Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.
Návštěvnost Tater je během letní sezóny několika násobně vyšší, než v zimě a s tím vzniká vyšší pravdě
podobnost rizikových situací. Většinu z nás už někdy při poznávání krás našich hor znenadání zastihl déšť, který způsobuje hlavně na vysokotatranských chodnících výraznou změnu přilnavosti obuvi a tedy významně zvyšuje riziko uklouznutí. Většina těchto chodníků je vedena na skalním podkladu, který obvykle bývá porostlý mechy a lišejníky. Často dochází k uklouznutí, dokonce k pádu a následně i ke zlomeninám končetin, proto je nejlepším řešením přerušit túru, nebo alespoň zvýšit maximálně svou pozornost. V případě přívalových dešťů, které podstatným způsobem mění průchodnost chodníků, je třeba počítat s omezeními, jako například s dočasnými potoky (i 1 hodinu po dešti), sesuvy suti či jinými nástrahami. Někdy je nutné najít schůdný úsek i ve vzdálenosti 50 m nad nebo pod chodníkem.
Pokud se blíží bouřka a blýská se, musíme mít na vědomí, že zásah člověka bleskem může mít fatální následky. Drtivá většina všech smrtelných případ
ů zasažení turistů bleskem byla na hřebenových partiích hor. Při těchto podmínkách se doporučuje co nejdříve ukončit túru a vrátit se zpět do údolí. Neukrývat se ve skalních žebrech ani žlabech, protože při úderu blesku může dojít k uvolnění skalního podloží. Pokud sestup není možný, je třeba si vyhledat vhodný úkryt, ale pozor na skalní převis či skalní stěnu, která nechrání před zemním proudem. Raději třeba zmoknout pár metrů od skalní stěny. Vzácným, ale o to nebezpečnějším jevem, bývá letní sněžení zpravidla spojené s deštěm a kroupami. Může dojít k náhlému zakrytí stupů a chytů, hrozí nám podchlazení rukou, uklouznutí, či dokonce pád. Z těchto důvodů bychom měli přerušit túru a počkat na další vývoj počasí. Pokud jsme již ve skalním terénu, měli bychom použít rukavice, zvýšit pozornost při kladení končetin na stupy, které jsou v tomto případě mimořádně kluzké. Doporučuje se využít i hole, samozřejmě pokud je máme.
Ve Vysokých Tatrách se často setkáme také s mlhou, zejména po dešti. Může dojít k dočasnému ochlazení a navlhání skalního podkladu, což zvyšuje riziko uklouznu
tí. Mlha samozřejmě může vést i k dočasné ztrátě orientace v terénu, proto je potřeba pamatovat si nejvýrazněji morfologické prvky v okolí (skalní bloky, ostrovy kosodřeviny, skalní výčnělky). Pokud mlha nepřestává, je třeba sestoupit níže do údolí. V případě setmění není možný postup bez osvětlení, zvláště ve skalnatém prostředí. Při uvíznutí v horolezeckém terénu je třeba myslet na to, že noční teploty na horách mohou způsobit i podchlazení člověka. Proto je ideální sestoupit pomalu do údolí. Pokud není možný přesun, musíme se připravit na nouzové přenocování. Skalní převis je výborným bivakem, naštěstí v Tatrách i častým úkazem. Důležité je udržet si teplo, proto si oblékneme vše, co máme v batohu a samotný batoh použijeme na ochranu nohou.
Letní Vysoké Tatry jsou opravdu nevšedním zážitkem pro všechny návštěvníky a milovníky přírody, ale nikdy bychom neměli podcenit základní turistickou výbavu a povětrnostní podmínky.
Text: Oskar Mažgút
Zdroj a foto: hory.sk
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 12.8.2018
Během letní turistické sezony můžeme ve Vysokých Tatrách podniknout výstupy na několik významných vrchů. Jedním z turisticky přístupných tatranských vrchů je také Východná Vysoká – masivní pyramidová hora, která nabízí panoramatické výhledy.
Publikováno: 13.8.2017
Vysoké Tatry patří nepochybně k top lokalitám cestovního ruchu na Slovensku. Zejména během letní sezony sem proudí množství domácích a zahraničních rekreantů a turistů, kteří si sem přijíždějí vychutnat kouzlo velehor, načerpat energii nebo se aktivně věnovat turistice. Jedním z populárních cílů nenáročné vysokohorské turistiky je i Sedlo pod Ostrvou.
Publikováno: 27.11.2021
V anketě strom roku 2021 získal první místo více než 70 letý buk stojící v centru Starého Smokovce, který bude reprezentovat Slovensko i v soutěži Evropský strom roku.
Publikováno: 7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Publikováno: 19.7.2020
Letos vás pravděpodobně nečeká apartmán s výhledem na moře, ale na hory. To ale přece vůbec nevadí! Spolu s létem nadešla vhodná chvíle na výběr ideálního místa pro dovolenou. Nastalo období, během kterého si dobijete energii, pobavíte se a prožijete množství nevšedních zážitků. Aby ale opravdu splnila plánovaná dovolená vaše očekávání a účel, musíte si na její výběr najít čas, vše dobře promyslet a dopředu naplánovat.
Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.
Publikováno: 18.10.2012
Tatranské elektrické železnice, jak je známe dnes, zachycují jen kousek z bohaté historie této unikátní památky. V následujících řádcích se podíváme na vývoj od prvního trolejbusu na světě až po současnou elektrifikovanou železnici.
Publikováno: 6.12.2012
Po dvou letech se opět uskutečnil oblíbený a na slovenské poměry nevídaný festival amatérské tvorby o horách - Horalfest. Množství návštěvníků, celoslovenské premiéry filmů, zajímavé workshopy a fantastická atmosféra jen umocňovaly motto tohoto festivalu - Najdi se v horách.
Publikováno: 11.12.2012
Na Štrbském plesu byl snad každý správný Čechoslovák. Tohle přírodou přísně vymezené místečko ve Vysokých Tatrách je opravdovou chloubou. Nežádá po turistech žádnou fyzickou zdatnost. I když chladné, je útulné a otevřené všem, kteří ho přijedou navštívit.
Publikováno: 31.1.2013
V předchozím článku jsme začali kráčet cestou poznání minulosti tatranských chat. Zjistili jsme, jak se z jednoduchých přístřešků postupně stávaly chaty, které jsou dnes ve více případech již součástí osad. A teď se přesuneme o krok dál. Společně nakoukneme do ne až tak vzdálené minulosti.
Publikováno: 8.5.2014
Slovensko je bohatá země nejen na historické, ale i na přírodní krásy. Lesy pokrývají přes 40 procent jeho území a žije v nich množství chráněných a výjimečných druhů rostlin a živočichů, pro které byly vytvořeny různo-charakterová chráněná území. Dnes se vydáme na procházku jedním z nich.
Publikováno: 5.5.2014
Ten, kdo má rád dobrodružství a je tomu přiměřeně fyzicky zdatný, bezesporu nepohrdne několika málo tipy na snadné zimní výstupy ve Velké Studené dolině, nacházející se ve slovenské části Vysokých Tater. Celoročně otevřená Zbojnická chata (1960 m n. m.), která na nás v této dolině čeká, nabízí kromě vlídného prostředí pro odpočinek a občerstvení také útulné ubytování. Můžeme tu proto strávit hned několik dní, aniž bychom se vymanili ze sevření tatranských štítů. Pamatujme ale, že pohyb v zimních Tatrách mimo značené cesty je omezen návštěvním řádem TANAPu!
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.
Publikováno: 9.2.2014
Jako málokteré místo ve Vysokých Tatrách stojí Bystré sedlo (2314 m n. m.) stranou pozornosti běžného návštěvníka hor. Snad proto, že přímo na trase není žádná chata, která by nabízela jakékoliv osvěžení během celodenní túry, nebo proto, že cesta nedobývá jediný vrchol, potkáme tu jen minimum lidí. O to více si však pobyt v srdci nedotčené tatranské přírody vychutnáme.
Publikováno: 12.12.2013
Dnes naše kroky namíříme do tatranské osady, která se nachází pod druhým nejvyšším vrcholem Slovenska - pod Lomnickým štítem. Tatranská Lomnica je jedno z nejkrásnějších katastrálních území města Vysoké Tatry. Ukrývá v sobě nejen bohatou nádhernou architektonickou historii, nebo největší lyžařské středisko v Tatrách, ale i relativně nově otevřené Ski muzeum.
Publikováno: 31.10.2013
Tatranský národní park nabízí mnoho krás. Vysoké a strmé štíty, hluboká údolí, majestátné vodopády, průzračná plesa, nepopsatelně krásnou a bohatou faunu i flóru, ale také krásy ukryté v hlubinách země v podobě různých jeskyní, z nichž je pouze jedna jediná zpřístupněná pro veřejnost -Belianská jeskyně.
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.
Souvisejicí fotogalerie
Ideální lokalitou pro zimní turistiku ve Vysokých Tatrách je i Velká Studená dolina. Je snadno do...
Vskutku netradiční stavbu můžete i tuto zimu obdivovat na Hrebienku ve Vysokých Tatrách. Zajímavá...
Od prosince 2013 do března 2014 měli návštěvníci Vysokých Tater možnost zhlédnout krásná umělecké...
Slovenské malé velehory nabízejí nevšední vizuální zážitek po celý rok, ale snad nejzajímavější p...
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...
Lomnický štít (2634 m n. m.) byl dlouho považován za nejvyšší ze všech tatranských štítů. Dnes vš...
Tatry jsou krásné v každém ročním období. Přestože během naší procházky ze Štrbského na Popr...
Souvisejicí videa
Podívejte se s námi jak vypadaly Vysoké Tatry po ničivé vichřici, která se v roce 2004 touto obla...