www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla přes Kôprovou dolinu

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla přes Kôprovou dolinu

Publikováno: 16.12.2018
Ve Vysokých Tatrách můžeme kromě rušných turistických lokalit navštívit i méně známé oblasti s nižší frekvencí návštěvníků. Pro ty, kteří raději upřednostňují klid a touží si vychutnat tichou krásu vysokohorské přírody Tater, můžeme doporučit túru přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben pohoří – do Hladkého sedla.

Kôprová dolina – pravá tatranská divočina

Liptovské kopy a Zadní Tichá dolina

Kôprová dolina je 11 km dlouhá a rozprostírá se na západním okraji Vysokých Tater. Západní část doliny hraničí s Liptovskými kopami, které již jako samostatný geomorfologický podcelek patří k Západním Tatrám. Spolu s nedalekou Tichou dolinou patří do malého počtu nedotčených lokalit na území Tatranského národního parku, kde neprobíhá žádná těžba kalamitního nebo dřevokazným hmyzem napadeného dřeva. Opětovná regenerace poškozených či zničených lesů tak zůstává ve výhradní režii přírody. Lesy a pralesy rozkládající se na tomto území si tak žijí vlastním tempem bez rušivých elementů a necitlivých lidských zásahů. Pokud si představíme túru s přechodem přes sedlo Závory s cílem v Hladkém sedle, můžeme nepochybně hovořit o krásném celodenním treku, jehož trasa nás zavede do srdce pravé a nerušené tatranské divočiny.

Trasa túry

sedlo Závory a Zadní Tichá dolina

Absolvujeme túru s délkou 26 km a převýšením 1 243 m, předpokládaný čas celé túry i s přestávkami je minimálně 9 hodin. Začínáme na parkovišti nedaleko rozcestníku „Bývalá Važecká chata“, napojíme se na červenou stezku (Tatranská magistrála), přecházíme přes rozcestník „Tři studánky“ a následně směřujeme vzhůru ke křižovatce „Nad Bytom“. Zde pokračujeme modrou stezkou vedoucí lesem a klesáním se dostaneme až do Kôprové doliny – na asfaltovou cestu, kde procházíme kolem rozcestníku „Pod Gruniky“. Jdeme dál po cestě, která je značenou turistickou a zároveň i cyklistickou trasou. Přicházíme k mezibodu „Kmeťův vodopád“, kde cyklotrasa končí a dále pokračuje už jen stezka pro pěší turisty. Můžeme se na chvíli zastavit a odbočit vpravo ke Kmeťovu vodopádu. Po stejné stezce se vrátíme zpět a mírným stoupáním můžeme pokračovat po modré trase až na rozcestník „Hlinská dolina, ústí“.

Do sedla Závory

Temnosmrečinská dolina

Na křižovatce turistických tras „Hlinská dolina, ústí“ odbočíme vlevo na zelenou stezku a stoupáme. Jdeme lesem a po chvíli míjíme další důležitý mezibod naší túry – rozcestník „Pod Temnými smrčinami“. Potkáváme stále méně turistů, stezka stoupá prudce vzhůru, postupně opouštíme les a vcházíme mezi husté porosty kosodřeviny. S postupným nabíráním výšky se ocitáme v otevřené krajině, kosodřeviny je stále méně, až se nakonec zcela ztrácí. Nacházíme se v Kobylí dolině – kouzelném a malebném koutě Tater. Okouzlí nás výhledy do Temnosmrečinské doliny, na Kôprovský štít, Mengusovský štít, Čubrinu a na mohutnou hradbu hlavního hřebene Vysokých Tater. Neustále stoupáme, až nakonec dosahujeme první důležitý cíl – sedlo Závory (1 877 m n. m.). Otevřou se nám výhledy na Zadní Tichou dolinu a Liptovské kopy, Červené vrchy, na Kobylí dolinu a v pozadí ve stínu ukrývající se Temnosmrečinskou dolinu a Temnosmrečinská plesa.

Na hlavním hřebeni Vysokých Tater

Kozi Wierch

Ze sedla Závory směřujeme po červené značce vzhůru do Hladkého sedla. Asi za 20 minut chůze dosahujeme v nadmořské výšce 1 993 metrů náš cíl. I díky značné odlehlosti Hladkého sedla do této části Tater mnoho turistů nechodí, je zde proto úplný klid, ticho a pohoda. Nerušeně a bez návalů návštěvníků si můžeme vychutnávat krásy vysokohorské tatranské přírody. Úchvatný je hlavně pohled na polskou část Vysokých Tater – do Doliny Pięciu Stawów Polskich, na její plesa a přilehlé štíty. S úžasem obdivujeme vrchy Svinica (2 301 m n. m.), Kozi Wierch (2 291 m n. m.) A Miedziane (2 233 m n. m.). Daleko na horizontu se vyjímají výrazné špičaté vrchy Belianských Tater – Havran a Ždiarská vidla. Slovenská část Tater nabízí pěkný výhled na nejvýchodnější okraj Západních Tater – tajuplné a turisticky nepřístupné vrchy Liptovských kup.

Pięciu Stawów Polskich   Kobylí dolina a Temnosmrečinská dolina

GPS: 49°13'00.1"N 20°02'00.2"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

Vysoké Tatry: Strom roku 2021 a obnovená střecha kaple
Publikováno: 27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.

SR: Sjezdovky na skialpech
Publikováno: 8.2.2024
Skialpinismus začíná být v našich zeměpisných šířkách populárnější a populárnější, proto bychom vás chtěli upozornit na zcela nového a zároveň jedinečného knižního průvodce. Dozvíte se v něm o skialpových výstupech ve slovenských lyžařských střediscích.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 14.3.2024
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR: Vysoké Tatry – zimní výstup na Přední Solisko
Publikováno: 21.3.2024
Turistika v zimních podmínkách nabízí ve Vysokých Tatrách výrazně méně možností než během letní turistické sezony. Pokud byste se rozhodli podniknout výstup na některý z vrchů, pro turisty je během zimní uzávěry ve Vysokých Tatrách oficiálně přístupný jen jeden z nich – Přední Solisko. V následujícím článku si blíže popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

SR: Léto na Slovensku s výhledem na hory
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.

SR: Letní tatranské setkání a plot na Everestu
Publikováno: 26.5.2021
Slovenský vysokohorský turistický spolek vás zve na 23. letní tatranské setkání, které se uskuteční na Štrbském plese 17.–20. června. Součástí akce budou i kurzy základů vysokohorské turistiky.

SR, Vysoké Tatry – vyhlídka Monte Móry
Publikováno: 6.10.2019
Tentokrát navštívíme naše milované Tatry, přesněji osadu Štrbské Pleso, která je součástí obce Štrba. Od zastávky Tatranské elektrické železnice – Štrbské Pleso se skrz koleje vydáváme k nedávno obnovené národní kulturní památce – k rozhledně Monte Móry.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turisty oblíbené Rysy
Publikováno: 16.9.2018
Snad žádný z vrchů Vysokých Tater se netěší takové popularitě a návštěvnosti jako právě Rysy. Pro příznivce vysokohorské turistiky jsou atraktivním a vděčným cílovým bodem túr. Výstup na tento oblíbený tatranský vrch si představíme v následujícím článku.

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica
Publikováno: 9.12.2018
Hřebeny a vrchy Vysokých Tater okouzlí každého turistu se zálibou podnikat krásné a náročné celodenní treky nádhernou vysokohorskou přírodou. Jednou z turisticky atraktivních a hojně navštěvovaných lokalit tohoto pohoří je i Svinica – výrazná věžovitá hora vyčnívající na hlavním hřebeni Vysokých Tater.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Vysoké Tatry – Kriváňské zlato a partyzáni
Dnes vás zveme na vysokotatranský výlet k majestátnímu štítu Kriváň, který je již desetiletí symb...

SR: Vysoké Tatry –  přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben Tater
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysoký...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Vysoké Tatry – túra na Rysy
Rysy jsou nejnavštěvovanějším vrchem Vysokých Tater, těší se neobyčejné popularitě a vysoké návšt...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – v chladném objetí Velké Studené doliny
Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno do...

SR: Vysoké Tatry – v zimním království Malé Studené doliny
Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrá...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese II.
Když se Slováka zeptáte, na co je hrdý, jeho odpověď určitě bude znít, že na místní pří...

SR: Vysoké Tatry – Ze Štrbského na Popradské pleso
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X