www.infoglobe.cz » Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking

Slovinsko, Logarská dolina – malebný výchozí bod pro treking

Publikováno: 18.5.2017
Logarská dolina je malebné údolí na severu Slovinska, kudy vede 6 km dlouhá cesta, která končí stěnou mohutného vápencového masivu. Do Logarské doliny se platí vstup 7 eur za auto a vstupní brána se nachází 4 km západně od městečka Solčava.

Možností ubytování v údolí je nejvíce zhruba na půli cesty. Pokud nemáte nic zarezervované, je dobré se zastavit v infocentru, ochotný personál vám poradí, kde jsou volné pokoje. Infocentrum se nachází zhruba v 1/3 cesty a u vstupní brány.

hory nad Logarskou Dolinou

Údolí je v létě vyhledáváno pro vysokohorskou turistiku a poklidnou atmosféru. V zimním období se zase mění v okruh pro běžkaře, což může být také velkolepé. Nenajdete zde ani shon, ani nekonečné davy lidí, protože dostupnost k údolí je velmi špatná (daleko od hlavních silničních tahů) a ubytovací kapacita je omezená. Ubytování mají především domácí charakter a ceny se pohybují kolem 30 eur za osobu (na noc). Některá ubytování také nabízejí možnost spaní v seníku (údajně prý seník vyhledávají především Češi), pokud však seno nepřináší ubytovaným pohodlí, jsou zde přistavěné i postele. V našem případě měl seník čistou koupelnu s teplou vodou a venkovní kuchyň se sezením. Cena 12 eur za osobu + 1 euro 25 centů turistická taxa, která se zde platí všude. V údolí je také možné zajistit si jízdu na koních či v koňském povozu.

panoramata Logarské Doliny   rozcestník nad Klemenčou jamou

Hory v jihozápadní části údolí mají okolo 2 000 m s nejvyšším vrcholem Planjava 2 394 m. Patří do pohoří Kamnicko-Savinjských Alp na severu země. Nejvíce turisty láká výstup na Strelovec (1 763 m), Krofičku (2 083 m) a na Kamniško sedlo (1 864 m). První dva výstupy vedou přes chatu Klemenča jama (jama sice znamená jeskyně, žádnou tu však nenajdete), která se nachází na jižním svahu po hodině stoupání – ve výšce 1 208 m. Nabízí nápoje a občas i jídlo. Je také možné se zde ubytovat za 25 eur na noc se snídaní (společná velká místnost). Cesta nad chatou nemá ani tušení, co je to rovina, protože nekonečně stoupá vzhůru. Po cestě vám ani výhled do okolí nebude oporou, protože skrz les není nic vidět. Po hodině stoupání se cesta rozdvojuje – Strelovec vlevo (30 min) a Krofička vpravo (1 h 30 min).

ideální místo k občerstvení – Klemenča jama

Zvolili jsme cestu vpravo na Krofičku, kde se po chvíli stoupání otevřel pohled do údolí, který povzbuzoval naše kroky do konce výstupu. Stoupá se zde úzkou stezkou mezi skalkami, klečemi a různými květinami, které zdobí okolí jako naše skalky u domů. Najednou jste součástí toho horského masivu a vidíte nad slovinskými horami i hory Rakouska. Závěrečná část je velmi náročná a nebezpečná, místy opatřená lanem a kramlemi. Po celkových 3 h a 30 min neustálého stoupání stojíme na místě – na vrcholu dvoutisícové hory Krofička. Déšť, který jsme dlouho sledovali z dáli, se v ten okamžik bohužel přihnal i nad Krofičku, proto krásné hory zahalené do černého mraku značně nabyly na dramatičnosti. Již tyto první kapky nás vyhnaly nazpět, protože víme, jak vápenec klouže a jak horní úsek cesty vypadá.

dramatické hory jihozápadu   Logarská Dolina

Na další vrcholy se vychází z konce údolní cesty, která pokračuje stezkou k 90 m vysokému vodopádu Rinka, který padá do malé tůňky. Uzoučký vodopád můžete pozorovat z ojedinělého baru, který doslova vyčnívá ze skály do údolí. Můžete se zde občerstvit, nakoupit suvenýry a pokračovat hluboko do hor.

vodopád Rinka

Logarská Dolina je překrásná část Slovinska. Atmosféru údolí si určitě oblíbíte i vy.

GPS: 46°23'00.3"N 14°37'11.3"E

 

Text a foto: Martina BrožkováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovinsko, městečko Kobarid a průsmyk Mangart
Publikováno: 25.9.2019
Pomalu, ale jistě Slovinsko opouštíme. Naše poslední výprava povede až pod úchvatnou horu Mangart v Julských Alpách, která se hrdě tyčí v těsné blízkosti hranic s Itálií.

Slovinsko: Bohinjské jezero, vodopád Savica a kostel
Publikováno: 18.9.2019
Z městečka Bled se vydáváme k dalšímu slovinskému přírodnímu skvostu, a to k největšímu jezeru v zemi. Rozprostírá se na ploše přes 3 km². Řeč bude o Bohinjském jezeře, jehož břehy poskytují nádhernou procházku v obklopení Triglavského národního parku.

Slovinsko, Bled – městečko, jezero, hrad i ostrov
Publikováno: 11.9.2019
Po návštěvě kouzelné soutěsky Vintgar se přesouváme do městečka Bled. Toto nejvýznamnější turistické centrum regionu Horní Kraňsko se nachází v severozápadní části Slovinska a návštěvníkům nabízí hned několik dominant.

Slovinsko, soutěska Vintgar – slovinský ráj
Publikováno: 28.8.2019
Naše slovinské dobrodružství plné poznávání pokračuje. Po návštěvě Kranjské Gory, která je obklopena úchvatnými horskými sceneriemi, se přesouváme k dalšímu přírodnímu skvostu – k soutěsce Vintgar (Blejski Vintgar, soteska Vintgar).

Slovinsko, Kranjska Gora – městečko v náruči Julských Alp
Publikováno: 21.8.2019
V severozápadní části Slovinska se nedaleko rakouských a italských hranic rozprostírá Kranjska Gora. Toto městečko je známé hlavně díky středisku zimních sportů, kde se každoročně koná FIS – Světový pohár v alpském lyžování.

Slovinsko: Národní park Triglav
Publikováno: 27.5.2017
Národní park Triglav je jedno z nejnavštěvovanějších míst Slovinska. Nese název po nejvyšší hoře země, která se nachází na území parku. Hlavním cílem turistů jsou především jezera, krátké výlety i výstup na samotný vrchol hory. Jednodenní výstup na Triglav je striktně zakázán, stejně jako nocování na území parku (mimo horské chaty). Jedná se o velmi náročný výstup, který je možné podniknout z různých světových stran.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – I.
Publikováno: 23.1.2013
Jelikož jsme se rozhodli, že ve Slovinsku strávíme několik dní, bylo by hříchem nenavštívit snad nejznámější slovinské jezero Bled, které je považováno za jeden z jeho symbolů. Toto nádherné jezero se nachází na východním okraji Julských Alp, hned vedle rušného městečka se stejným názvem.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – II. část
Publikováno: 30.1.2013
Dnes se nebudeme nikam přesouvat. Celý den strávíme v městečku Bled, které patří k nejznámějším turistickým centrům celého Slovinska. Vydáme se na návštěvu jedné z jeho nejkrásnějších a nejvzácnějších památek. Zavítáme na majestátný hrad, tyčící se na skalním ostrohu nad stejnojmenným jezerem Bled a navštívíme místní trh.

Slovinsko: Nádherné jezero a stejnojmenné městečko Bled – III. část
Publikováno: 6.2.2013
Probudili jsme se do pěkného, avšak opět o něco chladnějšího rána. Dali jsme si něco na zub, zkontrolovali batoh, jestli v něm máme vše potřebné, protože opět chceme strávit celý den venku a pomalu jsme se vydali k jezeru. Dnes jsme se rozhodli navštívit kostel na ostrově uprostřed jezera a odpoledne trošku pobíhat po městě.

Slovinsko: Město Postojna
Publikováno: 2.1.2013
Asi je to tím, že jsme vždy spěchali, když jsme jeli do Chorvatska nebo zpět domů na rodnou hroudu, že až dosud jsme přes Slovinsko vždy jen projížděli. I když je pravda, že o jeho krásách jsme již mnoho slyšeli, jaksi jsme si nikdy neuměli najít pár dní, nebo alespoň hodin, abychom se tu zastavili. Konečně jsme to však změnili a část pozdní letní dovolené jsme strávili ve Slovinsku.


Souvisejicí fotogalerie

Slovinsko – rozmanitá kráska Evropy
Vydejte se prostřednictvím naší fotogalerie do země nádherných lesů, jezer, hor a historických mí...

Slovinsko: Piran – starobylé městečko s úžasnou atmosférou
Při jarních toulkách zabloudily naše kroky do malebného slovinského přímořského městečka Piran (m...

Slovinsko: Pohádkově krásný Bledský hrad
Na 130 metrů vysoké skále se nad jezerem Bled vypíná mohutná pevnost Bledského hradu, ze kterého ...

Slovinsko: Jezero Bled a stejnojmenné městečko
Nádherné křišťálově čisté jezero Bled, na jehož břehu leží stejnojmenné městečko, se nachází na v...

Slovinsko: městečko Postojna a krásy okolí
Nevelké slovinské městečko Postojna, ve kterém žije něco přes 15 000 obyvatel, znají milovníci ce...

Slovinsko: Predjamski grad (Hrad Predjama)
Slovinský hrad Predjama (nebo také Predjamský hrad) jednoznačně patří k nejvíce fascinujícím...

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Příroda – mezi snem a skutečností

1. 11. – 31. 12. 2019
1. cena:
Kniha Nejkrásnější výlety lanovkou z nabídky cestovatelských knih Knižního klubu + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena:
Kniha tipů na výlety Nejkrásnější výlety lodí + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
1. cena redakce:
Prodloužený víkend pro dva s polopenzí v Hotelu Aktiv*** na Lipně! + bonus: voucher od firmy Centrum digitálních služeb MINO na zhotovení 10 fotografií ve formátu A4!
2. cena redakce:
Centrum digitálních služeb MINO zhotoví výherci kalendář formátu A3 z vlastních fotografií + bonus: voucher na 10 fotografií ve formátu A4!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.12.2019
Letos již po třicáté zavítá na Slovensko Betlémské světlo. Plamínek ze samotného Betléma byl včera převzat z rakouského města Linz a dnes bude slovenskými skauty předán polským kolegům.
14.12.2019
Moravskoslezský kraj zahájil zimní sezonu. Stejně jako v předchozích letech podpoří úpravu lyžařských a běžeckých tratí v Beskydech a Jeseníkách. Letos navíc pořídil na Pustevny rolbu a na Gruň sněhovou frézu.
13.12.2019
Přijďte podpořit originální slovenskou tvorbu a pobavit se na Vánoční koncert talentovaného mladého hudebníka Adama Ďurici a přivítejte rok 2020 skutečně honosně. Obě sváteční akce se budou konat v Grand Hotelu Bellevue**** v Horním Smokovci.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ANDORRA a VATIKÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 15. 12. 2019
svátek:Radana
dnes:
neděle 15.12.
9 °C
zítra:
pondělí 16.12.
5 °C