www.infoglobe.cz » Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin

Rakousko, Bad Ischl – alpské panorama z ferraty Katrin

Publikováno: 19.10.2015
Alpský vzduch, horská krajina, stříbřitá jezera a vrcholy majestátních hor s pozadím ledovce Dachstein. Takové okamžiky nabízí ferata Katrin s nadmořskou výškou 1 542 m.

Mezi Salzburgem a Linzem leží lázeňské městečko Bad Ischl, vklíněné mezi alpské velikány. Příjezd je jednoduchý, protože se vydáváme jižním krajem přes Dolní Dvořiště téměř až k rakouskému Linzi. Nezapomeňte si na české straně koupit dálniční známku, protože to bývá velmi často kontrolováno. Odbočíme na Bad Ischl a při té příležitosti vás provedeme městem.

Bad Ischl

Bad Ischl je město tradice a moderny. Centrum v lázeňském stylu vás zavede do roku 1848. Od tohoto roku se městečko stalo letní rezidencí rakouského císaře Franze Josefa I. (strýc Františka Ferdinanda d'Este). V Bad Ischlu vás okouzlí souhra tichého prostředí a vůně hor, kterými si prořízly cestu řeky Traun a Ischl. Vyhlášené jsou ale i prameny „Ischler Sole“, které obsahují až 3 % soli. Centrum města zaplňuje „Kaiserpark“ (Císařský park), ve kterém trávila spoustu času i manželka císaře Elizabeth, známá také jako Sisi. Neopomeňte navštívit čajovnu, kterou Sisi dokonce vlastnila.

lanovka Katrin s bezpečnými kabinkami

Na konci města se nachází parkoviště, kde můžete bezplatně nechat své auto. Je to základna pro jízdu lanovkou, která vás přiblíží k ferratě Katrin. Na parkovišti si nezapomeňte koupit parkovací kupon a ústřižek s sebou vezměte ke kase na lanovku. Peníze za parkování vám zde budou odečteny z jízdenky. Kupujeme obousměrnou jízdenku a po chvíli zjišťujeme, že jsme udělali dobře.

cesta k feratě přes les trvá asi 40 minut

Čeká na vás famózní výhled na alpské vrcholy a vzdalující se malinký Bad Ischl. Hned u výstupu z lanovky je vyvěšená tabule s popisem trasy na feratu. Ještě si děláme fotky ledovce a pak se vydáváme po vyšlapané cestičce po směru červeného ukazatele s nápisem „Klettersteig“. Nejdříve naše kroky směřují po louce a pak lesem prorostlým vystouplými kořeny stromů. Až se dostaneme k samému nástupu na skalní alpskou krásku.

cesta k feratě Katrincesta k feratě Katrin

Neopomenutelná je ferratová výbava s karabinami, podsedákem a helmou. Vezměte si i rukavice, protože ocelové lano umí udělat pěkně veliké puchýře. Nezbývá než batoh na záda a strach nechat rovnou dole. Ferrata je sice převážně na úrovni B, ale jsou tu dost exponovaná místa, kde si strach z výšky nesmíte připustit. Pokud s sebou chcete vzít dítě, pak by mělo mít sportovního ducha a kondičku, protože jedna pasáž je na rozhraní B/C.

nástup na feratuferata Katrin

Krátce po nástupu a natahování se po prvních železných kramlích nás čeká nejtěžší bod, kde musíme vynaložit sílu i houževnatost. Po cestě se nachází minimálně pět míst pro odpočinek a nabrání nové energie. To je totiž při tzv. zajištěných cestách velmi důležité. Vždy važte krok, věnujte dostatek času odpočinku a nepřeceňujte své síly. Asi v polovině trasy je zavěšená schránka se sešitem, který čeká na váš podpis. Mně se tam podařilo obtisknout i kapku vlastní krve z prasklého puchýře na prstu u ruky. Ale ten okamžik za to stál. Výhled je nenahraditelný.

výhled z feraty

výhled z feraty – napravo lázeňské městečko Bad Ischlvýhled z feraty

Skalní velikáni a modře se lesknoucí jezera skvěle doplňují nebeskou modř s decentními bílými obláčky. Uvidíte dokonce i Traunstein, jezera Traunsee, Wolfgangsee, Nussensse, Schwarzensee a za dobré viditelnosti i Fuschlsee a Hallstätter See. Úplně na vrcholu se pyšní kříž, který byl císařovi Franzi Josefovi I. darován k 50. narozeninám.

kříž na vrcholuAž budete stát na vrcholu, budete si připadat jako král hor.

Po takovém výkonu si každý zaslouží odměnu. Až půjdete zpátky k lanovce, doporučuji vám navštívit typickou rakouskou hospůdku „Katrin Almhütte“, kde jídlo opravdu zaplňuje obrovské talíře. To vše za tradiční ceny bez horské přirážky. Skvělé posezení s úžasným výhledem zaručí stoprocentní spokojenost. A sluneční paprsky s pocitem „zvládl/a jsem to“ jsou pravou pochvalou prožitého dne. Máte právo být na sebe pyšní.

Provoz lanovky

letní sezona: 24. 4. – 2. 11. 2015 denně 9.00 –17.00 hod

zimní sezona: 12. 12. – duben 2016 vždy v pá, so, ne od 10.00 – 16.00 hod

GPS: (lanovka) 47°41'55.1"N 13°36'25.9"E

 

Text: Šárka Vacková

Foto: Šárka Vacková, Wikipedia.org: Peterburg23Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Víte, že? Rakousko: Solná komora
Publikováno: 18.11.2012
Východně od Salzburgu se nachází jedna z historicky nejzajímavějších oblastí Rakouska. Území, ležící na hranici tří spolkových zemí, bylo osídleno již v době kamenné. Vydejme se tedy do okolí malebného městečka Hallstatt, jehož půvab se zrcadlí v průzračných vodách stejnojmenného jezera.

Rakousko, Salzburg: Jeviště světa
Publikováno: 16.5.2019
Označení Jeviště světa (Die Bühne der Welt) má dát najevo, že to nejpůsobivější, co může člověk ve světě hudby zažít, se děje právě zde. A možná nejde jen o hudbu, krásné a historické město Salzburg by obstálo i bez mozartovského kultu, který je tu už po desetiletí nastolen.

Rakousko, Ischgl – ráj lyžařské turistiky a skialpinismu
Publikováno: 27.1.2019
Dnes se vydáme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko (okres Landeck), která se rozprostírá přímo pod úpatím světoznámého lyžařského střediska Silvretta Arena Ischgl-Samnaun v Paznaunském údolí.

Rakousko: Zajištěná cesta v Johnsbachu
Publikováno: 10.6.2017
Zábavní park v podobě zajištěné cesty se skrývá pod názvem Johnsbach klettersteig. Tuto zajištěnou cestu najdete nedaleko nejmladšího rakouského národního parku Gesäuse, který se nachází ve Štýrsku mezi Admontem a Hieflau.

Rakousko, ferrata Drachenwand: kondička, síla, zkušenost
Publikováno: 1.11.2015
Pokud hledáte složitější ferratu, tak se vydejte na Drachenwand do rakouských Alp. Grandiózní výhled na Měsíční jezero (Mondsee) a dachsteinský masiv vyžaduje fyzickou kondičku, pořádnou dávku vnitřní síly a předchozí zkušenost. Díky těmto aspektům si vychutnáte jak výstup na Dračí stěnu (Drachenwand), tak pohled na alpské panorama.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko: Hallstatt – malebné městečko na břehu jezera
Publikováno: 6.4.2015
Toto malebné městečko, patřící ke světovému dědictví UNESCO, se nachází ve středním Rakousku, v oblasti, která se ne nadarmo nazývá Solná komora. Tato oblast je ohraničená vysokými vápencovými hřebeny a nachází se zde mnoho krásných jezer.

Rakousko, Tyrolsko – turistika, ferraty i historie
Publikováno: 28.9.2020
Dnes nás čeká jedenáctikilometrový výlet po hřebenech Algavských Alp, který si můžete zpestřit zdejší ferratou obtížnosti C/D. Tak pojďme na to.

Rakousko: Dachstein – horský masiv Severních vápencových Alp
Publikováno: 21.1.2015
Rakousko je typickou hornatou krajinou, jejíž většinu území tvoří četné horské masivy Východních Alp. Rozsáhlé horské komplexy oddělené hlubokými údolími a vysoké hory klesající strmě do údolí tvoří charakteristický ráz alpské krajiny Rakouska.

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko: Lyžování v Alpách I – lyžařské středisko vesnického typu Dachstein West
Publikováno: 31.1.2016
Zima je v plném proudu a sněhu je bohužel v naší zemi rok od roku méně. Pokud se nespokojíte s velikostí našich svahů a jejich umělým sněhem, nezbývá než se vydat do Alp.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor I.
Publikováno: 30.8.2015
S kamarádkou jsme se rozhodly, že vyrazíme na výlet. Už jen plánování cesty bylo skvělé. Prohlížela jsem různé průvodce, hledala jsem nějakou inspiraci na stránkách cestovních kanceláří a nakonec jsme rozhodly, že navštívíme krásné místo v blízkosti Salzburgu, malou vesničku Abtenau, která bude naším zázemím, odkud budeme cestovat po okolí.

Rakousko, Salzbursko – krátký výlet do hor II.
Publikováno: 6.9.2015
Pro další den jsme s kamarádkou zvolily projížďku po vysokohorské placené silnici Grossglockner Hochalpenstrasse, která je dlouhá asi 48 km. S různými odbočkami a zastávkami se nám cesta ale asi protáhne…

Rakousko, Štýrsko: Hora zážitků - Erzberg
Publikováno: 13.3.2013
Poslední zastávkou na našem putování přes tři státy byla hora Erzberg, ležící ve Štýrsku. Ta je známa jako jedno z nejbohatších evropských nalezišť železné rudy a patří k největším turistickým atrakcím celého regionu.


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko, Ischgl – Tyrolský lyžařský klenot
Tentokrát vás zavedeme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko, která se rozpro...

Rakousko: Schneeberg – alpská dvoutisícovka
Hora Schneeberg se nachází v rakouské spolkové zemi Dolní Rakousko, leží přibližně 70 km na jihoz...

Rakousko: Ráj vyznavačů vysokohorské turistiky
Nízké Taury (Niedere Tauern) jsou rozsáhlým pohořím, které se nachází ve střední části Rak...

Rakousko: Vysoké Taury – krásné a monumentální
Vysoké Taury (Hohe Tauern) jsou rozsáhlým a mohutným horstvem Východních Alp, které se mohou poch...

Rakousko, Salzburg – lokalita Skicircus
Lyžařskou lokalitu Skicircus nacházející se v oblasti nad obcemi Saalbach, Hinterglemm a Leogang ...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou III.
Po zimě přichází jaro. Příroda opět ožije a není lepšího nápadu, než si vyjít na procházku do hor...

Rakousko: Štýrsko – putování přírodou II.
Nejzelenější země Rakouska vás zve na návštěvu půvabných hor, lesů, vinic, ovocných sadů a mnoha ...

Rakousko: Štýrsko – cestování přírodou I.
Spolková země Štýrsko v sobě ukrývá jedinečný kontrast vysokých hor a pod nimi se rozprostírající...

Rakousko: Mariazell a Mariazeller – Bürgeralpe
Maličké městečko Mariazell patří k nejvýznamnějším poutním místům ve střední Evropě. Zároveň to j...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
9.6.2021
Jednodušší cestování po Evropské unii umožní nová aplikace GreenPass, do které si naskenujete QR kódy potvrzující očkování, test či překonání onemocnění covid-19.
8.6.2021
Milovníci adrenalinu se dočkali. Ve Vysokých Tatrách vznikne nová zajištěná cesta v Příčném sedle, která tak nahradí původně plánovanou ferratu od vodopádu Skok na Přední Solisko v Mlynickém údolí.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 13. 6. 2021
svátek:Antonín
dnes:
neděle 13.6.
16 °C
zítra:
pondělí 14.6.
24 °C