www.infoglobe.cz » SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky

SR: Slovenský ráj – přechod přes roklinu Piecky

Publikováno: 5.8.2018
Slovensko oplývá nesmírným přírodním bohatstvím, atraktivními lokalitami, které jsou pravidelně navštěvované zástupy turistů z různých koutů světa. Slovenský ráj patří bezpochyby k těmto klíčovým turistickým lokalitám. Dnes se vydáme do rokle Piecky, kde absolvujeme krásnou túru v lůně divoké a nespoutané přírody.

Slovenský ráj – láska na první pohled

Do tohoto kouzelného koutu Slovenska, rozprostírajícího se na severovýchodním okraji Slovenského rudohoří v oblasti Spiše, se zamiluje snad každý turista. Slovenský ráj – proslulý svými roklinami a soutěskami, hluboko zařezanými do vápencových masivů, jakož i hučící vodou, která se řítí kaskádami a divokými vodopády dolů do hlubokých roklí. Krásná a živelná, asi takto bychom mohli charakterizovat přírodu Slovenského ráje. Jedinečnost a vzácnost tohoto území ho předurčila k nejvyšší ochraně, v roce 1988 byla tato oblast vyhlášena za národní park Slovenský ráj. Jednou z turisticky dostupných roklin jsou i Piecky – nádherná a tajemná soutěska, která si vás získá svou pohádkovou krásou.

členitý terén na dně rokliny

Přístup k rokli

Túru začínáme v osadě Pila, která se rozprostírá přibližně 5 km jihozápadně od obce Hrabušice. Přímo v Pile je pro návštěvníky k dispozici placené parkoviště, možnost zakoupení vstupenek do roklin Slovenského ráje, jakož i restaurace a penziony. Spolu s nedalekým Podleskem je i toto turistické centrum výborným bodem, ze kterého můžete podnikat túry do přilehlých turistických oblastí. Piecky jsou roklí, která je i díky své snadné a rychlé dostupnosti od výchozího bodu v Pile poměrně hojně navštěvovaná. Pokud se chcete vyhnout zvýšenému počtu a frekvenci turistů v rokli, nástup do soutěsky během letní dovolenkové sezony doporučujeme brzy ráno. V Pile se na rozcestníku turistických tras Pila – Piecky napojíme na žlutou stezku, která nás povede touto krásnou soutěskou. Před námi je dvouhodinový přechod roklinou, která je dlouhá 4 km s převýšením 380 m. Přední část rokliny se nazývá Bílá dolina, zadní nese název Střední Piecky.

žlutá turistická stezka v Pieckach

Piecky – pohádková soutěska s vodopády

Přechod soutěskou Piecky je úchvatnou a nezapomenutelnou túrou. Trasa je jednosměrná, vede z Pily na vrch Suchá Belá. Turistická stezka se vine úzkým údolím, které v masivních druhohorních vápencích dravě prořezává potok Pílanka. Nespoutaná krása okouzlí každého návštěvníka. Přes menší vodopády a skalní prahy jsou vybudovány dřevěné můstky, které nám umožňují snadný a bezpečný přechod roklí. Dřevěné příčky schůdků a můstků jsou na některých místech mokré a kluzké od stříkající vody z divoce zurčícího potoka. Při procházení přes takové úseky je proto nezbytná značná opatrnost a jistá chůze. Největší pozornost turistů v této roklině však poutají vodopády – Velký vodopád, dosahující výšky až 13 m, vodopád Kaskády a Řadový vodopád, vysoký 8 m. Trasa turistické stezky vede těsně u vodopádů strmě vzhůru po ocelových žebřících – přechod roklinou je proto vhodný pouze pro osoby, které netrpí závratěmi či strachem z výšek.

stoupání žebříkem u Velkého vodopádu

Terasový vodopád   Velký vodopád

Podmanivá, nezkrotná a čarokrásná, taková je roklina Piecky. Túra touto vyhlášenou soutěskou v lůně panenské přírody je skutečnou lahůdkou. Člověk tak s pokorou a pouze v němém úžasu pookřeje nad velkolepou nádherou vytvořenou nespoutanými silami přírody.

přechod přes dřevěný můstek

GPS: (osada Pila) 48°56'42.4"N 20°20'49.6"E 

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Suchá Belá – nejromantičtější soutěska Slovenska
Publikováno: 12.7.2012
Na východním Slovensku v oblasti Spiše se nachází jedno z nejkrásnějších horských pásem – Slovenský ráj, který je již od roku 1988 vyhlášen za národní park. V členitém území protkaném roklemi, potoky a vodopády se ukrývá soutěska, kterou se opravdu vyplatí vidět.

SR, Slovenský ráj – Kláštorská roklina
Publikováno: 20.10.2019
Nedávno jsme absolvovali pěknou turistickou vycházku v národním parku Slovenský ráj a vy se sem teď vydejte s námi. Výchozím bodem je rekreační oblast Podlesok, odkud se po modře značené turistické stezce vydáte k rozcestí Hrdlo Hornádu.

SR, Slovenský ráj – mystické Kláštorisko
Publikováno: 14.8.2019
Po návštěvě Spišského Bystrého jsme se přesunuli do oblasti horského pásma Slovenský ráj, přesněji k turistickému středisku Podlesok, které se nachází v údolí potoka Velká Bílá voda.

SR, Spišský Štvrtok – obec s gotickým skvostem
Publikováno: 10.4.2022
Tentokrát se vydáme do Prešovského kraje, přesněji na jihozápadní okraj Levočských vrchů, kde navštívime více než 2 a půl tisícovou obec Spišský Štvrtok. Kromě bohaté historie nebo unikátních památek nabízí i nádhernou přírodu zastoupenou v nedalekém Národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – Průlom Hornádu
Publikováno: 1.6.2016
Minulý týden jsme se vydali poznávat Slovenský ráj, přesněji úsek od Smižan po Čingov. Tato část trasy vedla po loukách, lesních stezkách a cestách, ale před námi byla ještě větší výzva. Průlom Hornádu, který je známý svými exponovanými stupačkami a jistícími řetězy.

SR, cyklovýlet: Spišská Teplica - Lopušná dolina
Publikováno: 7.11.2013
Podzimní počasí je přímo stvořené pro cyklistiku, a proto si dnes představíme cyklotrasu, která je vhodná pro celou rodinu. Vydáme se na východ Slovenska do města Poprad, odkud budou naše kroky směřovat vstříc dobrodružství.

SR, Spiš – nejatraktivnější region na letní dovolenou
Publikováno: 8.7.2018
Spiš patří k regionům s nejsilnějším turistickým potenciálem na Slovensku, dokonce až ve středoevropském měřítku. Proto bychom vás rádi pozvali k jeho poznávání a zároveň vám také představili knižní novinku – turistického průvodce Spiše.

SR, Slovenský ráj – Ferrata HZS Kysel – VIDEO
Publikováno: 21.2.2017
Po delším čase se opět vydáme do přírody. Tentokrát vás zavedeme do znovu zpřístupněné rokle Kysel, která se nachází v národním parku Slovenský ráj.

SR, Slovenský ráj – naučná stezka Mládeže
Publikováno: 25.5.2016
Pomalu se nám blíží léto a s ním i čas ideální na turistiku. Dnes vás zavedeme do ráje. A ne tak ledajakého, ale slovenského. Naši túru začneme v obci Smižany, kde je i začátek naučné stezky.

SR: Spišská Belá, Strážky – umění a historie v jednom
Publikováno: 17.10.2013
Dnes se vydáme na východní Slovensko do bývalé obce Strážky, která je v současnosti místní částí města Spišská Belá. Strážky leží na hlavním tahu mezi královským městem Kežmarok a již zmíněným městem Spišská Belá. Známé jsou díky nádhernému zámku, anglickému parku či unikátní zvonici. A právě za těmito nevšedními památkami namíříme naše kroky.

SR: Spišská Nová Ves – brána do ráje
Publikováno: 13.7.2016
Minulý týden jsme navštívili město Mistra Pavla – Levoču a dnes se přesuneme jen o necelých 11 kilometrů níže do Spišské Nové Vsi, která je považována za vstupní bránu do národního parku Slovenský ráj.

SR, Spišský hrad: monumentální krása – VIDEO
Publikováno: 8.9.2015
Dnes s naší kamerou zabloudíme do městečka Spišské Podhradí, nad kterým se vypíná jeden z největších hradních komplexů na Slovensku – Spišský hrad. Přestože je městečko vstupní branou k hradu, katastrálně je tento středověký monument přiřazen k území obce Žehra. A to je jen jedna z mnoha zajímavostí, které vás čekají v dnešním článku.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Slovenský ráj – návštěva ferraty Kysel
V dnešní fotogalerii absolvujete spolu s námi výlet po docela nedávno znovu zpřístupněné rokli Ky...

SR, Slovenský ráj – příroda z jiného světa
V severovýchodní části Slovenského rudohoří se rozprostírá národní park Slovenský ráj. Vyhlášen b...

SR: Milujeme slovenské hory
Slovensko je země bohatá na krásnou přírodu, kterou obklopují majestátní hory a malebná údolí. Bě...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

9.8.2022
V době od 19. až 20. srpna 2022 se v helpianském amfiteátru uskuteční festival starých tradicí v novém kroji zvaný Horehronské MECHECHE. Ve třech festivalových zónách vás čeká bohatý program dekorovaný nádherným přírodním prostředím.
6.8.2022
Zažijte atmosféru středověkého hradu Strečno a vychutnejte si noční prohlídku! Ve sředu 10. srpna se můžete těšit na představení divadelně-hravého seskupení RAZCA pod názvem Hej, partizáne, vezmi mně  sebou!
3.8.2022
Díky nové 360° technologii vzniká unikátní příběh Hronu. Pomocí virtuálního letu můžete obdivovat slovenské regiony po toku řeky Hron od jeho pramene až po jeho ústí.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 9. 8. 2022
svátek:Roman
dnes:
úterý 9.8.
16 °C
zítra:
středa 10.8.
16 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X