www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – túra na vrch Východná Vysoká

SR: Vysoké Tatry – túra na vrch Východná Vysoká

Publikováno: 12.8.2018
Během letní turistické sezony můžeme ve Vysokých Tatrách podniknout výstupy na několik významných vrchů. Jedním z turisticky přístupných tatranských vrchů je také Východná Vysoká – masivní pyramidová hora, která nabízí panoramatické výhledy.

Východná Vysoká je jeden z malého počtu tatranských velikánů ležících přímo na hlavním hřebeni Vysokých Tater, který je i turisticky zpřístupněn. Masiv Východné Vysoké se vypíná v centrální části pohoří nedaleko sedel Polský hřeben a Průlom, ohraničuje západní okraj Velké Studené doliny. Z jeho vrcholu (2 428 metrů) se naskýtají dechberoucí výhledy na okolní tatranské štíty, údolí a plesa. Tento vrch je nejlépe dostupný z jihu, po turistické stezce vedoucí z Tatranské Polianky přes Velickou dolinu směrem na Polský hřeben.

Velká Studená dolina

Túru s převýšením 1 434 m a celkovou délkou 17,4 km začínáme v osadě Tatranská Polianka, kde se napojíme na zeleně označenou turistickou stezku směřující na Slezský dům. Trasa vede zpočátku asfaltovou cestou, nakonec se však táhne do lesa a mírným stoupáním nás vede Velickou dolinou směrem nahoru ke Slezského domu. Míjíme rozcestník „Velický most“, až nakonec vycházíme ven z lesa a ocitáme se na rozcestníku „Velická polana“. Zde se nám otevřou výhledy na Gerlachovský štít a Velickou dolinu. Po přibližně 20 minutách chůze přicházíme v nadmořské výšce 1 670 metrů k prvnímu důležitému mezibodu naší túry – ke Slezskému domu. Zde můžeme při krátkém oddechu pookřát nad krásnými výhledy na Velické pleso, nad kterým se po pravé straně vypíná gigantická Granátová stěna, tvořená nedobytnými členitými štíty.

Velická dolina a masiv Gerlachovského štítu

V naší cestě pokračujeme po zelené trase, procházíme kolem Velického plesa, do kterého z vysokého skalního prahu padá Velický vodopád. Strmým stoupáním překonáváme tento náročný úsek, po kterém nás turistická stezka vede krásnou travnatou lokalitou nazvanou „Kvetnica“. Neustále stoupáme, procházíme kolem Dlouhého plesa, po levé straně se nad námi tyčí mohutná stěna Gerlachu. Otevírá se před námi poslední část trasy Velickou dolinou, stezka se táhne vzhůru po skalnatém suťovišti až na Polský hřeben. Zdoláváme poslední metry náročného úseku, který je jištěn ocelovými kramlemi a řetězy, až nakonec vstupujeme do sedla Polský hřeben, které se nachází na hlavním hřebeni Vysokých Tater v nadmořské výšce 2 200 metrů.

Litvorová dolina a Zamrznuté pleso z Polského hřebene

Otevřou se nám překrásné výhledy na Litvorovou dolinu a Zamrznuté pleso, zaujme nás izolovaný špičatý vrch, vypínající se na pravém okraji Litvorové doliny – Hrubá věž. V sedle si dopřejeme krátký odpočinek, po kterém se můžeme vydat po žluté stezce na finální výstup na vrchol Východné Vysoké. Jedná se o nejnáročnější úsek celé túry – turistická stezka vede místy členitým hřebenem, trasa má spíše charakter lehkého lezeckého terénu. Poslední polovina této trasy je chodeckým terénem po skálách v suťovišti. Po vynaložené námaze nakonec přicházíme na vytoužený vrchol a zdoláváme tuto mohutnou horu hlavního tatranského hřebene.

pohled z vrcholu Východné Vysoké do Litvorové doliny

Výhledy z výšky 2 428 metrů na okolní vysokohorskou krajinu jsou nepředstavitelně krásné, pohledy do Velké Studené doliny jsou vskutku závratné a kolosální. V dálce vidíme známé tatranské vrchy – Javorový štít, Pyšný štít, Lomnický štít, Ledový štít, Malý Ledový štít či Prostřední hrot. Vlevo nás zaujme bizarní Divoká věž a Svišťový štít, vpravo se táhne kostrbatý boční hřeben, na jehož konci dominuje výrazný Slavkovský štít. Výhledy směrem na západ jsou taktéž úchvatné, v hloubkách se rozprostírá Litvorová dolina, v pozadí hrdě ční vysoké masivy Rumanovo štítu, Gánku, Vysoké a Rysů. Směrem na jihozápad si můžeme vychutnat výhled na ohromný skalnatý masiv - nejvyšší vrch Tater a Karpat zároveň – monumentální a respekt vzbuzující Gerlachovský štít (2 655 m n. m.).

Východná Vysoká při pohledu z Litvorové doliny  výhled z Východné Vysoké do Velké Studené dolinyGPS: 49°10'29.2"N 20°08'45.2"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Název: *
Obsah: *
Nick: *
E-mail:
Kontrolní číslo: *
* Povinná položka

Souvisejicí články

SR, Vysoké Tatry – úplné přelezení zimního hřebene
Publikováno: 20.1.2019
Zima v Tatrách je v plném proudu, a proto bychom vám rádi představili velmi zajímavou publikaci, která zachycuje úplné přelezení hřebene Vysokých Tater v zimních podmínkách. A to bez vynechání těžkých lezeckých vrcholů nebo celých úseků hřebene (v roce 1974).

Školení, semináře a teambuildingy uprostřed golfového areálu BLACK STORK
Publikováno: 1.10.2019
Pokud hledáte výjimečné prostředí s výhledy na tatranské štíty, možnosti outdoorového sportovního vyžití a teambuildingových aktivit, nejlepší volbou je Hotel International a resort Black Stork ve Velké Lomnici.

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

SR: Knižní novinka – ZIMNÍ HŘEBEN TATER
Publikováno: 12.10.2018
V těchto dnech vychází knižní novinka popisující úplné přelezení zimního hřebene Vysokých Tater z roku 1974.

SR: Vysoké Tatry – zimní výstup na Přední Solisko
Publikováno: 21.3.2024
Turistika v zimních podmínkách nabízí ve Vysokých Tatrách výrazně méně možností než během letní turistické sezony. Pokud byste se rozhodli podniknout výstup na některý z vrchů, pro turisty je během zimní uzávěry ve Vysokých Tatrách oficiálně přístupný jen jeden z nich – Přední Solisko. V následujícím článku si blíže popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

SR: Vysoké Tatry – Procházka po lázeňském chodníku
Publikováno: 23.11.2023
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 23.4.2024
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – zimní turistika v Mengusovské dolině
Publikováno: 5.2.2022
Mengusovskou dolinu ve Vysokých Tatrách už navštívil snad každý milovník vysokohorské turistiky. Její krásu a majestátnost můžeme plně obdivovat hlavně během letní turistické sezony. V tomto článku si blíže představíme možnosti turistiky v této kouzelné tatranské dolině během zimního období.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

SR, Vysoké Tatry – Chata u Zeleného plesa I.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.

SR, Vysoké Tatry – Zbojnická chata
Publikováno: 4.4.2013
V horní části Velké Studené doliny, za Zbojnickým hřbetem, se nachází osudem mnohokrát zkoušená Zbojnická chata. Návštěva chaty se neodmyslitelně pojí s turistikou, horolezectvím, skialpinismem, nebo přechodem blízkých sedel.

SR: Vysoké Tatry – prodloužený víkend plný dobrodružství I.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.

SR: Vysoké Tatry – túra na Jehněčí štít
Publikováno: 23.11.2016
Vysoké Tatry jsou bezpochyby jedním z top přírodních klenotů Slovenska. Tyto velehory lákají návštěvníky svou majestátností, mohutností, ale i nepopsatelnou krásou hlubokých dolin a ostrých štítů vypínajících se k oblakům. Jehněčí štít (2 230 m n. m.) je jedním ze zpřístupněných vrchů Vysokých Tater. Výstup je skutečně hodnotným a krásným turistickým zážitkem.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).


Souvisejicí fotogalerie

SR: Vysoké Tatry –  přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben Tater
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysoký...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – v chladném objetí Velké Studené doliny
Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno do...

SR: Vysoké Tatry – v zimním království Malé Studené doliny
Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrá...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry - výlet na Chatu na Zeleném plese
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR: Vysoké Tatry – Lomnický štít
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X