SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.
Kráľova hoľa – královna Nízkých Tater

Kráľova hoľa (1 946 m n. m.) se nachází na hlavním hřebeni nejvýchodnějšího okraje Nízkých Tater, je nejvyšším vrchem geomorfologického podcelku Kráľovohoľské Tatry. Můžeme ji popsat jako nepřehlédnutelný masiv s charakteristickým vysokým vysílačem na vrcholu. Je to vrch, který díky své dominanci a rozložitosti vzbuzuje pozornost z každé světové strany. Na horizontu se dobře vyjímá při pohledu z Vysokých a Západních Tater, jakož i z Kozích chrbtů, svou majestátností nás upoutá při pohledu z Ďumbiera, Muránského hradu, při dobré viditelnosti si jí můžeme všimnout i z Vihorlatu či Vtáčnika.
Turistika během celého roku

Na Kráľovu hoľu i další hory Kráľovohoľských Tater je možné absolvovat výstupy během celého roku, neplatí zde žádná sezonní uzávěra turistických stezek či jiná omezení. Tento vrch je pro milovníky trekingu a hikingu velmi dobře dostupný několika značenými turistickými trasami – z Liptovské Tepličky, Vikartovců, Spišského Bystrého, Pustého Pole, Vernára, Telgártu a Šumiaca. Hlavním hřebenem Nízkých Tater také vede proslulá magistrála – Cesta hrdinů SNP, která je zároveň mezinárodní turistickou trasou E 8. Pro turisty je na vrcholu v prostorách vysílače k dispozici jedna místnost sloužící jako nouzový přístřešek k odpočinku či jako úkryt pro případ nečekaného zhoršení počasí. Turisté mohou také navštívit horskou chatu pod Kráľovou hoľou, která poskytuje kromě občerstvení i nocleh. Nachází se v oblasti Předního sedla (1 451 m n. m.) na modré turistické stezce vedoucí od Šumiaca.
Z Telgártu po Cestě hrdinů SNP

Trasa našeho výstupu začíná v obci Telgárt, kde se napojíme na červenou turistickou stezku, která je zároveň magistrálou Cesty hrdinů SNP. Před námi je túra s převýšením 1 061 m, délkou 12,6 km a předpokládaným celkovým časem 5 hodin a 20 minut. Je třeba upozornit, že hned za Telgártem vybočuje červená stezka z lesní cesty vlevo a následně se ztrácí v nepřehledné pasece, potom se znovu objevuje na lesní cestě. I z tohoto důvodu můžeme při vycházení z vesnice raději pokračovat dále po lesní cestě a později na křižovatce odbočit na cestu vlevo. Po několika desítkách metrech se zde červená značka opět objevuje a můžeme tak pokračovat po značené stezce. Cesta vede lesem strmě do kopce, neustále nabíráme výšku, až nakonec procházíme pod elektrickým vedením. Zde červená stezka vybočuje vpravo a vede pod elektrickým vedením, které se táhne vykáceným úsekem lesa. Postupně vycházíme ven z lesa a před námi se tyčí náš cíl. Jsme na otevřeném travnatém prostranství, na rozcestníku „Pramen Zubrovice“ křižujeme asfaltovou cestu. Finálním stoupáním travnatým úbočím se pomalu blížíme k vysokému vysílači, který se vypíná v dálce na vrcholu.
Královské výhledy

Po nekompromisním stoupání jsme se konečně dočkali vytoužené odměny a ocitáme se vedle mohutného vysílače na vrcholu. Z nadmořské výšky 1 946 metrů můžeme obdivovat překrásné výhledy na okolní hornatou krajinu regionů Gemer, Podpolaní, Spiš a Liptov. V dálavách při pohledu na sever a severozápad nás upoutá monumentální panorama Vysokých a Západních Tater, jakož i siluety Chočských vrchů a Malé Fatry. V popředí rozpoznáváme nízký hřeben Kozích chrbtů, směrem na východ vidíme Popradskou kotlinu a město Poprad, Levočské vrchy, Slovenský ráj, Volovské vrchy či Revúckou vrchovinu. Na jihu se rozprostírají rozlehlé oblasti Muránské planiny a Horehronské Podolí. Při pohledu na západ se před námi vine mohutný hlavní hřeben Nízkých Tater. Zaujmou nás zejména vrchy Kráľovohoľských Tater – Střední hoľa, Orlová i Velký Bok, v dálce na horizontu můžeme zhlédnout některé dominanty Ďumbierských Tater – Skalku, Ďumbier a Krakovu hoľu.

GPS: 48°52'58.5"N 20°08'23.0"E
Text a foto: Radoslav Biskupič
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 13.12.2020
Štefánička, tak se familiárně nazývá vysokohorská chata, která se v průběhu desítek let stala nedílnou součástí nízkotatranské země i turistického života. Chata Milana Rastislava Štefánika, nacházející se v sedle pod vrchem Ďumbier, se dočkala nového knižního zpracování.
Publikováno: 24.12.2021
Zima již brzy oděje Slovensko do zimního hávu a její pomocník mráz ho vyzdobí. Dnes vám tedy přinášíme 5 tipů na zimní turistické výlety, které vám nabídnou různé přírodní zajímavosti.
Publikováno: 24.11.2020
Syčící pára doprovázená hvízdáním parní lokomotivy už léta dotváří kolorit země v povodí Čierného Hronu. Nostalgie starých časů, nadskakující vagony a jedinečná krása přírody kolem. Tak to je Čiernohorská železnice! Nenechte si ujít dnešní závěrečnou jízdu vlakem.
Publikováno: 17.11.2020
Po kolejích malebné železnice vás dnes zavedeme do tajemnho Vydrovského údolí. Kdysi se zde vlakem sváželo dřevo, v současnosti tu jezdí už jen vysmátí turisté. Nastupte s námi na „palubu“ a projeďte se skrz lesnický skanzen za kouzelným dobrodružstvím.
Publikováno: 10.11.2020
Autentická lesní železnice, kterou zachránila a při životě dodnes stále udržuje skupina nadšenců, je vyhledávanou atrakcí v údolí Čierného Hronu. Když se sem přijedete podívat, určitě neodoláte a vyzkoušíte si některou z jízd.
Publikováno: 3.11.2020
Malí i velcí milovníci vláčků, vlaků a všeho spojeného se železnicí nemohou tuto železnici minout. Ta už léta láká párou syčící z lokomotivy mnoho turistů do údolí Čierného Hronu. Neodolali jsme ani my, dnes vás zavedeme přímo do stanice v Čierném Balogu.
Publikováno: 21.12.2021
V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku chcú menej áut. V Jasnej pripravujú nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu, ktorého cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut.
Publikováno: 22.11.2021
Ne nadarmo mnozí cestovatelé čím častěji upřednostňují tento druh rekreace před líným vyvalovaním se na pláži. Výhledy, které se zde před vámi každý den otevírají, ionizovaný vzduch, hluboký sníh nebo zelená dálka, rozhodně stojí za to!
Publikováno: 6.9.2021
Nejvyšší vrchol východní části Nízkych Tater bude místem, kde se uvede do života Turistický atlas Slovenska. Legendární vydavatel map jako pokračovatel ve výrobě a aktualizaci turistických map bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec, vydal po 16 letech druhé vydání turistického veledíla.
Publikováno: 16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.
Publikováno: 10.2.2019
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.
Publikováno: 9.12.2018
Hřebeny a vrchy Vysokých Tater okouzlí každého turistu se zálibou podnikat krásné a náročné celodenní treky nádhernou vysokohorskou přírodou. Jednou z turisticky atraktivních a hojně navštěvovaných lokalit tohoto pohoří je i Svinica – výrazná věžovitá hora vyčnívající na hlavním hřebeni Vysokých Tater.
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.
Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.
Souvisejicí fotogalerie
Po týdnu se opět podíváme na nejbarevnější období v roce - podzim. Na následujících fotografiích ...
Právě probíhá nejbarevnější období v roce. Podzim sebou přináší nejen přírodu odětou do pestrých...
Zažijte prostřednictvím následujících fotografií krátký návrat do minulosti. Vychutnejte si pohle...
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...
Kozí kámen – vrch vysoký 1 255 m je nejvyšším bodem pohoří Kozie chrbty (Kozí hřbety). Rozprostír...
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...
Absolvujte prostřednictvím naší fotogalerie zimní výstup na jeden z nejkrásnějších vrcholů Malé F...
Souvisejicí videa
Vydejte se spolu s námi Čiernohorskou železnicí do osady Dobroč. Parní lokomotivou vyrazíme z Čie...
Zažijte krátký návrat do minulosti, a to prostřednictvím proslulé Čiernohorské železnice. Ta už l...