www.infoglobe.cz » Zajímavá místa » Rozdělení Prahy a jména ulic

Rozdělení Prahy a jména ulic

Publikováno: 5.11.2007
Od roku 1920 do roku 1947 se Praha dělila na devatenáct okresů značených římskými číslicemi I až XIX. V roce 1949 bylo město přerozděleno na šestnáct správních okresů- Praha 1 až 16. Rok 1960, 1968 a 1974 znamenal další rozšíření Prahy o 55 obcí. V roce 1960 se Praha opět přerozdělila na deset obvodů- Praha 1 až 10.

     V letech 1946-1947 byla vystaveno první pražské sídliště- Solidarita ve Strašnicích. Poté následovaly Rybníčky ve Strašnicích, v roce 1958 sídliště Antala Staška v Krči, 1956-1959 Petřiny, 1959 sídliště Invalidovna, 1963 sídliště na Pankráci. V roce 1961 se začalo stavět

 Severní Město, jako první velké sídliště, které zahrnovalo Prosek, Ďáblice, Kobylisy a Bohnice. V roce 1966 bylo postaveno Jižní Město a v oblasti Prahy 5 Jihozápadní Město (Stodůlky, Řepy..).

     Jména ulic se rodila současně s rozvojem města. Lidé si pojmenovávali ulice tak, aby se v Praze bezpečně vyznali. Nejdříve ulice dostávaly jména podle bran, ke kterým směřovaly, podle náměstí (rynků) a tržišť (Rybná, Ječná, Žitná, Masná, Uhelný, Dobytčí, Koňský trh…). Dále pak to bylo podle určitých řemesel, které se zde soustřeďovala- Platnéřská, Kožná, Celetná (podle caletníků, kteří pekli housky a koláče neboli caletky a calty). Podle rázu ulice dostala jméno Dlouhá, Spálená a např. Dlážděná, podle významné stavby např. Havelská, Klimentská a Tomášská. Názvy se tradovaly ústně a teprve na konci 18.století byly ulice označeny německo-českými nápisy. V roce 1888 byly zavedeny litinové tabulky s černým písmem na žlutém poli a v roce 1893 pouze české názvy na černobílých tabulkách. Nejstarší názvy, pocházející ze 14.století, nese Dlouhá třída a Celetná ulice.

     Když byly k Praze připojovány další a další obce, vznikl problém s označením ulic. Nejdůležitější zásadou bylo, aby se jméno ulice objevovalo pouze jednou. V roce 1968 měla Praha např. 12 ulic Jana Nerudy, 9 ulic a nádraží neslo jméno Bedřicha Smetany, Jan Amos Komenský měl deset ulic a dvě náměstí a Alois Jirásek dvanáct ulic, dvě náměstí a navíc ještě most…

     Podle názvů ulic lze pozorovat historii města. Ke středověku se váže Karlovo náměstí a Karlův most, k husitům Betlémské náměstí, Husova ulice a ulice Jana Želivského. K boji proti fašismu zase Fučíkova, Dukelských hrdinů, 17.listopadu a Sokolovská. Pro velká sídliště byla vybírána jména ulic podle určitého systému. Zahradní Město nese jména ulic podle rostlin (Jahodová, Pomněnková, Sněženková…), v Hostivaři nejdeme ulice podle původního vesnického života (Chalupnická, U potoka, Selská…), na Proseku zase jména odvozená od severočeských měst (Jablonecká, Mimoňská, Českolipská, Harrachovská…). Na Starém i Novém Městě převažují historická označení ulic. Nejstarší období českých dějin připomínají ulice v Nuslích a na Vyšehradě (Boleslavova, Čestmírova, Křesomyslova, Ctiradova, Krokova, Vratislavova…). A například na barrandovském sídlišti najdeme ulice se jmény herců a osobností českého i světového filmu (Voskovcova, Werichova, Chaplinovo náměstí, Wassermannova…).

     Domy se zpočátku označovaly podle jejich majitelů, ale to nestačilo. Od 14.století se začala objevovat domovská znamení neboli merky. Byly malovány nebo vytesány do kamene. Spousta z nich vznikla podle zvířete, podle věcí nebo erbů. K nejznámějším patří dům U Dvou slunců, U Tří housliček,  U Modrého jelínka, U Bílého lva, U Tří pštrosů… Číslovat se začaly domy v roce 1770. Číslování má svůj řád – základ tvoří směr toku Vltavy od jihu k severu, v příčných ulicích od toku řeky a na levé straně jsou čísla lichá a na pravé straně čísla sudá.

 

Text: Markéta Řandová (při psaní tohoto článku byly použity informace z knihy Václava Cibuly „Objevujeme Prahu")

Foto: J. Štantejský



Diskuze u článku (3)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Praha: Národní muzeum v rekonstrukci
Publikováno: 13.9.2011
Na dlouhých sedm let se uzavřela historická budova Národního muzea. Po rekonstrukci, v roce 2018, muzeum oslaví 200 let existence. Všechny exponáty se přestěhovaly do nové budovy Národního muzea a dalších prostor v Horních Počernicích, na Zbraslavi a v Terezíně.

ČR, Praha: Staronová synagoga – perla Josefova – VIDEO
Publikováno: 19.8.2014
Židovské město by mělo být povinnou zastávkou nejen pro turisty, ale také pro domorodce. Právě spousta Pražáků kolem něj chodí se zavřenýma očima, jakoby zaslepeni všedními povinnostmi, nejspíš nevědomky opomíjí historicky velmi cennou část svého města.

Praha: Týden sportu zdarma
Publikováno: 22.12.2011
A je tu opět velmi oblíbená, každoroční nabídka pro sportuchtivé. Týden sportu zdarma připravilo hlavní město Praha s provozovateli pražských sportovních zařízení.

Královské Vinohrady I. - vznik
Publikováno: 27.9.2010
"Tam ten Vinohrad, tam chodí každý rád, ať prší nebo ne, tam vždycky bláto je," byla písnička, která se v 19. století posmívala tehdy nově vzniklému městu pražskému - Královské Vinohrady. Dnes jsou jednou z nejkrásnějších pražských čtvrtí.

Víte, že? Nejošklivější stavby světa
Publikováno: 20.2.2011
Doposavad se naše články o unikátních místech světa věnovaly především nějak uchvacujícím či jinak fascinujícím lokalitám, stavbám či technickým unikátům. Samozřejmě, milovníci přírody asi neocení mohutnost důlních strojů, stejně tak technokratům příliš neřekne kouzlo deštného pralesa, ale i tak jsme se vždy zabývali něčím úchvatným.

ČR: Staroměstské náměstí v Praze
Publikováno: 20.5.2011
Dnes se vydáme do srdce Prahy na Staroměstské náměstí.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X