www.infoglobe.cz » Aljaška a Aleuty

Aljaška a Aleuty

Publikováno: 9.4.2010
Poloostrov Aljaška, představující oblast nedotčené a divoké přírody, je největším a zároveň nejméně osídleným státem USA.

Rozkládá se společně s Aleutským obloukem (vytvořeným tamní sopečnou činností) Poloostrov Kenai (Magda Radostová)mezi 50. a 75. rovnoběžkou severní polokoule – právě zde vrcholí nejvyšším štítem kontinentu (Mt. McKinley, 6194 m). Na pobřežním horském pásmu leží nejrozsáhlejší pevninské ledovce Severní Ameriky, jejichž splazy často dosahují až k mořské hladině. Tam, kam nesahají ledovce, panuje arktická tundra, která pokrývá svahy a roviny a na 600 000 km2 tu rostou smrkové a jedlové lesy. Krásu tamní přírody si turisté vychutnávají především v národních parcích, k těm nejznámějším lze zařadit např: NP Denali (22 830 km2), NP Kenai (2 500 km2), NP Katmai (15 000 km2) a NP Glacier Bay (12 000 km2).

 

Národní park WrangellAljaška s Aleutským obloukem zaujímají plochu téměř dva miliony kilometrů čtverečních a jejich dominantním přírodním znakem je velehorský reliéf Kordiller. K nejvýznamnějším horským útvarům Aljašských Kordiller se řadí Hory svatého Eliáše, Chugach a Kenai, Wrangellovo pohoří, Aljašské a Aleutské pohoří.

Hory svatého Eliáše

V délce cca 500 km se táhnou od Cross Sound na jihu až po ústí řeky Copper na severu. Nejvyšší štít Mt. Logan (5959 m) je druhým nejvyšším vrcholem kontinentu a zároveň nejvyšší horou Kanady. O něco málo nižší St. Elias (5488 m), který se zvedá z pobřežního masívu, leží na území USA a je pro svou malebnou krásu oblíbenou turistickou destinací. V těchto horách najdeme i největší aljašský ledovec Malaspina Glacier, pokrývající plochu 2200 km2. Jeho jediným odtokem je úzký fjord v LedovéPřístav Valdez zátoce, Glacier Bay National Monument, což je asi 11 000 km2 hor, ledovců, mořských pobřeží, fjordů a zálivů.

Pohoří Chugach a Kenai

Území bohaté na přírodní parky tvoří asi 500 km dlouhý pás, končící posledním výběžkem – otrovem Kodiak. Nejvyšší horou je silně zaledněný Mt. Marcus Baker (4010 m). Další hory, dosahující v průměru 2000 – 3000 m leží v chráněných územích: Chugach State Park a Chugach National Forest.

Wrangellovo pohoří

Tyčí se zde čtyři sopečné kužely dosahující výšek kolem 5000m: nejvyšší Mt. Blackburn měří 4996 m, Mt. Sanford 4949 m (dále Mt. Wrangell 4317 m a Medvěd baribalAtna Peaks 4225 m). Poslední erupce byly zaznamenány v devatenáctém století.

 

Aljašské pohoří

Vyznačuje se odlišnou geologickou stavbou (stejně jako Aleutské pásmo) – je tvořeno úzkým, dlouhým řetězem hřbetů. Táhne se v délce téměř 1000 km (šířka souběžných hřbetů nepřesahuje 50 km) až k jezeru Iliamna. Průměrná nadmořská výška hřbetů se pohybuje kolem 2500 m. V centrální části se nachází pět sopečných vrcholů, nejvyšší z nich je Mt. McKinely (6194 m). Mt. Foraker dosahuje 5304 m a další tři kolem 4000 m.

Brooksovo pohoří

Představuje pokračování sibiřských pohoří jako vrásná zóna. Maximální výšky sePrůsmyk Hatcher Pass pohybují kolem 2700 m (Mt. Michelson, 2749 m), takže na aljašské poměry jsou to hory dost nízké, ale přesto mají primát nejvyššího pohoří za polárním kruhem. Severní svahy jsou bez vegetace nebo je pokrývá chudá tundra.

Aleutské pohoří

Od pevninského Aleutského pohoří vybíhá do moře oblouk vulkanických Aleutských ostrovů dlouhý 2500 km s asi 80 velkými sopkami, z nichž je 36 aktivních. Devět sopečných kuželů leží v jedné linii na nejvyšším horském pásmu a několik dalších sopek je rozptýleno v jeho bezprostřední blízkosti. Nejzápadnějším bodem oblouku je větší ostrov Attu.

 

Dalton HighwayPodnebí

Oblast spadá do dvou klimatických pásem – arktického a subarktického. V arktickém pásu je krajina téměř bez života a patří k ní též východní ostrovy Kanady – Baffinův, Ellesmerův aj. Srážky činí pouze kolem 200 mm za rok. Je zde hojně rozšířen permafrost (trvale zmrzlá půda). Pobřežní hory mají podnebí mírnější, kontinentální naopak drsnější s extrémními teplotami, častými sněhovými srážkami a silnými větry.

Příroda

Většinu plochy na úpatí hor pokrývají lesy – tajga. V nižších polohách rostou převážně Jezero Kenailistnáče (jasany, břízy, javory, olše atd.), ve vyšších pak jehličnany (jedle, borovice). Vzhledem k drsným klimatickým podmínkám obývá 36 druhů savců a 120 druhů ptáků především nižší polohy. Žije tu například lumík, liška polární, rosomák, vlk, sob, jelen wapiti, mořská vydra, karibu, medvěd grizzly či mrož pacifický.

Obyvatelstvo

Hustota zalidnění – 1 obyvatel na 4 km2 – mluví za vše, 99% území Aljašky je neobydleno. V roce 2000 tu žilo necelých 627 000 obyvatel a to v drtivé většině při pobřeží nebo v údolí řek. Původní obyvatelé, Aleuti a Eskymáci, přišli do těchto končin před cca 35 000 lety. Postupně je však vytlačovali běloši, hlavní migrační boom tu propukl v době „zlaté horečky“, kdy sem tisíce lidí putovalo za bohatstvím. Běloši dnes tvoří cca 67% z celkové tamní populace, Indiání a původní obyvatelé necelých 16%, Hispánci 5%, Asiaté 4,5%.

 

Text: J. Štantejský a Světová pohoří

Foto: Magdaléna Radostová

zpět



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

USA: Aljaška - divoká a krásná I.
Publikováno: 22.10.2012
Moje cesta na Aljašku začala dávno před odjezdem. Proč právě Aljaška, když krásných míst je opravdu spousta? Splnit si sen o cestování mi pomohl realizovat můj otec, vášnivý myslivec, který během 20 let procestoval skoro celý svět. Rozhodla jsem se, že se vydám po jeho stopách, zkusím navštívit místa, kde si užíval svou loveckou vášeň, i já budu lovit, ale jen fotografie!


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Hravá zima

12. 12. – 15. 2. 2024
1. cena:
Zimní balíček od eshopu ViaTrek.sk
2. cena:
Zimní balíček od vydavatelství Dajama
3. cena:
Zimní balíček od vydavatelství CBS
Cena redakce:
Zimní balíček od eshopu Tatrica.sk

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 19. 3. 2024
svátek:Josef
dnes:
úterý 19.3.
-3 °C
zítra:
středa 20.3.
0 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X