Antily

Publikováno: 23.4.2010
Antily představují skupinu ostrovů (Kuba, Dominikánská republika, Haiti, Jamajka a Portoriko) mezi Karibským mořem, Yucatánem, Mexickým zálivem, Floridou a Bahamy, z nichž dva nesou na svém povrchu vysoké hory.

Hispaniola, druhý největší ostrov Antil, je prostoupena několika horskými systémy. Najdeme tu nejvyšší horu celé karibské oblasti – Pico Duarte, zvedající se do výšky 3175 m. Třetí největší ostrov Antil, Jamajka, může milovníkům hor nabídnout nemálo. Jedná se totiž o hornatý ostrov, kde hory mají hned několik podob. Hory mají zároveň velký vliv na utváření tamního klimatu a přírody.

K Antilám samotným ještě patří tzv. Malé Antily, jenž představují pás ostrovů pevninského původu ve východní části Karibiku. Řadí se k nim tyto: Anguilla, Antigua, Barbuda, Dominika, Guadeloupe, Montserrat, Nevis, Panenské ostrovy, Saba, Svatý Bartoloměj, Svatý Eustach, Svatý Kryštof, Svatý Martin, Barbados, Grenada, Martinik, Svatá Lucie, Svatý Vincenc a Tobago.

V následujících řádcích se zaměříme na ony dva „horské“ ostrovy - Jamajku a Hispaniolu.  

Blue MountainsBlue MountainsBlue Mountains

Jamajka

Rozkládá se na 11 100 km2 a omílá ho Karibské moře. Na severu se do výšek přes 2000 m rozkládají známé Blue Mountains, jejichž krásu jezdí každoročně obdivovat cestovatelé z celého světa. Zde také leží nejvyšší hora Jamajky Blue Mountains Peak, dosahující 2256 m. Na východ leží o něco nižší hřbety John Crow Mountains. Největší část ostrova je tvořena plošinou nepřesahující nadmořskou výšku 1 000 m. Mimořádně pozoruhodnou horskou oblastí v jejím rámci je romantická, až bizarní Cockpit Country na SZ ostrova. Východně odtud jsou série vrchů jako Mount Diablo a Bull Head, západně Dolphin Head, jižně Southcentral Mountains.  Méně impozantní, zato však s panenskou přírodou, jsou na jihu ležící Hellshire Hilus a Portland Ridge.

Jamajka BluefieldsJamajka Doctors Cave BeachJamajka Negril Beach

Jamajské klima je subtropické, s poměrně vyrovnanými teplotami v průběhu celého roku. V horách jsou vzhledem k jejich nadmořské výšce a expozici teplotní výkyvy větší a průměrné teploty nižší. Hory mají vliv také na rozdělení srážek - zatímco na návětrných severovýchodních svazích pohoří Blue Mountains spadne ročně až 2530 mm, v suchých kopcích na závětrném jihu je to sotva třetina tohoto množství. Většími toky tu jsou právě díky srážkám Rio Grande či Martha Brae.

Jamajka Enchanted gardens poolZmíněné Blue Mountains pokrývá prales, ve vyšších partiích západně od Cornpuss Gap až po Silver Hill Peak pak rostou působivá společenství subtropického deštného lesa, v němž jsou hojně zastoupeny stromové kapradiny. Na dřevinách roste velké množství druhů orchidejí. V roce 1993 byl v Blue Mountains a John Crow Mountains na ploše 77 000 ha vyhlášen národní park. Chrání dosud minimálně narušené lesy a největší mírou endemismu na západní polokouli. Lesní fauna je bohatá, žije zde například kolibřík, hutie jamajská, hroznýš jamajský, leguán jamajský, krokodýl americký, či kapustňák manatee.

Jamajka byla objevena Španěly roku 1509, roku 1655 ji obsadili Britové a v roce 1962 získala nezávislost. Původní obyvatelé - Arabákové - byli zlikvidování kolonizátory. Dnes tvoří převážnou většinu místních obyvatel potomci Afričanů, kteří sem byli v minulosti dopraveni jako otroci pro práci na plantážích. Úředním jazykem je angličtina. Největší hustota osídlení je při pobřeží.

Haiti Masiv de la SelleHaiti Port au PrinceHaiti Papslam

Hispaniola

Západní část této oblasti připadá Haiti, střed a východ Dominikánské republice. V jižním horském masívu Massif de la Selle se tyčí nejvyšší hora Haiti – Pic La Selle s 2680 metry. Střední část ostrova zabírá mocné pohoří Cordillera Central s nejvyšším Pico Duarte (3175 m) na území Dominikánské republiky. Dalším významným dominikánským pohořím je severnější Cordillera Septentrional, oddělená širokým údolím řeky Yague del Norte.

Dominikánská republika Cordillera SeptentrionalSubtropické klima je ovlivňováno pasáty ze SZ, přičemž rozdíly ve srážkách jsou zde značné. Návětrné svahy na severovýchodě, severu a západě dostávají více než 2000 mm srážek ročně, naopak závětrné polohy ve srážkovém stínu sotva čtvrtinu tohoto množství. Tím jsou rovněž ovlivňovány počty drobných horských toků. V pohraničí mezi Haiti a Dominikánskou republikou se formuje na západ odtékající řeka Artibonite, nejdelší na Haiti (225 km). Největším tokem Dominikánské republiky je 200 km dlouhá, k severu odtékající řeka Yague del Norte.

Ve vlhkých horách rostou horské vlhké lesy, v chladnějších nejvyšších partiích lesy borovicové. V suchých pohořích jsou tropické opadavé lesy a krasové lesy. Fauna je poměrně různorodá, Leguán nosorohýovšem z původních živočichů zbyli jen četní plazi. K nepřehlédnutelným obyvatelům suchých nižších poloh patří obrovští leguáni nosorozí. V nočních hodinách je aktivní největší hispaniolský had Epicrates striatus. V hojném počtu se tu vyskytují také různé druhy žab, např. hvízdalky.

Mulati a černoší tvoří většinu obyvatel, hovoří se tu francouzsky a kreolsky. Dominikánci, většinou míšenci, hovoří španělsky. Hispaniola byla objevena roku 1492 Kryštofem Kolumbem. Hory nejsou tak turisticky atraktivní jako například na Jamajce, což je způsobeno jejich obtížnou dostupností, lidé sem jezdí spíše na „přímořskou“ rekreaci. Ale i díky tomu si horský folklór a příroda zachovává svůj ráz.

 

Text: J. Štantejský a Světová pohoří

Foto:  Wikimedia Commons, Cookaa, Sardaka, č.2, č.3, Stufffreak, č.2, Ezhiki, Likkle wata, Yann Forget, NASA, Alsandro, Mascabrother,  Bluemosse  

zpětDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Barbados - země cukrové třtiny I.
Publikováno: 13.8.2011
V našem novém seriálu vás obeznámíme s tímto zajímavým ostrovem, nacházejícím se ve vodách Karibiku.

Barbados - země cukrové třtiny II.
Publikováno: 20.8.2011
V dnešním díle o bývalé kolonii Spojeného království se dozvíte o zajímavých místech, která Barbados nabízí.

Barbados - země cukrové třtiny III.
Publikováno: 27.8.2011
Jaká další zajímavá místa Barbados nabízí?


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Dotek jara

1. 3. – 30. 4. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Exkluzivní miniatury: řemeslný gin TOISON a bylinný likér Dr.Kramer
3. cena:
Dárkový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Roční předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Liptov - turistický průvodce z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.4.2021
Před pár dny oznámil Bratislavský dopravní podnik informaci o zvýšení ceny jízdného, zrušení oblíbeného 15minutového lístku a zlevnění ročního lístku o 25 %.
12.4.2021
Nedávno vyšla nová studie Barcelonského institutu pro globální zdraví (ISGlobal) o kvalitě ovzduší v evropských městech. Mezi 31 státy mají nejhorší výsledky Itálie, Španělsko, Polsko, Belgie a Česká republika.
9.4.2021
Tato doba není snadná ani pro zoologické zahrady. Nejdříve zvířatům chyběly proudící davy návštěvníků, nyní jsou velký problém chybějící příjmy ze vstupného. Peníze rychle docházejí, pomoc od státu není dostatečná, ale zvířata musejí jíst každý den. A vy můžete pomoct je nakrmit.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ALŽÍRSKO, POBŘEŽÍ SLONOVINY A TUNISKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 14. 4. 2021
svátek:Vincenc
dnes:
středa 14.4.
7 °C
zítra:
čtvrtek 15.4.
3 °C