www.infoglobe.cz » Jihoafrická republika -  fascinující Dračí hory

Jihoafrická republika - fascinující Dračí hory

Publikováno: 17.5.2023
Drakensberg – fascinující svět hor, horských průsmyků a přírodních scenérií, které se dle všech předpokladů staly námětem k vytvoření fantastického světa postav z říše J. J. R. Tolkiena, jehož rodištěm je právě Jihoafrická republika.

Jihoafrická republika a jižní cíp Afriky vůbec skýtají tolik pozoruhodných míst, že na jejich virtuální návštěvu by nestačilo ani několik článků. Jedno z nich však bezpodmínečně navštívit musíme. Nejvyšší pohoří jižní Afriky je díky své rozmanitosti a kontrastech nadmíru vyhledávanou lokalitou vyznavačů trekkingu z celého světa, avšak málo komu se opravdu poštěstí tento kus světa navštívit. Zdejší národní park vydává pouze omezené množství povolení ke vstupu na vybrané turistické stezky, vedoucí v pásmu od tisíce do 3 tisíc metrů nad mořem.

Dračí hory

Dračí hory se rozkládají na hranicích provincií Free State, KwaZulu-Natal a samostatného království Lesotho. A právě prvně zmiňovaná provincie, v překladu Svobodný stát, je vstupní branou do tohoto magického světa velehor, vody a džunglí. Při pohledu na mapu zjistíme, že Dračí hory svým profilem připomínají tvar písmene „C“, které tak tvoří přirozenou hranici mezi subtropickou pobřežní nížinou a vyprahlou náhorní plošinou při středu země. Jihoafrická republika je známá také jako domov několika významných národních parků, z nichž je třeba jmenovat Golden Gate Highlands National Park, Royal Natal National Park a především pak uKhahlamba / Drakensberg Natal National Park s rozlohou takřka 2500km2.

jižní Afrika

Stáří hor je zhruba 150 až 200 milionů let z období, kdy tuto část země formovala především sopečná činnost, během níž docházelo k vývěru bazaltu na křehké pískovcové podloží. Následné eroze, statisíce let práce vody a větru pak přetvořily krajinu tak, jak ji můžeme vidět dnes. Skalní ostrohy rozličných tvarů pak dostávaly rozličná jména, která jim pradávní obyvatelé dávali spolu s magickými vlastnostmi a rituální symbolikou, typickou pro zdejší kmeny křováků a národa Zulu. Nástěnné jeskynní malby a tvořivost těchto domorodých národů lze spatřit taktéž na některé z výprav či organizovaných návštěv vesnic, během nichž je turistům inscenován běžný život, lidové tance a za malý peníz i prodáno něco málo z rukodělné produkce zdejších „domorodců“.

Zulu

Když už se dostanete do některého z kempů, které jsou zároveň nejideálnějším startem jedno i vícedenních výprav, čeká vás nadmíru uspokojivý systém služeb, informací a ubytovacího komfortu za relativně rozumné ceny. Na své si přijdou vyznavači vysokohorského trekkingu i ti, co raději zvolí nenáročnou procházku v nižších partiích. Milovníci květin budou taktéž v sedmém nebi, jelikož se zde nachází na několik tisíc unikátních rostlinných druhů, jímž dominují stovky krásných orchidejí.  

Dračí hory - květina 

Dominantou Dračích hor je bezesporu Mont-aux-Sources (3048 m n. m.), u které lze polemizovat, je-li krásnější pohled na ni nebo z jejího vrcholu na okolní krajinu. Půlkruhový profil hory je nazýván též jako Amfiteátr a nejhezčí výhled na něj je údajně od řeky Tugely, podél níž vede i turistická stezka. Pozadu nezůstávají ani taková místa, jako například hojně navštěvovaný Rhino Peak (3051 m) s nádhernou panoramatickou vyhlídkou či Mafadi (3450 m) - jedna z vůbec nejvyšších hor na území Jižní Afriky.

Dračí hory - Amfiteátr

Celé pohoří je z geomorfologického hlediska unikátem. Náhorní plošina království Lesotho, dosahující místy až 3600 metrů, padá ostrým zlomem do jihoafrické nížiny. Výškový rozdíl je tedy více než patrný. Krom několika strmých skalních stěn se zde nachází i vodopád Tugela - nejvyšší vodopád Afriky. Výchozím bodem většiny výprav je lokalita Monk's Cowl, nedaleko města Winterton.

Dračí hory - vodopád

Ať si vyberete některou z mnoha organizovaných výprav či adrenalinových dovolených, které mj. nabízejí i vybrané cestovní kanceláře, jistě se vám za relativně slušné peníze dostane nadmíru působivých zážitků z míst, která jsou možná trochu záměrně stranou turistických mas. A jak jsme již v úvodu naznačili, jistě existuje spojitost mezi fascinujícím světem jihoafrických hor a magickou krajinou Tolkienova fantastického světa Hobitů, Elfů a trpaslíků…   

Dračí hory

GPS: 28°45'36.6"S 28°53'09.0"E

Text: Jan Chaloupka

Foto: Pixabay.comDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Kapské Město
Publikováno: 17.1.2010
Kapské Město je druhé největší město Jihoafrické republiky, hlavní město provincie Western Cape a zároveň tu sídlí jihoafrický parlament a další vládní instituce. Díky svým přírodním scenériím je označováno jako jedno z nejkrásnějších měst světa.

Jihoafrická republika – krajina všeho
Publikováno: 28.9.2021
Jihoafrická republika je nejjižnějším státem Afriky. Nachází se mezi Atlantským a Indickým oceánem. Hlavním městem je Pretoria. V dnešním článku si povíme o tematických cestovatelských místech této přenádherné země a přidáme i nějakou tu zajímavost.

JAR, Pretoria – purpurové město I
Publikováno: 18.1.2019
Náš dnešní výlet budeme věnovat jihoafrickému městu Pretoria. Jméno nese po A. Pretoriovi, vůdci Búrů, který se výrazně zasadil o založení Jihoafrické republiky.

JAR: bohatý kout Afriky I.
Publikováno: 4.5.2011
Vzdálená Jihoafrická republika je nejbohatší zemí kontinentu, ve které je dodnes silně patrný vliv evropské civilizace, která koneckonců položila základy k jejímu vzniku. V seriálu se o jižním koutu Afriky dozvíte mnohem více.

JAR: bohatý kout Afriky II.
Publikováno: 11.5.2011
Dnes dokončíme povídání o Pretorii a přesuneme se do Kapského Města.

JAR: bohatý kout Afriky III.
Publikováno: 18.5.2011
Čeká na vás pokračování o nejstarším městě Jižní Afriky - Kapském Městě.

JAR: bohatý kout Afriky IV.
Publikováno: 25.5.2011
Z Kapského Města zamíříme do hlavního města Jihoafrické republiky - Johannesburgu.

JAR: bohatý kout Afriky V.
Publikováno: 1.6.2011
Přečtěte si v posledním díle o zajímavém hlavním městě jihoafrické provincie Svobodný stát a přilehlých národních parcích.

JAR – napříč provincií Northern Cape I
Publikováno: 19.4.2019
V dnešním výletě po Jižní Africe zamíříme do provincie Northern Cape, která je známá pro své pravěké nástěnné malby, safari na offroadových vozidlech, diamanty a především přírodní park Kgalagadi Transfrontier Park.

JAR, Bloemfontein – do srdce Svobodného státu
Publikováno: 5.4.2019
Město růží. Tak říkají Bloemfonteinu, jihoafrickému městu, kde se nachází sídlo justice. Je také hlavním městem Svobodného státu, původní provincie Oranžsko. Svobodný stát pokrývá plochu 129 tisíc kilometrů čtverečních.

JAR, Garden Route I – Mossel Bay
Publikováno: 8.2.2019
Garden Route neboli Zahradní cesta. Tento poetický název patří pravděpodobně nejhezčí trase v sluncem zalité Jihoafrické republice. Táhne se v délce více než 200 kilometrů a spojuje město Mossel Bay v Západním Kapsku a ústí řeky Storms ve Východním Kapsku.

JAR, Johannesburg I – za uměním a historií
Publikováno: 15.3.2019
Jihoafrickou republiku neopustíme ani dnes. Tentokrát se však již nebudeme věnovat Garden Route, ale zamíříme do Johannesburgu, kterému místní láskyplně říkají Jo'burg, Jozi nebo E'Goli čili město ze zlata.


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Z lásky

15. 4. – 30. 6. 2023
1. cena:
Láskyplný balíček
2. cena:
Láskyplný balíček
3. cena:
Láskyplný balíček
1. cena redakce:
Láskyplný balíček
2. cena redakce:
Láskyplný balíček
3. cena redakce:
Láskyplný balíček

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.5.2023
Nenechte si ujít tradiční noční výstup na hrad Bezděz v sobotu 27. května od 19-té hodiny. Čeká na vás bohatý doprovodný program, ukončený fantastickou ohňovou šou.
23.5.2023
Více než půl milionu cestovatelů ze 178 zemí hlasovalo za evropské destinace roku 2023, ze kterých bylo 20 oceněných titulem "Best European Destinations 2023". První místo získala Varšava, která je podle hodnocení krásná, přátelská, zelená a s otevřeným myšlením. Jaké destinace následovaly, se dozvíte v následujících řádcích.
20.5.2023
Květnově-červnové číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s elitní slovenskou skialpinistkou Mariannou Jagerčíkovou, pozve vás na Nový hrad - castrum Wywar a budete také poznávat poutnická místa a kalvárie v okolí Žiliny.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pondělí 29. 5. 2023
svátek:Maxmilián
dnes:
pondělí 29.5.
11 °C
zítra:
úterý 30.5.
15 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X