www.infoglobe.cz » Lezení: nesoutěžní kategorie

Lezení: nesoutěžní kategorie

Publikováno: 17.11.2013
V tomto článku vám přinášíme informace o některých dalších kategoriích nesoutěžního lezení.

Pískovcové skalní lezení

Lezení na pískovcových skalách a věžích má u nás velkou tradici a vysokou úroveň. Je to tradiční disciplína českých zemí a Saska, ale pískovcové skály najdeme samozřejmě i jinde ve světě. Lezení na pískovci vyžaduje větší dávku odvahy a rozhodnosti, než na jakýchkoliv jiných cestách. K jištění se používají masivní železné kruhy (robustní skoby s kroužkem), které jsou velmi daleko od sebe (10 m a více). Lezec se mezi kruhy snaží najít vhodná místa na dojištění - pro ukotvení smyček (kulaté nebo ploché, různé délky a síly), které se vkliňují do skalních trhlin uzly anebo se vážou kolem hrotů a výčnělků, nebo tzv. hodin, do kterých se smyčka provlíkne.

nesoutěžní kategorie

Je zde zákaz používat jiných dojišťovacích pomůcek (kovových), jako jsou vklíněnce a friendy, a to z důvodu nenarušování povrchu skály, který je velmi měkký a křehký. Používání magnézia se řídí místními pravidly. Ve většině případů je však jeho používání zakázáno. Stejně tak je zakázáno lézt za mokra. V pískovcových skalách se vždy doporučuje lézt po boku zkušených pískařů. I lezením po něm - vyndáváním smyček se mnohému naučíte. Myslete, že lezení na pískovci je mnohem těžší než na umělé stěně, je zde také riziko ulomení chytu nebo stupu. Vždy si zkuste nastudovat co nejvíce o dané oblasti (občas jsou nějaké části skal uzavřené z důvodu hnízdění ptactva) a teprve potom se pusťte do zdolávání pískovcových věží. Odměnou vám bude zápis do vrcholové knížky a pohled na okolní věže. Až na písku lezec pozná o čem lezení opravdu je. Můžete navštívit např. Prachovské skály, Příhrazské skály, Labské údolí nebo Adršpach.

nesoutěžní kategorie

Lezení na nepískových skalách

V tomto případě se leze po pevných materiálech.

Druhým nejtypičtějším materiálem na lezení je vápenec. Většinou jde o silové lezení. Na cestách s nižší obtížnosti je nutno počítat s hodně uklouzanými stupy, což je samozřejmě velmi nepříjemné a obtížnost to tudíž zvyšuje. U nás se nejvíce vyskytuje v Moravském krasu. V Německu je vápencovou oblastí nedaleká Frankenjura, v Alpách Arco u jezera Garda.

nesoutěžní kategorie

Dále se nabízí žulové skály, které jsou nekluzké, mají většinou drsný povrch, někdy až nepříjemný pro bříška prstů. Nejznámějším místem k lezení na žule jsou skály v Yosemitském národním partu, dále v Bergellu mezi Itálií a Švýcarskem a v námi blízkých slovenských Tatrách.

Dá se lézt také po slepenci. Jde o slepení zrn různých druhů hornin. Vytvářejí většinou „skály“ homolovitých tvarů - známé lezecké homole najdeme ve Španělsku - Riglos a Montserrat a v řecké Meteoře pod „létajícími kláštery“.

nesoutěžní kategorie

Text/foto: Martina Brožková



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Slacklining – mladý, ale velmi oblíbený sport
Publikováno: 3.8.2015
V minulých článcích jsme posilovali pro snadnější lezení. Dnes si pojďme říct, co je to slackline a slacklining.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení II.
Publikováno: 27.7.2015
K tomu, aby byl člověk v lezení lepší a lepší, je zapotřebí tréninků, stejně jako u jiných sportů. Trénink musí být v pravidelných intervalech a musí být nastaven tak, aby člověk tzv. „nezakrněl“ na stejné úrovni a měl tendenci překonávat hlavně sám sebe.

Lezení: osobní vyrovnanost
Publikováno: 12.11.2011
Na skalách poblíž Kutné Hory se skupinka mladých lezců radí jakou cestou se nejlíp dostat nahoru, kde se chytit, kam stoupnout. Na sobě ale také všude kolem mají všechno, co potřebují – kvalitní a dokonalé vybavení, termosku s čajem, energetické tyčinky a v hlavě spoustu teorie z načtených knih.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

Lezení: Arménie - atraktivní lezecké oblasti
Publikováno: 16.2.2014
Zakavkazská Arménie je země hornatá. O nejvyšších horách Arménie jsme se již dozvěděli v minulém článku, ale úkolem tohoto článku je přiblížení možností lezení na laně. Já sama jsem v Arménii pouze cestovala, nikoliv lezla, avšak krásné skály jsme tam potkávali každým dnem.

Lezení: historie horolezectví
Publikováno: 12.1.2014
Historie různých lezeckých a horolezeckých technik sahá tak daleko do minulosti, jako první činnosti člověka v horách. První cesty do hor však nebyly z důvodu sportovního vyžití a za zálibou. Do hor se začalo chodit hlavně z důvodu obživy.

Lezení: Divoká Šárka
Publikováno: 15.12.2013
Nevíte kam v Praze vyrazit do přírody? Je tu jasný tip na zrelaxování, odpoutání se od městského shonu a protažení svalů potřebných k lezení. Tímto tipem je přírodní rezervace Divoká Šárka.

ČR: Historie pískovcového skalního lezení
Publikováno: 1.12.2013
Lezení na pískovcových skalách a věžích má u nás velkou tradici a vysokou úroveň. Pískovec je materiál, po kterém se leze u nás i jinde ve světě. S Českou republikou je však historicky spjata. Tzv. kolébkou lezení po pískovcových skalách je sever České republiky - Českosaské Švýcarsko a jeho tyčící se věže Labských pískovců a lezecké oblasti v Českém ráji.

Lezení coby novinka v našem životě - VIDEO
Publikováno: 17.9.2011
Lezení – sport, který si zažívá obrovský "boom". Od lidí toužících po adrenalinu, překonávání sebe samých a splynutí s přírodou, kterým se lezení stalo součástí života, se postupně přesunul do měst k těm, pro které lezení zůstává především zábavou. S lezením může začít prakticky každý.

Lezení jako bezpečná zábava
Publikováno: 24.9.2011
Sportovní lezení je v porovnání s jinými sportovními aktivitami relativně bezpečné. Horolezectví už tak příznivou bilanci nemá. Pomníčky těch, kteří v horách nechali svůj život, jsou toho jasným důkazem.

Lezení - o krok dál a o stup výš
Publikováno: 26.11.2011
Lezení se může stát někomu vášní, jinému příjemným zpestřením jedné etapy života a dalšímu třeba jen prostředkem k tomu, aby ho nepřeválcovala lenost, která se má zvlášť ve dnech ke světu apatických, tendenci rozpínat. Na videu shlédnete mezinárodní závody Ice climbing, Německo.

Lezení jako koníček z donucení
Publikováno: 29.10.2011
Proč jezdit na hory, kde je zima, když „zablbnout na lyžích“ se dá i v obýváku? Takhle "virtuálně" bohužel přemýšlí nemalé procento českých dětí, mládeže, ale také jejich rodičů, pro které je počítačová forma zábavy dítěte vlastně velmi pohodlná a nakonec i levná.

Milostné lezení - tmel nebo záhuba vztahu?
Publikováno: 5.11.2011
Instruktor Kamil Korejs odpověděl na tuto otázku profesionálně, ale hlavně šalamounsky: „Mé zkušenosti s lezením partnerů jsou pestré. Záleží též na tom, o kolik je partnerka lehčí,“ vysvětluje a záměrně se vyhýbá odpovědi, jak by nová společná záliba mohla zacloumat jejich vztahem a znovu obrací řeč na profesionální stránku věci.

Lezení: Štramberk - starý vápencový lom
Publikováno: 6.10.2013
Vydáte-li se za lezením do Moravskoslezského kraje, určitě stojí za zastavení starý vápencový lom ve Štramberku. Tento starý lom je soukromí pozemek, který je oplocen a monitorován.

Lezení: začátečnické chyby
Publikováno: 19.11.2011
Ke každému začátku chyby patří, ale na druhé straně se říká, že chybami se člověk učí. V začátcích prostě chybuje každý, ale k dokonalosti se propracuje jen ten, kdo se svému zájmu věnuje na sto procent. Ve spirále učení stoupá nahoru a zase klesá dolu, zažívá radosti z úspěchu, ale taky smutek nebo dokonce naštvání když mu něco nejde.

Itálie: Lago di Garda - Arco - Nago
Publikováno: 27.7.2013
Nago je jeden ze skalních útvarů v této oblasti, který nabízí velmi kvalitní lezení. Útvar lezcům nabízí přes 135 cest různých obtížností (od 4a do 7c+).

Kategorie lezení
Publikováno: 20.10.2013
Pojďme si nejprve ujasnit, jakou má souvislost lezení a horolezectví. Horolezci začali, mimo expedičního lezení ve velehorách, zdolávat velmi krátké a extrémně náročné cesty. Horolezectví tedy bylo nejdříve a prošlo během svého vývoje několika etapami. Lezení a horolezectví tedy vznikly z jedné disciplíny. Nyní se nám nabízí paleta mnoha sportovních disciplín.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X