www.infoglobe.cz » Laos, Nong Khiaw: horolezcem na špagátu

Laos, Nong Khiaw: horolezcem na špagátu

Publikováno: 6.7.2015
Meandrující řeka Nam Ou omývá skalní hranaté břehy, bambusové chýšky hrdinsky odolávají monzunovým dešťům, slepice se procházejí před místním obchodem a Laosané schůzují na kamenech. Takové laoské souznění najdete v horském městečku Nong Khiaw.

Mezi Nam Thou a Luang Prabang leží severně položené Nong Khiaw. Nejsnáze se sem dostanete autobusem. Jízdenka z Nam Thy do Nong Khiaw stojí 75 000 kipů (asi 230 Kč). Cesta je silnou kávou i pro nejotrlejší povahy. Prašná cesta s výmoly jako od mimozemských talířů ale zkušeného řidiče nevyvádí z míry, a dokonce i zpomaluje, což je v asijské dopravě mimořádné. Autobus dělá pauzu v Oudomxay, tak máte čas žaludek na chvíli zklidnit.

Laos - Nong Khiaw

Pozor! Když vystupujete, tak se držte převážně v blízkosti autobusu, protože Laos je dodnes plný nevybuchlých min, které jsou jako časovaná bomba s detektorem lehkého šlápnutí. Cesta z Nam Thy do Nong Khiaw zabere šest hodin. To je celkem dobré skóre, protože 170 km s převýšením nahoru a dolů a s nekonečnými serpentinami vypadá na začátku jako cesta na tři dny. Ale ty výhledy za to stojí. V přítomnosti horských velikánů si budete připadat jako mravenci.

Laos - Nong Khiaw

Už při vstupu do města vás okouzlí spojení řeky Nam Ou a šedivých skalisek s hroty, které mimochodem právě propíchly jeden z naducaných mraků. Začíná monzunové představení. Dešťové kapky jsou trojnásobně větší, než známe z Evropy. Ideální místo na přečkání je jediná restaurace v centru města s typickým laoským jídlem „sticky rice“ (slepená rýže). Rukou si tvarujeme rýži do kuliček a máčíme v pálivé omáčce. Napravo od restaurace stojí dřevěná kancelář s nápisem „Climbing“.

Laos - Nong KhiawLaos - Nong Khiaw

Všudypřítomné provazy s karabinami, horolezecké boty, helmy a sedáky vás navnadí natolik, že těch 35 dolarů za zorganizování, výbavu a průvodce se vám bude zdát jako za hubičku. A tak i my druhý den stojíme před bezejmennou skalní kráskou, která je od města vzdálená 7 km. Dvacetimetrová skalní silueta nabízí tři druhy výstupu – od toho lehčího až po nejtěžší s pořádným převisem. Všechny tři horolezecké cesty mají své specifikum, ale jejich společný bod je pravou odměnou jak pro horolezce, tak pro amatéra, který se do sedáku s karabinami navlékl poprvé v životě. Výhled na laoský sever zastaví čas a vy se necháte unášet krásou přírody. Je to skvělé místo na meditaci.

Laos - Nong Khiaw

Laos - Nong KhiawLaos - Nong Khiaw

Laosané jsou pozorní, a tak nemusíte mít při slaňování strach. Po takovém výkonu si dopřejte odměnu. Napravo od skály je krásná bambusová chýška, kde si můžete vychutnat laoské speciality.

Skalisky objímané Nong Khiaw víří přírodní aurou a pozitivní energií. Možná je to dáno meandrující řekou Nam Ou, možná Laosany s milou horskou náturou, možná tím klidem a vládnoucí přírodou, která určuje krok a směr.

Laos - Nong KhiawLaos - Nong Khiaw

GPS: 20°34'16.6"N 102°36'51.5"E

 

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor - VIDEO
Publikováno: 28.7.2015
Jihovýchodní Asie je čím dál populárnější. Thajsko, Vietnam, Filipíny, Kambodža... Na Laos se ale často zapomíná. Přitom nabízí víc, než si vůbec můžete představit. A to i přes to, že na něj Američané v 70. letech nasypali více bomb, než spadlo na Německo za 2. světové války.

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu - VIDEO
Publikováno: 4.8.2015
Bývalé hlavní město Laosu se zapíše do srdce každému, kdo se v něm zastaví. Potkává se v něm tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, díky čemuž má město skutečně nezapomenutelnou atmosféru.

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor - VIDEO
Publikováno: 11.8.2015
Do nedávna drogové doupě, dnes hlavně nejoblíbenější místo baťůžkářů, a tím pádem také v podstatě jediné místo v Laosu, které žije i (nebo hlavně?) v noci. Vang Vieng je obklopen nádhernými vápencovými horami, malými políčky a místy i neprostupnou bambusovou džunglí. Po probdělé noci proto určitě najdete mnoho možností, kam si jít provětrat hlavu.

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii - VIDEO
Publikováno: 18.8.2015
Nikdy bych nevěřil, že nějaké asijské velké město může být takto klidné. Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů. Je sice pravda, že hlavní město Laosu Vientiane má „jen“ asi 750 tisíc obyvatel, i tak mě ale skutečně překvapilo. Rozhodně ale nesouhlasím s Lonely Planet, kde se píše, že zde není nic k vidění a je lepší se zde vůbec nezastavovat.

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů - VIDEO
Publikováno: 25.8.2015
Už jsem se v minulých dílech zmínil, že Laos nabízí mnohem víc než jen francouzskou koloniální architekturu a buddhistické chrámy. Poznáte zde skutečný život asijských venkovanů, a hlavně nádhernou přírodu a dechberoucí horské scenerie. Za jednou takovou jsem se vypravil na sever od Luang Prabang, do malého městečka Nong Khiaw.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

Laos, Phonsavan: Džbány s tajemným osudem
Publikováno: 4.3.2017
Dívám se z minibusu na zelené kopce, srázy, rýžová pole a džbánové skulptury. Jsou malé i velké, baculaté, oválné, s pokličkou i bez ní. Na rozdíl od cesty k nim se nedají přehlédnout. Není to totiž turistická stezka, ale zabezpečená polní cestička s oboustranným ohraničením.


Souvisejicí fotogalerie

Laos – země Buddhy, krásných hor a srdečných lidí
Laos je vnitrozemský stát ležící na poloostrově Zadní Indie. Jeho sousedy jsou Thajsko, Čína, Kam...


Souvisejicí videa

Laos V.: Nong Khiaw – základna dobrodruhů
Městečko Nong Khiaw je rozděleno modrozelenou řekou, která tvaruje okolní krajinu. Střídá se zde ...

Laos IV.: Vientiane - nejospalejší hlavní město v Asii
Žádné dopravní zácpy, žádné nekončící davy lidí, ani záplava turistů – to je laoské hlavní město ...

Laos III.: Vang Vieng – město divokých párty a nádherných hor
Vang Vieng aneb město nikdy nekončících párty – i tak by se dalo nazývat. Těm, kteří ho už někdy ...

Laos II.: Luang Prabang - UNESCO skvost v údolí Mekongu
V bývalém hlavním městě Laosu se mísí tisíciletá historie země s francouzským kolonialismem, což ...

Laos I.: Zapomenutá země tisíců hor
Jihovýchodní Asie je čím dál tím populárnější, ale na Laos se často zapomíná, což je velká škoda,...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

10.8.2020
Veškerý oficiální program Chodských slavností s výjimkou poutní mše bude letos virtuální. Z budovy Městského kulturního centra – Pivovaru Domažlice budou ve dnech 15.–16. srpna vysílány premiéry předtočených pořadů a medailonů chodských souborů a dva živé přenosy.
8.8.2020
Státní hrad a zámek si letos připomíná kulaté výročí osmi set let od své první písemné zmínky. K této příležitosti uspořádal zámek netradiční prohlídky v denních i nočních hodinách, obohatil je o unikátní exponáty a pro veřejnost otevřel kostel sv. Jakuba s černínskou hrobkou. Bonusem je cenově zvýhodněná slosovatelná výroční vstupenka.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 12. 8. 2020
svátek:Klára
dnes:
středa 12.8.
29 °C
zítra:
čtvrtek 13.8.
28 °C