Lezení: historie horolezectví
Publikováno: 12.1.2014
Historie různých lezeckých a horolezeckých technik sahá tak daleko do minulosti, jako první činnosti člověka v horách. První cesty do hor však nebyly z důvodu sportovního vyžití a za zálibou. Do hor se začalo chodit hlavně z důvodu obživy.
První zmínky se v Evropě datují do 16. století. Do hor se chodilo především za lovem kamzíků a dalších zvířat. Jiní chtěli nějakým stylem zbohatnout a tím se rozmohl sběr minerálů. Většina lovců nebo hledačů minerálů byli obyvatelé podhorských vesnic, neboť tito lidé na to měli prostředky a čas a navíc se pohybovali v domácím prostředí. Zatímco se věnovali této činnosti, začali postupem času dokonale znát příslušné hory a postupně se z nich tudíž začali stávat horští vůdci. Těmto horalům se takový vedlejší přivýdělek začal zamlouvat a později se vlastně koníček stával i hlavním příjmem peněz. Jejich hlavní klientelou byli údajně vědci zkoumající pohoří a bohatí lidé, mající už tehdy zálibu v přírodě. Až v 19. století se začaly rozlišovat 2 směry: horolezectví a lezení (dnes sportovní lezení po skalách). Až od tohoto rozdělení se horolezectví bere jako sport.
Podnikání v Himálaji bylo vždy silně ovlivněno politickými poměry. Nepál i Tibet, kde leží většina nejvyšších hor, se cítily ohroženy možným návalem cizinců, a proto měly hranice dlouho neprodyšně uzavřeny. Tibet otevřel částečně svoje území ve 20. letech, po ochabnutí silného britského vlivu, Nepálské království dokonce až roku 1949. Za těchto okolností byla horolezecká aktivita závislá na diplomované zdatnosti velvyslanců příslušných zemí v Indii. Jen výpravy podporované svými vládami měly naději na úspěch.

Po první světové válce v Himálaji začal boj o dosažení dvou osmitisícovek - Britové se snažili pokořit Mt. Everest, Němci Nangáparvat. Jak již bylo zmíněno, do této doby byly nejvyšší hory doménou vědců a cestovatelů, proto každá sportovní akce byla v této oblasti průkopnická. Největší rozmach horolezectví tedy byl až od poloviny 20. století. Padesátá léta jsou označována za „zlatý věk“ himálajského horolezectví. Roku 1950 vystoupili na první osmitisícový vrchol (Annapúrnu v Nepálu) první horolezci M. Herzog a L. Lachenal (Francie). Za zdolání Annapúrny zaplatil Herzog ztrátou všech prstů a Lachenal prstů na nohou. V průběhu 50. let byly zdolány všechny hlavní vrcholy známých osmitisícovek. Nejvyšší horu světa Mt. Everest pokořil o tři roky později horolezec E. Hillary s nepálským horolezcem Tenzingem Norgayem (Británie). Na celkem 14 osmitisícových vrcholech (vrcholů nad 8 000 m n. m.) se během desetiletí „soutěžilo“. V dosažení nejvyšších hor vyhráli Rakušané (tři prvovýstupy) před Brity, Švýcary a Francouzi, kteří měli po dvou výstupech. Dalšími mezi zúčastněnými výpravami byli Italové, Američani, Číňani a Japonci.

Horolezectví může plně uspokojit touhu člověka po silných prožitcích. Umožňuje tvořivost, protože každý výstup je složité dílo, do něhož se musí vložit rozum. Je nebezpečné a přináší napětí při každém kroku výstupu. Žádá sílu a zdatnost a nabízí svobodnou volbu cílů a partnerů.
Text/foto: Martina Brožková
Zdroj: Dieška, I., Širl, V. Horolezectví zblízka. Olympia: Praha 1989.
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 1.12.2013
Lezení na pískovcových skalách a věžích má u nás velkou tradici a vysokou úroveň. Pískovec je materiál, po kterém se leze u nás i jinde ve světě. S Českou republikou je však historicky spjata. Tzv. kolébkou lezení po pískovcových skalách je sever České republiky - Českosaské Švýcarsko a jeho tyčící se věže Labských pískovců a lezecké oblasti v Českém ráji.
Publikováno: 16.2.2014
Zakavkazská Arménie je země hornatá. O nejvyšších horách Arménie jsme se již dozvěděli v minulém článku, ale úkolem tohoto článku je přiblížení možností lezení na laně. Já sama jsem v Arménii pouze cestovala, nikoliv lezla, avšak krásné skály jsme tam potkávali každým dnem.
Publikováno: 15.12.2014
Máte-li chuť jít si vylézt nějakou ferratu a nemáte prostor vyjet do zahraničí do hor, jsou samozřejmě i možnosti místních ferrat. Jedna z nich se nachází v Semilech, v severních Čechách. Jedná se o mladou cvičnou ferratu v krásném prostředí, je vybudována na skále na břehu řeky Jizery, naproti je turistická stezka (červená), která právě v těchto místech vede přes vysuté lávky vybudované na boku skály.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.
Publikováno: 27.7.2015
K tomu, aby byl člověk v lezení lepší a lepší, je zapotřebí tréninků, stejně jako u jiných sportů. Trénink musí být v pravidelných intervalech a musí být nastaven tak, aby člověk tzv. „nezakrněl“ na stejné úrovni a měl tendenci překonávat hlavně sám sebe.
Publikováno: 8.9.2013
Jak již bylo řečeno, poloostrov Laem Phra Nang je známý pro své 4 písčité pláže – Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.
Publikováno: 12.11.2011
Na skalách poblíž Kutné Hory se skupinka mladých lezců radí jakou cestou se nejlíp dostat nahoru, kde se chytit, kam stoupnout. Na sobě ale také všude kolem mají všechno, co potřebují – kvalitní a dokonalé vybavení, termosku s čajem, energetické tyčinky a v hlavě spoustu teorie z načtených knih.
Publikováno: 15.12.2013
Nevíte kam v Praze vyrazit do přírody? Je tu jasný tip na zrelaxování, odpoutání se od městského shonu a protažení svalů potřebných k lezení. Tímto tipem je přírodní rezervace Divoká Šárka.
Publikováno: 17.11.2013
V tomto článku vám přinášíme informace o některých dalších kategoriích nesoutěžního lezení.
Publikováno: 17.9.2011
Lezení – sport, který si zažívá obrovský "boom". Od lidí toužících po adrenalinu, překonávání sebe samých a splynutí s přírodou, kterým se lezení stalo součástí života, se postupně přesunul do měst k těm, pro které lezení zůstává především zábavou. S lezením může začít prakticky každý.
Publikováno: 19.11.2011
Ke každému začátku chyby patří, ale na druhé straně se říká, že chybami se člověk učí. V začátcích prostě chybuje každý, ale k dokonalosti se propracuje jen ten, kdo se svému zájmu věnuje na sto procent. Ve spirále učení stoupá nahoru a zase klesá dolu, zažívá radosti z úspěchu, ale taky smutek nebo dokonce naštvání když mu něco nejde.
Publikováno: 20.10.2013
Pojďme si nejprve ujasnit, jakou má souvislost lezení a horolezectví. Horolezci začali, mimo expedičního lezení ve velehorách, zdolávat velmi krátké a extrémně náročné cesty. Horolezectví tedy bylo nejdříve a prošlo během svého vývoje několika etapami. Lezení a horolezectví tedy vznikly z jedné disciplíny. Nyní se nám nabízí paleta mnoha sportovních disciplín.
Publikováno: 24.9.2011
Sportovní lezení je v porovnání s jinými sportovními aktivitami relativně bezpečné. Horolezectví už tak příznivou bilanci nemá. Pomníčky těch, kteří v horách nechali svůj život, jsou toho jasným důkazem.
Publikováno: 26.11.2011
Lezení se může stát někomu vášní, jinému příjemným zpestřením jedné etapy života a dalšímu třeba jen prostředkem k tomu, aby ho nepřeválcovala lenost, která se má zvlášť ve dnech ke světu apatických, tendenci rozpínat.
Na videu shlédnete mezinárodní závody Ice climbing, Německo.
Publikováno: 29.10.2011
Proč jezdit na hory, kde je zima, když „zablbnout na lyžích“ se dá i v obýváku? Takhle "virtuálně" bohužel přemýšlí nemalé procento českých dětí, mládeže, ale také jejich rodičů, pro které je počítačová forma zábavy dítěte vlastně velmi pohodlná a nakonec i levná.
Publikováno: 5.1.2014
Moravský kras je jednou z nejvýznamnějších lezeckých oblastí České republiky, kde se spoluvytvářela historie jak klasického, tak i moderního sportovního lezení u nás.
Publikováno: 5.11.2011
Instruktor Kamil Korejs odpověděl na tuto otázku profesionálně, ale hlavně šalamounsky: „Mé zkušenosti s lezením partnerů jsou pestré. Záleží též na tom, o kolik je partnerka lehčí,“ vysvětluje a záměrně se vyhýbá odpovědi, jak by nová společná záliba mohla zacloumat jejich vztahem a znovu obrací řeč na profesionální stránku věci.
Publikováno: 6.10.2013
Vydáte-li se za lezením do Moravskoslezského kraje, určitě stojí za zastavení starý vápencový lom ve Štramberku. Tento starý lom je soukromí pozemek, který je oplocen a monitorován.
Publikováno: 26.4.2012
Ne každý víkend je možné odejít z hlavního města a přesunout se do skalnatejších a zelenějších částí Slovenska. Přesně z tohoto důvodu se ráda toulám po Bratislavě. Je příjemné navštívit místa, o kterých člověk roky netušil, že existují.
Publikováno: 25.8.2013
Pokud by jste si na chvíli chtěli odpočinout od každodenních povinností a chtěli by jste se podívat někam, kde je klima naprosto odlišné od toho našeho a chtěli by jste spojit dovolenou s nějakou sportovní aktivitou, včetně lezení, jednou z velmi příjemných možností je stát v jihovýchodní Asii - Thajsko.