www.infoglobe.cz » SR, Pieniny – turistická vycházka na Vysoké Skalky

SR, Pieniny – turistická vycházka na Vysoké Skalky

Publikováno: 18.10.2020
Toulavé boty nás dnes zavedou do Pieninského národního parku, který je sice nejmenším národním parkem na Slovensku, ale svou krásou a jedinečností patří k těm nejkrásnějším. Cílem naší turistické vycházky bude nejvyšší vrch zdejšího pohoří – Vysoké Skalky.

Za výchozí bod pro výstup na nejvyšší vrch bradlových Pienin, které jsou z geomorfologického hlediska řazeny do oblasti Východních Beskyd, jsme si vybrali obec Stráňany. Ta leží přibližně 15 kilometrů od okresního města Stará Ľubovňa a 12 kilometrů od Červeného Kláštora.

Stráňany; (c) Wikipedia.org - Jerzy Opioła

Samotná vesnička Stráňany (Polyvark, Foľvark) s přibližně 200 obyvateli byla založena v roce 1343. Místní lid se věnoval hlavně zemědělství, drátenictví nebo práci v lesích. Z památek je zde možné navštívit řeckokatolický klasicistický kostel Ochrany přesvaté Bohorodičky z roku 1857, ale vesnička je spíše vyhledávána kůvli přírodním sirným pramenům a hlavně turistické stezce vedoucí do Pienin. 

přístupový bod k zelené turistické značce

bílý kamenný kříž; (c) Wikipedia.org - Jerzy Opioła   turistická stezka

K Vysokým Skalkám (1 049,8 m n. m.) je možné se dostat po zelené turistické značce. Ta se nachází přibližně kilometr východně od Stráňan u hlavní cesty. Orientačním bodem je bílý kamenný kříž, kde se nachází i turistický rozcestník. Relativně náročný výstup k vrcholu vám zabere asi hodinu a půl. Čeká vás místy dost prudké stoupání až ke státní hranici – k sedlu pod Vysokými Skalkami. Přibližně ve druhé třetině cesty se zastavte na vyhlídce u vrchu Kýčera. Po dosažení sedla se napojíte na modrou turistickou stezku směřující přímo na vrchol, kde vás bude čekat zábradlím zajištěná vyhlídková plošina.

Pieniny – výhledy do okolí

zabezpečená vyhlídka   výhledy do okolí

Odměnou za vynaloženou námahu budou nepopsatelné pohledy na krásné louky, okolní příhraniční vrchy (Šlachovky, Vysoká, Tři Koruny atd.) i vzdálenější vrchy (Belianské, Vysoké i Západní Tatry, Babia hora, Levočské vrchy atd.). Potěší vás i výhledy na malé vesničky či větší města.

Pieniny – výhledy do okolí (Stará Ľubovňa)

K příhraničním Vysokým Skalkám na rozmezí Prešovského kraje a Malopolského vojvodství (v části zvané Malé Pieniny) se samozřejmě dostanete i jinými turistickými stezkami. Například z Litmanové po žluté a modré turistické značce nebo z Velkého Lipníka po červené, žluté a následně modré turistické značce. Avšak výstup od obce Stráňany je jednoznačně nejkratší.

Pieniny – výhledy do okolí (Tatry)

Podzimní období je ideálním časem na turistiku, a pokud se rozhodnete navštívit Pieniny, určitě si naplánujte výstup na Vysoké Skalky, které vás zcela určitě překvapí svou malebností.

Pieniny – výhledy do okolí   Pieniny – výhledy do okolí

GPS:  49°21'45.3"N 20°33'49.7"E  ( bílý kříž u obce Stráňany)

Text: Oskár Mažgút

Foto: Karol Kobella, Wikipedia.org:  Jerzy Opioła (2×)

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Pieniny – Rafting na Dunajci
Publikováno: 18.7.2013
Rafting je adrenalinový vodní sport na divoké vodě, kde se dvou-až šestičlenná posádka plaví na gumových nafukovacích člunech. I na Slovensku si tento sport získal množství příznivců a každým rokem se k ním přidávají další.

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce – VIDEO
Publikováno: 18.9.2018
Podzim je nejbarevnějším obdobím roku a zároveň jedním z nejvhodnějších pro poznávání krás Slovenska. Tentokrát vás zavedeme do obce Červený Kláštor, kde zažijeme úžasné dobrodružství v podobě splavu zurčící řeky.

SR: Červený Kláštor – lázně pod křídly legendárního mnicha Cypriána
Publikováno: 9.1.2019
Dnes vás zavedeme do klidného prostředí Zamaguria, které se rozprostírá na severovýchodě Slovenska. Navštívíme lázně Červený Kláštor Smerdžonka, kde od nepaměti vyvěrá zdravá minerální voda. Zvěsti o této léčivé vodě pod Třemi Korunami (982 m n. m.) se začaly šířit již na počátku 14. století, kdy ji ve své léčitelské praxi využívali kartuziánští a později kamaldulští mniši z nedalekého kláštera.

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury – VIDEO
Publikováno: 2.10.2018
V severovýchodní části Slovenska v Prešovském kraji najdete nenápadné město Stará Ľubovňa, nad kterým se tyčí majestátní hrad stejného jména. Pojďme ho nyní společně navštívit a zastavit se i v přilehlé expozici Muzea lidové architektury.

Slovensko: Lázně Vyšné Ružbachy
Publikováno: 15.9.2011
Na Slovensku existují dvě desítky lázní, z nichž většina je založena na léčivých pramenech. Mnohá tato vřídla a jejich léčivé účinky znali lidé už v dávné historii a patří k nim i dnešní Kúpele (Lázně) Vyšné Ružbachy.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Pieniny – procházka Vysokými Skalkami
Vydejte se spolu s námi na turistickou vycházku nejvyšším vrchem pohoří Pieniny. Jsou jím Vysoké ...

SR: Podzimní splavování Dunajce
Pokud plánujete na podzimní období rodinné výlety, určitě navštivte i oblast Pienin, přesněji mal...


Souvisejicí videa

SR, Stará Ľubovňa: Strážný hrad a skanzen lidové architektury
Dnes se spolu s námi podíváte do nenápadného městečka, nad kterým se tyčí majestátní hrad. Stará ...

SR, Červený Kláštor: kouzelné splavování Dunajce
Pro všechny, co mají rádi Slovensko, jsme připravili malou ochutnávku splavu průlomu Dunajce. Vyc...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
16 °C
zítra:
sobota 3.6.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X