www.infoglobe.cz » Německo: Auersberg – 2. nejvyšší vrchol Saska

Německo: Auersberg – 2. nejvyšší vrchol Saska

Publikováno: 11.7.2016
Paprsky vykukují skrz baculaté mraky a vysušují kaluže na lesní cestě. V potůčcích se proud vody mele přes hrbolaté zemité dno, kapky orosily pařezy porostlé mechem a vzduch voní lesní smůlou a jehličím.

Přírodní park Krušné hory / Vogtland měří neuvěřitelných 120 km a rozprostírá se na 149 500 ha. Je tvořen ze 71 % lesním porostem, z 20 % trvalými travnatými porosty a jen 9 % je obydlených ploch. Jeden z neobyčejných momentů na vás čeká na vyhlídce Auersberg.

K vrcholu vede nejméně 10 turistických cest různé náročnosti a délky. Vybírám mírně náročnou turistickou stezku modrého značení, která je dlouhá 6,5 km a je vhodná i pro děti. Výchozí bod tvoří městečko Johanngeorgenstadt, které leží 5 km za bývalým hraničním přechodem Potůčky. Dojeďte až k restauraci „Pension und Gaststätte Steinbach“. Přímo naproti robustně vypadajícího domu se nachází parkoviště. Milá a příjemná obsluha vám zaručeně dovolí zde zaparkovat.

vychází se z městečka Johanngeorgenstadt

Od restaurace se vydejte pěšky po silnici, po které jste přijeli. Silnice je paralelní s ulicí Eibenstocker Strasse. Po 200 metrech odbočíte doprava na štěrkovou cestu, kde se po obou stranách rozprostírají louky. Cesta vás zavede na okraj lesa. Vydejte se po modré turistické značce doleva. Za posledním hospodářským obydlím odbočte doprava a jděte pořád rovně, až přijdete ke křižovatce s dřevěným přístřeškem, který slouží jako odpočívadlo. Touto křižovatkou každoročně probíhají účastníci věhlasně známého a obtížného maratonu: „maraton kolem tří přehrad“.

nenáročným stoupáním lesní pěšinou dojdete k dřevěnému odpočívadlu   k vyhlídce se můžete vydat i na kole

Po 200 metrech odbočte doprava do velmi strmého kopce. Uprostřed této cestičky je umístěna lavička, která je ideálním místem pro pozorování východu nebo západu slunce, protože jsou osvíceny špičky všudypřítomných smrků. Lesní pěšina vás dovede až k asfaltce. Otočte se za svou pravou rukou a vzhlédněte k nebi – jako by před vámi najednou vyrostla vyhlídka na konci světa. Podél asfaltky vede travnatá ušlapaná cestička přímo k vyhlídce, která už je vzdálená pouze 400 metrů.

pár vědomostních otázek na rozehřátí   vypočítejte si sami stáří stromu podle jeho obvodu

Vstup na vyhlídku stojí 1 euro (děti 50 centů). Klíč si musíte vypůjčit v sousední restauraci s penzionem, která je zde provozována už neuvěřitelných 100 let. Auersberg nabízí fantastický výhled za každého ročního období – na kopce Krušných hor s vtísněnými vesničkami v údolích a modrými oválnými přehradami Eibenstock a Sosa. Nechybí ani kiosek s občerstvením. Mimo to, že stojíme na druhém nejvyšším vrchu Saska, zde můžeme navštívit také nejvýše položené dětské hřiště s vědomostními otázkami a odpověďmi, které leckdy překvapí i dospělé. Nechybí ani zahrada se vzácnými bylinkami.

vyhlídka Auersbach s přilehlou restaurací a penzionem

Auersbach je druhý nejvyšší vrchol Saska   výhled na německou i českou stranu Krušných hor (Erzgebirge)

Původně bylo území, na kterém se nacházíme, využíváno jako lovecký revír. Farář Christian Gottlob Wild našel ve stoupání lesem smysl života a doplňoval si tak svou energii. Prohlásil, že tato oblast má velmi pozitivní ráz a vycházka je pro něj vždy velkým zážitkem. Jeho výrok byl prvním podnětem k nápadu knížete Johanna George I. – v 18. století byla na vrcholu postavena kamenná vyhlídka, která obsahuje i kámen granit. Rozhledna byla poprvé slavnostně otevřena roku 1860.

GPS: 50°27'21.5"N 12°38'49.4"E

 

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Sasko – Jeptiška v Žitavských horách
Publikováno: 14.9.2015
Hledáte ferratu, kde si můžete vyzkoušet všechny možné nástrahy? Na česko-německých hranicích je skála zvaná Jeptiška, která je obehnaná lanem, kramlemi, stupy, žebříky, můstkem, převisy, propastmi i soutěskami.

Německo, Dolní Sasko - Starobylé město Goslar a doly Rammelsberg
Publikováno: 1.1.2014
Pokud i vy rádi cestujete a poznáváte přitom nová zajímavá místa a města, vydejte se spolu s námi, alespoň na chvíli prostřednictvím krátkého článku, do jednoho z nejkrásnějších německých měst, jaké jsem doposud navštívila.

Německo: Fascinující Sasko
Publikováno: 5.3.2012
Sasko je území s bohatou historií, s překrásnými městy, drahocennými sbírkami v muzeích, či proslulými kulturními podniky. Kulturní bohatství Svobodného státu Sasko, jednoho ze 16 spolkových zemí Německa, nese status jedničky v oblasti cestovního ruchu.

ČR, Krušné hory – Hauenštejn neboli Horní Hrad
Publikováno: 10.9.2015
Pokud si za cíl nedělních výletů nevybíráte místa z výpravných obrázkových katalogů, ale chodíte po nenápadných lokalitách s cílem nepotkat se s davy lidí a touhou objevit si dosud neznámou zříceninu se silným příběhem, tak toto je místo pro vás. Vypravte se na Horní Hrad poblíž Stráže nad Ohří.

ČR, Krušné hory: Jáchymov - hornická a kulturní krajina UNESCO?
Publikováno: 16.2.2015
V roce 1516 založil majitel ostrovského panství Štěpán Šlik poblíž rozkrytých bohatých ložisek stříbra osadu Údolí sv. Jáchyma, kterou osídlili především horníci ze sousedního Saska. Poté, co byla osada povýšena na svobodné horní město, žilo v ní v r. 1533 neuvěřitelných 18 tisíc obyvatel. Šlo o druhé nejlidnatější město Českého království!

ČR, Krušné hory: Kovářská, vápenka Háj, Měděnec
Publikováno: 9.2.2015
Dostane se Hornická a kulturní krajina Krušných hor na prestižní Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO? Ti zasvěcení věří, že ano. Ale nečekejte na rozhodnutí komise, přijeďte se už nyní podívat na malá města a osady, hornické památky a divokou přírodu.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...

ČR, Krušné hory: hornická, kulturní krajina UNESCO
Krušné hory (německy Erzgebirge) jsou jedinečnou oblastí na západě České republiky a za jejími hr...

Německo - Sasko, Drážďany: staronové město
Drážďany jsou poslední dobou Čechy stále častěji vyhledávanou destinací. Druhé největší město Sas...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.11.2020
Jedním z nejvýznamnějších hradů na severovýchodě Slovenska je zřícenina Zborov. V letošní turistické sezoně, poznamenané dvěma vlnami koronaviru, se stal oblíbeným náhradním výletním cílem.
25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 28. 11. 2020
svátek:René
dnes:
sobota 28.11.
0 °C
zítra:
neděle 29.11.
1 °C