Slacklining – mladý, ale velmi oblíbený sport

Slackline je popruhová tkanina, která se vyrábí z různých materiálů. Její šířky i délky jsou taktéž různé – v závislosti na druhu slackline (šířky: 25 mm a 50 mm, délky od 5 m až po extrémní několika set metrové popruhy). Slackline není pouze tento popruh, ale obsahuje i set k ukotvení ke dvěma pevným bodům a napínací mechanismus, který se liší podle druhu slackline. Slackline v překladu znamená: slack = prohnutý, prověšený + line = čára, linie, přímka. Název byl tedy dán podle jejího prověšeného vzhledu. Nejčastějším materiálem je polyester, hi-tech materiály (vectran a dyneema) se používají pro dlouhé slackline.
Ještě před pár lety, když se řeklo slackline, lidé buďto vůbec nevěděli co to je, nebo si ji okamžitě spojili s lezci, kteří na ní trávili volný čas mezi cestami. To už ale dávno není pravda, že slacklining provozují pouze lezci. Nyní je to velmi populární sportovní činnost v široké populaci především mladých dospělých.
Jak jste se již dozvěděli v minulém článku, slacklining vznikl v Yosemitském údolí. Lezci zakladatelé byli touto aktivitou tak nadšeni, že si řekli, že se na toto místo vrátí a slackline natáhnou přímo z jedné ze skal – Lost Arrow Spire. Takto začala historie volnočasové aktivity, ze které se během 30 let stalo několik disciplín.
Jde o chůzi po textilním popruhu bez dalších pomůcek. Provozovatelé tohoto sportu pro jednoduchost slacklining popisují jako moderní provazochodectví, ze kterého pravděpodobně tento sport pochází. Kromě balancování a chůze se na popruhu provádějí statické a dynamické triky různé obtížnosti. Fantazii se zde meze nekladou.
V České republice je slacklining poměrně mladým sportem, který rychle nabírá na popularitě. Prvním důležitým mezníkem tuzemské slackline scény je rok 2007. Jiří Janoušek se pro slacklining tak nadchl, že jednoho srpnového víkendu zorganizoval Slack Line Fest na Bišíku (na Bischofsteinu v Adršpašsko-teplických skalách), kam se sjelo okolo 50 nadšenců z Čech a Německa. Od roku 2007 se pravidelně pořádají Slackline festivaly v Hejnicích a v Sobotce. Mají stále velmi pohodovou atmosféru, ale oproti roku 2007 nabyly na dramatičnosti a limity slacklinerů jsou již úplně jinde.
V roce 2011 vzniklo oficiální sdružení příznivců slackline – Česká asociace slackline, o. s., která má stejné cíle jako World Slackline Federation, ale na území České republiky. Hlavním cílem bylo získání lepší pozice při vyjednávání s městy (některá města zakazovala provozování slackliningu – měli strach, že to např. špatně působí na stromy). Další důvod vzniku byla osvěta o tomto sportu.
V České republice je nyní slacklining velmi oblíbenou aktivitou. Důležité je podotknout, že zde máme ideální podmínky pro natažení slackline (stromy, skalní věže), což hraje do karet nejen profesionálům, ale i ostatním jedincům, kteří si slackline chtějí někde mezi stromy natáhnout. Nyní jsme jedna z „nejslacklinovějších“ zemí na světě. Máme jedny z nejlepších výsledků jedinců, ale i vynikající výsledky plošně – máme tu např. 60 lidí, kteří přejdou 100 m dlouhou longline. Kromě nás jsou v současné době ve slackliningu proslulí Němci, Američané, Francouzi a přidali se i Španělé.
Text a foto: Maritna Brožková
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení II.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezení

Lezení: Divoká Šárka

Lezení: Arménie - atraktivní lezecké oblasti

Lezení: Arménie - nejvyšší hora Aragat nebo Ararat?

Lezení: Arménie - co jsme se ještě nedozvěděli

Thajsko: zdánlivě neobvyklé místo pro lezení

Lezení: nesoutěžní kategorie

Lezení coby novinka v našem životě - VIDEO

Lezení jako bezpečná zábava

Lezení: Štramberk - starý vápencový lom
Lokace:
