www.infoglobe.cz » Německo, Saské Švýcarsko – trek na nejvyšší horu a okolí

Německo, Saské Švýcarsko – trek na nejvyšší horu a okolí

Publikováno: 16.11.2015
Hned za branou Děčína se otevírá kolébka skalních tváří Saského Švýcarska. To získalo své jméno díky dvěma švýcarským mladíkům, kteří studovali v Drážďanech, a nedaleké přírodní prostředí jim připomínalo domov.

Saské Švýcarsko je skvěle dostupné pro jednodenní výlety nebo víkendovou dovolenou. Během dvou hodin cesty z Prahy se ocitnete v kolébce skal, které jsou protkané vyšlapanými cestičkami s turistickým značením. Jeďte směrem na Děčín a poté následujte silnici do Hřenska, která se bude zužovat a točit více a více k Labi, až ke skalním masivům. Projeďte Hřenskem, které je velmi oblíbenou destinací německých sousedů, až do Reinhardtsdorfu. Je to malinká vesnička, na jejímž konci necháte auto napravo od hlavní silnice na velikém bezplatném parkovišti. Nezapomeňte si vzít pevné trekové nepromokavé boty a vzhůru k vrcholům.

Saské Švýcarsko

Z parkoviště se dejte doprava po silnici přes vesnici Schöna, která vede lákavě dolů po asfaltovém povrchu. Schöna tvoří pomyslnou hranici mezi Českou republikou a Německem. Odtud začíná velmi kvalitní turistické značení. My volíme nejdříve žlutou barvu, která nás dovede na Zirkelstein (385 m n. m.). Ze silnice se dostaneme na pěšinu s monumentální skálou na lučním podkladu s lesními hradbami. Pohled, jako by vás někdo postavil před malovaný obraz. K samotné skále se stoupá po žebřících a schůdkách. Borovicové větve voní po šiškách a tekoucí lesní smůle. V tu chvíli stoupám pravou nohou na poslední schůdek a přede mnou se vynořuje Českosaské Švýcarsko s tváří luk, lesů, kopců, skal a ticha. Dopřejte si nahoře řádnou dávku odpočinku. Ptáte se jak? Jen si sedněte a sledujte tu krásu před sebou. Myšlenky a starosti hoďte za sebe a myslete jenom na tenhle jedinečný moment.

výhled z hory Zirkelstein

cesta na Zirkelsteinvýhled z hory Zirkelstein

Po určité době vás vyžene zima, respektive vítr, protože tam nahoře to pořádně fouká. Až sestoupíte dolů ze skály, vydejte se na první lesní křižovatce doprava. Projděte lesem a jděte pak po okraji dalšího lesa, kde budete mít po pravé ruce louku se Zirkelsteinem. Projděte přes rekreační centrum s dřevěnými chatkami a vydejte se podle cedule k Velkému Zschirnsteinu (Grosser Zschirnstein). Cesta vede příjemným lesním prostředím, kde ale pořádně zvedejte nohy, protože o kořeny stoletých stromů snadno zakopnete. Stoupání je celkem příkré a místy i kamenité. Nedoporučuji pro jízdu na kole ani pro kočárek. Poslední kroky a před námi se otevírá fantastické panorama s českými i německými kopci, skálami, lesy, poli a malými vískami. Výhled si vychutnáváme na nejvyšší hoře Saského Švýcarska – Grosser Zschirnstein (562 m n. m.). Tady se vyplatí dát si vydatnou svačinu, kterou si ale musíte přinést sami. Plnými doušky dýcháme vzduch s vůní borovic a oči nám sjíždějí pohledem ze skály na skálu.

výhled z hory Grosser Zschirnstein

na vrcholu Grosser Zschirnsteinboční pohled z hory Grosser Zschirnstein

Při zpáteční cestě můžete odbočit doleva směrem na Malý Zschirnstein (Kleiner Zschirnstein), který byste neměli vynechat. Je to jediná skála, kde jsme byli úplně sami, což jsme opravdu ocenili. Menší skála nabízí i skromnější, leč opět famózní výhled. Odtud se vydáváme nejdříve po zelené a poté se napojujeme na červenou značku, která vede k lesní promenádě po tzv. Wolfsberg. Jdeme po okraji louky a lesa a vidíme například Zirkelstein zase z úplně jiné perspektivy. Po cestě jsou lavičky, které přímo vybízejí k malému odpočinku a opravdovému vychutnání těchto báječných chvil. Poté se vydejte polní cestičkou přes dvě velké louky zpět směrem k parkovišti.

Kleiner Zschirnstein je turisty často vynecháván

Trek je dlouhý 16 km a vede přes část tzv. Malerweg, což je nejznámější cesta Saského Švýcarska. Jedna z nejkrásnějších trekových cest je dlouhá neuvěřitelných 112 km a spousta malířů se na jejích kilometrech nechala inspirovat. Inspirujte se i vy, nemusíte být malířem, stačí jen vychutnávat všudypřítomnou přírodu.

poslední rozloučení s horou Zirkelstein

GPS: 50°52'42.7"N 14°13'14.5"E

Text a foto: Šárka VackováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Německo, Bastei – ikonický skalní most nad kaňonem Labe – VIDEO
Publikováno: 18.6.2019
Jen několik desítek minut jízdy od naší hranice směrem na Drážďany navštivte jednu z nejikoničtějších skalních scenerií v Evropě. Čekají vás nádherné výhledy na kaňon Labe, unikátní pískovcový most i zřícenina středověkého hradu.

Německo: Drážďany, baroko z labského pískovce
Publikováno: 20.6.2019
Nejoblíbenější jsou Drážďany o adventu, kdy sem jezdíme na proslulé trhy a také na nákupy do Primarku. Byla by ale škoda neprohlédnout si také historické centrum města, je to krásná a povznášející procházka, která bude nakonec určitě delší, než si naplánujete. Na mnoha místech se totiž nebudete moci vynadívat.

Německo, Pfaffenstein – unikátní stolová hora v Saském Švýcarsku – VIDEO
Publikováno: 11.6.2019
Na území Českosaského Švýcarska najdete stolových hor několik. Pfaffenstein patří hlavně kvůli výhledům a ikonické skalní věži Barbarine k těm nejnavštěvovanějším. Pojďme si nyní nahoru vyšlápnout společně.

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska – VIDEO
Publikováno: 4.6.2019
Po cestě z Děčína do Drážďan určitě neminete zhruba 40tisícové město Pirna, které slouží nejen jako ideální vstupní brána do Saského Švýcarska, ale díky krásnému historickému centru je sama o sobě oblíbenou výletní destinací.

ČR, České Švýcarsko: Jetřichovice a Mariina vyhlídka – VIDEO
Publikováno: 17.7.2018
Nenápadná obec na Děčínsku má o návštěvníky postaráno. Jetřichovice totiž patří mezi jedno z center národního parku České Švýcarsko a nedaleké Jetřichovické stěny lákají výletníky všech typů. Od rodin s malými dětmi až po milovníky lezení.

ČR, Tiské stěny – pískovcové skalní město z Letopisů Narnie – VIDEO
Publikováno: 10.7.2018
Nedaleko Děčína najdete rozlehlé skalní město Tiské stěny, které patří k nejzápadnější části oblasti Labských pískovců. Desítky majestátních pískovcových věží se zde tyčí do výšky až 70 metrů, a pokud znáte filmové zpracování Letopisů Narnie, právě zde se natáčely některé scény na začátku filmu Lev, čarodějnice a skříň.

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice – VIDEO
Publikováno: 3.7.2018
Pokud vyrazíte na výlet do národního parku České Švýcarsko, rozhodně byste neměli minout jednu z nejoblíbenějších částí – soutěsky řeky Kamenice nedaleko Hřenska, kde vás mimo jiné čeká plavba na lodičkách a spousta majestátních skalních útvarů.

Německo, Saské Švýcarsko: Světoznámá pevnost Königstein
Publikováno: 19.8.2017
Famózní skalní komplex, labské esíčko, nedobytná sláva, outdoorová lákadla, výstava fotografií, cestovatelské přednášky, poučné a cestovatelské hry pro děti.

Německo: Jednodenní výlet Saským Švýcarskem
Publikováno: 6.7.2017
Do téměř pohraničního německého městečka Bad Schandau vyrážíme z Mladé Boleslavi směrem přes Českou Lípu a Děčín až na hraniční přechod Schmilka, který se již nachází necelých osm kilometrů od naší cílové stanice. Jak již název napovídá, Bad Schandau je lázeňským městečkem. Rozkládá se na břehu Labe v centru národního parku Saské Švýcarsko. Bad Schandau se skládá z devíti částí – staré město Schandau, Krippen, Porschdorf, Neuporschorf, Prossen, již zmíněná Schmilka, Postelwitz, Waltersdorf a Ostrau. Ač je Bad Schandau městečkem opravdu malým, nabízí se zde hned několik míst k návštěvě.

Německo, Wolkensteinské Švýcarsko – ferratová promenáda pro začátečníky i pokročilé
Publikováno: 28.7.2016
Žádný učený z nebe nespadl, ferraty si člověk musí osahat a přijít jim na kloub. Kde? Nedaleko česko-německých hranic najdete ferraty tří různých obtížností. Cvičit tu můžete celý den a nebudete rušeni houfy nedočkavých „ferratistů“.

Německo, Saské Švýcarsko – Pfaffenstein a Barbarine
Publikováno: 23.11.2015
Krása skal tkví v jejich šedivosti, rozmanitosti, jedinečnosti a v jejich tichém zasazení v přírodě. Kámen je neživý, ale skála dýchá a tepe stejně jako vaše srdce, když se ocitnete na jejím vrcholu. Vydáváme se na trek k hoře Pfaffenstein a skalní věži Barbarine, které leží na jedné z nejkrásnějších cest Saského Švýcarska.

Německo, Saské Švýcarsko – Häntzschelstiege, ferrata pro začátečníky
Publikováno: 5.10.2015
Kovový zvuk karabin, železný žebřík, kramle, ostré hrany skály a nezapomenutelný výhled na krajinu údolí Labe.

Německo: Saské Švýcarsko - cestou do Haagu
Publikováno: 11.4.2014
Nedávno jsem se vydal na výlet do Haagu, města, které jste mohli částečně poznat v jednom z našich minulých článků. Cesta z Česka vede přes německé sousedy a já zvolil variantu směrem na Drážďany přes Saské Švýcarsko.


Souvisejicí fotogalerie

Německo, Sasko – zámek Pillnitz a jeho obří kamélie
Návštěva Drážďan bývá často spojována s návštěvou bývalé rezidence saského královského rodu, a to...


Souvisejicí videa

ČR, České Švýcarsko: Jetřichovice a Mariina vyhlídka
Nenápadná obec na Děčínsku je jedním z center národního parku České Švýcarsko. Vesnice vznikla ja...

Německo: Bastei – ikonický skalní most nad kaňonem Labe
Nedaleko našich hranic směrem na Drážďany najdete jednu z nejikoničtějšíh skalních scenerií v Evr...

Německo, Pirna – vstupní brána do Saského Švýcarska
Pirna je takovou vstupní branou do Saského Švýcarska a sama o sobě je skvělou výletní destinací. ...

Německo: Pfaffenstein – unikátní stolová hora v Saském Švýcarsku
Českosaské Švýcarsko láká čím dál tím více lidí. Pfaffenstein patří k těm nejnavštěvovanějším mís...

ČR, Tiské stěny – pískovcové skalní město z Letopisů Narnie
Dnes se podíváme do rozsáhlého skalního města nedaleko Děčína. Skrz něj vede naučná stezka a díky...

ČR, České Švýcarsko: Výlet do soutěsek Kamenice
Navštívíte-li národní park České Švýcarsko, soutěsky řeky Kamenice nesmíte minout. Čeká vás tu tř...

ČR: Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska
Pravčická brána je největší pískovcová brána v Evropě. Její majestátnost proslavila České Švýcars...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

3.8.2020
Karlovy Vary budou hostit 25. ročník karlovarského folklorního festivalu letos v září, o prodlouženém víkendu 3.–6. vystoupí folklorní soubory na různých scénách v regionu.
1.8.2020
Mělnické kulturní centrum Mekuc otevřelo na konci července v sadech u Masarykova kulturního domu (MKD) Relaxační art park pod heslem Mekuc v létě nespí. Denní programová kulturní nabídka poběží až do 2. září.
31.7.2020
Chcete vašim dětem dopřát výjimečný prázdninový výlet? Hledáte místo, kde by si mohly naplno vychutnávat dětské radosti a zažít něco nevšedního a obohacujícího? Nedaleko slovenských hranic se v malebné přírodní kulise na ploše 70 hektarů rozprostírá zámecký areál Schloss Hof, který se již brzy promění na jedno z nejpřitažlivějších míst pro rodiny s dětmi.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 3. 8. 2020
svátek:Miluše
dnes:
pondělí 3.8.
17 °C
zítra:
úterý 4.8.
16 °C