www.infoglobe.cz » Expedice Annapurna 2012 I.: Jak to všechno začalo

Expedice Annapurna 2012 I.: Jak to všechno začalo

Publikováno: 16.4.2012
Pamatujete, jak jsem se vrátil z Gasherbrumu (2009), jak jsem říkal, že ASI už nikam na "osmu" nepojedu?! Pamatujete, jak jsem se vrátil z Manaslu (2011), jak jsem říkal, že URČITĚ na "osmu" už nepojedu?! ... 2012 Expedice Annapurna ...

Prostě vyrazit s Radkem Jarošem je pro mě obrovská výzva. Veliké zkušenosti jsou schované za tímto "starším" pánem :-) Tak jen doufám, že pro něj nebudu přítěží, ale to by si mě s sebou asi nevybral z té obrovské nabídky cca 0 kandidátů. Tedy aspoň takových, které přinejmenším trochu zná.

Takže na Annapurnu polezu s Radkem :-)

Jak to vůbec vzniklo? Byl jsem předběžně domluven s výbornýma parťákama z Gasherbrumu Márou Holečkem a Zdeňkem Hrubým na letní pákistánský Nanga Parbat. Z této party však pro letošek bohužel odpadli další kluci Daw a Lišin, a tudíž bych tam byl nejspíše jak kůl v plotě na "normálce". Kluci se chtějí totiž opět pokoušet o Rupálskou stěnu. Jenže pak jsem se potkal s Radkem. Seznámili jsme se, když jsem řešil náš vrchol na Manaslu. Již dříve jsme se občas někde potkávali, ale teď poprvé jsme spolu řešili nějaký "osmy".Asi jsem na něj udělal dojem :-) Byl jsem po docela výrazném večírku a sraz jsme měli již dopoledne. Takže to nechápu. Ale pochopil jsem po další, již zásadnější schůzce na festivalu v Praze, že na tento podnik není vůbec žádná sranda sehnat parťáka. Sice se po Radkově přednášce zvedl les rukou lidí, co by s ním rádi jeli, jenže pouze já jsem prošel výběrovým řízením, které posléze probíhalo v zákulisí. Radek se ptal na několik zásadních informací: - Umíš hrát šachy - že bys mě to naučil? - Piješ pivo? - Kolik jsi vylezl osmitisícovek? - Proč chceš jet se mnou? - Jaké jsou tvé míry? - Kolik kg uneseš? - Proč chceš riskovat svůj život zrovna na Annapurně?

Do užšího výběru jsem prošel pouze já a jedna blondýna. Jenže u ní se brzy provalilo (po několika kontrolních otázkách), že neodpovídá pravdivě u svého seznamu vylezených osmitisícovek. Takže já, se svými skoro dvěmi jsem měl navrch.Tudíž jsme se nakonec domluvili a jedeme společně na "vejlet". Bohužel trochu nebezpečný, neboť Annapurna je dle statistik nejrizikovější osma. Annapurna totiž společně s K2 patří k nejobtížnějším a nejobávanějším vrcholům všech 14 osmitisícovek. V roce 2011 se k pokusu o její zdolání odhodlala pouze čtveřice horolezců! Na Mt. Everest vystoupilo víc než 450 lidí! Samozřejmě s kyslíkovými přístroji a za pomoci výškových nosičů. Výstup plánujeme nejhodnotnějším a nejsportovnějším způsobem: tzv. „alpským stylem“, bez používání kyslíku, výškových nosičů a bez postupného budování výškových táborů. Doufám, že to bude aspoň krajinářsky velkolepé.

Budeme cestovat skrz na skrz celým Nepálem, neboť se nejdříve chceme aklimatizovat na Lhotse (8566 m n. m.), kterou Radek velice dobře zná, vylezl ji loni. Když to dobře půjde, plánujeme dvě přespání v cca 7500 m n. m., abychom byli na Annapurně dobře aklimatizovaní a pokud možno rychlejší a minimalizovali aspoň některá rizika spojená s výstupem.

Tak držte palce ... Honza „Tráva“ Trávníček

Text/foto: Jan Trávníček, expedice Annapurna 2012

 

 Expedici ANNAPURNA 2012 sponzoruje HUMI outdoor

HUMI outdoorDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Expedice Annapurna 2012 V.: Vrchol je náš
Publikováno: 9.6.2012
Poslední díl seriálu o výstupu tandemu českých horolezců Radka Jaroše a Honzy Trávníčka jsme opět sestavili z esemesek, které skoro denně chodily do Česka.

Expedice Annapurna 2012 III.: Pokus o přespání na Lhotce a následný sestup
Publikováno: 14.5.2012
Po dvou odpočinkových dnech v BC, kdy proběhla nezbytná Puja (náboženský obřad), jsme se rozhodli, že se pokusíme vylézt stěnu Lhotce do C III cca 7300 m.

Expedice Annapurna 2012 II.: BC Lhotse
Publikováno: 30.4.2012
10.4. 2012: Ještě neuběhnul rok a jsem zase tady! Tentokrát nechci na žádnej z vrcholů, který se tyčí (vlastně jsou skrytý) nad největším táborem světa. A hlavně, tentokrát tady nejsem sám.

SR: Bratislava - lezení u Technického skla
Publikováno: 26.4.2012
Ne každý víkend je možné odejít z hlavního města a přesunout se do skalnatejších a zelenějších částí Slovenska. Přesně z tohoto důvodu se ráda toulám po Bratislavě. Je příjemné navštívit místa, o kterých člověk roky netušil, že existují.

Expedice Annapurna 2012 IV.: 2. výškový tábor a čekání na počasí
Publikováno: 4.6.2012
Je konec dubna a sněží a sněží. Trčíme v základním táboře a snažíme se zabít čas. Čekáme, až se počasí umoudří, a tak čteme, pijeme kafe, kouřím. Vzpomínám na uplynulý měsíc plný zážitků.

Nepál II: Kathmandu
Publikováno: 7.12.2011
Cesta z Prahy až do Kathmandu byla celkem zdlouhavá a únavná. Za prvé jsme měli dva dlouhé přestupy, a za druhé jsme se v Dillí museli podrobovat neuvěřitelným bezpečnostním procedurám. Patřily mezi ně nekonečné kontroly, prohmatávání těla, zda u sebe nemáte něco nebezpečného atd. Milan si šel z čekárny odskočit na stranu a aktivní hlídači ho už nepustili zpět, protože si s sebou nevzal letenku.

Nepál XVI: Závěr treku okolo Manaslu
Publikováno: 14.3.2012
Druhý den po výstupu na pětitisícové sedlo nám přišel asi nejnáročnější z celé cesty. Začalo to už snídaní, která se skoro nedala jíst. Jablečný koláč byl ještě docela dobrý, ale pudink, který měl být jeho součástí, a který nám přinesli vedle v misce, byl téměř nepoživatelný. Další chod, čokoládový pudink, chutnal jako horká čokoláda, protože vůbec nebyl zahuštěný.

Nepál III: Odjezd na trek
Publikováno: 14.12.2011
V den odjezdu na trek okolo Manaslu jsme se s naším průvodcem Harim setkali na autobusovém nádraží. Harimu je 38 let a je národností Gurung. Ačkoli jsem četla, že tito lidé žijí převážně v okolí Annapurny, Hari říkal, že jeho rodná vesnice se nachází v oblasti Everestu. Proto má tuto oblast také ze všech nejraději a to i přesto, že sem v současné době jezdí obrovské množství turistů.

Nepál VII: První sedmitisícovka na dohled
Publikováno: 11.1.2012
Ráno po první noci, strávené v Národním parku Manaslu, jsme se rozloučili s krajany a vyrazili na cestu. Na pěšině před námi utíkala velká spousta malých i velkých ještěrek. V jedné vesnici, kterou jsme míjeli, jsme viděli poslední banánovník. Výše už nerostly.

Nepál I. - Příprava na cestu
Publikováno: 30.11.2011
Jednoho březnového dne jsme se s kamarády potulovali po Krušných horách a během povídání o všem možném přišla řada i na naše oblíbené téma - cestování. Já jsem moc litovala toho, že letos nebudu moci kvůli různým povinnostem vyrazit na delší cestu.

Nepál XVII: Krátký trek severně od Kathmandu
Publikováno: 21.3.2012
Po odpočinkovém dni, stráveném v Kathmandu především nakupováním různých šál, korálků, oblečení a dalšího, jsme vyrazili na třídenní výlet do ne příliš vzdálených hor na sever. Den před odjezdem jsme měli snahu koupit si na autobusovém nádraží místenky, ale neuspěli jsme.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 15. 6. 2021
svátek:Vít
dnes:
úterý 15.6.
28 °C
zítra:
středa 16.6.
28 °C