www.infoglobe.cz » SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier

SR: Nízké Tatry – zimní túra z Čertovice na Ďumbier

Publikováno: 10.2.2019
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.

pohled z hlavního hřebene Nízkých Tater

Příprava na túru

Zejména v zimním období se při plánování túry doporučuje její dobré časové rozvržení, jakož i sledování předpovědí počasí. Je třeba počítat s tím, že dny jsou kratší než v letních měsících. Dobré a stabilní počasí je důležité pro bezpečné absolvování túry bez nečekaných komplikací v náročných zimních podmínkách. Důležitou nezbytností je také sledování vyhlášeného stupně lavinového nebezpečí, které je možné ověřit si na stránce horské záchranné služby. V neposlední řadě je samozřejmostí mít k dispozici zimní turistickou výstroj (mačky, sněžnice, cepín) a umět ji i v případě potřeby správně použít.

stoupání na vrch Rovienky

Začínáme na Čertovici   

Trasa naší celodenní túry začíná ve známém nízkotatranském sedle Čertovica (1 232 m n. m.), přes které vede cesta I. třídy číslo 72. Je významnou a frekventovanou spojnicí vedoucí přes Nízké Tatry, přes sedlo prochází hranice mezi Ďumbierskou a Kráľovohoľskou částí pohoří. Můžeme se sem dostat autem nebo autobusem z jižní strany od Horehroní, jakož i z liptovské strany ze severu. Přímo v sedle nedaleko motorestu hned u cesty se napojíme na červenou turistickou stezku, která je zároveň magistrálou Cesty hrdinů SNP. Nejdříve stoupáme chvíli nahoru po strmém svahu vedle vleku, až se nakonec dostáváme na hlavní hřeben Nízkých Tater, přes který budeme pokračovat dále směrem na severozápad.

na vrcholu Králičky

Na hlavním hřebeni Nízkých Tater

Nacházíme se na hlavním hřebeni pohoří, který je řídce porostlý nevysokými jehličnany. Mírným stoupáním se dostáváme na vrch Rovienky (1 602 m n. m.), který nám nabídne krásné panoramatické výhledy na Vysoké Tatry, jakož i hřeben Nízkých Tater. Pokračujeme v túře, jdeme členitým zasněženým hřebenem. Orientaci v terénu nám usnadňuje zimní tyčové značení. Při pohledu směrem na východ v dálce rozpoznáváme mohutnou dominantní horu s charakteristickým vysílačem na vrcholu – Kráľovu hoľu (1 946 m n. m.). Procházíme přes Kumštové sedlo (1 549 m n. m.). Postupně začínáme opět stoupat a stezka nás vede nahoru – na masivní vrch tyčící se před námi. Je to Králička (1 807 m n. m.), výrazná rozložitá hora rozprostírající se na nízkotatranském hřebeni. Z jejího vrcholu se nám nabízejí překrásné výhledy na hlavní hřeben Ďumbierských Nízkých Tater, do údolí Štiavnica, jakož i na přilehlé vrchy.

výhled z vrcholu na panoráma Západních Tater

Chata M. R. Štefánika

Pokračujeme dál a po hřebeni, scházíme z Králičky směrem k chatě M. R. Štefánika. Chatu už můžeme snadno identifikovat z dálky, je to malá stavba pod masivem majestátního Ďumbiera. Jak jdeme zasněženou vysokohorskou krajinou, před námi se otevírají další nové výhledy na Nízké Tatry, ale hlavně do Bystré doliny, na velký Gápel (1 777 m n. m.), v dálavách upoutají naši pozornost kontury výrazných vrchů Skalka (1980 m n. m.) a Kotliská (1 937 m n. m.). Po relativně zdlouhavém klesání nakonec přicházíme do významného mezibodu naší zimní túry – na chatu M. R. Štefánika.

vrch Skalka

Cíl – vrchol Ďumbieru

Z chaty M. R. Štefánika můžeme pokračovat zimní trasou a vydáváme se na finální stoupání strmým svahem až na vrchol Ďumbieru. Poslední úsek trasy je náročný, až se nám může zdát, že stoupání nemá konce a cíl je stále někde v nedohlednu. Po vynaloženém úsilí nakonec zdoláváme nejvyšší vrch Nízkých Tater a v nadmořské výšce 2 046 metrů se dotýkáme vrcholového kříže. Odsud se nám naskýtají okouzlující výhledy na Nízké Tatry, dobře rozeznáme i členité hřebeny a hluboká údolí tvořící panoráma Západních a Vysokých Tater. Na dlani nám leží hornatý region Horehroní, rozlehlý Liptov, při dobré viditelnosti jsou v dálce vidět i obrysy Chočských vrchů a Malé Fatry.

na vrcholu Ďumbieru

GPS: 48°54'19.4"N 19°44'08.8"E (sedlo Čertovica)

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Magurka: rýžování zlata a nová naučná stezka
Publikováno: 16.9.2020
V osadě Magurka (Partizánska Ľupča) se vracejí ke svým dávným kořenům. Začátkem října se bude v nejvýše položené osadě na Slovensku rýžovat zlato. Zároveň se slavnostně otevře důlní naučná stezka, která popisuje bohatou historii této lokality. Připraven je i pestrý doprovodný program.

SR, Nízké Tatry: Chata Magurka – neuchopitelná krása
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

SR, Nízké Tatry – Kamenná chata pod Chopkem
Publikováno: 10.10.2013
Dnes společně navštívíme třetí nejvýše položenou vysokohorskou chatu na Slovensku - Kamennou chatu pod Chopkem, které mnozí milovníci našich hor neřeknou jinak než Kamienka.

SR, Nízké Tatry – turistická rozhledna na Ostredku
Publikováno: 23.1.2014
V Nízkých Tatrách se člověk nikdy nenudí. Od jara do podzimu sem přicházejí především turisté, kteří si vychutnávají kratší či delší túry v lůně krásné tatranské přírody, v zimě zas houfy lyžařů a snowboardistů, kteří nedají na nízkotatranské sjezdovky dopustit. My vás dnes však zavedeme na místo, které stojí za to navštívit v každém ročním období.

SR, Nízke Tatry – Vrbické pleso
Publikováno: 26.9.2013
Vydejte se spolu s námi na nenáročnou procházku kolem překrásného Vrbického plesa, od kterého se vám naskytnou zajímavé výhledy na okolní heben Nízkých Tater.

SR, Nízké Tatry – Z Chopku přes Dereše a Poľanu až k Vrbickému plesu
Publikováno: 14.11.2013
Milovníci přírody mi jistě dají za pravdu, že konec léta a začátek podzimu patří k těm nejkrásnějším obdobím pro turistiku. Vše je jakési klidnější a tišší, protože letní turistická sezóna je již nenávratně pryč a ta zimní ještě nezačala. Příroda se převlékla do pestrobarevného podzimního kabátu a zvěř můžete potkat i tam, kde byste ji jistě nečekali - přímo na turistickém chodníku.

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.

SR: Nízke Tatry – kvalitní ubytování a skvělý relax v Demänovské dolině
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.


Souvisejicí fotogalerie

SR: majestátní Baranec, Klak a Ďumbier v zimě
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...

SR: Nízke Tatry – výstup na Ďumbier v zimních podmínkách
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...

SR: Liptov – oblíbený turistický region
Svérázný region Liptova nabízí nádherné planiny, vodní plochy i majestátní hory. Na jeho území na...

SR, Liptovský Mikuláš – centrum Liptova
Okresní město Liptovský Mikuláš se nachází u vodního díla Liptovská Mara v obklopení Západních a ...

SR: Pribylina – Muzeum liptovské dědiny
Muzeum liptovské dědiny v Pribylině je nejnavštěvovanější expozicí Liptovského muzea v Ružomberku...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Můj mazlíček

1. 9. – 31. 10. 2020
1. cena:
2. cena:
Cena redakce:
Voucher pro 2 osoby na 1 noc v pohádkovém hotelu Zámek Berchtold*** + 2 vstupenky na veletrh Stříbrné vánoční dny

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

23.10.2020
21. mezinárodní festival dokumentárních filmů – Jeden svět se uskuteční od 5. do 11. listopadu online!

21.10.2020
Zveme vás na návštěvu výjimečných turistických atrakcí, které se nacházejí v přírodě a potěší nejen dospělé, ale i děti. První z nich je největší dřevěný labyrint na Slovensku.
19.10.2020
Mezinárodní organizace Skytrax, zabývající se hodnocením letišť a leteckých společností, každoročně zveřejňuje žebříček těch nejlepších na světě. Avšak v souvislosti s koronavirem letos zveřejnila netradiční žebříček nejlepší hygieny letišť v rámci Evropy.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce - KAZACHSTÁN, UZBEKISTÁN a TÁDŽIKISTÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:neděle 25. 10. 2020
svátek:Beáta
dnes:
neděle 25.10.
12 °C
zítra:
pondělí 26.10.
11 °C