www.infoglobe.cz » SR, Bardejov – turistika v okolí

SR, Bardejov – turistika v okolí

Publikováno: 21.4.2021
Po týdnu vás opět pozveme na nenáročnou procházku méně navštěvovanými lokalitami, tentokrát v okolí historického města Bardejov. Postupně vás zavedeme na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol, na jedinou horskou chatu daného pohoří i na rozhlednu na vrchu Žobrák.

Jelikož pandemie stále neustává, výbornou a zároveň doporučenou relaxací jsou výlety do přírody. Zavedeme vás proto na severovýchod Slovenska, přesněji do pohoří Čergov, které kvůli absenci rozsáhlejší infrastruktury restauračních a ubytovacích služeb je v současné době ideálním cílem.

pohoří Čergov

Pohoří Čergov

Pohoří Čergov nabízí mnoho atraktivních výhledů, vrcholů i rozhleden, navíc se svou krásnou přírodou přibližuje Tatrám. Na východě sousedí s Ondavskou vrchovinou, na jihu s Beskydským předhořím, na západě se Spišsko-šarišským mezihořím a na severu s Ľubovnianskou vrchovinou. Z geologického hlediska se jedná o horský celek s flyšovým podložím, který je porostlý smíšenými lesy s převahou listnatých stromů. Na východních svazích Čergova pramení řeka Topľa a je zde situovaných několik přírodních rezervací. Také zde natrefíte na středověké zříceniny hradů či vzácné dřevěné kostely.

křížová cesta z obce Hervartov na vrch Žebrák

Horská chata Čergov

Turisty vyhledávaným i oblíbeným cílem je jediná horská chata v pohoří Čergov – chata Čergov (920 m n. m.), která je situována v jeho stejnojmenném sedle v jihovýchodní části. Chata nabízí ubytování (40 míst), ale jen o víkendech. Momentálně je uzavřena, proto si aktuální přístupnost určitě předem ověřte. U chaty se nachází dvojitý rozcestník, na kterém jsou směrovky stezek všech čtyř barev, takových míst na Slovensku vskutku není mnoho.

horská chata Čergov (zima)

horská chata Čergov   vrch Minčol

Turistické výstupy

Pokud se řadíte k turistickým nadšencům, výstup na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol (1 157,2 m n. m.) si určitě nemůžete nechat ujít. Vrchol se nachází v západní části pohoří, na hranicích okresů Bardejov, Sabinov a Stará Ľubovňa. Díky typické karpatské květeně je jeho vrcholová část územím evropského významu Natura 2000. Samotný vrchol zdobí masivní železobetonový pylon z dob první Československé republiky, který je zároveň hraničník okresů a geodetický bod. Na předvrcholu Minčolu je umístěn velký kříž. Zajímavé je, že na Slovensku je až sedm hor s názvem Minčol.

předvrchol Minčolu

Dalším skvělým turistickým tipem je výstup na vrch Žobrák. Ideálním východiskem je obec Hervartov, odkud vede na vrch červená značka (Cesta hrdinů SNP), nebo obec Záď, odkud se dá dostat po modré značce. Odměnou za výstupovou námahu vám budou hned dvě dřevěné rozhledny – stará a nová vyhlídková věž. Vzdálené jsou od sebe necelých 80 metrů. Z nejvyšších pater vám nabídnou krásné výhledy na pohoří a obce na úpatí Čergova. V okolí se nacházejí upravená ohniště, velký krytý přístřešek s lavicemi i útulna.

vrch Žebrák

předvrchol Minčolu   pohoří Čergov

Tipy pro (ne)turisty

Pokud se necítíte na turistiku, možná vás k návštěvě zlákají tradičnější lokality, jakými jsou proslulé Bardejovské lázně a tamní Muzeum lidové architektury, síť nenáročných singletracků nebo město Bardejov, jehož historické jádro je zapsáno ve světovém dědictví UNESCO. Za vidění rozhodně stojí i zachované dřevěné kostely v obcích Hervartov, Tročany, Krivé, Kožany, Lukov, Frička, Jedlinka, Mikulášová nebo Zboj. Pro nadšence do válečné historie doporučujeme památníky na Dukle a ve Svidníku.

pohoří Čergov (výhledy)

GPS: 49 ° 10'40.4 "N 21 ° 11'04.7" E (horská chata Čergov)

Zdroj a foto: OOCR Šariš – Bardějov

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Výlet za lákadly severovýchodu Slovenska
Publikováno: 11.7.2021
V letních vedrech jsou snad nejlepšími místy pro odpočinek i zábavu koupaliště nebo hory. Proto se dnes vydáme za vodním osvěžením na severovýchod Slovenska a nevynecháme ani procházku zdejšími lesy či historickými místy.

SR: Turistický sema(fór)?
Publikováno: 13.7.2021
V těchto dnech byl slovenským Ministerstvem životního prostředí spuštěn tzv. turistický semafor, který má turisty informovat o aktuální návštěvnosti vybraných chráněných území včetně národních parků.

Bardejovské lázně: Otevření národopisné expozice
Publikováno: 27.7.2021
Šarišské muzeum v Bardejově otevřelo v prostorách Vily Rákoczi v Bardejovských lázních svou novou národopisnou expozici Řemesla našich předků. Severovýchod Slovenska tak opět zvýšil svou atraktivitu a rozšířil možnosti kulturního vyžití.

K Lázeňský byznys se pomalu rozbíha, zatím jde na poloviční plyn
Publikováno: 17.5.2021
Ubytovací a léčebné kapacity v BARDĚJOVSK7CH LÁZNÍCH, a.s. se pomalu zaplňují a začátkem června by mohly prolomit 50% z celkové kapacity 1100 lůžek. Počátkem května 2021 byly lázně obsazeny na 35%, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo pouze na 17%. Běžnou obsazenost, podobnou jako loni, očekávají lázně po předpokládaném kontinuálním růstu až koncem léta.

SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie
Publikováno: 9.5.2018
Jarní období je tím správným časem na výlet. Dny ještě nejsou tak horké a i turistů ještě tolik není. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začíná hlavní sezona pro příznivce válečné historie. Navštívíme totiž Vojenské historické muzeum, kde budeme obdivovat bojiště na Dukle, ale také dotýkat se tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války.

SR, Bardejov – turistika v okolí II
Publikováno: 28.4.2021
Nejen notoricky známé Vysoké a Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, ale i menší pohoří na severovýchodě Slovenska se pyšní přírodou, chráněnými živočichy a rostlinami, ale i krásnými výhledy ze sítě obnovených rozhleden. Využijte proto příležitost mírného uvolňování opatření a poznejte tento méně navštěvovaný kout Slovenska.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů
Publikováno: 2.5.2021
Po Prešově i středověkém Šarišském hradu se dnes vydáme do přírody. Odhalíme vám místo těžby drahého (Slovenského) opálu, projedeme na kole Lopušnou dolinu a absolvujeme turistický přechod Tatranskou magistrálou.

SR, Svidník – turistika v okolí
Publikováno: 14.4.2021
Během zákazů vycházení a omezení souvisejících s koronavirovou pandemií se přesunulo těžiště turistiky do jednodenních vycházek v okolí svého bydliště. Obyvatelé měst a obcí tak znovu objevují krásu hor, lesů a přírody. My vás dnes zavedeme na severovýchodní Slovensko, přesněji do okolí okresního města Svidník.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Podzimní atmosféra

31. 8. – 31. 10. 2021
1. cena:
Knižní průvodce z vydavatelství Dajama
2. cena:
Obrazová publikace z vydavatelství CBS + mapa
3. cena:
Festivalový balíček Infofest 2021
1. cena redakce:
Krásný šperk od Zlatnictví MILI
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka + respirátory FFP2
3. cena redakce:
Vstupenka na ONLINE cestovatelskou besedu od Cestovatelská kina (jen pro SR)

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

28.9.2021
V České republice je asi čtyřicet tisíc vyznačených cyklotras s celkovou délkou přibližně 8800 km a 55 bike nebo trail parků, ze kterých zhruba třetina splňuje ty nejnáročnější požadavky. Díky mírnému rázu českých pohoří a příjemným teplotám je tato krajina ideální podzimní cyklistickou destinací porovnatelnou s cyklo velmocemi, jako je Itálie nebo Rakousko.
25.9.2021
Světový den cestovního ruchu se každoročně slaví 27. září a jeho cílem je zvyšovat povědomí v rámci mezinárodního společenství o významu cestovního ruchu, jeho sociálních, kulturních, environmentálních i ekonomických hodnotách a přínosu k dosažení cílů udržitelného rozvoje.
22.9.2021
V sobotu 9. října 2021 se ve vícero městech, městských částech a obcích bratislavské župy uskuteční tradiční Jablkové hodování. Tento svátek všech milovníků zdravého ovoce přinese ochutnávky i dobrou zábavu.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

TOP 5 MÍST v Rakousku:

Rakousko

Přinášíme vám městské tipy na výlety, které které stojí za to vidět.

 

Vídeň

Salzburg: Jeviště světa

Národní park Vysoké Taury a město Kaprun

Parndorf – nákupní městečko

Baden u Vídně – lázeňské město

 

Pokud hledáte ještě více cestovatelsky atraktivních míst, tak se inspirujte ZDE.

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 28. 9. 2021
svátek:Václav - Státní svátek - Den české státnosti
dnes:
úterý 28.9.
17 °C
zítra:
středa 29.9.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X