www.infoglobe.cz » SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky

Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

Slovenský ráj – láska na první pohled

Do tohoto kouzelného koutu Slovenska, rozprostírajícího se na severovýchodním okraji Slovenského rudohoří v oblasti Spiše, se zamiluje snad každý turista. Slovenský ráj – proslulý svými roklinami a soutěskami, hluboko zařezanými do vápencových masivů, jakož i hučící vodou, která se řítí kaskádami a divokými vodopády dolů do hlubokých roklí. Krásná a živelná, asi takto bychom mohli charakterizovat přírodu Slovenského ráje. Jedinečnost a vzácnost tohoto území ho předurčila k nejvyšší ochraně, v roce 1988 byla tato oblast vyhlášena za národní park Slovenský ráj. Jednou z turisticky dostupných roklin jsou i Piecky – nádherná a tajemná soutěska, která si vás získá svou pohádkovou krásou.

členitý terén na dně rokliny

Přístup k rokli

Túru začínáme v osadě Pila, která se rozprostírá přibližně 5 km jihozápadně od obce Hrabušice. Přímo v Pile je pro návštěvníky k dispozici placené parkoviště, možnost zakoupení vstupenek do roklin Slovenského ráje, jakož i restaurace a penziony. Spolu s nedalekým Podleskem je i toto turistické centrum výborným bodem, ze kterého můžete podnikat túry do přilehlých turistických oblastí. Piecky jsou roklí, která je i díky své snadné a rychlé dostupnosti od výchozího bodu v Pile poměrně hojně navštěvovaná. Pokud se chcete vyhnout zvýšenému počtu a frekvenci turistů v rokli, nástup do soutěsky během letní dovolenkové sezony doporučujeme brzy ráno. V Pile se na rozcestníku turistických tras Pila – Piecky napojíme na žlutou stezku, která nás povede touto krásnou soutěskou. Před námi je dvouhodinový přechod roklinou, která je dlouhá 4 km s převýšením 380 m. Přední část rokliny se nazývá Bílá dolina, zadní nese název Střední Piecky.

žlutá turistická stezka v Pieckach

Piecky – pohádková soutěska s vodopády

Přechod soutěskou Piecky je úchvatnou a nezapomenutelnou túrou. Trasa je jednosměrná, vede z Pily na vrch Suchá Belá. Turistická stezka se vine úzkým údolím, které v masivních druhohorních vápencích dravě prořezává potok Pílanka. Nespoutaná krása okouzlí každého návštěvníka. Přes menší vodopády a skalní prahy jsou vybudovány dřevěné můstky, které nám umožňují snadný a bezpečný přechod roklí. Dřevěné příčky schůdků a můstků jsou na některých místech mokré a kluzké od stříkající vody z divoce zurčícího potoka. Při procházení přes takové úseky je proto nezbytná značná opatrnost a jistá chůze. Největší pozornost turistů v této roklině však poutají vodopády – Velký vodopád, dosahující výšky až 13 m, vodopád Kaskády a Řadový vodopád, vysoký 8 m. Trasa turistické stezky vede těsně u vodopádů strmě vzhůru po ocelových žebřících – přechod roklinou je proto vhodný pouze pro osoby, které netrpí závratěmi či strachem z výšek.

stoupání žebříkem u Velkého vodopádu

Terasový vodopád   Velký vodopád

Podmanivá, nezkrotná a čarokrásná, taková je roklina Piecky. Túra touto vyhlášenou soutěskou v lůně panenské přírody je skutečnou lahůdkou. Člověk tak s pokorou a pouze v němém úžasu pookřeje nad velkolepou nádherou vytvořenou nespoutanými silami přírody.

přechod přes dřevěný můstek

GPS: (osada Pila) 48°56'42.4"N 20°20'49.6"E 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko
Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Spiš – nejatraktivnější region na letní dovolenou
Publikováno: 8.7.2018
Spiš patří k regionům s nejsilnějším turistickým potenciálem na Slovensku, dokonce až ve středoevropském měřítku. Proto bychom vás rádi pozvali k jeho poznávání a zároveň vám také představili knižní novinku – turistického průvodce Spiše.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Milujeme slovenské hory II.
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

PoÚtStČtSoNe
      1
2345678
9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Rodný můj kraj

31. 10. – 31. 12. 2020
1. cena:
Kniha z vydavatelství Dajama
2. cena:
Kniha z vydavatelství CBS
3. cena:
Darčekový balíček od portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Pobyt pro 2 osoby na 3 dny se snídaní a wellness službami v Hotelu Jánošík**** Liptovský Mikuláš
2. cena redakce:
Dárková kazeta Vincentka
3. cena redakce:
Darčekový balíček od vydavatelství Tatrica

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

25.11.2020
Klub Slovenských turistů, sdružující více než 16 000 milovníků výletů do přírody, sestavil hlavní turistické akce pro rok 2021, avšak jejich aktuálnost bude záviset na epidemiologické situaci.
23.11.2020
Slovenský vysokohorský turistický spolek zveřejnil předběžný kalendář akcí na nadcházející rok 2021. Jeho aktuálnost však bude podmíněna epidemiologickou situací.
20.11.2020
Oslava divadel se letos uskutečni on-line! Nenechte si ujít skvělé umělce i úžasná představení v rámci akce Noc divadel, která se uskuteční v sobotu 21. listopadu.

Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE (včetně výskytu koronavirus COVID-19).

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – ÍRÁN:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:středa 25. 11. 2020
svátek:Kateřina
dnes:
středa 25.11.
0 °C
zítra:
čtvrtek 26.11.
-1 °C