www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Královské Vinohrady I. - vznik

Královské Vinohrady I. - vznik

Publikováno: 27.9.2010
"Tam ten Vinohrad, tam chodí každý rád, ať prší nebo ne, tam vždycky bláto je," byla písnička, která se v 19. století posmívala tehdy nově vzniklému městu pražskému - Královské Vinohrady. Dnes jsou jednou z nejkrásnějších pražských čtvrtí.

Nakouknutí do historie VinohradChrám sv. Ludmily

Je až neuvěřitelné, když se člověk dozví, že na území dnešních Královských Vinohrad se kdysi rozkládal hluboký les. Ten však byl s rostoucí pražskou populací postupně mýcen. V období 12. – 13. století již byla Praha z velké části odlesněna a v oblasti dnešních Vinohrad, Žižkova, Nuslí a Vršovic se vinuly rozlehlé louky, které však byly neosídlené. Karel IV. během své vlády nařídil, aby prostory za hradbami Nového Města byl osázeny vinnou révou a jejich vlastníci byli na 12 let osvobozeni od daní. Karel IV. dokonce vydal takovéto nařízení: „Kdož by na vinicích jakoukoliv škodu buď malou, buď velkou jitím, jetí na koni, provážením cest neb jakkoliv způsobil, budiž potrestán; stala-li by se škoda ve dne a byl-li by přistižen měl viník ztratiti pravou ruku, leda že by se vykoupil dvaceti kopami. Ostatní pak jeho majetek měl se dostati perkmistrovi (úředník volený staroměstskými konšely, který vykonával soudní moc nad spory mezi vinaři a nad škůdci Náměstí Míruvinic, vyznačoval území vhodné k zakládání vinic, uzavíral všechny potřebné smlouvy atp.). Přihodilo-li by se pak, že by takový zločinec, jeden a nebo jich více, kteříž by škodili při takovém škození zabit byl, tehdy ten, kdož jej zabil, jest nic víc nepropadl, než dva haléře, kteréž na téhož zabitého tělo položiti má“.

S třicetiletou válkou (1618-1648) přišel definitivní konec vinic, majitelé přišli o svoji půdu a někteří byli popraveni. Vinice chátraly a na začátku 18. století se jejich rozloha zmenšila o tři čtvrtiny, viniční domy začaly být nahrazovány letohrádky, které fungovaly například také jako zájezdní hostince. Jako obec, Vinohrady, vznikly guberniálním nařízením ze dne 13. června 1849, kdy byly spojeny s usedlostmi Slepou, Žitnou, Koňskou, Horskou a Poříčskou Indiána můžete potkat ve Francouzské ulicibránou a od roku 1867 dostala nová rostoucí obec název Královská Vinohradská obec. V roce 1879 byly povýšeny na město. V té době je obývalo již necelých 15 tisíc obyvatel, měly 343 domů, 29 ulic, tři náměstí a jednu silnici. Nové město potřebovalo i svojí radnici, tu navrhli architekti Ignác Ullmann s Antonín V. Barvitius - dokončena byla roku 1878.

Obyvatelé Vinohrad si také zakládali na svém češství. Když bylo ve vnitřní Praze, ale i na předměstích, módou mít dvojjazyčné názvy ulic (tedy česky a německy), Vinohradští měli vlastenecky české názvy. Ve Vinohradech se začalo čile stavět, musela se vyvážet zemina, aby se alespoň částečně vyrovnaly výškové rozdíly a ulice měly pouze mírné stoupání.  Ulice byly budovány širší a budovy nejvíce čtyřpatrové, aby se zabránilo příliš velkému zalidnění a zároveň nebyl omezen přístup světla a proudění vzduchu do bytů. Stavba ulic byla nákladná a většinou byly bez osvětlení a dlažby. Sice byly chodníky pro pěší, ale aby se člověk dostal na druhou stranu, musel, zejména po dešti, projít přes mnoho bláta, které se však drželo i když nepršelo.

 

Náměstí MíruVinohradské památky a dominanty

Vodárna

Královské Vinohrady byly zásobovány dováženou vodou, která se lila do objemných dřevěných nádrží a co se týče pitné vody, ta byla dostupná ve veřejných a soukromých studnách, ovšem bylo ji málo. Nejprve byla vybudována Vinohradská vodárna v Podolí, do provozu uvedena 1882, a v roce 1891 byla postavena vodárna v Korunní ulici. Právě vodárna v Korunní, jež vznikla podle návrhu Antonína Turka, se stala městskou dominantou. Má sedm podlaží a nahoře terasu, která sloužila jako rozhledna. Roku 1962 byla vyřazena z provozu.

 

Příště budeme pokračovat vinohradskými památkami a dominantami.

 

Text: Maxim Kucer

Foto: Maxim Kucer

 



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rozdělení Prahy a jména ulic
Publikováno: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 se Praha dělila na devatenáct okresů značených římskými číslicemi I až XIX. V roce 1949 bylo město přerozděleno na šestnáct správních okresů- Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal další rozšíření Prahy o 55 obcí. V roce 1960 se Praha opět přerozdělila na deset obvodů- Praha 1 až 10.

Novoměstská radnice
Publikováno: 13.2.2008
Když bylo Karlem IV. v roce 1348 založeno Nové Město pražské, začala se psát také historie Novoměstské radnice. Radnice byla v průběhu dějin svědkem několika významných událostí. V roce 1419 se tady například odehrála první pražská defenestrace, která rozpoutala husitskou revoluci, a v roce 1483 druhá pražská defenestrace.

ČR: Praha - Grébovka aneb Havlíčkovy sady
Publikováno: 30.3.2012
Na okraji Vinohrad se nachází malebný pražský park s příjemnou atmosférou a mnoha místy k prozkoumání.


Souvisejicí fotogalerie

ČR: Praha - procházka po Vinohradech II.
Opět se s námi vydejte na procházku po Vinohradech. Foto: Maxim Kucer

ČR: Praha - Královské Vinohrady I.
Prohlédněte si z pohodlí domova jednu z nejznámnějších pražských čtvrtí. Foto: Maxim Kucer


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 24. 4. 2024
svátek:Jiří
dnes:
středa 24.4.
4 °C
zítra:
čtvrtek 25.4.
3 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X