Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava

Důležitá věc před každou jednou túrou je, co nejlépe se seznámit s trasou výletu a zapamatovat si některé orientační body jako jsou vrcholy, sedla a podobně. Při výletu do neznámého terénu by měla být mapa nedílnou součástí vaší výbavy. Doporučujeme buď turistickou mapu nebo výřez mapy s požadovaným terénem, který se dá volně stáhnout z některého mapového serveru. Vhodnou součástí výbavy je i zařízení GPS, obsahující trasu túry.
V zimním období se při vysokohorské túře doporučuje lavinová výbava, zahrnující lavinový vyhledávač, sondu a lopatku. Vyhledávač sám o sobě nemá význam bez sondy, která při zavalení umožňuje vyhledat postiženého a to nejlépe do 15 minut, kdy je největší pravděpodobnost přežití.
Účinnou pomůckou jsou také batohy s airbagem a lavinové míče. Batohy fungují tak, že se při spuštění rozbalí kolem těla a hlavy velký vzduchový polštář. Ten udržuje tělo na povrchu sněhové masy a zabraňuje jeho zasypání. Lavinový míč zase po spuštění vytvoří plátěnou kouli, která je spojena s osobou lankem. Při sesuvu laviny zůstane míč na povrchu sněhu a díky lanku je možné lokalizovat postiženého.
Výbava pro bezpečné přenocováníV případě, že vás v horách zastihne noc, je vhodné mít s sebou alespoň malou karimatku, nejlépe nafukovací. V létě jako podložka poslouží i vyprázdněný batoh. Všechny kvalitní batohy mají totiž zádovou stranu vyztuženou. V zimě zase můžete použít jako výplň batohu větve kosodřeviny nebo smrku, čímž získáte lepší izolovanou podložku na přespání.
Pokud již předem plánujete strávit noc v horách, kvalitní spací pytel s péřovou výplní je nejlepší volbou. Pokud spací pytel nemáte, oblečte si na sebe všechno, co s sebou máte. Suché tričko a suché nohy jsou hlavně v zimním období nezbytností.
Doporučeným kouskem vybavení je i parafínová svíčka, která poskytne v noci osvětlení, ale i kousek tepla. Taková svíčka dokáže zvýšit teplotu ve stanu nebo v zákopu až o čtyři stupně. V zimě se dá svíčka využít jako mazadlo na lyže nebo stoupací pásy.
Lyžařská výbava na túryZáklad výstroje tvoří lyžáky a lyže, bez kterých se lyžařská túra uskutečnit nedá. Výběr druhu lyží závisí na charakteru túry.
K lyžím patří stoupací pásy. Při výběru je důležitý způsob úchytu na lyži. V případě gumových zachycení na špičce hrozí prasknutí, pokud neopatrně zavadíte špičkou lyže o vyčuhující skálu. Spolehlivější jsou napínáky na patě, tehdy je o špičku zachycené kovové lanko.
Další nedílnou součástí lyžařské výbavy jsou hole. Ty lyžařské, na rozdíl od chodeckých, mají větší a otáčivý kroužek pro lepší manipulaci v měkkém sněhu. Třídílné skládací hole se hodí spíše na trekking, než na horské lyžování. Odborníci nedoporučují hole, z nichž se v případě rizika dá složit lavinová sonda. Jde spíše o módní výstřelek, než o praktickou pomůcku. Na druhé straně se vám může hodit čakanový hrot, kterým se dají hole dovybavit, a to hlavně ve strmých sněhových terénech.
Lyžařské mačky jsou výbornou pomůckou v terénu s plochami ztvrdlého a zledovatělého sněhu. V českých a slovenských podmínkách nejsou naprostou nezbytností.
Vhodná výbava na vysokohorské túryDůležitou součástí při cestě do hor je vhodné oblečení. Větrovka a kalhoty by měly být z kvalitního voděodolného a paropropustného materiálu. Tyto vlastnosti se navzájem vylučují, i když výrobci na visačkách uvádějí něco jiného. V zimním období je lepší upřednostnit oblečení, které je více voděpropustné, ale zároveň paropropustné, protože kondenzovaná pára v nízkých teplotách hned mrzne.
Zvláštní pozornost věnujte výběru obuvi. V současnosti je výběr opravdu široký. Hlavními kritérii jsou tvrdost chodidlové podložky, její zakřivení, tvrdost gumy na podrážce, výška holenní části a tvrdost kůže. Vrchní materiál musí být nepromokavý jak v zimní, tak v letní obuvi.
Text: Zuzana Megerssová
Zdroj a foto: hory.sk
Překlad: Stanislava Waniová
Diskuze u článku (0) |
Vložit nový příspěvek
Souvisejicí články

Základní rozdělení lyží

SR: Drátenictví je zapsané do světového seznamu UNESCO

Nová mobilní aplikace Horské záchranné služby

SR: Nejhezčí lyžařské trasy ve slovenských pohořích

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině

Jak se připravit na cestu horským terénem?

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky

Vysoké Tatry: Sáňkování ve dne i v noci
Souvisejicí fotogalerie

SR, Houbařský ráj – relax ve stínu lesa
Lokace:
