www.infoglobe.cz » Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – jižní stěny

Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – jižní stěny

Publikováno: 20.10.2016
Přístupy na masiv Dachstein jsou ze všech stran a každý z nich má své přednosti. Nejvíce navštěvované jsou samozřejmě lanovky (již v prvním díle jsme se dozvěděli pár informací o lanovkách). Lanovka z jihu se jmenuje Dachstein Südwandbahn a vynese vás do oblak (téměř o jeden výškový kilometr) za neuvěřitelných 10 minut. Horní stanice s restaurací se nachází na vrcholu hory Hunerkogel.

K lanovce Südwandbahn se dostanete snadno – projedete Ramsau am Dachstein a v jeho části zvané Schildlehen odbočíte severně přímo k mýtné bráně, která otvírá průjezd po Dachstein Straβe. Poplatek za vysokohorskou cestu stojí 14 € – nemusíte platit, když využijete zmíněnou lanovku, kterou končí klikatá stoupající horská cesta. Lístek údajně musíte vzít s sebou na horní stanici lanovky a oni vám potvrdí, že jste tam byli, což jsme neudělali. Pokud i vy zapomenete, tak nezoufejte a u mýtné brány ukažte před placením i lístky na lanovku. Takto nám byla brána bez jediného slova otevřena bez poplatku.

svahy pod jižním masivem

Oblasti pod jižní stěnou dominuje také chata Dachstein Südwand Hütte a mnoho prvotřídních zajištěných cest (některé z nich si přiblížíme v dalších článcích). Dachstein Südwand Hütte je soukromá chata postavená z kamenů na místě s krásným výhledem na jih. Je zde možné zakoupit suvenýry, najíst se nebo za 16 eur přenocovat. Chata je turistickým uzlem pro nástup na zajištěné cesty i turistiku. Dostanete se k ní snadno po značené cestě. Stojíte-li před spodní stanicí lanovky (při pohledu čelem k masivu), vydejte se vpravo podél stanice. Stoupejte stále vpravo podél lan. K chatě dojdete po 40 minutách chůze a u ní se cesta roztrojuje. Můžete se vydat severovýchodně na zajištěné cesty a k proslulé a velmi těžké zajištěné cestě Skywalk, která končí přímo pod horní stanicí lanovky. Nebo se můžete vydat směrem západním – dolů do údolí (i tyto výlety turisty bohatě naplní) a nasytit se krásou a klidem přírody.

Südwand Hütte

horní stanice lanovky   rozcestník u Südwand Hütte

Pokud v sobě cítíte dostatek lezecké bojovnosti, kterou chcete okamžitě ukojit, nejbližší zajištěná cesta je pouhých 30 minut značené cesty na severozápad a jmenuje se Anna Klettersteig (náročnost C/D). Touto cestou je osázena hora Mitterstein (2 097 m n. m.). Zajištěná cesta končí u vrcholového kříže, odkud jsou překrásné výhledy na okolní hory na jihu. Vrcholový kříž je pro někoho cílem a pro někoho rozlezením na samém začátku. Nejzkušenější lezci nejdou východní cestou zpět dolu k chatě, ale pokračují cca 20 minut přes suťovisko na sever, kde začíná náročnější zajištěná cesta St. Johann. Ti úplně nejlepší chtějí stanout až na vrcholu třetí zajištěné cesty – na vrcholu Hoher Dachstein. Všechny cesty se dají samozřejmě rozdělit a jít jednotlivě, což je častěji volená varianta.

cesta na jih ze Südwand Hütte

Vydáte-li se od dolní stanice lanovky na východ, také neprohloupíte. Zhruba 20 minut jdete po vrstevnici a poté se cesta může změnit v boj s vertikálou. Cesta údolím vzhůru směrem ke Koppenkarsteinu také nabízí překrásné výhledy na Schladming a okolí. I tato cesta vede k zajištěné cestě s názvem Irg Klettersteig, která je značena jako velmi těžká. Výstup trvá dvě hodiny. I tady mají někteří lezci na batozích připevněné cepíny, protože sníh na některých úsecích cesty zůstává velmi dlouho (vždy záleží na počasí). Tato část masivu se vám určitě také bude líbit.

cestou ke Kopperkarsteinu   sníh ustojí i dlouhé letní měsíce

GPS: (chata Dachstein Südwand Hütte) 47°27'34.1"N 13°36'55.2"E

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko: Dachstein – horský masiv Severních vápencových Alp
Publikováno: 21.1.2015
Rakousko je typickou hornatou krajinou, jejíž většinu území tvoří četné horské masivy Východních Alp. Rozsáhlé horské komplexy oddělené hlubokými údolími a vysoké hory klesající strmě do údolí tvoří charakteristický ráz alpské krajiny Rakouska.

Rakousko: Zajištěná cesta v Johnsbachu
Publikováno: 10.6.2017
Zábavní park v podobě zajištěné cesty se skrývá pod názvem Johnsbach klettersteig. Tuto zajištěnou cestu najdete nedaleko nejmladšího rakouského národního parku Gesäuse, který se nachází ve Štýrsku mezi Admontem a Hieflau.

Rakousko, Dachstein: Hoher Dachstein – výstup na nejvyšší vrchol
Publikováno: 17.11.2016
Nejvyšší vrchol Dachsteinu se jmenuje Hoher Dachstein a na svůj mohutný masiv dohlíží z výšky 2 995 m n. m. Nachází se nad jižními příkrými svahy. Na ledovcovou oblast pod vrcholem se dostanete buď pěšky ze severozápadu (nejčastěji z chat Adamek Hütte a Simony Hütte) po zajištěných cestách na jižní stěně, či lanovkou Südwandbahn (jak již bylo popsáno v minulých článcích).

Rakousko, Dachstein: Der Johann – dlouhý klettersteig na strmé jižní stěně II
Publikováno: 10.11.2016
Jsme ve výšce 2 510 m n. m. na odpočinkovém místě zvaném Südwandblick. Právě jsme se zapsali do „vrcholové“ knihy a můžeme pokračovat dále, protože stále nejsme v cíli. Úsekem C/D se vyhoupneme na vysoko položenou terasu, kde možná jen o fous dosáhnete na lano na stěně oddělené propastí (jste-li menšího vzrůstu). Odsud je cesta jednoduchá, avšak výška budí stále větší respekt.

Rakousko, Dachstein: Der Johann – dlouhý klettersteig na strmé jižní stěně I
Publikováno: 3.11.2016
Der Johann je pánem dachsteinských zajištěných cest (klettersteig), a to kvůli místu, náročnosti a především délce. Přístup k němu je jednoduchý, v celé své délce je značen červenými puntíky. Ideálním řešením je zaparkovat auto u dolní stanice lanovky Dachstein Südwandbahn. Od té se vydejte vpravo podél lan vzhůru – směrem k Südwand Hütte. Lana podejdete díky stáčení cesty na západ a po 40 minutách chůze dojdete ke krásné kamenité chatě, kterou jen minete a podle ukazatelů se vydáte cestou na severozápad, kde vás čeká jedna hodina cesty k nástupu na klettersteig.

Rakousko, Dachstein: hornatý velikán – severozápadní část masivu
Publikováno: 27.10.2016
Severozápad Dachsteinu vystihuje pozvolný nástup, ledovce a nemožnost dostat se nahoru jinak než po svých (lanovky zde nenajdete). Západní části Dachsteinu vévodí jediná vysokohorská chata Adamek Hütte (2 196 m n. m.), ke které se nejlépe dostanete od Gosausee (10 minut jízdy autem od vesnice Gosau), což je krásné jezero, které je vhodné ke koupání a které chrání z jižní strany dvoutisícové hory.

Rakousko, Dachstein – hornatý velikán
Publikováno: 13.10.2016
Dachstein je souhrnný název pro rozlehlý hornatý masiv, který se nachází zhruba jednu hodinu jízdy jihovýchodně od Salzburgu. Celá oblast je velmi oblíbená vysokohorskými turisty a milovníky zajištěných cest. Nejen horský masiv, ale i oblasti v jeho úpatí jsou pro jejich přírodní bohatství a krásu hojně vyhledávané. Příkladem může být okolí jezera Hallstätter See, Gosausee a Ramsau am Dachstein. Nemohu říci, jestli nejlepší, ale jednoznačně přenádherný pohled na masiv je z jihu.

Rakousko: Lyžování v Alpách I – lyžařské středisko vesnického typu Dachstein West
Publikováno: 31.1.2016
Zima je v plném proudu a sněhu je bohužel v naší zemi rok od roku méně. Pokud se nespokojíte s velikostí našich svahů a jejich umělým sněhem, nezbývá než se vydat do Alp.

Rakousko: Schladming-Dachstein – zimní radovánky trochu jinak
Publikováno: 16.12.2015
Pro všechny milovníky zimy a skvělého lyžování je jako stvořená návštěva prázdninového regionu Schladming-Dachstein. Nachází se v srdci Rakouska (ve spolkové zemi Štýrsko) a nabízí množství akcí, špičkově upravených běžeckých tratí a sjezdovek vhodných pro alpské lyžování. A to zdaleka není vše!

Rakousko, ferrata Drachenwand: kondička, síla, zkušenost
Publikováno: 1.11.2015
Pokud hledáte složitější ferratu, tak se vydejte na Drachenwand do rakouských Alp. Grandiózní výhled na Měsíční jezero (Mondsee) a dachsteinský masiv vyžaduje fyzickou kondičku, pořádnou dávku vnitřní síly a předchozí zkušenost. Díky těmto aspektům si vychutnáte jak výstup na Dračí stěnu (Drachenwand), tak pohled na alpské panorama.

Rakousko: Traunstein – ferratový strážce Solné komory
Publikováno: 12.10.2015
Zavítejme na jednu z nejkrásnějších zajištěných cest v Alpách. Pod vámi se stříbří poklidná hladina azurového solného jezera Traunsee, na které dohlíží strážci Julských Alp, na horizontu se klaní Dachstein, Totes Gebirge a šumavské lesy. Tak to je vysněný Traunstein.

Rakousko – zimní dovolená v Salzbursku
Publikováno: 24.12.2018
Zimní dovolenou si obvykle spojujeme s lyžováním, ale vhodně zkombinovaný sport a poznávání zajímavých míst nám může udělat volný čas ještě zajímavější. Ideální podmínky pro takovou zážitkovou dovolenou skýtá Salzbursko – rozlehlé skiareály blízko úžasného historického města, to prostě chceš!


Souvisejicí fotogalerie

Rakousko: zimní ráj jménem Schladming-Dachstein
Vychutnejte si pohled na krásu rakouské rekreační oblasti Schladming-Dachstein, která se nachází ...


Souvisejicí videa

Rakousko: Hornatá země plná zeleně
Do Rakouska se v létě vydává většina turistů kvůli vysokohorské turistice. Celá země působí čistě...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partner:

Vyžaduje Adobe Flash Player

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Letní radosti

1. 7. – 31. 8. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety autem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
2. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety vlakem 2 z Knižního klubu + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v hotelu Diana*** Nové Mesto nad Váhom s wellcome drinkem, snídaní a zapůjčením kol + dvojice vstupenek na veletrh FOTOEXPO

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.8.2019
Do konce srpna s od pondělí do pátku v 10 hodin konají bezplatné prohlídky historického centra Trnavy. Sraz zájemců je vždy před Turistickým informačním centrem.

22.8.2019
Nejlepší triatlonisté z 39 zemí světa se sejdou už potřetí na závodu ITU Světového poháru, který se koná každoročně na konci srpna v Karlových Varech. CITY TRIATLON Karlovy Vary se letos uskuteční 23.–25. srpna a opět budou součástí programu závody pro děti, amatérské sportovce, noční běh lázeňským městem, ale i koncert skupiny Hamleti. Vstupné je zdarma.
21.8.2019
Všichni milovníci rychlých aut se mohou těšit na výjimečné závody silničních automobilů na okruhu Slovakia ring, které se uskuteční 24. a 25. srpna.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - ESTONSKO, LOTYŠSKO, LITVA:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 23. 8. 2019
svátek:Sandra
dnes:
pátek 23.8.
24 °C
zítra:
sobota 24.8.
25 °C