www.infoglobe.cz » Lezení: Arménie - nejvyšší hora Aragat nebo Ararat?

Lezení: Arménie - nejvyšší hora Aragat nebo Ararat?

Publikováno: 2.2.2014
Arménie je stát ležící v Zakavkazsku v jihozápadní Asii. Na severu hraničí s Gruzií, na východě Ázerbájdžánem a na západě s ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan a Tureckem. Arménie je parlamentní republika, ve které se již roku 301 n. l. přijalo křesťanství za státní náboženství.

Armenie

Do Arménie zasahuje horské pásmo Malého Kavkazu a vysokohorské pohoří Ararat. Oficiální nejvyšší hora Arménie je Aragat (také Aragac), 4090 m n. m. Aragat je vyhaslá sopka s obrovským kráterem a čtyřmi vrcholy na jeho obvodu. Vrcholy se jmenují podle světových stran, nejnižší je jižní (3879 m) a nejvyšší je vrchol severní (4096 m). Mezi  východním a jižním vrcholem je hora rozervaná a prochází tudy mírné údolí, padající až k vesnici Aragat.

Armenie

Na vrchol vedou dvě cesty. První cesta vede údolím z vesnice Aragat, druhá cesta vede z městečka Byurakan (po této cestě se můžete také zastavit u pevnosti Amberd). Cesta je ve velmi špatném stavu a je velmi dlouhá. Ne každý taxikář vás chce k tomuto místu přiblížit. My jsme jednoho nakonec přemluvili a doplatil na to prasklou pneumatikou a zavařeným motorem. Cesta vede až k jezeru Kari (do výšky přes 3450 m), u kterého stojí meteorologická stanice. Odtud se vyráží nahoru, přímo za nosem k jižnímu vrcholu. Pokud chcete k vrcholovému kříži nejvyššího vrcholu, musíte obejít západní a severní vrchol. Kříž se však nachází na skále, úplně k němu tedy běžní turisté nechodí. Vrcholové partie jsou nepříliš obtížným horolezeckým terénem.

Armenie

Pokud se však zeptáte jakéhokoli místního, jaká je jejich nevyšší hora, všichni odpoví hora Ararat. Ararat je jejich biblická hora, která dosahuje 5134 m n. m. Je to vulkánem vytvořený masiv se dvěma vrcholy - Velkým Araratem (5137 m) a Malým Araratem (3896 m). Ačkoliv je to nejvyšší hora sousedního Turecka, Arménie ji považuje za svou horu, protože právě obyvatelstvo Arménie ji dříve obývalo, mají s ní tedy spjatou historii. Po genocidě osmanskými Turky v letech 1913-1920 (vyvražďování přibližně 1,5 milionu Arménů Turky) a následných politických změnách se tehdy velká země Arménie na mapě změnila, velké území bylo Arménii odebráno, včetně jejich posvátné hory.

Armenie

V podvědomí místních lidí však navždy zůstane jejich. Lidé žijící poblíž této krajinné dominanty jsou hrdi na to, že se na Ararat mohou alespoň denně koukat. Horu Ararat mají také ve státním symbolu. Ararat leží pouze kilometr od hranic v muslimském Turecku. Z Arménie není možné přejít hranice (kvůli již zmíněným vztahům). Vojáci obtěžkáni kalašniky velmi důkladně střeží hranice. Snad nejhezčím místem, kde načerpáte energii Araratu, je Khor Virap, kde se nachází klášter. Toto místo má svou atmosféru.

Armenie

Pro výstup na Ararat turecké úřady vyžadují zakoupení povolení k výstupu a výpravy mají za povinnost také doprovod místního průvodce. Stálá sněhová pokrývka s ledovcem začíná kolem 5000 m n. m.

Armenie

Arménie je země velmi příjemná. Člověk, který zemi navštíví, má velmi kladné vzpomínky hlavně kvůli místním lidem, kteří jsou neuvěřitelně štědří a vlídní. Není náhodou, že vás někdo pozve na kafe, čaj, kus chleba nebo domácího sýru a dá vám ještě něco s sebou na cestu. Ač je pro mladé české cestovatele občas velmi těžké se dorozumět (pokud neumíte rusky), všichni se s vámi snaží komunikovat a poradit vám.

Armenie

Text/foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lezení: Arménie - atraktivní lezecké oblasti
Publikováno: 16.2.2014
Zakavkazská Arménie je země hornatá. O nejvyšších horách Arménie jsme se již dozvěděli v minulém článku, ale úkolem tohoto článku je přiblížení možností lezení na laně. Já sama jsem v Arménii pouze cestovala, nikoliv lezla, avšak krásné skály jsme tam potkávali každým dnem.

Lezení: Arménie - co jsme se ještě nedozvěděli
Publikováno: 4.4.2014
Pokud už jste unaveni z lezení, zajeďte se odreagovat k jezeru Sevan. Seven je horské jezero (1 900 m n.m.), největší jezero na celém Kavkaze. Leží v Arménské vysočině a je obklopen holými horskými kopci. Celé místo působí velmi klidně. Za větrného počasí se zde tvoří veliké vlny. Při koupání si dejte pozor na všudypřítomné raky, cvaknutí jejich klepítky není zrovna příjemné. Ale jejich ochutnávku si rozhodně nenechte ujít.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení II.
Publikováno: 27.7.2015
K tomu, aby byl člověk v lezení lepší a lepší, je zapotřebí tréninků, stejně jako u jiných sportů. Trénink musí být v pravidelných intervalech a musí být nastaven tak, aby člověk tzv. „nezakrněl“ na stejné úrovni a měl tendenci překonávat hlavně sám sebe.

Slacklining – mladý, ale velmi oblíbený sport
Publikováno: 3.8.2015
V minulých článcích jsme posilovali pro snadnější lezení. Dnes si pojďme říct, co je to slackline a slacklining.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.6.2021
Nejstarší festival komorní hudby ve střední Evropě začíná ve čtvrtek 1. července koncertem Slovenského komorního orchestru v Kursalonu. Následně během letních prázdnin přinese akce osm výjimečných představení.
22.6.2021
Přibližně 30 minut jízdy autem od Bratislavy na vás čeká top lokalita, která zaujme bohatou historií, majestátní architekturou, přírodními prvky i atraktivní nabídkou aktivit.
19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 25. 6. 2021
svátek:Ivan
dnes:
pátek 25.6.
19 °C
zítra:
sobota 26.6.
21 °C