www.infoglobe.cz » Rakousko: Klid v hornatém národním parku Gesäuse

Rakousko: Klid v hornatém národním parku Gesäuse

Publikováno: 8.3.2018
Dnes se podíváme do malého národního parku Gesäuse. Tento nejmladší národní park Rakouska se nachází na severu Štýrska. Cesta z Prahy trvá 4,5 hod. přes České Budějovice. Najdete v něm údolí, ve kterém teče poměrně divoká řeka Enže, podél které vede silnice i železnice.

Turistické informační centrum parku se nachází u odbočky na Johnsbach, 10 km od Admontu. Zde najdete kromě turistických informací velmi zajímavý naučný park Ökologischer Fußabdruck. Středem pozornosti se stává živý plot ve tvaru nohy. V patě se nachází hlediště, ve zbytku nohy pak bludiště (start od paty), kde děti provázejí otázky o přírodě – podle odpovědi následují šipky, kde pokud odpoví špatně, jdou do slepé uličky, pokud dobře, dostanou se bludištěm k další otázce. V okolí tohoto bludiště jsou i další stanoviště pro děti – kreslení, tvoření, houpačky a zahrádky s popisky rostlin, o které se děti můžou starat.

naučný park Ökologischer Fußabdruck

Dalšími populárními místy jsou vysokohorské chaty. Ty ale otevírají až na začátku května, takže pokud se chcete podívat i dovnitř, naplánujte výlet na později. Nejoblíbenější chatou a turistickým cílem mnoha návštěvníků je Hesshütte, která se nachází ve výšce 1 700 m. Nejkratší cesta k chatě č. 660 se jmenuje Wasserfallweg a začíná za vodní přehradou na řece Enže, kde se za mostem Kummerbrűcke nachází malé parkoviště a za ním jediná cesta vzhůru, která ostře stoupá mezi balvany a kořeny lesa Kummerwald. Po překonání 250 výškových metrů cestu krášlí úzký vodopád padající z vysoké stěny, která se následně obchází zprava. V dalším úseku (až dorazíte k prvnímu žebříku) počítejte s tím, že se cesta mění v nejstarší ferratu v Enntalských Alpách (z roku 1982). Celá zajištěná cesta je velmi jednoduchá, hodnocena pouze A a B, proto je určena pro každého. Po překonání se vám otevře pěkný výhled na protější masiv hory Buchstein. Cesta pokračuje vysokohorským terénem (les, kleč, skála) až k romanticky položené chatě Hesshütte.

vodopád na cestě Wasserfallweg

Od chaty vedou dvě okružní cesty, jedna přes Hochzinödl a druhá přes Planspitze. Dá se jít také přechodem celého masivu směrem na západ, třeba i s přespáním na chatě Haindlkarhűtte (pozor, to ale zase jen od května do října), která leží v hlubokém údolí pod impozantním hřebenem hory Festkogel (2 269 m n. m.). Pokud zde budete ve večerních hodinách, určitě doporučuji udělat si hodinový výlet od chaty po značené cestě směrem k vrcholu hory Haindlwaldspitze na okraj sedla ve 1 200 m n. m, kde je parádní výhled do údolí se západem slunce za okolní kopce.

Haindlkarhütte   hory na jihu parku

Pokud byste se rozhodli touto cestou sestupovat (cesta končí na silnici vedoucí do Johnsbachu), určitě nebudete litovat. Sestup je nejprve opatřen ocelovým lanem pro zvýšení bezpečnosti, poté se jde mezi balvany. Celá tato oblast je od pohledu velmi nestabilní, hory se stále tvarují a jsou sledovány senzory pro pohyb. V dolní části cesty se jde po suťoviskovém poli podél hornatých věží, až dojdete dolů na planinu kousek nad řekou, která protéká údolím od Johnsbachu. Krásné výhledy do údolí jsou zde samozřejmostí. 

pohled na park od Johnsbachu   hřebenem hory Festkogel Hochtor

Vrchol Großer Buchstein na severu parku je dalším oblíbeným cílem. My se však vydali k vodní nádrži nad městem Hieflau, jejíž okolí působí velmi příjemně. Nádrž je obkroužena cestou kolem dokola, ze 3/4 asfaltkou vhodnou pro inline brusle. Pokud nemáte brusle, udělejte si procházku, protože toto místo je bez shonu, bez davů lidí a s výhledy na vysoké hory.

GPS: 47°33'35.8"N 14°35'28.2"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Rakousko, Štýrsko - Medvědí soutěska a hora Hochlantsch
Publikováno: 11.2.2015
Rakousko je alpská země oplývající nespočtem přírodních krás. Nemusí to být vždy jen proslulá lyžařská střediska nebo do výšek sahající zasněžené vrcholky monumentálních alpských štítů, které se vyplatí navštívit. Neméně zajímavé jsou i dvě obdivuhodné lokality nacházející se nedaleko města Graz v pohoří Grazer Bergland – Medvědí soutěska a hora Hochlantsch.

Rakousko, Štýrsko: sjíždění řeky Salzy a soutěska Wasserlochklamm
Publikováno: 28.6.2017
Salza je horská řeka ve Štýrsku, která pramení pod horou Goller. Krása, peřeje a soutěska v dolní části toku ji řadí mezi nejoblíbenější a nejčastěji navštěvované řeky v Rakousku.

Rakousko: Štýrsko – Murtal, dovolená plná zážitků
Publikováno: 7.5.2014
Po roce opět zavítáme do dovolenkové oblasti Murtal, která se nachází západně od města Graz ve spolkové zemi Štýrsko. Tento region přivítá své návštěvníky množstvím zajímavých atrakcí a akcí, o kterých si řekneme více v následujících řádcích.

Rakousko: Štýrsko, krajina přírody a pohybu
Publikováno: 22.5.2016
Po delší přestávce se opět vydáme do spolkové země Štýrsko, která se nachází na jihovýchodě Rakouska. Teprve nedávno se zde otevřela nová (950 kilometrů dlouhá) turistická trasa, která vás provede od ledovce až k vinařským oblastem.

Rakousko: Zajištěná cesta v Johnsbachu
Publikováno: 10.6.2017
Zábavní park v podobě zajištěné cesty se skrývá pod názvem Johnsbach klettersteig. Tuto zajištěnou cestu najdete nedaleko nejmladšího rakouského národního parku Gesäuse, který se nachází ve Štýrsku mezi Admontem a Hieflau.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
12.6.2021
V Českých Budějovicích je výstava soch pod širým nebem už tradicí. Ty se nacházejí v ulicích i v parcích, což znamená, že umění přichází za lidmi do jejich přirozeného prostředí, nemusíte za ním do galerií.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 17. 6. 2021
svátek:Adolf
dnes:
čtvrtek 17.6.
31 °C
zítra:
pátek 18.6.
32 °C