www.infoglobe.cz » SR, Bardejov – turistika v okolí II

SR, Bardejov – turistika v okolí II

Publikováno: 28.4.2021
Nejen notoricky známé Vysoké a Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, ale i menší pohoří na severovýchodě Slovenska se pyšní přírodou, chráněnými živočichy a rostlinami, ale i krásnými výhledy ze sítě obnovených rozhleden. Využijte proto příležitost mírného uvolňování opatření a poznejte tento méně navštěvovaný kout Slovenska.

Kromě zachovaného historického jádra Bardejova nebo léčivých pramenů ve světoznámých Bardejovských lázních vás na severovýchodě Slovenska čekají turisticky dobře značené stezky a nádherné přírodní scenérie pohoří Čergov a Busov. Vydejme se tedy na toulky přírodou.

pohoří Busov

Králova studna

Nedaleko Slovensko-polské hranice leží obec Lenartov, která je známá především svou bohatou historií. Vedla zde totiž obchodní cesta z Polska do Galicie. Ze starých časů zde zůstala studna (pramen) a zřícenina hostince Králova studna. Avšak díky místním nadšencům byly tyto atraktivity rozšířeny o rozhlednu, která se stala oblíbeným cílem mnoha turistů.

rozhledna Králova studna, (c) regionsaris.sk

Rozhledna má čtyři podlaží, přičemž nejvyšší z nich je překryto stříškou. Za ideálního počasí dohlédnete opravdu daleko. Naskytne se vám pohled nejen na celý Čergovský hřeben, vrch Busov, Magury či roztroušené okolní obce, ale dokonce i na polskou Javorinu. U samotné rozhledny jsou umístěny stoly a lavičky s ohništěm, kde si můžete opéct buřty nebo si jen tak užívat relax v obklopení přírody. Nejjednodušší přístup k rozhledně je z již zmiňované obce Lenartov, ale po značených turistických trasách je možné absolvovat výstup i ze sousední obce Obručné. Cesta není náročná, proto ji za necelou hodinku a půl zvládnou i rodiny s dětmi.

Pohoří Busov

Pohoří Busov, zařazené pod geomorfologický celek Nízkých Beskyd, patří mezi plošně nejmenší a zároveň nejméně turisticky frekventované pohoří na Slovensku. Přesto nabízí zajímavé turistické vycházky.

Stebnícká Magura

Například se můžete vydat na Stebníckou Maguru (899,9 m n. m.), která se vypíná severně od Bardejova a s televizním vysílačem na vrcholu tvoří dominantu okolí. Východní a severní část vrchu je národní přírodní rezervací. Přístup k vrcholu je po červené značce z Bardejovských lázní přes sedlo Čerešňa nebo také po červené značce z obce Zborov, případně po modré značce z obce Vyšný Tvarožec.

Stebnícká Magura   Stebnícká Magura (pohled na Vysoké Tatry)

Pěkná túra je i na nejvyšší stejnojmenný vrch pohoří Busov v západní polovině pohoří, přibližně 10 kilometrů severozápadně od Bardejova. Vrch je součástí výrazného masivu. Jedná se o převážně zalesněné pohoří poskytující pouze omezené výhledy. Na samotném vrcholku Busov se nachází malý palouček s dřevěným křížem, od kterého je možné vidět kromě okolních příhraničních vrchů i část Vysokých Tater. Přístup je po zelené značce z Gaboltova nebo z Cigeľky.

Gaboltov – poutnické místo

Pokud se na Busov vydáte z obce Gaboltov, nezapomeňte si ji trošku prohlédnout, protože má zajímavou historii spojenou s působením rytířského řádu křižáků. Pokud si za výchozí bod zvolíte sousední obec Cigeľku, tak za zhlédnutí rozhodně stojí řeckokatolický chrám sv. Kosmy a Damiána z roku 1816, jakož i zřídlo stejnojmenné minerální vody.

Cigeľka – řeckokatolický chrám sv. Kozmy a Damiána, Wikipedia.org - Jiří Bartoš

GPS: 49°18'40.3"N 21°01'25.9"E ( (Lenartov)

Zdroj a foto: OOCR „Šariš“ – Bardejov, (c) regionsaris.sk – rozhledna Králova studna, Wikipedia.org:  Jiří Bartoš

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

K Lázeňský byznys se pomalu rozbíha, zatím jde na poloviční plyn
Publikováno: 17.5.2021
Ubytovací a léčebné kapacity v BARDĚJOVSK7CH LÁZNÍCH, a.s. se pomalu zaplňují a začátkem června by mohly prolomit 50% z celkové kapacity 1100 lůžek. Počátkem května 2021 byly lázně obsazeny na 35%, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo pouze na 17%. Běžnou obsazenost, podobnou jako loni, očekávají lázně po předpokládaném kontinuálním růstu až koncem léta.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů
Publikováno: 2.5.2021
Po Prešově i středověkém Šarišském hradu se dnes vydáme do přírody. Odhalíme vám místo těžby drahého (Slovenského) opálu, projedeme na kole Lopušnou dolinu a absolvujeme turistický přechod Tatranskou magistrálou.

SR, Bardejov – turistika v okolí
Publikováno: 21.4.2021
Po týdnu vás opět pozveme na nenáročnou procházku méně navštěvovanými lokalitami, tentokrát v okolí historického města Bardejov. Postupně vás zavedeme na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol, na jedinou horskou chatu daného pohoří i na rozhlednu na vrchu Žobrák.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie
Publikováno: 9.5.2018
Jarní období je tím správným časem na výlet. Dny ještě nejsou tak horké a i turistů ještě tolik není. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začíná hlavní sezona pro příznivce válečné historie. Navštívíme totiž Vojenské historické muzeum, kde budeme obdivovat bojiště na Dukle, ale také dotýkat se tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války.

SR, Svidník – turistika v okolí
Publikováno: 14.4.2021
Během zákazů vycházení a omezení souvisejících s koronavirovou pandemií se přesunulo těžiště turistiky do jednodenních vycházek v okolí svého bydliště. Obyvatelé měst a obcí tak znovu objevují krásu hor, lesů a přírody. My vás dnes zavedeme na severovýchodní Slovensko, přesněji do okolí okresního města Svidník.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Naučné procházky

30. 4. – 30. 6. 2021
1. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS
2. cena:
Sada vitamínů pro vaše zdraví + respirátory FFP2
3. cena:
Dobrodružné fantasy – Linda a klíč od Andary
1. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
2. cena redakce:
Exkluzivní kolekce mini dámských vůní VERSACE
3. cena redakce:
Knižní publikace Bratislava známa–neznáma z rodinného vydavatelství Dajama

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

19.6.2021
Stejně jako vloni podpoří hlavní město Praha cestovní ruch programem V Praze jako doma. A jak to funguje?
16.6.2021
Král Zikmund krátce po nástupu na uherský trůn musí zachránit svou manželku královnu Marii z chorvatského zajetí.  Vybíráním výkupného pověří svého věrného vévodu Stibora ze Stiboríc. Pomozte Stiborovi i vy. Vyrazte na čtyři jeho hrady Uhrovec, Beckov, Čachtice a Plavecký hrad. Razte Zikmundovy dukáty a osvoboďte královnu Marii ze zajetí.
15.6.2021
Sedačková lanová dráha Solisko Expres na Štrbském plese ve Vysokých Tatrách se stala první osobní lanovkou na Slovensku vybavenou speciálními ochrannými prvky, které by měly zabránit kolizím s prolétající ptactvem.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST na Slovensku:

TOP 5 MÍST na Slovensku

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Martin - hlavní město kultury Slováků

Bratislava – malé velké město

Košice – unikátní metropole východního Slovenska

Banská Štiavnica: starobylá kráska v lůně přírody

Trenčín – majestátní hrad nad Váhem

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 20. 6. 2021
svátek:Květa
dnes:
neděle 20.6.
32 °C
zítra:
pondělí 21.6.
31 °C