SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.


Ještě během cesty jsme se shodli, že naším cílem bude Furkotský štít. Při cestě lanovkou jsme pozorovali majestátnost horských štítů, zeleň stromů a panoramatickou krásu okolí. Jen co jsme dojeli k Chatě pod Soliskem, určili jsme si směr. Na výběr jsme měli buď náročnou hřebenovou trasu, nebo pohodový přechod dolinou, který jsme si vybrali my. Takže od chaty jsme se přes modře značenou turistickou stezku vedoucí skrz Škutnastou polanu napojili na žlutou, která vede poměrně dlouhou Furkotskou dolinou.

Furkotská dolina se nachází na jižní straně Vysokých Tater. Za pojmenování nejspíše vděčí stejnojmennému potoku, který protéká a klikatí se přes různé překážky, přičemž vzniká svébytný zvuk – tzv. frkotání, což v překladu z goralštiny znamená žbluňkání. To dodává údolí jedinečný kolorit a život. Voda je zde zastoupena i v rámci několika ples. Cestou jsme viděli i Furkotská plesa, která jsou výjimečná výskytem malého drobného korýše – žábronožky severské (Branchinecta paludosa), která se nachází pouze ve Skandinávii nebo Grónsku v blízkosti polárního kruhu. Ale skutečně okouzleni jsme byli až po dosažení velmi impozantních Wahlenbergových ples. Obě plesa, tedy Nižné i Vyšné, jsou pojmenována podle švédského botanika a lékaře Görana Wahlenberga, který zde na počátku 19. století zkoumal vegetaci Vysokých Tater. Vyšné je dokonce druhým nejvýše položeným plesem v Tatrách. Sami jsme se přesvědčili, že v průvodci nelžou, protože skutečně je téměř po celý rok pokryté ledem (fotografie jsou pořízené v červenci).


Ani jsme se nenadáli a po plynulém nenáročném stoupání jsme se ocitli v sedle Bystrá lávka. Ze sedla je to na vrchol Furkotského štítu už jen kousek. Jelikož tento úsek není značený, tak cestu sutí vzhůru doporučujeme pouze s horským vůdcem. Zajímavostí je, že cestou na Furkotský štít je možnost nejjednoduššího přechodu na nedaleký Hrubý vrch. Zde je však potřeba upozornit, že úsek je značně exponovaný a bez potřebné horolezecké výstroje a zkušeností se mu raději vyhněte.


Samotný Furkotský štít (2 403,5 m n. m.) nabízí ze svého nejvyššího bodu nádherný kruhový výhled, v našem případě doplněný o převalující se mlhu přes jednotlivé štíty. Pozorovali jsme vrchy jako např. Velké Solisko, Kriváň, Hlinskou věž nebo vzdálenou Podtatranskou kotlinu. Času na horách nikdy není nazbyt, a tak jsme se stejnou cestou vydali zpět. Dále jsme zamířili do Mlynické doliny, která nabízí pohledy na několik ples, z nichž nás nejvíce zaujalo Kulaté pleso nebo 17 metrů hluboké Capie pleso. Cestou dolů jsme začali křižovat potok Mlynici, jehož nejvíce turisticky navštěvovaným místem je vodopád Skok. Tento 25metrový přírodní výtvor padá ze skalního prahu ve výšce 1 789 m n. m. V jeho okolí se nacházejí řetězy, které jsme kvůli kluzkém povrchu rádi využili i my.


Po chvilce obdivu a malém osvěžení jsme sestupovali až k našemu výchozímu bodu – k obci Štrbské Pleso (zde doporučujeme navštívit krásné jezero Štrbské pleso). Absolvování více než 14km trasy nám zabralo necelých 8 hodin, překonali jsme převýšení bezmála 1 000 metrů, což z této trasy dělá náročnější vycházku, která je vhodná pro zdatnější turisty. Celý den se nám podařilo strávit v nádherném prostředí a v přátelské atmosféře, kterou vám určitě doporučujeme zažít.
GPS: 49°10'06.2"N 20°01'42.2"E
Text a foto: Oskár Mažgút
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekDoporučit zakázanou cestu???
Duri 8.8.2021, 16:23
Jak to, že autor neupozorňuje na to, že výstup na Furkotský štít z Bystré lávky NENÍ POVOLENÝ bez horského vůdce (nebo registrovaného horského průvodce)? Tudíž pravděpodobně i popisovaný výstup byl nezákonný a je teda smutné o tom psát a ještě "mírně doporučovat" to absolvovat i dalším.
Myslím si, že by i redakce měla na tyto věci dohlížet.
Souvisejicí články
Publikováno: 1.10.2019
Pokud hledáte výjimečné prostředí s výhledy na tatranské štíty, možnosti outdoorového sportovního vyžití a teambuildingových aktivit, nejlepší volbou je Hotel International a resort Black Stork ve Velké Lomnici.
Publikováno: 6.10.2019
Tentokrát navštívíme naše milované Tatry, přesněji osadu Štrbské Pleso, která je součástí obce Štrba. Od zastávky Tatranské elektrické železnice – Štrbské Pleso se skrz koleje vydáváme k nedávno obnovené národní kulturní památce – k rozhledně Monte Móry.
Publikováno: 19.6.2019
I tento týden zavítáme do Tater. Nicméně jejich poznávání již nebude dětskýma očima, ale spíše faktografickým způsobem. Zaměříme se na jejich historii, památky, přírodu či turistiku, a to prostřednictvím nového a bohatě ilustrovaného turistického průvodce – Tatry – z rodinného vydavatelství Dajama.
Publikováno: 1.3.2019
Portál Infoglobe se připojuje k hromadné připomínce horolezců, turistů a skialpinistů k předloženému návrhu návštěvního řádu TANAPu.
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!
Publikováno: 7.1.2019
Regionální karta podporující cestovní ruch ve Vysokých Tatrách – Tatry Card, přichází v sezoně 2018/2019 v novém provedení se zachovalými výhodami. Plastovou kartu nahrazuje digitální.
Publikováno: 16.12.2018
Ve Vysokých Tatrách můžeme kromě rušných turistických lokalit navštívit i méně známé oblasti s nižší frekvencí návštěvníků. Pro ty, kteří raději upřednostňují klid a touží si vychutnat tichou krásu vysokohorské přírody Tater, můžeme doporučit túru přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben pohoří – do Hladkého sedla.
Publikováno: 9.12.2018
Hřebeny a vrchy Vysokých Tater okouzlí každého turistu se zálibou podnikat krásné a náročné celodenní treky nádhernou vysokohorskou přírodou. Jednou z turisticky atraktivních a hojně navštěvovaných lokalit tohoto pohoří je i Svinica – výrazná věžovitá hora vyčnívající na hlavním hřebeni Vysokých Tater.
Publikováno: 26.5.2021
Slovenský vysokohorský turistický spolek vás zve na 23. letní tatranské setkání, které se uskuteční na Štrbském plese 17.–20. června. Součástí akce budou i kurzy základů vysokohorské turistiky.
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.
Publikováno: 17.6.2020
Každý návštěvník ubytovaný na území města Vysoké Tatry a zapsaný v evidenci ubytovaných osob, od kterých se vybrala daň za ubytování, je od 1. června 2020 hromadně pojištěn na zásah Horské záchranné služby.
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.
Publikováno: 5.1.2020
Přímo na břehu Štrbského plesa najdete jedinečné místo pro odpočinek – rodinný hotel Solisko. Jeho poloha vám umožní podnikat každodenní turistické vycházky, vyjížďky na kole, ale také vyrazit na lyže i běžky.
Publikováno: 12.10.2018
V těchto dnech vychází knižní novinka popisující úplné přelezení zimního hřebene Vysokých Tater z roku 1974.
Publikováno: 2.10.2018
V severovýchodní části Slovenska v Prešovském kraji najdete nenápadné město Stará Ľubovňa, nad kterým se tyčí majestátní hrad stejného jména. Pojďme ho nyní společně navštívit a zastavit se i v přilehlé expozici Muzea lidové architektury.
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!
Publikováno: 18.11.2021
Podzim je jako stvořený na procházky v přírodě. Dnes se vydáme po veřejnosti méně známém, naučném lázeňském chodníku, který jsme náhodně objevili ve Vysokých Tatrách, konkrétně v osadě Starý Smokovec.
Publikováno: 30.10.2020
Vysoké Tatry momentálně zejí prázdnotou a dostat se do nich je vlivem aktuálních opatření víceméně nemožné. Avšak díky 360° technologii virtuální reality tam můžete jít i hned.
Publikováno: 5.2.2022
Mengusovskou dolinu ve Vysokých Tatrách už navštívil snad každý milovník vysokohorské turistiky. Její krásu a majestátnost můžeme plně obdivovat hlavně během letní turistické sezony. V tomto článku si blíže představíme možnosti turistiky v této kouzelné tatranské dolině během zimního období.
Publikováno: 4.3.2022
Turistika v zimních podmínkách nabízí ve Vysokých Tatrách výrazně méně možností než během letní turistické sezony. Pokud byste se rozhodli podniknout výstup na některý z vrchů, pro turisty je během zimní uzávěry ve Vysokých Tatrách oficiálně přístupný jen jeden z nich – Přední Solisko. V následujícím článku si blíže popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch.
Publikováno: 12.8.2018
Během letní turistické sezony můžeme ve Vysokých Tatrách podniknout výstupy na několik významných vrchů. Jedním z turisticky přístupných tatranských vrchů je také Východná Vysoká – masivní pyramidová hora, která nabízí panoramatické výhledy.
Publikováno: 16.9.2018
Snad žádný z vrchů Vysokých Tater se netěší takové popularitě a návštěvnosti jako právě Rysy. Pro příznivce vysokohorské turistiky jsou atraktivním a vděčným cílovým bodem túr. Výstup na tento oblíbený tatranský vrch si představíme v následujícím článku.
Publikováno: 16.4.2017
V těchto dnech vychází v pořadí již třetí vydání lyžařského a skialpinistického průvodce. Ten po patnácti letech od jeho prvního vydání čtenářům přináší výběr skialpinistických sjezdů, túr a vysokohorského lyžování v té nejčistší a nejkrásnější podobě.
Publikováno: 23.7.2017
Návštěvníkům podtatranského regionu jsou známá střediska cestovního ruchu a proslulé turistické lokality nacházející se zejména v překrásném prostředí Vysokých Tater. Své neobyčejné kouzlo má však i další pohoří, těsně sousedící s východním okrajem Vysokých Tater – Belianské Tatry. Známým a atraktivním cílem mnoha horalů v tomto pohoří je i oblast Širokého sedla.
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.
Publikováno: 7.1.2018
Skialpinismus je čím dál tím rozšířenější, a proto nás zaujala relativně nová knížka dokumentující výběr skialpinistických sjezdů a túr v nejznámějších pohořích Slovenska.
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.
Publikováno: 7.3.2013
Dnes vás opět zveme do Vysokých Tater, tentokrát na Bilíkovu chatu, kterou s oblibou navštěvují rodiny s dětmi či méně zdatní turisté. Je to díky poměrně jednoduché dostupnosti a nenáročnosti turistického chodníku, který k ní vede.
Publikováno: 7.2.2013
Ve východní části Vysokých Tater, na konci doliny Zeleného plesa, se nachází turisty oblíbená Chata u Zeleného plesa, lidově nazývaná také "Brnčalka". Chata leží u smaragdově průzračného plesa a je obklopena mohutnými tatranskými štíty. Osud chaty se začal psát již na sklonku 19. století. Vydejte se spolu s námi na túru k poznání této chaty uprostřed hor.
Publikováno: 14.3.2013
Naše putování po tatranských chatách nás tentokrát dovede na snad každému známý Hrebienok, kde se nachází horský hotel, horní stanice lanovky, výchozí bod pro vysokohorskou turistiku, nebo kdysi slavné lyžařské středisko, které čas od času ožije i v současnosti.
Publikováno: 21.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme na Skalnatou chatu (1751 m n. m.), která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Vysokých Tater - Lomnickým štítem a nad osadou Tatranská Lomnica.
Publikováno: 28.2.2013
V našem putování po tatranských chatách budeme pokračovat i dnes. Tentokrát se vydáme do ústí Malé Studené doliny, na Zamkovského chatu (1475 m n. m.), kterou postavil Štefan Zamkovský v roce 1943.
Publikováno: 11.4.2013
Vysoké Tatry ve svých překrásných zákoutích ukrývají mnoho chat. Dnes se společně vydáme na tu nejmladší vysokohorskou chatu, která již celá desetiletí z výšky dohlíží na Štrbské pleso i okolní majestátní štíty.
Publikováno: 20.9.2012
Město Vysoké Tatry je z hlediska katastrálního území největším městem na Slovensku. Je tvořeno čtrnácti osadami, z nichž snad nejznámější a turisticky nejvyhledávanější jsou Smokovce. Ty tvoří čtyři samostatné osady, a to Starý Smokovec - jedna ze vstupních bran do Tater, Nový Smokovec - známý lázněmi, Horní a Dolní Smokovec - osady penzionů a rekreace.
Publikováno: 5.1.2015
Ve Vysokých Tatrách jsem se zastavil na dva dny po cestě z Košic a východního Slovenska. Měl jsem štěstí - podařilo se mi chytit zrovna jedny z nejkrásnějších podzimních dnů, a i když slunko svítilo vždy jen dopoledne, celkově mi počasí velice přálo. Nepršelo, nesněžilo, nebyla zima ani příliš horko. Do hor ideál.
Publikováno: 19.5.2011
Ještě koncem minulého roku jsem se s kamarádem dohodla, že na letošního Valentýna přichystáme našim polovičkám neopakovatelný zážitek v podobě prodlouženého víkendu ve Vysokých Tatrách. Neměl to však být obyčejný pobyt v horách, plný namáhavé turistiky a propoceného prádla, ale naopak romantický víkend bohatý na zážitky, krásné výhledy a se závanem dobrodružství.
Publikováno: 28.3.2013
Dnes se vydáme na návštěvu Malé Studené doliny, kterou z výšky 2015 m n. m. hlídá Téryho chata. Obklopená majestátními štíty Tater a Pěti Spišskými plesy na vás čeká už více než století, aby vám nabídla dotek historie, občerstvení současnosti a nevšední krásu.
Publikováno: 24.3.2011
I když ne nejvyšší, určitě nejznámější vrch Slovenska je majestátní tatranský štít Kriváň, tyčící se do výšky 2494 metrů nad mořem.
Souvisejicí fotogalerie
Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistic...
Rysy jsou nejnavštěvovanějším vrchem Vysokých Tater, těší se neobyčejné popularitě a vysoké návšt...
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...
Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno do...
Malá Studená dolina je během zimního období jednou z nejnavštěvovanějších dolin ve Vysokých Tatrá...
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...
Vskutku netradiční stavbu můžete i tuto zimu obdivovat na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Zajímavá...
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...
Jednoho pěkného zimního dne jsme se vydali na výlet do Vysokých Tater. Za cíl jsme si stanovili C...
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...
Souvisejicí videa
Dnes se spolu s námi podíváte do nenápadného městečka, nad kterým se tyčí majestátní hrad. Stará ...
Typické morénové ledovcové jezero najdete v jižním cípu Vysokých Tater, ve Furkotské dolině. Štrb...
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...