www.infoglobe.cz » Slacklining – mladý, ale velmi oblíbený sport

Slacklining – mladý, ale velmi oblíbený sport

Publikováno: 3.8.2015
V minulých článcích jsme posilovali pro snadnější lezení. Dnes si pojďme říct, co je to slackline a slacklining.

Slackline je popruhová tkanina, která se vyrábí z různých materiálů. Její šířky i délky jsou taktéž různé – v závislosti na druhu slackline (šířky: 25 mm a 50 mm, délky od 5 m až po extrémní několika set metrové popruhy). Slackline není pouze tento popruh, ale obsahuje i set k ukotvení ke dvěma pevným bodům a napínací mechanismus, který se liší podle druhu slackline. Slackline v překladu znamená: slack = prohnutý, prověšený + line = čára, linie, přímka. Název byl tedy dán podle jejího prověšeného vzhledu. Nejčastějším materiálem je polyester, hi-tech materiály (vectran a dyneema) se používají pro dlouhé slackline.

slackline

Ještě před pár lety, když se řeklo slackline, lidé buďto vůbec nevěděli co to je, nebo si ji okamžitě spojili s lezci, kteří na ní trávili volný čas mezi cestami. To už ale dávno není pravda, že slacklining provozují pouze lezci. Nyní je to velmi populární sportovní činnost v široké populaci především mladých dospělých. 

Jak jste se již dozvěděli v minulém článku, slacklining vznikl v Yosemitském údolí. Lezci zakladatelé byli touto aktivitou tak nadšeni, že si řekli, že se na toto místo vrátí a slackline natáhnou přímo z jedné ze skal – Lost Arrow Spire. Takto začala historie volnočasové aktivity, ze které se během 30 let stalo několik disciplín.

slackline

Jde o chůzi po textilním popruhu bez dalších pomůcek. Provozovatelé tohoto sportu pro jednoduchost slacklining popisují jako moderní provazochodectví, ze kterého pravděpodobně tento sport pochází. Kromě balancování a chůze se na popruhu provádějí statické a dynamické triky různé obtížnosti. Fantazii se zde meze nekladou.

V České republice je slacklining poměrně mladým sportem, který rychle nabírá na popularitě. Prvním důležitým mezníkem tuzemské slackline scény je rok 2007. Jiří Janoušek se pro slacklining tak nadchl, že jednoho srpnového víkendu zorganizoval Slack Line Fest na Bišíku (na Bischofsteinu v Adršpašsko-teplických skalách), kam se sjelo okolo 50 nadšenců z Čech a Německa. Od roku 2007 se pravidelně pořádají Slackline festivaly v Hejnicích a v Sobotce. Mají stále velmi pohodovou atmosféru, ale oproti roku 2007 nabyly na dramatičnosti a limity slacklinerů jsou již úplně jinde.

slackline

V roce 2011 vzniklo oficiální sdružení příznivců slackline – Česká asociace slackline, o. s., která má stejné cíle jako World Slackline Federation, ale na území České republiky. Hlavním cílem bylo získání lepší pozice při vyjednávání s městy (některá města zakazovala provozování slackliningu – měli strach, že to např. špatně působí na stromy). Další důvod vzniku byla osvěta o tomto sportu.

slackline

V České republice je nyní slacklining velmi oblíbenou aktivitou. Důležité je podotknout, že zde máme ideální podmínky pro natažení slackline (stromy, skalní věže), což hraje do karet nejen profesionálům, ale i ostatním jedincům, kteří si slackline chtějí někde mezi stromy natáhnout. Nyní jsme jedna z „nejslacklinovějších“ zemí na světě. Máme jedny z nejlepších výsledků jedinců, ale i vynikající výsledky plošně – máme tu např. 60 lidí, kteří přejdou 100 m dlouhou longline. Kromě nás jsou v současné době ve slackliningu proslulí Němci, Američané, Francouzi a přidali se i Španělé.

Text a foto: Maritna Brožková



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení II.
Publikováno: 27.7.2015
K tomu, aby byl člověk v lezení lepší a lepší, je zapotřebí tréninků, stejně jako u jiných sportů. Trénink musí být v pravidelných intervalech a musí být nastaven tak, aby člověk tzv. „nezakrněl“ na stejné úrovni a měl tendenci překonávat hlavně sám sebe.

Posílení svalů rukou – cesta k lepšímu lezení I.
Publikováno: 20.7.2015
Jako na každý sport, tak i na lezení se dají nejvíce potřebné svaly posílit, aby měl člověk na dlouhé stěně stále sílu a výdrž. Pro zkvalitnění lezení je zapotřebí posílit svaly dlaní a předloktí, aby se zlepšila síla stisku ruky. Stejně tak je důležité posílit hluboké svaly trupu, aby se zkvalitnila posturální stabilizace. Tyto principy popíšu v dalším článku. Pojďme se nyní zaměřit na posílení svalů dlaně a předloktí.

Thajsko: Railey beach east - romantické lezení
Publikováno: 8.9.2013
Jak již bylo řečeno, poloostrov Laem Phra Nang je známý pro své 4 písčité pláže – Railey west beach, Railey east beach, Ao Phra Nang a Ton Sai.

Lezení: Divoká Šárka
Publikováno: 15.12.2013
Nevíte kam v Praze vyrazit do přírody? Je tu jasný tip na zrelaxování, odpoutání se od městského shonu a protažení svalů potřebných k lezení. Tímto tipem je přírodní rezervace Divoká Šárka.

Lezení: Arménie - atraktivní lezecké oblasti
Publikováno: 16.2.2014
Zakavkazská Arménie je země hornatá. O nejvyšších horách Arménie jsme se již dozvěděli v minulém článku, ale úkolem tohoto článku je přiblížení možností lezení na laně. Já sama jsem v Arménii pouze cestovala, nikoliv lezla, avšak krásné skály jsme tam potkávali každým dnem.

Lezení: Arménie - nejvyšší hora Aragat nebo Ararat?
Publikováno: 2.2.2014
Arménie je stát ležící v Zakavkazsku v jihozápadní Asii. Na severu hraničí s Gruzií, na východě Ázerbájdžánem a na západě s ázerbájdžánskou exklávou Nachičevan a Tureckem. Arménie je parlamentní republika, ve které se již roku 301 n. l. přijalo křesťanství za státní náboženství.

Lezení: Arménie - co jsme se ještě nedozvěděli
Publikováno: 4.4.2014
Pokud už jste unaveni z lezení, zajeďte se odreagovat k jezeru Sevan. Seven je horské jezero (1 900 m n.m.), největší jezero na celém Kavkaze. Leží v Arménské vysočině a je obklopen holými horskými kopci. Celé místo působí velmi klidně. Za větrného počasí se zde tvoří veliké vlny. Při koupání si dejte pozor na všudypřítomné raky, cvaknutí jejich klepítky není zrovna příjemné. Ale jejich ochutnávku si rozhodně nenechte ujít.

Thajsko: zdánlivě neobvyklé místo pro lezení
Publikováno: 25.8.2013
Pokud by jste si na chvíli chtěli odpočinout od každodenních povinností a chtěli by jste se podívat někam, kde je klima naprosto odlišné od toho našeho a chtěli by jste spojit dovolenou s nějakou sportovní aktivitou, včetně lezení, jednou z velmi příjemných možností je stát v jihovýchodní Asii - Thajsko.

Lezení: nesoutěžní kategorie
Publikováno: 17.11.2013
V tomto článku vám přinášíme informace o některých dalších kategoriích nesoutěžního lezení.

Lezení coby novinka v našem životě - VIDEO
Publikováno: 17.9.2011
Lezení – sport, který si zažívá obrovský "boom". Od lidí toužících po adrenalinu, překonávání sebe samých a splynutí s přírodou, kterým se lezení stalo součástí života, se postupně přesunul do měst k těm, pro které lezení zůstává především zábavou. S lezením může začít prakticky každý.

Lezení jako bezpečná zábava
Publikováno: 24.9.2011
Sportovní lezení je v porovnání s jinými sportovními aktivitami relativně bezpečné. Horolezectví už tak příznivou bilanci nemá. Pomníčky těch, kteří v horách nechali svůj život, jsou toho jasným důkazem.

Lezení: Štramberk - starý vápencový lom
Publikováno: 6.10.2013
Vydáte-li se za lezením do Moravskoslezského kraje, určitě stojí za zastavení starý vápencový lom ve Štramberku. Tento starý lom je soukromí pozemek, který je oplocen a monitorován.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 29. 3. 2024
svátek:Taťána
dnes:
pátek 29.3.
6 °C
zítra:
sobota 30.3.
11 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X