www.infoglobe.cz » Expedice Annapurna 2012 I.: Jak to všechno začalo

Expedice Annapurna 2012 I.: Jak to všechno začalo

Publikováno: 16.4.2012
Pamatujete, jak jsem se vrátil z Gasherbrumu (2009), jak jsem říkal, že ASI už nikam na "osmu" nepojedu?! Pamatujete, jak jsem se vrátil z Manaslu (2011), jak jsem říkal, že URČITĚ na "osmu" už nepojedu?! ... 2012 Expedice Annapurna ...

Prostě vyrazit s Radkem Jarošem je pro mě obrovská výzva. Veliké zkušenosti jsou schované za tímto "starším" pánem :-) Tak jen doufám, že pro něj nebudu přítěží, ale to by si mě s sebou asi nevybral z té obrovské nabídky cca 0 kandidátů. Tedy aspoň takových, které přinejmenším trochu zná.

Takže na Annapurnu polezu s Radkem :-)

Jak to vůbec vzniklo? Byl jsem předběžně domluven s výbornýma parťákama z Gasherbrumu Márou Holečkem a Zdeňkem Hrubým na letní pákistánský Nanga Parbat. Z této party však pro letošek bohužel odpadli další kluci Daw a Lišin, a tudíž bych tam byl nejspíše jak kůl v plotě na "normálce". Kluci se chtějí totiž opět pokoušet o Rupálskou stěnu. Jenže pak jsem se potkal s Radkem. Seznámili jsme se, když jsem řešil náš vrchol na Manaslu. Již dříve jsme se občas někde potkávali, ale teď poprvé jsme spolu řešili nějaký "osmy".Asi jsem na něj udělal dojem :-) Byl jsem po docela výrazném večírku a sraz jsme měli již dopoledne. Takže to nechápu. Ale pochopil jsem po další, již zásadnější schůzce na festivalu v Praze, že na tento podnik není vůbec žádná sranda sehnat parťáka. Sice se po Radkově přednášce zvedl les rukou lidí, co by s ním rádi jeli, jenže pouze já jsem prošel výběrovým řízením, které posléze probíhalo v zákulisí. Radek se ptal na několik zásadních informací: - Umíš hrát šachy - že bys mě to naučil? - Piješ pivo? - Kolik jsi vylezl osmitisícovek? - Proč chceš jet se mnou? - Jaké jsou tvé míry? - Kolik kg uneseš? - Proč chceš riskovat svůj život zrovna na Annapurně?

Do užšího výběru jsem prošel pouze já a jedna blondýna. Jenže u ní se brzy provalilo (po několika kontrolních otázkách), že neodpovídá pravdivě u svého seznamu vylezených osmitisícovek. Takže já, se svými skoro dvěmi jsem měl navrch.Tudíž jsme se nakonec domluvili a jedeme společně na "vejlet". Bohužel trochu nebezpečný, neboť Annapurna je dle statistik nejrizikovější osma. Annapurna totiž společně s K2 patří k nejobtížnějším a nejobávanějším vrcholům všech 14 osmitisícovek. V roce 2011 se k pokusu o její zdolání odhodlala pouze čtveřice horolezců! Na Mt. Everest vystoupilo víc než 450 lidí! Samozřejmě s kyslíkovými přístroji a za pomoci výškových nosičů. Výstup plánujeme nejhodnotnějším a nejsportovnějším způsobem: tzv. „alpským stylem“, bez používání kyslíku, výškových nosičů a bez postupného budování výškových táborů. Doufám, že to bude aspoň krajinářsky velkolepé.

Budeme cestovat skrz na skrz celým Nepálem, neboť se nejdříve chceme aklimatizovat na Lhotse (8566 m n. m.), kterou Radek velice dobře zná, vylezl ji loni. Když to dobře půjde, plánujeme dvě přespání v cca 7500 m n. m., abychom byli na Annapurně dobře aklimatizovaní a pokud možno rychlejší a minimalizovali aspoň některá rizika spojená s výstupem.

Tak držte palce ... Honza „Tráva“ Trávníček

Text/foto: Jan Trávníček, expedice Annapurna 2012

 

 Expedici ANNAPURNA 2012 sponzoruje HUMI outdoor

HUMI outdoorDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Expedice Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikováno: 9.6.2012
Poslední díl seriálu o výstupu tandemu českých horolezců Radka Jaroše a Honzy Trávníčka jsme opět sestavili z esemesek, které skoro denně chodily do Česka.

Expedice Annapurna 2012 III.: Pokus o přespání na Lhotce a následný sestup
Publikováno: 14.5.2012
Po dvou odpočinkových dnech v BC, kdy proběhla nezbytná Puja (náboženský obřad), jsme se rozhodli, že se pokusíme vylézt stěnu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedice Annapurna 2012 II.: BC Lhotse
Publikováno: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

SR: Bratislava - lezení u Technického skla
Publikováno: 26.4.2012
Ne každý víkend je možné odejít z hlavního města a přesunout se do skalnatejších a zelenějších částí Slovenska. Přesně z tohoto důvodu se ráda toulám po Bratislavě. Je příjemné navštívit místa, o kterých člověk roky netušil, že existují.

Expedice Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čekání na počasí
Publikováno: 4.6.2012
Je konec dubna a sněží a sněží. Trčíme v základním táboře a snažíme se zabít čas. Čekáme, až se počasí umoudří, a tak čteme, pijeme kafe, kouřím. Vzpomínám na uplynulý měsíc plný zážitků.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál XVI: Závěr treku okolo Manaslu
Publikováno: 14.3.2012
Druhý den po výstupu na pětitisícové sedlo nám přišel asi nejnáročnější z celé cesty. Začalo to už snídaní, která se skoro nedala jíst. Jablečný koláč byl ještě docela dobrý, ale pudink, který měl být jeho součástí, a který nám přinesli vedle v misce, byl téměř nepoživatelný. Další chod, čokoládový pudink, chutnal jako horká čokoláda, protože vůbec nebyl zahuštěný.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál VII: První sedmitisícovka na dohled
Publikováno: 11.1.2012
Ráno po první noci, strávené v Národním parku Manaslu, jsme se rozloučili s krajany a vyrazili na cestu. Na pěšině před námi utíkala velká spousta malých i velkých ještěrek. V jedné vesnici, kterou jsme míjeli, jsme viděli poslední banánovník. Výše už nerostly.

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu
Publikováno: 21.3.2012
Po odpočinkovém dni, stráveném v Kathmandu především nakupováním různých šál, korálků, oblečení a dalšího, jsme vyrazili na třídenní výlet do ne příliš vzdálených hor na sever. Den před odjezdem jsme měli snahu koupit si na autobusovém nádraží místenky, ale neuspěli jsme.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.9.2020
U příležitosti Světového dne cestovního ruchu (27. září), nabízí Gemersko-malohontské muzeum bezplatný vstup do výstavních a expozičních prostor od 13 do 18 hodin.
24.9.2020
Nová kniha cestovatele Jana Hocka!
• 2 500 kilometrů českou a slovenskou přírodou.
• Pěšky, na kole, lodí, na lyžích i na koni.
• Jednodenní výlety různé náročnosti.
• Příroda národních parků a chráněných oblastí.
• Profesionální a panoramatické fotografie.
23.9.2020
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, ekologických i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – NEPÁL:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 27. 9. 2020
svátek:Jonáš
dnes:
neděle 27.9.
12 °C
zítra:
pondělí 28.9.
11 °C