3.2013
Čtyřtisícová Kamenice nad Lipou je součástí pelhřimovského okresu v Kraji Vysočina. Město leží při řece Kamenici ve výšce 563 m n. m.

ČR, Praha: Drahaňské údolí – VIDEO
Publikováno: 12.8.2014
Draháňské údolí spojuje městskou část Prahy 8 Dolní Chabry s pravým vltavským břehem. Pěším nabízí kouzelnou procházku plnou míst k pokochání, bikerům záludnou a poměrně náročnou trasu.

ČR, Praha - Pařížská ulice: zóna luxusu – VIDEO
Publikováno: 14.1.2014
Bezpochyby nejdražší ulice v Česku – už podle toho, jaké názvy značek se odrážejí ve výlohách na spojnici mezi pražskou Letnou a věčně živým Staroměstským náměstím.

ČR, Mělník - Povodně 2013: den po dni - VIDEO
Publikováno: 11.6.2013
Apokalypsa v Česku – možná tak by se daly souhrnně nazvat události uplynulých dní. Českem se po letech prohnala velká voda, svou silou srovnatelná s rokem 2002, kdy se hladiny toků vyšplhaly na úroveň stoleté vody. Česko ale bylo lépe připraveno než před lety, voda i přesto napáchala v zemi obrovské škody.

ČR, Praha, Dolní Chabry: mysteria kostela Stětí Jana Křtitele - VIDEO
Publikováno: 1.1.2013
Kostela stojícího na Bíleneckém náměstí v Praze Dolních Chabrech si nelze nevšimnout. Tahle menší románská stavba má jakési zvláštní kouzlo a všechny, kdo o něm něco málo ví, k sobě přitahuje jako magnet.

ČR: Praha, Karlův most - vidět ho se probouzet - VIDEO
Publikováno: 6.3.2012
Pražský Karlův most je po píseckém druhým nejstarším dochovaným kamenným mostem v Česku. Unikátní památka, zapsaná na Seznam kulturního dědictví UNESCO, denně přiláká tisíce turistů. Jeho atmosféru milují cizinci a našinci jsou na tento skvost náležitě pyšní.

ČR, Praha - Troja: zoo, která plní zvířecí sny - VIDEO
Publikováno: 24.6.2014
V trojské zoologické zahradě byl snad každý a každý, kdo tam byl, se tam rád vrací. Nejen Češi, ale i zahraniční turisté jsou tímto rájem zvířat na vltavském břehu doslova okouzleni.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice II.
Publikováno: 1.6.2012
V druhém díle o holešovickém Výstavišti zjistíte zajímavosti o slavné Křižíkově fontáně, Maroldově panoramatu nebo Pyramidě.

ČR: Praha - Výstaviště Holešovice I.
Publikováno: 25.5.2012
Výstaviště patří suverénně k jedněm z nejnavštěvovanějších míst, kde se po celý rok konají různé společenské události včetně oblíbené Matějské poutě nebo Českého pivního festivalu.

ČR: Pražský Václavák – znesvěcené místo idejí národa - VIDEO
Publikováno: 21.2.2012
Václavské náměstí zná každý Čech. Dokonce i ten, který českou metropoli a její obyvatele z duše nenávidí. Rivalita mezi Prahou a zbytkem Česka není žádným tajemstvím.

ČR: Sázíme budoucnost
Publikováno: 7.11.2019
Nadace Partnerství za podpory Ministerstva životního prostředí se rozhodla změnit krajinu k lepšímu tím, že hodlá vysadit 10 milionů stromů mimo les, a to během pěti let. Nyní máte jedinečnou možnost přidat ruku k dílu v sobotu 9. listopadu ve Vestci u Prahy, kde vzniká výsadba Aleje svobody k oslavě 30 let od sametové revoluce.

ČR: Praha, čakovický zámek – ostrůvek zapomnění?
Publikováno: 28.10.2011
Dá se říct v průmyslové zóně, mezi začouzenými budovami bývalého čakovického cukrovaru, stojí zámek - ostrůvek zapomnění, obklopený svědky neúprosného tempa rychle rozvíjejícího se velkoměsta, jehož součástí jsou Čakovice od roku 1968.


Souvisejicí fotogalerieSouvisejicí videa

ČR, Praha: Draháňským údolím
Draháňské údolí, jehož spodní část se nazývá rokle, je jedno z nejromantičtějších údolí v Praze. ...

ČR, Praha - Troja: ZOO, která plní zvířecí sny
Zoologická zahrada v Praze – Troji patří k nejkrásnějším na světě. Denně přivítá tisícovky lidí. ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.8.2022
Nenechte si ujít dvě zajímavé akce, které vám přinesou to nejnovější i nejzajímavější z oblasti zemědělství, potravinářství a ze světa minerálů, hornin nebo zkamenělin. Navíc chybět nebude i množství doprovodných akcí.
13.8.2022
Evropská letiště jsou tuto dovolenkovou sezónu nevídaně vyťížená! Nápor, který zažívají je způsobený rekordní poptávkou cestujících, nedostatkem personálu a rušením letů ze strany aerolínií.
10.8.2022
V době 11., 18. a 25. srpna 2022 se můžete zúčastnit noční prohlídky Kutné Hory a poznávat tak její romantické nebo až mystické uličky a zákoutí. Dozvíte se nejen to, jak to vlastně bylo s kutnohorským stříbrem, ale i to jestli zde byla nebo nebyla pekelná pobočka a kolik práce umí udělat jeden kostlivec z Neškaredic.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 16. 8. 2022
svátek:Jáchym
dnes:
úterý 16.8.
18 °C
zítra:
středa 17.8.
19 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X