www.infoglobe.cz » Francie – výšlap na Mont Blanc II

Francie – výšlap na Mont Blanc II

Publikováno: 18.6.2018
V dnešním článku si můžete přečíst, jak pokračoval náš výstup na slavnou horu Mont Blanc.

Jsme asi 6 hodin chůze od našeho kempu a právě jsme zdolali prudký sněhový úsek nad chatou Gouter. Čekala na nás odměna v podobě pohledu na Mont Blanc samotný! Hned je cesta pozitivnější. Při pohledu na červánky kolem hory chvilku zapomenete na náročnost předchozího úseku. Za svitu prvních slunečních paprsků jsme kráčeli k úpatí hory. Vítr v těchto místech začal sílit a začaly mi umrzat prsty. Přezky na batohu, kde jsem měla péřové rukavice, mi nešly zmrzlými prsty vůbec zmáčknout, i to se vám může stát, proto si pořádné rukavice radši nandejte včas. Naštěstí již byl poblíž Vallot, plechová bouda ve výšce 4 362 m n. m., která slouží jako kryt před nepřízní počasí. Je tam spousta odpadků, ale člověk aspoň na dvě minuty pocítí teplo, poté začne být opět zima i tam. Je potřeba neustálého pohybu, proto se zde dlouho nezdržujte a pokračujte raději hned dál. Kdyby mi někdo řekl, ať jdeme zpět, asi bych ani neprotestovala, cítila jsem, že mi ten zážitek asi už stačil, ale nevzdali jsme to a již bez sluníčka pokračovali dál.

ranní červánky   plechová záchranná bouda Vallot

první pohled na vrchol

Další úsek cesty nad Vallotem je prudká hora, kde jsou vytvořeny bílé vysoké schody do nebes. Po chvilkovém odpočinku se jde poměrně hezky, člověku začne být zase teplo, tak se nálada lepšila. Ač je svah prudší než ten předchozí, tak se po něm jde díky schodům mnohem lépe. V tomto úseku není úplně příjemné vyhýbání se lidem, kteří se už vracejí. Cesta vede místy po ostrých ledových hřebenech, které budí respekt. Horolezců zde nebylo úplně mnoho, nejspíš kvůli počasí, které nebylo ideální. Za krásného dne zde určitě musí být mnohem více lidí. Počasí se však zhoršovalo a mraky se stále více převalovaly přes vrchol. I vítr začal sílit, proto jsme nasadili lyžařské brýle, které doporučuji vzít určitě s sebou. Panoramata jsou to nádherná, škoda jen, že člověk nemá moc prostor, aby si to užil. Jakmile se zastavíte, je okamžitě zima. I focení a rychlé natáčení je problém. Pohyb v těchto podmínkách je nezbytný. Vrchol je v podstatě poměrně dlouho vidět před vámi, ale cesta k němu je nekonečná. Pohled na bílou plochu hodně zkresluje. Těsně nad námi se začala kumulovat hustá bílá mlha, která pomalu klesala, otočili jsme se a viděli nad zemí tenkou mlhavou vrstvu, která se zaobleně vznášela nad okolím pod hustým mrakem, který pokrýval oblohu. Tento jev jsem nikdy neviděla a naprosto mě uchvátil, snad ho tam spatříte i vy.

strmý úsek nad Vallotem   úsek cesty přes tři vrcholky

Někteří horolezci se mlhy tak zalekli, že se rozhodli pro návrat. My měli jasný cíl a rozhodli jsme se vyjít i za cenu, že z vrcholu nic neuvidíme. Poslední desítky kroků vedou po ostrém hřebeni a kroky nahoru kompenzuje chvilkové zastavení na popadnutí dechu. Chvilkami nám bylo špatně od žaludku a chvilkami třeštila hlava. Po víc jak 8 hodinách nepřetržité chůze jsme stáli na vrcholu! Škoda jen té šílené mlhy okolo. Vrcholem není ostrá špička, která by takové hoře moc slušela, ale je rozlehlý, oblý a není na něm žádný kříž, destička ani jiné označení, co by třeba někdo čekal.

hra mraků

Dojmy z vrcholu byly smíšené. Byli jsme nadšeni, že jsme to zvládli, že jsme to přežili a blažený pocit nás chvíli hřál. Zároveň nám byla hrozná zima, bolela nás hlava a samozřejmě nás mrzelo, že vůbec nic nevidíme. Pro veliký vítr jsme se skoro ani neslyšeli. Svůj (několik měsíců plánovaný) cíl jsme ale splnili. Čeká nás drsná cesta zpět, podrobnosti se dozvíte už příští pondělí.

GPS: 45°49'58.2"N 6°51'52.9"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Francie – výšlap na Mont Blanc I
Publikováno: 11.6.2018
Nejvyšší hora Evropy – Mont Blanc – je mezi horolezci veliký pojem. Na vrchol vede více cest, ale nejčastěji je využívaná jedna z nich, tzv. normálka. A právě tu vám dnes představím. Říká se, že po této cestě je výstup na vrchol jednoduchý, ale není zadarmo. Pravdou ale je, že tato trasa je pro mnohé horolezce smrtelná. O tom, jak to tam opravdu vypadá, jsem se chtěla přesvědčit osobně, a tak jsme vyrazili.

Francie: výšlap na Mont Blanc III
Publikováno: 25.6.2018
Jsme na vrcholu Evropy, na vrcholu hory Mont Blanc. Pro běžné výstupy je vrchol místem, kde si člověk sedne, odpočine a užije si výhled do okolí, to na sněhovém vrcholu opravdu nejde. Tady vydržíte jen chvilku, protože se do vás hned dá zima. Člověk si zároveň také uvědomuje, jak moc je unavený a ví, jaká to je dálka zase zpět a jak jsou některé úseky nebezpečné.

Francie, departement Isere – Grenoble
Publikováno: 28.4.2017
Dnes se podíváme do Grenoble. Toto méně známé francouzské město se nachází na jihovýchodě země. Je obklopeno horami, což je jistě jeden z hlavních důvodů, proč se jedná o velmi atraktivní místo, kterému se přezdívá hlavní město Alp.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

18.11.2019
Oponický zámeček nabídne 22. a 23. listopadu noční prohlídky Aponiovské knihovny obohacené o výklad v podání Divalla Tesáre.
17.11.2019
Už v pondělí 18. listopadu si můžete přijít poslechnout, co zažil Martin Krasňanský při své výpravě za polární kruh, následovat bude filmové pásmo Reel Rock.
16.11.2019
Letiště Václava Havla Praha získalo již šestou Zlatou medaili v soutěži Český med za svůj letošní květový med. Soutěž každoročně vyhlašuje Výzkumný ústav včelařství v Dole. Letos se soutěže zúčastnilo 360 vzorků. Opět se potvrdilo, že med produkovaný včelstvy chovanými v areálu Letiště Praha splňuje nejvyšší kvalitu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace Měsíce - MALTA a MONAKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 18. 11. 2019
svátek:Romana
dnes:
pondělí 18.11.
4 °C
zítra:
úterý 19.11.
4 °C