www.infoglobe.cz » Srbsko-Alkazár

Srbsko-Alkazár

Publikováno: 3.10.2007
Bývalý vápencový lom Alkazár je jedním z největších skalních útvarů v celé oblasti Srbska. Nachází se v těsné blízkosti Berounky a je orientovaný na jih, čímž je vhodný pro celoroční lezení.

     Jedná se o velice oblíbenou destinaci středočeských horolezců, zvláště pak o slunečných víkendech se může zdát, že je zde trochu přelidněno. Alkazár nabízí přibližně 200 horolezeckých cest nejrůznějších obtížností od nejlehčích až po ty nejtěžší výstupy. Celý lom se dělí na čtyři části - Pravý amfiteátr, Homole (Malý Matterhorn), Levý amfiteátr a Velký Matterhorn.

     Velký Matterhorn se nachází na samotném konci celého lomu a již při letmém pohledu na tuto stěnu vám bude jasné, proč se mu říká Matterhorn. Více jak třicetimetrová stěna trojúhelníkového tvaru vskutku připomíná slavnou velehoru. Nachází se zde 14 cest spíše těžšího charakteru (převažují 8 a 9 UIAA), ale i jedna lehčí cesta se tu najde, která je vhodná pro méně zkušené lezce. Tato kolmá vápencová stěna plotnového charakteru je hojně odjištěna a to především borháky, tedy pokud se již odhodláte do těžších cest, které se tu nacházejí, tak se nemusíte obávat dlouhých pádů. Pozor je třeba dávat v levé dolní částí,skála se může lámat!

 Asi nejvíce využívanou částí lomu Alkazár, a to převážně začínajícími lezci, je Levý amfiteátr, ve kterém se nachází téměř sto cest nejrůznějších obtížností, nicméně převažují lehčí až středně těžké cesty. Amfiteátr je rozdělen do tří pater, přičemž nejvíce využívaným patrem je to spodní, ve kterém se nachází více jak padesát cest převážně lehké až středně těžké obtížnosti (5 – 7+ UIAA). Narazíte tu však i na těžké cesty jako je cesta „Výstřik do tmy“ jejíž obtížnost je 9/9+ UIAA, nebo cesta „206“ za 8+ UIAA. Průměrná výška cest v dolním patře je mezi 15-20 metry. Většina cest je mírně nakloněných a s malými až středně velkými chyty spíše oblejšího charakteru, výjimečně se zde setkáme i s ostřejší hrankou. K jištění jsou zde k dispozici převážně nýty případně borháky. Jelikož se jedná o vápenec, setkáme se zde převážně na lehčích cestách s tzv. „uklouzáním“, které vzniká častým využíváním některých chytů a hlavně stupů, čímž se vápenec ohlazuje a postupem času se stává naprosto hladkým. Takže pokud se chystáte na některé lehčí cesty připravte se na to, že mohou být podstatně těžší, než je uvedeno v  některých starších průvodcích. Z lehčích cest mohu doporučit cesty: Železitá, Přes přílep, Nebojte se hromů a Grál. Z těch těžších cest: Černý talár a Zimní slunovrat.

     Do středního patra Levého amfiteátru se dostanete buď tak, že tam vylezete některou z cest z dolního patra, nebo lze obejít celý lom kolem Velkého Matterhornu a využít tunel, který tam zbyl z dob těžby. Tuto cestu můžete také využít, pokud chcete založit horní jištění pro lezení na dolním patře. Střední etáž již není tak často využívanou lokalitou. Nachází se zde přibližně 25 cest podobného charakteru a obtížnosti jako v dolním patře. Výška této stěny je necelých dvacet metrů a je zajištěna stejně jako dolní etáž převážně nýty a borháky . V třetím patře se nachází jen šest zajištěných cest na tzv. Fifounově plotně a pak několik dalších, které ovšem nejsou zajištěny!

     Další velice oblíbenou lokalitou v lomu Alkazár je tzv. Homole, případně se můžete setkat s názvem Malý Matterhorn. Jedná se o asi třicetimetrovou stěnu, na které je devět zajištěných cest. Ty nejsou příliš náročné a proto i méně zdatní lezci si mohou vychutnat delší výstup s

nádherným výhledem na kolem protékající Berounku. Z cest na Homoli mohu doporučit „Balanc“ a „Svíčková na smetaně“ obě za 6+. Pro začínající lezce je vhodná cesta„Hare krišna, hare rama“ - obtížnost 5-.

     Pravý amfiteátr je rozdělen na dvě částí – spodní a horní etáž. Cesty jsou zde o něco těžší, než v Levém amfiteátru, nicméně charakter lezení je zde obdobný. Počet cest tu však není tak početný jako na Levém. Najdeme zde několik desítek cest převážně středně těžkých obtížností. Tato oblast není tak využívaná, protože u některých cest se můžeme setkat s lámavostí skály.

Přístup: Z dálnice D5  odbočit na Hostim a pokračovat do obce Srbsko – (pokud jedete z Prahy odbočit v Loděnici, přijíždíte-li z opačné strany, odbočte v Berouně na silnici číslo 116. Z Prahy lze také jet přes Černošice a Karlštejn (silnice č. 116). V Srbsku doporučuji zaparkovat u některé z místních restaurací a dále pokračovat pěšky proti proudu protékající Berounky. Asi po deseti minutách narazíte na první skalní stěny - Štítek,Vlastina stěna, Blážina stěna, Stěna kotlů, Červené stěny a Pupek. Pokračujte dál, až narazíte na lávku přes malý potok. Za potokem zabočte doleva a po pár minutách již dorazíte k bývalému lomu Alkazár.

Výška: 15 – 35 metrů

Jištění: nýty, boráky

Obtížnost: 2 – 10+/11- UIAA

Doporučené vybavení: Lano 60m, 10 expresek, přilba, lezečky

Ubytování: Přímo pod skalami lze tábořit, případně lze využít některý z kempů či penzionů v Srbsku.

Text/foto: Richard Lehmann 

zpět



Diskuze u článku (1)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Lezení: Divoká Šárka
Publikováno: 15.12.2013
Nevíte kam v Praze vyrazit do přírody? Je tu jasný tip na zrelaxování, odpoutání se od městského shonu a protažení svalů potřebných k lezení. Tímto tipem je přírodní rezervace Divoká Šárka.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

27.3.2024
Ať vám Velikonoce přinesou hodně radosti, zdraví, klidu i splněných cestovatelských tužeb. Běžte se ve dnech volna projít do přírody a načerpejte novou energii.
1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:čtvrtek 28. 3. 2024
svátek:Soňa
dnes:
čtvrtek 28.3.
6 °C
zítra:
pátek 29.3.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X