www.infoglobe.cz » Rakousko, Dachstein: Hoher Dachstein – výstup na nejvyšší vrchol

Rakousko, Dachstein: Hoher Dachstein – výstup na nejvyšší vrchol

Publikováno: 17.11.2016
Nejvyšší vrchol Dachsteinu se jmenuje Hoher Dachstein a na svůj mohutný masiv dohlíží z výšky 2 995 m n. m. Nachází se nad jižními příkrými svahy. Na ledovcovou oblast pod vrcholem se dostanete buď pěšky ze severozápadu (nejčastěji z chat Adamek Hütte a Simony Hütte) po zajištěných cestách na jižní stěně, či lanovkou Südwandbahn (jak již bylo popsáno v minulých článcích).

Pokud jdete k vrcholu z chat, je zapotřebí mít vybavení na ledovec a vědět, jak se s ním pracuje (helma, lano, mačky). Pokud půjdete pod vrchol od horní stanice lanovky, což je 40 minut cesty po ledovci, také byste měli mít toto vybavení, ale mezi horní stanicí lanovky a jedinou vysokohorskou chatou s restaurací Seethalerhütte je pro turisty připravená ledovcová „dálnice“ – denně urolbovaný pruh, po kterém se vám lépe půjde. I tak budete míjet blízké ledovcové pukliny, tudíž o 100% bezpečném pohybu zde nemůže být řeč.

ledovec Hallstatter Gletscher   nebezpečné ledovcové pukliny

Od chaty Seethalerhütte jste za 5 minut chůze pod východní částí hornaté homole vrcholu Hoher Dachstein, která je zajištěna ocelovým lanem, kde máte 2 varianty výstupu (pěší cesta na vrchol nevede). Zde z východní strany (ve výšce 2 750 m n. m.) musíte mít feratové vybavení pro pokračování v cestě po tzv. Schulteranstieg. Tento klettersteig je velmi lehký, celkově hodnocen jako B (druhý nejlehčí), ale místy cesta připomíná dobrodružnější pěší hornatou cestu. Po zhruba 40 minutách lezení se lano rozdvojuje – jedno nahoru a druhé dolů.

pohled na sever

pohled na západ – na okolí Gosausee   pohled na chatu Seethalerhütte

Zespodu vede druhá varianta výstupu – tzv. Randkluft Anstieg, na který se nenastupuje z východu (ze strany, kde je chata), ale více ze severu, kam se dostanete po ledovci, je tedy nutné jít ve skupině, být navázaní na laně a znát zásady pohybu na ledovci – v této části ledovce jsou i velké pukliny. Ve výšce 2 900 m n. m. je pak nástup na druhou variantu výstupu ze severu, která se v již popsaném bodě potkává s naší cestou. Tady (záleží na počasí) cestu velmi komplikuje sníh, který místy úplně zasypává lano a určité úseky jsou tak velmi nebezpečné, a to i přes malou náročnost původního terénu. Nejspíš z tohoto důvodu někteří lidé lezou i zajištěnou cestu po skále s vybavením na ledovec, tedy v mačkách. Skály jsou tak značně poškrábané od jejich hrotů, což jsem jinde nikdy nespatřila.

výstup z východu na Hoher Dachstein

Po již společném laně se stoupá cca 25 minut k vrcholovému kříži na ostrém vrcholu Hoher Dachstein. Na kříži najdete box s knihou, kde můžete zachovat stopu po vašem výstupu. Na vrcholu je poměrně malý prostor pro pohyb návštěvníků, takže dávejte pozor. Mnoho lidí je z vrcholu zklamáno, protože je v odpoledních hodinách většinou zahalen v husté mlze, tudíž zde není žádný výhled. Budete-li mít štěstí a mraky z jižní strany se trochu rozestoupí, čeká zde na vás krásný výhled na nedaleký vrchol Mitterspitz, dvoutisícové hory na jižní straně jezera Gosausee a na celou plochu jezera Gosausee i menšího jezera Hinterer Gosausee, oba bílé ledové koberce pod vámi a výhled do širokého okolí. Posaďte se a užijte si to, než si mraky vrchol opět obklíčí.

stále se honící mraky z jihu   vrcholový kříž na vrcholu Hoher Dachstein

Varianty cesty zpět jsou opět stejné – jít zajištěnými cestami v celé délce na východ, nebo jít variantou B – kousek po zajištěné cestě a dále podél hory přes ledovec východně. Myslete na to, že pokud parkujete auto u dolní stanice lanovky, musíte se k ní samozřejmě nějak dostat, protože pěší cesta na jih nevede. Důležitá informace pro vás je, že poslední lanovka jede v 17.30. Užijte si parádní výlet a snad budete mít štěstí na počasí.

GPS: 47°28'30.9"N 13°36'19.8"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Ischgl – ráj lyžařské turistiky a skialpinismu
Publikováno: 27.1.2019
Dnes se vydáme do malebné rakouské obce Ischgl ve spolkové zemi Tyrolsko (okres Landeck), která se rozprostírá přímo pod úpatím světoznámého lyžařského střediska Silvretta Arena Ischgl-Samnaun v Paznaunském údolí.

Rakousko – zimní dovolená v Salzbursku
Publikováno: 24.12.2018
Zimní dovolenou si obvykle spojujeme s lyžováním, ale vhodně zkombinovaný sport a poznávání zajímavých míst nám může udělat volný čas ještě zajímavější. Ideální podmínky pro takovou zážitkovou dovolenou skýtá Salzbursko – rozlehlé skiareály blízko úžasného historického města, to prostě chceš!

Rakousko, Dachstein – hornatý velikán
Publikováno: 13.10.2016
Dachstein je souhrnný název pro rozlehlý hornatý masiv, který se nachází zhruba jednu hodinu jízdy jihovýchodně od Salzburgu. Celá oblast je velmi oblíbená vysokohorskými turisty a milovníky zajištěných cest. Nejen horský masiv, ale i oblasti v jeho úpatí jsou pro jejich přírodní bohatství a krásu hojně vyhledávané. Příkladem může být okolí jezera Hallstätter See, Gosausee a Ramsau am Dachstein. Nemohu říci, jestli nejlepší, ale jednoznačně přenádherný pohled na masiv je z jihu.

Rakousko: Hornatá země plná zeleně – VIDEO
Publikováno: 8.8.2017
Rakousko je velmi oblíbeným cílem naší letní dovolené, a to především díky vysokým pohořím, která u nás bohužel nenajdeme. V dnešním článku vám dáme pár tipů, kam vyrazit.

Rakousko: Zajištěná cesta v Johnsbachu
Publikováno: 10.6.2017
Zábavní park v podobě zajištěné cesty se skrývá pod názvem Johnsbach klettersteig. Tuto zajištěnou cestu najdete nedaleko nejmladšího rakouského národního parku Gesäuse, který se nachází ve Štýrsku mezi Admontem a Hieflau.

Rakousko, Kitzsteinhorn – skvělá lyžovačka
Publikováno: 9.2.2017
Pokud rádi lyžujete nebo jezdíte na snowboardu, nejste úplní začátečníci a chcete mít jistotu kvalitního sněhu, Kitzsteinhorn je jasná volba. Jedná se totiž o ledovec, který se nachází v Alpách – v pohoří Vysoké Taury – a sníh zde leží celoročně. Kitzsteinhorn leží severně od nejvyššího rakouského vrcholu Grossglockner a dosahuje výšky 3 203 metrů nad mořem.

Rakousko, Dachstein: Der Johann – dlouhý klettersteig na strmé jižní stěně I
Publikováno: 3.11.2016
Der Johann je pánem dachsteinských zajištěných cest (klettersteig), a to kvůli místu, náročnosti a především délce. Přístup k němu je jednoduchý, v celé své délce je značen červenými puntíky. Ideálním řešením je zaparkovat auto u dolní stanice lanovky Dachstein Südwandbahn. Od té se vydejte vpravo podél lan vzhůru – směrem k Südwand Hütte. Lana podejdete díky stáčení cesty na západ a po 40 minutách chůze dojdete ke krásné kamenité chatě, kterou jen minete a podle ukazatelů se vydáte cestou na severozápad, kde vás čeká jedna hodina cesty k nástupu na klettersteig.

Rakousko, Dachstein: Der Johann – dlouhý klettersteig na strmé jižní stěně II
Publikováno: 10.11.2016
Jsme ve výšce 2 510 m n. m. na odpočinkovém místě zvaném Südwandblick. Právě jsme se zapsali do „vrcholové“ knihy a můžeme pokračovat dále, protože stále nejsme v cíli. Úsekem C/D se vyhoupneme na vysoko položenou terasu, kde možná jen o fous dosáhnete na lano na stěně oddělené propastí (jste-li menšího vzrůstu). Odsud je cesta jednoduchá, avšak výška budí stále větší respekt.

Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – jižní stěny
Publikováno: 20.10.2016
Přístupy na masiv Dachstein jsou ze všech stran a každý z nich má své přednosti. Nejvíce navštěvované jsou samozřejmě lanovky (již v prvním díle jsme se dozvěděli pár informací o lanovkách). Lanovka z jihu se jmenuje Dachstein Südwandbahn a vynese vás do oblak (téměř o jeden výškový kilometr) za neuvěřitelných 10 minut. Horní stanice s restaurací se nachází na vrcholu hory Hunerkogel.

Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – severozápadní část masivu
Publikováno: 27.10.2016
Severozápad Dachsteinu vystihuje pozvolný nástup, ledovce a nemožnost dostat se nahoru jinak než po svých (lanovky zde nenajdete). Západní části Dachsteinu vévodí jediná vysokohorská chata Adamek Hütte (2 196 m n. m.), ke které se nejlépe dostanete od Gosausee (10 minut jízdy autem od vesnice Gosau), což je krásné jezero, které je vhodné ke koupání a které chrání z jižní strany dvoutisícové hory.

Rakousko: Lyžování v Alpách I – lyžařské středisko vesnického typu Dachstein West
Publikováno: 31.1.2016
Zima je v plném proudu a sněhu je bohužel v naší zemi rok od roku méně. Pokud se nespokojíte s velikostí našich svahů a jejich umělým sněhem, nezbývá než se vydat do Alp.

Rakousko: Dachstein – horský masiv Severních vápencových Alp
Publikováno: 21.1.2015
Rakousko je typickou hornatou krajinou, jejíž většinu území tvoří četné horské masivy Východních Alp. Rozsáhlé horské komplexy oddělené hlubokými údolími a vysoké hory klesající strmě do údolí tvoří charakteristický ráz alpské krajiny Rakouska.

Rakousko: Schladming-Dachstein – zimní radovánky trochu jinak
Publikováno: 16.12.2015
Pro všechny milovníky zimy a skvělého lyžování je jako stvořená návštěva prázdninového regionu Schladming-Dachstein. Nachází se v srdci Rakouska (ve spolkové zemi Štýrsko) a nabízí množství akcí, špičkově upravených běžeckých tratí a sjezdovek vhodných pro alpské lyžování. A to zdaleka není vše!


Souvisejicí videa

Rakousko: Hornatá země plná zeleně
Do Rakouska se v létě vydává většina turistů kvůli vysokohorské turistice. Celá země působí čistě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Zapomenutá místa

1. 7. – 31. 8. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Ubytování pro 2 osoby na 2 noci se snídaní v penzionu Adélka Janské Lázně!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

14.8.2020
Obnova turistické infrastruktury v regionu Šariš – Bardějov pokračuje. Nově v září a říjnu tohoto roku je naplánovaná revitalizace turistických stezek Čerešňa a Tři studánky.
13.8.2020
Devátý ročník sportovního festivalu v Lipně nad Vltavou se uskuteční od 15. do 22. srpna. Zváni jsou sportovci, závodníci a všichni, kteří si chtějí užít bohatý sportovní a kulturní program. Vstup na akci je zdarma.
12.8.2020
Každou prázdninovou sobotu můžete zažít nevšední večerní prohlídku v Muzeu loutkářských kultur a hraček na hradě Modrý Kameň. Prohlídky začínají v 19, 20 a 21 hodin.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – KEŇA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:sobota 15. 8. 2020
svátek:Hana
dnes:
sobota 15.8.
21 °C
zítra:
neděle 16.8.
26 °C