www.infoglobe.cz » SR, Svidník – turistika v okolí

SR, Svidník – turistika v okolí

Publikováno: 14.4.2021
Během zákazů vycházení a omezení souvisejících s koronavirovou pandemií se přesunulo těžiště turistiky do jednodenních vycházek v okolí svého bydliště. Obyvatelé měst a obcí tak znovu objevují krásu hor, lesů a přírody. My vás dnes zavedeme na severovýchodní Slovensko, přesněji do okolí okresního města Svidník.

Tato lokalita poskytuje dostatek nádherných přírodních scenerií, kopců a lesů vhodných na aktivní trávení volného času a posilování imunity. Na rozdíl od jiných míst vyniká okolí Svidníku a Dukly i památkami v přírodě připomínajícími kruté boje během druhé světové války.

cetrum města

Člověkem málo dotčená oblast zarostlá bukovými lesy vytváří jedinečné spojení přírody a válečné historie. Nechybí zde značené turistické trasy, informační tabule, ohniště, útulny a rozhledny. Vydejme se tedy na jejich poznávání.

lesopark Dukla

Lesopark Dukla

Máte rádi dlouhé procházky v přírodě? Skvělým tipem pro vás pak bude návštěva lesoparku Dukla ve Svidníku s možností využití ohnišť. Délka malého parkového okruhu měří 1,3 km a velkého 2,3 km. Trasa lesoparkem je obohacena o informační tabule, dozvíte se tak něco víc o zvěři, stromech, rostlinách, houbách či ptácích v daném regionu. K dispozici je také parkoviště.

Černa hora

Černa hora

Delší túru lesem si můžete dopřát výstupem na Čiernou horu, která se vypíná nad Svidníkem v nadmořské výšce 667,1 m. Na samotném vrcholu stojí turistická útulna s možností odpočinku a 18 metrů vysoká dřevěná rozhledna poskytující výhledy na široké okolí. Navíc skrz vrchol vede turistická magistrála – Cesta hrdinů SNP, vedoucí na Makovické sedlo. Přibližně kilometr pod vrchem se nachází památník obětem první světové války.

rozhledna na Černé hoře

Stavok

Pokud se vydáte na nejvýše položený vrchol svídnického okresu – Stavok (752 m n. m.) v chráněné krajinné oblasti Východní Karpaty a zároveň na hranicích mezi Slovenskem a Polskem, ocitnete se na místě krutých bojů během Karpatsko-dukelské operace. Výchozím bodem pro výstup je obec Vyšná Pisaná nebo polská vesnička Olchowiec. Přes tento vrchol prochází dálková evropská turistická trasa E3. Kdysi vrchol zdobila i rozhledna, ale byla demontována. Na celém hřebeni v okolí Stavoku můžeme dodnes vidět linie zákopů a bombových kráterů. Trasa k bývalé rozhledně vede ze Svidníku po červené značce E8 do zmíněné obce Vyšná Pisaná.

Stavok   Stavok

Rohuľa

Nedaleko města Svidník v pásmu Ondavské vrchoviny, mezi obcemi Nižná a Vyšná Jedľová, se nachází vrch Rohuľa (595,6 m n. m.). Je to místo, na kterém stály ve 40. letech 20. století měřické věže. Na samotném vrcholu donedávna stála čtyřpodlažní rozhledna, avšak kvůli nepříznivým povětrnostím podmínkám byla odstraněna. Turistům je zde k dispozici malá útulna, Mítova chata.

Rohuľa

Rohuľa –Mitova chata   Rohuľa – Mitova chata

Park tmavé oblohy obce Roztoky

Kouzlo tmavé oblohy zažijete ve hvězdárně v Roztokách, blízko Svidníku. Můžete si zde užít krátké i vícedenní pozorovací pobyty a o unikátní pohledy na hvězdou oblohu se postará jeden z nejkvalitnějších dalekohledů na Slovensku.

Roztoky

GPS: 49°18'09.2"N 21°30'26.1"E 

Zdroj a foto: OOCR „Šariš“ – Bardejov, dukladestination.com (lesopark Dukla), Wikipedia.org: Bdell555, Andrej Belovežčík

Textová úprava: redakce

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR: Kulturní akce severovýchodu Slovenska budou bohaté
Publikováno: 11.3.2023
Severovýchod Slovenska plánuje tento rok obnovit v plném lesku hlavní kulturní akce, které jsou pro něj charakteristické. Dominantní lákadla regionu by už měly být bez omezení.

SR, Svidník – Dukelský dotek válečné historie
Publikováno: 9.5.2018
Jarní období je tím správným časem na výlet. Dny ještě nejsou tak horké a i turistů ještě tolik není. Dnes vás pozveme na severovýchod Slovenska, kde začíná hlavní sezona pro příznivce válečné historie. Navštívíme totiž Vojenské historické muzeum, kde budeme obdivovat bojiště na Dukle, ale také dotýkat se tanků a jiné těžké bojové techniky z 2. světové války.

Svidník: Vyhlídka s útulnou už slouží
Publikováno: 23.12.2021
Vyhlídku s útulnou uvedli do provozu nad bývalým vlekem ve městě Svidník. Stavba v těžko přístupném terénu zpřístupnila jedinečný výhled z věže, nabízející panorama města Svidník od Pamětníka sovětské armády až po lesní komplex Osy.

Kružlová: Nová netypická rozhledna ve tvaru náboje
Publikováno: 1.2.2022
V závěru minulého roku dokončili v obci Kružlová, přesněji v Údolí smrti, unikátní rozhlednu z kovu a dřeva vysokou 13,65 metrů, která má 4 poschodí a tvarem připomíná náboj do československé pušky vz. 24.

SR: Výlet za lákadly severovýchodu Slovenska
Publikováno: 11.7.2021
V letních vedrech jsou snad nejlepšími místy pro odpočinek i zábavu koupaliště nebo hory. Proto se dnes vydáme za vodním osvěžením na severovýchod Slovenska a nevynecháme ani procházku zdejšími lesy či historickými místy.

SR, Prešovský kraj – region majestátních štítů
Publikováno: 2.5.2021
Po Prešově i středověkém Šarišském hradu se dnes vydáme do přírody. Odhalíme vám místo těžby drahého (Slovenského) opálu, projedeme na kole Lopušnou dolinu a absolvujeme turistický přechod Tatranskou magistrálou.

SR, Bardejov – turistika v okolí II
Publikováno: 28.4.2021
Nejen notoricky známé Vysoké a Nízké Tatry či Velká a Malá Fatra, ale i menší pohoří na severovýchodě Slovenska se pyšní přírodou, chráněnými živočichy a rostlinami, ale i krásnými výhledy ze sítě obnovených rozhleden. Využijte proto příležitost mírného uvolňování opatření a poznejte tento méně navštěvovaný kout Slovenska.

SR, Bardejov – turistika v okolí
Publikováno: 21.4.2021
Po týdnu vás opět pozveme na nenáročnou procházku méně navštěvovanými lokalitami, tentokrát v okolí historického města Bardejov. Postupně vás zavedeme na nejvyšší vrch pohoří Čergov – Minčol, na jedinou horskou chatu daného pohoří i na rozhlednu na vrchu Žobrák.

SR, Bardějov – rozhledna Kamenná hora
Publikováno: 4.3.2018
V turisticky oblíbeném regionu Šariš přibyla nová atrakce – obnovená rozhledna na Kamenné hoře, kterou dnes navštívíme. Vychutnáme si nádherný výhled především na město Bardějov, řekneme si něco o jejím vzniku a inspirujeme vás dalšími tipy na výlety v jejím okolí.

SR, Bardějov – výjimečné město i jeho okolí
Publikováno: 15.6.2016
Kdo chce zažít neotřelou krásu a objevit mistrovská umělecká díla, ale i relax ve výjimečném přírodním prostředí, měl by navštívit město Bardějov nebo blízké Bardějovské lázně. Severovýchod Slovenska ukrývá překvapení a skvosty, jaké nemají obdoby ani v těch nejvyhlášenějších turistických a rekreačních destinacích. V následujících řádcích si je představíme.

SR, Bardějovské lázně – deset důvodů k návštěvě
Publikováno: 21.5.2017
Při rozhodování se, kde si má člověk dát do pořádku zdraví nebo kvalitně strávit volný čas, má dnes neomezený výběr. Jak si tedy vybrat to nejlepší z nejlepšího? Přinášíme vám 10 důvodů, proč byste měli zvolit právě Bardějovské lázně.

SR: Bardějovské Kúpele – nejstarší skanzen na Slovensku
Publikováno: 28.4.2011
Světoznámé Bardějovské Kúpele leží na severovýchodě Slovenska v Ondavské vrchovině nedaleko historicky významného města Bardějov. Léčivé minerální prameny, mikroklima, ale i nádherné přírodní prostředí – to vše má blahodárný vliv na pacienty při léčbě trávicího a oběhového ústrojíí, onemocnění ledvin a močových cest, dýchacích cest, nemocí z povolání nebo gynekologických onemocnění.

SR: Bardějovské lázně – oáza zdraví a oddechu
Publikováno: 13.7.2014
Bardějovské lázně, které se řadí mezi nejstarší a nejkrásnější lázně na Slovensku, najdete uprostřed malebné přírody horního Šariše. Léčivá voda a nedotčená příroda jsou hlavním bohatstvím, pro které je ročně vyhledávají tisíce domácích i zahraničních klientů.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Prešov – vstupní brána regionu Šariš
Třetí největší město na Slovensku – Prešov – nabízí návštěvníkům přes 300 kulturních památek, nád...

SR: Bardějovské lázně
Bardějovské lázně jsou známé hlavně díky léčivým přírodním minerálním pramenům, kterých je dohrom...

SR: Prešov – Národní kulturní památka Solivar
Prešovský Solivar je jedna z nejpozoruhodnějších technických památek v rámci Slovenska. Areál pán...

SR: Region Šariš - Šarišský hrad
Severozápadně od městečka Velký Šariš, jen na skok od okresního města Sabinov, se na zalesněném s...

SR: Bardějov – Muzeum lidové architektury
Expozice lidové architektury v lázních Bardějovské kúpele, která je součástí Šarišského muzea, by...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

31.5.2023
V Bardějovských lázních se v pátek 2. června 2023 slavnostně začne 26. ročník lázeňské sezóny. Na programu bude otevření Parku Bély Kellera u Střediska obchodu a služeb, jeho hudební lavičky a pamětní tabule. Chybět nebude ani požehnání minerálních pramenů za účasti zástupců cirkví v prostorách lázeňské kolonády a mnoho jiného.
30.5.2023
Opět vám přinášíme zajímavý žebříček měst. Tentokrát vám představíme nejbohatší města světa, z pohledu počtu nejbohatších lidí žijících na jednom místě. Do studie byli započítaní nejen milionáři, stomilionáři či miliardáři žijící v jednom městě, ale důraz se kladl i na globální a realitní význam daných lokalít.
27.5.2023
Také toto léto se můžete těšit na množství akcí nebo novinek, které spolu s obrovským přírodním potenciálem, kulturním bohatstvím a kvalitou poskytovaných služeb zaručí, že region Horehroní se stane pro turisty oblíbenou dovolenkovou destinací.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 2. 6. 2023
svátek:Jarmil
dnes:
pátek 2.6.
13 °C
zítra:
sobota 3.6.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X