www.infoglobe.cz » Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava

Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava

Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.

Důležitá věc před každou jednou túrou je, co nejlépe se seznámit s trasou výletu a zapamatovat si některé orientační body jako jsou vrcholy, sedla a podobně. Při výletu do neznámého terénu by měla být mapa nedílnou součástí vaší výbavy. Doporučujeme buď turistickou mapu nebo výřez mapy s požadovaným terénem, ​​který se dá volně stáhnout z některého mapového serveru. Vhodnou součástí výbavy je i zařízení GPS, obsahující trasu túry.
V zimním období se při vysokohorské túře doporučuje lavinová výbava, zahrnující lavinový vyhledávač, sondu a lopatku. Vyhledávač sám o sobě nemá význam bez sondy, která při zavalení umožňuje vyhledat postiženého a to nejlépe do 15 minut, kdy je největší pravděpodobnost přežití.
Účinnou pomůckou jsou také batohy s airbagem a lavinové míče. Batohy fungují tak, že se při spuštění rozbalí kolem těla a hlavy velký vzduchový polštář. Ten udržuje tělo na povrchu sněhové masy a zabraňuje jeho zasypání. Lavinový míč zase po spuštění vytvoří plátěnou kouli, která je spojena s osobou lankem. Při sesuvu laviny zůstane míč na povrchu sněhu a díky lanku je možné lokalizovat postiženého.

Výbava pro bezpečné přenocování

V případě, že vás v horách zastihne noc, je vhodné mít s sebou alespoň malou karimatku, nejlépe nafukovací. V létě jako podložka poslouží i vyprázdněný batoh. Všechny kvalitní batohy mají totiž zádovou stranu vyztuženou. V zimě zase můžete použít jako výplň batohu větve kosodřeviny nebo smrku, čímž získáte lepší izolovanou podložku na přespání.
Pokud již předem plánujete strávit noc v horách, kvalitní spací pytel s péřovou výplní je nejlepší volbou. Pokud spací pytel nemáte, oblečte si na sebe všechno, co s sebou máte. Suché tričko a suché nohy jsou hlavně v zimním období nezbytností.
Doporučeným kouskem vybavení je i parafínová svíčka, která poskytne v noci osvětlení, ale i kousek tepla. Taková svíčka dokáže zvýšit teplotu ve stanu nebo v zákopu až o čtyři stupně. V zimě se dá svíčka využít jako mazadlo na lyže nebo stoupací pásy.

Lyžařská výbava na túry

Základ výstroje tvoří lyžáky a lyže, bez kterých se lyžařská túra uskutečnit nedá. Výběr druhu lyží závisí na charakteru túry.
K lyžím patří stoupací pásy. Při výběru je důležitý způsob úchytu na lyži. V případě gumových zachycení na špičce hrozí prasknutí, pokud neopatrně zavadíte špičkou lyže o vyčuhující skálu. Spolehlivější jsou napínáky na patě, tehdy je o špičku zachycené kovové lanko.
Další nedílnou součástí lyžařské výbavy jsou hole. Ty lyžařské, na rozdíl od chodeckých, mají větší a otáčivý kroužek pro lepší manipulaci v měkkém sněhu. Třídílné skládací hole se hodí spíše na trekking, než na horské lyžování. Odborníci nedoporučují hole, z nichž se v případě rizika dá složit lavinová sonda. Jde spíše o módní výstřelek, než o praktickou pomůcku. Na druhé straně se vám může hodit čakanový hrot, kterým se dají hole dovybavit, a to hlavně ve strmých sněhových terénech.
Lyžařské mačky jsou výbornou pomůckou v terénu s plochami ztvrdlého a zledovatělého sněhu. V českých a slovenských podmínkách nejsou naprostou nezbytností.

Vhodná výbava na vysokohorské túry

Důležitou součástí při cestě do hor je vhodné oblečení. Větrovka a kalhoty by měly být z kvalitního voděodolného a paropropustného materiálu. Tyto vlastnosti se navzájem vylučují, i když výrobci na visačkách uvádějí něco jiného. V zimním období je lepší upřednostnit oblečení, které je více voděpropustné, ale zároveň paropropustné, protože kondenzovaná pára v nízkých teplotách hned mrzne.
Zvláštní pozornost věnujte výběru obuvi. V současnosti je výběr opravdu široký. Hlavními kritérii jsou tvrdost chodidlové podložky, její zakřivení, tvrdost gumy na podrážce, výška holenní části a tvrdost kůže. Vrchní materiál musí být nepromokavý jak v zimní, tak v letní obuvi.Text: Zuzana Megerssová
Zdroj a foto: hory.sk

Překlad: Stanislava WaniováDiskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Základní rozdělení lyží
Publikováno: 28.11.2007
Na rozdělení lyží panují rozdílné názory. Ani odborná veřejnost není jednotná. Toto je všeobecný přehled, se kterým byste si měli vystačit.

SR: výjimečná publikace o Slovensku
Publikováno: 16.5.2016
Pokud máte rodinu, známé nebo přátele žijící v zahraničí, určitě byste jim rádi povyprávěli o zemi pod Tatrami – Slovensku. Díky publikaci One Thousand And Twenty Years Of Young Slovakia je můžete seznámit se Slovenskem velmi poutavou formou.

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější pěší přechody
Publikováno: 15.6.2014
Zajímavá knižní edice s názvem Po Slovensku od vydavatelství Dajama systematicky mapuje ty nejkrásnější a nejzajímavější trasy a místa, která rozhodně stojí za to navštívit. Minulý týden jsme si představili Cykloprůvodce Nejkrásnější cyklovrcholy a dnes si přiblížíme další letošní novinku, a to knížku Nejkrásnější pěší přechody, kterou vyhraje jeden z vás.

SR, Vysoké Tatry: zimní výstupy ve Velké Studené dolině
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!

Slovensko: knižní publikace z edice Po Slovensku – Nejkrásnější hřebenovky
Publikováno: 9.10.2013
V květnu tohoto roku byla oficiálně uvedena do života další velmi zajímavá knižní novinka z edice Po Slovensku od vydavatelství DAJAMA, která nese název Nejkrásnější hřebenovky. Pokud i vy patříte k milovníkům turistiky a chtěli byste mít tuto jedinečnou knížku ve své knihovně, tak čtěte dál a zapojte se do naší soutěže. Možná se štěstí usměje právě na vás!

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

Jak se připravit na cestu horským terénem?
Publikováno: 17.12.2009
Následující informace jsou pro znalce samozřejmostí, ale úplným nováčkům mohou být užitečné.

SR: Drátenictví je zapsané do světového seznamu UNESCO
Publikováno: 16.12.2019
Před pár dny se podařilo Slovensku na 14. zasedání Mezivládního výboru na ochranu nehmotného kulturního dědictví UNESCO zapsat drátenictví do seznamu světového dědictví.

Vysoké Tatry: Sáňkování ve dne i v noci
Publikováno: 28.1.2012
Vysoké Tatry mají co nabídnout v každém ročním období. V zimě sem lidé přicházejí především za kvalitním lyžováním. Ale ani nelyžaři se zde nudit nebudou.

Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

Poezie všedního dne

1. 1. – 29. 2. 2020
1. cena:
Kniha Vltavské vyhlídky z Knižního klubu
2. cena:
Kniha Výlety podél Sázavy z Knižního klubu
1. cena redakce:
Poukaz na 1 noc pro 2 osoby se vstupem do wellness v LH Hotelu Jana**** v Přerově!
2. cena redakce:
+ BONUS: každý vítěz obdrží dvojici vstupenek na veletrh FOR BIKES 2020!

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

24.1.2020
Chtěli byste zažít splavování na raftech v zimě? Tak navštivte dnes nebo zítra malebnou obec Červený Kláštor, která leží v nádherné přírodě Pieninského národního parku.
23.1.2020
5. ročník závodu dvoučlenných týmů na saních rohačkách doplněný o speciální disciplíny spojené s historií Malé Úpy a jejími prvními osadníky se koná v sobotu 25. ledna od 10 hodin na sjezdovce U Kostela.
22.1.2020
Bratislavské letiště si letos pro cestující připravilo několik novinek. Snad tou nejlepší jsou pravidelné letecké linky na řecké ostrovy Korfu a Rhodos.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Destinace měsíce – RUSKO:

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 24. 1. 2020
svátek:Milena
dnes:
pátek 24.1.
-3 °C
zítra:
sobota 25.1.
-2 °C