www.infoglobe.cz » Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země

Lezení: Černá Hora: Durmitor- nejoblíbenější národní park této země

Publikováno: 28.10.2014
Durmitor byl vyhlášen národním parkem v roce 1952 (spolu s Lovćenem a Biogradskou Gorou). Národní park Durmitor se rozkládá v pohoří Durmitor a úzkém pásu vedoucím podél řeky Tary směrem na Mojkovac.

NP Durmitor

Led a voda zde vytesaly z vápence nádhernou dramatickou krajinu, která je zajisté nejzajímavějším a nejoblíbenějším národním parkem v Černé Hoře. Pro milovníky přírody je to vskutku nádherné místo, obdařené bílými horami, prameny čisté horské vody a ledovcovými jezery. Národní park krášlí celkem 18 ledovcových jezer, kterým se tu říká gorske oči. Největším a nejdostupnějším je Černé jezero (Crno jezero). K Černému jezeru můžete dojít po 3km příjemné cestě ze Žabljaku, což je městečko ve východní části pohoří a je hlavní vstupní branou do parku a také jediným městem na jeho území. Žabljak není velké město a není ani nikterak zajímavé k vidění, ale poskytne vám místo, kde se dá zařídit spousta věcí - jsou zde supermarkety (sice velice drahé, ale jsou), pošta, banky, restaurace a hotely. To vše pěkně vedle sebe.

NP Durmitor

Národní park Durmitor s rozlohou přes 39 000 hektarů má 48 vrcholů vyšších než 2000 metrů. První vrchol, který spatříte při příchodu k Černému jezeru, se nazývá Medvěd (Medjed, 2287 m n. m.). Nejvyšší vrchol je Bobotov Kuk (2523 m n. m.). Výstup na něj vede v posledních stech metrech suťoviskem, takže je výstup poměrně náročný.

NP Durmitor

Durmitor je jedním z nejlépe značených pohoří v Evropě, což svádí i turisty začátečníky objevovat opravdové vysokohorské stezky. Může je zde potkat i nevlídné počasí, z kterým si nebudou vědět rady, avšak na druhou stranu i ty nejdelší stezky se dají zvládnout za jeden (delší) den. Za vstup do parku se platí 2 eura na den.

NP Durmitor

Když jsem Černou Horu navštívila já (čevenec), zemi zrovna postihly časté požáry, takže některé silnice v zemi byly dokonce zavřené a právě cestu do NP Durmitor nám to velmi znepříjemnilo. Co však na těchto požárech bylo ještě horší, bylo to, že mnoho kouře se kumulovalo právě mezi jednotlivými vrcholky pohoří, což odradilo turisty z objevování krásy jejich hor, jelikož se stoupajícími metry stoupala i hustota kouře a opravdu se zde nedalo dívat ani pořádně dýchat.

NP Durmitor

Řeka Tara, která se do hor na severním okraji parku zařezává, tvoří 2. nejhlubší kaňon na světě (coloradský Grand Canyon je pouze o 200 m hlubší). Řeka je velice populární mezi agenturami nabízející vodácké aktivity. Nejhezčí pohled na kaňon nabízí vrchol hory Ćurevac (1625 m n. m.). Cesta k němu je velmi špatně značená, ale místní vám rádi poradí.

Durmitor i řeka Tara jsou pod ochranou UNESCO.

Text/foto: Martina Brožková

 Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Černá Hora: Divoká krása III. – Kotor, středověký klenot
Publikováno: 14.11.2012
V našem cestování po Černé Hoře budeme i dnes pokračovat. Poté, co jsme poznali město rušných promenád Tivat, se tentokrát vydáme do středověku. A to doslovně! Společně navštívíme město Kotor s nejlepší dochovanou historickou architekturou v Evropě.

Černá Hora: Divoká krása IV. – Perast, nebojácné městečko
Publikováno: 21.11.2012
V předchozí části jsme navštívili město Kotor s nejlépe dochovanou historickou architekturou v Evropě. Dnes se vydáme do sousedního městečka Perast, vzdáleného jen pár kilometrů od Kotoru na úpatí pohoří Ilijiného brda. Toto oblíbené letovisko ještě nedávno bojovalo o samotnou existenci.

Černá Hora: úchvatná dovolená na horách i u moře
Publikováno: 21.7.2014
Pokud přemýšlíte o dovolené v zemi, kde je dostatek zeleně, kde jsou nádherné hory, ale zároveň chcete trávit dovolenou u moře, je pro vás Černá Hora dobrým tipem. Pravdou je, že pobřeží bývá v letním období přeplněné lehátky a jejich hodinovými nájemníky, ale za tuto kombinaci to určitě stojí.

Černá Hora: Divoká krása V. – Budva, hlavní město turistického ruchu
Publikováno: 28.11.2012
Perast, toto malebné a okouzlující městečko bohaté na historii jsme navštívili a něco o něm řekli v předešlé části našeho seriálu. Dnes se posuneme o pár kilometrů dále k otevřenému Jaderskému moři, kde se na jeho pobřeží seznámíme s turisticky oblíbeným městem Budva.

Černá Hora: Divoká krása I. – Dlouhá cesta
Publikováno: 31.10.2012
V našem novém miniseriálu o Černé Hoře, malém státě na Balkánském poloostrově, se dozvíte nejen o historii a přírodních památkách, ale i o svébytném žití místních obyvatel. V první části absolvujeme strastiplnou cestu do této "ekologicky nejšetrnější" země Evropy, tedy alespoň podle cestovatelských bedekrů.

Černá Hora: Divoká krása VI. – Plavi Horizont, čarokrásná zátoka
Publikováno: 5.12.2012
Pomalu, ale jistě naše putování po Černé Hoře končí. Na závěr jsme si pro vás přichystali malou třešničku v podobě návštěv překrásné, sluncem zalité zátoky Pržno s nádhernou písečnou pláží.

Černá Hora: Divoká krása II. – Tivat, živé město zálivu
Publikováno: 7.11.2012
V předchozím článku jsme si řekli o strastiplné cestě do "zeleného" státu Černá Hora. Společně jsme překonali nejužší část slavného "pirátského" zálivu Kotorská boka, abychom si v následujících řádcích mohli vychutnat, ale hlavně poznat nejmladší a zároveň nejrušnější městečko Tivat.


Souvisejicí fotogalerie

Černá Hora: Divoká a nespoutaná krajina II.
Na pobřeží Jaderského moře se nachází malý stát svou rozlohou, ale zato velký srdcem. Tím státem ...

Černá Hora: Divoká a nespoutaná země I.
Malý stát na Balkánském poloostrově nazývaný Černá Hora, nabízí turistům krásnou přírodu, čisté m...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

20.2.2020
Kroměřížské Hanácké náměstí ožije v sobotu 22. února od 9 hodin masopustním jarmarkem. Čeká vás domácí zabijačka, speciality a muzika. Program s volným vstupem pokračuje do 17 hodin a koná se za každého počasí.
19.2.2020
Oravský hrad láká filmaře již od počátku 20. století. Do světové kinematografie se skvost Oravy zapsal už v roce 1922, kdy padl do oka tvůrcům první černobílé verze filmové klasiky Dracula – Upír Nosferatu.

18.2.2020
Českobudějovické výstaviště hostí od 20. do 22. února desítky českých a moravských pivovarů i minipivovarů. 30. ročník pivního festivalu ale nabídne i piva lahvová, například ze Švýcarska.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – UKRAJINA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 20. 2. 2020
svátek:Oldřich
dnes:
čtvrtek 20.2.
5 °C
zítra:
pátek 21.2.
5 °C