www.infoglobe.cz » SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica

SR: Vysoké Tatry – výstup na vrch Svinica

Publikováno: 9.12.2018
Hřebeny a vrchy Vysokých Tater okouzlí každého turistu se zálibou podnikat krásné a náročné celodenní treky nádhernou vysokohorskou přírodou. Jednou z turisticky atraktivních a hojně navštěvovaných lokalit tohoto pohoří je i Svinica – výrazná věžovitá hora vyčnívající na hlavním hřebeni Vysokých Tater.

Svinica – nejzápadnější vrch Vysokých Tater

Svinica (Świnica) je vrch, který je i díky své výhodné poloze často navštěvovaný turisty z Polska. Leží přímo na státní hranici mezi Slovenskem a Polskem, zároveň je nejzápadnějším vrchem pohoří. Od vrcholové stanice lanovky vedoucí z polské strany Tater na Kasprův vrch (Kasprowy Wierch) je vzdálen jen 3 km, také proto je turisticky dobře dostupný. Svinica je první výraznou horou západního okraje Vysokých Tater, která se na hlavním tatranském hřebeni tyčí do nadmořské výšky 2 301 metrů jako nepřehlédnutelná impozantní věž. Turisticky je dostupná ze Zakopaného a Lysé Polany nebo ze Slovenska přechodem přes Tichou dolinu a následně výstupem na hlavní tatranský hřeben.

Svinické sedlo a vrch Svinica

Z Podbanského přes Tichou dolinu

Jednou z možností výstupu na Svinici je varianta trasy vedoucí ze slovenské části Tater přes Tichou dolinu. Celková délka treku je až 38,13 km, neboť převážnou část trasy představuje přechod rozlehlou Tichou dolinou. Z důvodu ušetření času můžeme pro rychlejší překonání tohoto značně dlouhého úseku trasy použít kolo. Přes Tichou dolinu vede značená cyklistická trasa vedoucí paralelně se žlutou turistickou stezkou, která končí na rozcestníku tras „Liptovský košár“. Nedaleko křižovatky se nachází most přes potok, na jehož zábradlí si můžeme kolo opřít a uzamknout. Dále pokračujeme již pěšky po žluté značce a stoupáme vzhůru směrem na hlavní tatranský hřeben. Čím jsme výše, výhledy do Tiché doliny jsou stále hezčí a úchvatnější. Po přibližně 2 hodinách stoupání dosahujeme hlavní hřeben Západních Tater a vstupujeme do Suchého sedla (1 949 m n. m.). Zde se napojíme na červenou turistickou stezku a po hřebeni nás naše kroky zavedou až na vrchol výrazně vyčnívající hory – Svinice.

Tichá dolina a Západní Tatry

Z polské strany od Zakopaného

Velmi populární a rychlou možností výstupu na vrchol Svinice je z Polska. Na hlavní tatranský hřeben se můžeme jednoduše a pohodlně nechat vyvézt kabinkovou lanovkou po trase Kuźnice - Myslenická Turnov - Kasprowy Wierch. Na jižním okraji Zakopaného v části Jaszcurówka přejdeme přes Dolinu Bystré až do lokalitu Kuźnice, kde se nachází dolní stanice lanovky. Ta nás vyveze na mezistanici Myślenickie Turnie (1 360 m n. m.), kde přestoupíme na druhou lanovku, kterou se přesuneme do cílové horní stanice Kasprowy Wierch (1 987 m n. m.). Pro zdatnější turisty se naskýtá možnost pěšího výstupu ze Zakopaného až na Kasprowy Wierch a odtud dále pokračovat po hlavním hřebeni až na Svinici. I v tomto případě můžeme túru začít v lokalitě Jaszcurówka, která se nachází na jižním okraji města. Procházíme přes dolinu Bystré směrem na Kuźnice, kde se napojíme na zelenou turistickou stezku. Po přibližně 3,5hodinovém treku nás tato trasa přivede až na vrchol Kasprova vrchu.

Kasprowy Wierch a hlavní hřeben Západních Tater

Svinica – vyhlídkový vrch na hlavním tatranském hřebeni

Ze Suchého sedla, které se nachází nedaleko Kasprova vrchu, jdeme dále červenou stezkou po členitém hřebeni Západních Tater. Přechodem přes Liliové sedlo směřujeme po hřebeni do Svinického sedla. Stojíme před vysokou horou, která je naším cílem. Stoupáme prudce vzhůru strmým vysokohorským terénem, ​​nabíráme výšku a stezka vybočuje vpravo. Procházíme přes několik rizikových úseků s řetězy, následně opět stoupáme, bezpečnost na strmé skalnaté stezce nám opět umožňují řetězy. Turistická stezka je místy exponovaná, jistá a pevná chůze je nezbytná. Po několika těžších pasážích dosahujeme cílový bod túry.

dolina Pięciu Stawów Polskich a panoráma Vysokých Tater

Pohledy ze Svinice na okolní rozsochy, vrchy a doliny Vysokých a Západních Tater jsou nádherné a velkolepé. Na polské straně Tater nás uchvátil zejména pohled do široké Doliny Pięciu Stawów Polskich. Okouzlující je výhled směrem na sever, kde se vyjímá vrch Kościelec (2 155 m n. m.) a v hloubkách se rozkládá dolina Gąsienicowa. Na slovenské části Tater nás zaujmou siluety mohutných tatranských štítů a v dálce tyčící se dominantní Kriváň (2 494 m n. m.). Nejimpozantnější je však výhled směrem na Západní Tatry, které nám leží jako na dlani. Vidět je téměř celé pohoří – od Liptovských kup přes rozlehlou Tichou dolinu až po vzdálené vrchy a hřebeny Západních Tater v oblasti Roháčů.

dolina Gąsienicowa, v pozadí se nachází Polsko   dolina Gąsienicowa, vpravo vrch Svinica

GPS: 49°13'10.1"N 20°00'32.6"E

Text a foto: Radoslav Biskupič

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Polsko, Zakopane – hory, které máme prakticky za rohem
Publikováno: 13.2.2022
To, že polské hory jsou Čechy dost často opomíjeny, je smutný fakt. Avšak polské hory jsou srovnatelné s Krkonošemi nebo slovenskými Tatrami. Jen pro někoho možná dostupnější a levnější. Takže rozhodně stojí za návštěvu!

SR, Vysoké Tatry – úplné přelezení zimního hřebene
Publikováno: 20.1.2019
Zima v Tatrách je v plném proudu, a proto bychom vám rádi představili velmi zajímavou publikaci, která zachycuje úplné přelezení hřebene Vysokých Tater v zimních podmínkách. A to bez vynechání těžkých lezeckých vrcholů nebo celých úseků hřebene (v roce 1974).

Vysoké Tatry: Spolupráce podnikatelů a samosprávy přináší benefity návštěvníkům
Publikováno: 17.6.2020
Každý návštěvník ubytovaný na území města Vysoké Tatry a zapsaný v evidenci ubytovaných osob, od kterých se vybrala daň za ubytování, je od 1. června 2020 hromadně pojištěn na zásah Horské záchranné služby.

SR: Netradiční rekordy Tater i Trnavy
Publikováno: 3.1.2021
Teprve nedávno spatřily světlo světa dvě nové publikace z rodinného vydavatelství Dajama, které se věnují nejen slovenským, ale i evropským a světovým rekordům Tater a Trnavy.

SR: Vysoké Tatry – do Hladkého sedla přes Kôprovou dolinu
Publikováno: 16.12.2018
Ve Vysokých Tatrách můžeme kromě rušných turistických lokalit navštívit i méně známé oblasti s nižší frekvencí návštěvníků. Pro ty, kteří raději upřednostňují klid a touží si vychutnat tichou krásu vysokohorské přírody Tater, můžeme doporučit túru přes Kôprovou dolinu až na hlavní hřeben pohoří – do Hladkého sedla.

SR: Nízké Tatry – podzimní výstup na Kráľovu hoľu
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

SR: Vysoké Tatry – zimní výstup na Přední Solisko
Publikováno: 4.3.2022
Turistika v zimních podmínkách nabízí ve Vysokých Tatrách výrazně méně možností než během letní turistické sezony. Pokud byste se rozhodli podniknout výstup na některý z vrchů, pro turisty je během zimní uzávěry ve Vysokých Tatrách oficiálně přístupný jen jeden z nich – Přední Solisko. V následujícím článku si blíže popíšeme trasu výstupu na tento tatranský vrch.

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kôprovský štít
Publikováno: 29.6.2016
Vysoké Tatry není třeba nějak zvlášť představovat – toto neobyčejné a krásné pohoří, které leží v srdci Evropy, je známou a oblíbenou dovolenkovou destinací domácích i zahraničních návštěvníků. Jsou to hlavně milovníci vysokohorské turistiky, kteří do těchto velehor často a rádi zavítají. Proslulým a vyhledávaným cílovým vrchem je i Kôprovský štít (2 367 m n. m.).

SR: Vysoké Tatry – výstup na Kriváň
Publikováno: 1.5.2014
Již brzy skončí zimní uzávěra tatranských turisticky značených chodníků (15.6.2014), a proto vám již v předstihu přinášíme zajímavý tip na vysokohorskou turistiku. Naším cílem bude vrchol vrcholů, symbol Slovenska - majestátní tatranský Kriváň.

SR: Vysoké Tatry – výstup na turisty oblíbené Rysy
Publikováno: 16.9.2018
Snad žádný z vrchů Vysokých Tater se netěší takové popularitě a návštěvnosti jako právě Rysy. Pro příznivce vysokohorské turistiky jsou atraktivním a vděčným cílovým bodem túr. Výstup na tento oblíbený tatranský vrch si představíme v následujícím článku.

SR: Západní Tatry – zimní výstup na vrch Plačlivé
Publikováno: 31.1.2018
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.

SR: Vysoké Tatry – výstup do Sedla pod Ostrvou
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.

SR, Vysoké Tatry – výstup na Furkotský štít
Publikováno: 27.4.2016
Jednoho pěkného dne jsme se rozhodli zdolat některý z dalších tatranských štítů. Zamířili jsme tedy do Vysokých Tater, konkrétně do obce Štrbské Pleso, odkud jsme vyrazili k lanovce směřující k vrchu Solisko.

Vysoké Tatry: Výstup na Veĺkou Svišťovku
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Tatry – Tichá dolina a Dolina Pięciu Stawów Polskich
Léto je ideálním obdobím pro turistiku. Vydejte se prostřednictvím dnešní fotogalerie na turistic...

SR: Západní Tatry –  podzimní výstup na vrch Baranec
Vrch Baranec je turisticky oblíbenou lokalitou v Západních Tatrách, je třetím nejvyšším vrchem po...

SR: Vysoké Tatry – túra na vrchol Předního Soliska
Přední Solisko je jeden z mála vrchů v Tatranském národním parku, který je pro turisty přístupný ...

SR: Vysoké Tatry – túra přes Mlynickou a Furkotskou dolinu
Díky své kráse i náročnosti jednotlivých túr splňují Vysoké Tatry požadavky a očekávání i těch ne...

SR: Západní Tatry – výstup na Ostrý Roháč
Ostrý Roháč (2 088 m n. m.) je jedním z nejatraktivnějších vrchů Západních Tater. Turisté ho rádi...

SR: Vysoké Tatry - majestátní hora Kriváň
Jeden z nejvyšších, nejoblíbenějších a nejmohutnějších štítů Vysokých Tater je 2494 metry vysoký ...

SR, Vysoké Tatry – ledová krása
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...

SR: Vysoké Tatry - zimní imprese I.
Pohoří Vysoké Tatry je jakousi vstupní branou pro slovenský cestovní ruch. Již po staletí sem lák...

SR: Vysoké Tatry - Chudá zima
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Ahoj léto

1. 7. – 31. 8. 2022
1. cena:
Roční elektronické předplatné časopisu Krásy Slovenska
2. cena:
Dárková kazeta s produkty Vincentka
3. cena:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe
1. cena redakce:
Kolekce knih z edice Výlety s dětmi od vydavatelství Dajama
2. cena redakce:
Fotokniha a turistická mapa od vydavatelství CBS
3. cena redakce:
Letní balíček od redakce portálu Infoglobe

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

6.7.2022
V Bardějovských lázních se budou tento víkend opět konat tradiční Bardějovské lázeňské dny v plném formátu. Návštevníky čeká v areálu u Lázeňské Dvorany každý den od 15-té do půl 10-té bohatý kulturní program, jehož součástí budou vystoupení slovenských umělců.
5.7.2022
Kyjevská oblast byla jednou z prvních zasažených území, kde pocítili místní obyvatelé ruskou vojenskou agresi. Její ničivé důsledky si nyní můžete prohlédnout virtuálně, a to prostřednictvím online muzea.
2.7.2022
Vydejte se na výlet a poznejte tajemství slovenské přírody s novou aplikací Lesmír, která simuluje skutečného průvodce. Naviguje vás po trase vybrané „lesmírné“ stezky.  
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 7. 7. 2022
svátek:Bohuslava
dnes:
čtvrtek 7.7.
14 °C
zítra:
pátek 8.7.
14 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X