Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.
Nejprve se zaměříme na zimní období. K nejchladnějším místům v Západních Tatrách patří vrcholy Bystré a Roháčů. V Nízkých Tatrách jsou to zase vrcholové partie Ďumbiera a Chopku. Obvykle se denní teploty pohybují kolem -10 °C. Často však platí, že zhoršení počasí v podobě sněžení zapříčiní oteplení. Na horách si však vždy během zimy musíme dá
vat pozor na omrzliny. Pokud cítíme mravenčení končetin, zkusíme zrychlit krevní oběh a to například jednoduchým tleskáním či skákáním. Krátkodobým řešením pro intenzivní zahřátí rukou je vložit si je do rozkroku pod kalhoty. Pokud nás zastihne sněžení, které nám nejen zkomplikuje orientaci v terénu, ale i výrazně změní stabilitu sněhové pokrývky, je velmi důležité nespoléhat se například jen na tyčové značení, které je sice velmi dobrou pomůckou, avšak pouze dokud některá z tyčí nechybí, ale raději přerušit túru a vrátit se zpět na nejbližší chatu nebo sejít do údolí. Samozřejmostí v případě skupinové turistiky je udržování akustického kontaktu. Při úplné ztrátě orientace je třeba sestupovat dolů svahy a držet se dna údolí, případně erozních rýh nebo potoka, pokud jsou patrné. Zásady bezpečnosti během sněžení jsou do značné míry podobné zásadám chování v mlze. Pocit zimy nám umocňuje i vítr, o to víc, pokud se zvrtne na vichřici. Když už není možnost urychleného sestupu, i z posledních sil se snažíme vykopat si záhrab nebo alespoň polozáhrab. Pokud se z nějakého opravdu vážného důvodu rozhodneme pro sestup, na odpočinek se snažíme hledat si místo v závětří, protože vítr nám i během odpočinku odčerpává síly.
Obleva v Západních i Nízkých Tatrách bývá z důvodu padnutí základových lavin mimořádně
silná a nebezpečná. Naopak, riziko vzniku jarních sněhových splazů je poměrně malé, vzhledem k relativně méně strmým svahům. Základové laviny vznikají při promočení celé vrstvy sněhu až po travnaté podloží, s následnou ztrátou stability celé sněhové pokrývky. Projevem této nestability jsou podélné několikametrové trhliny. Při ranních mrazech je přechod přes takový povrch relativně bezpečný, ale v poledních hodinách se vlivem slunečního záření stává mimořádně nebezpečným. Pád tohoto typu laviny má obvykle smrtelné následky, proto bychom během oteplení neměli vstupovat na firnové svahy, na jejichž povrchu se vytvořily podélné trhliny. Celková problematika lavin je mimořádně složitá. Jedním ze základních preventivních opatření je zjištění si aktuálních údajů o lavinovém nebezpečí ještě před plánovanou túrou přímo u Horské záchranné služby. Charakteristickým rysem lavin v Nízkých i Západních Tatrách je jejich relativně velký rozměr. Tyto laviny padají až do údolí a často přecházejí do protilehlých svahů, a to i v pásmu lesa. V nedávné minulosti jsme byli svědky pádu obrovské laviny v Žiarské dolině, která poškodila nejen chatu, ale strhla s sebou i stovky stromů a lesních porostů. Díky takovému řádění přírody bychom neměli podceňovat základní protilavinové vybavení a zásadu nevstupovat do hor již při 4. stupni lavinového nebezpečí. Pokud se přece jen rozhodneme ri
skovat, tak nikdy nevstupujeme na sněhovou desku uprostřed svahu nebo žlabu, sněhový převis, ani na sněhový polštář pod sedlem. Ten raději hřebenem obejdeme. Pokud nás zastihne stmívání a není možný sestup, důkladně se připravíme na přenocování. Vybudujeme si bivak, ať už formou stanu nebo záhrabu, a na sebe si oblékneme vše, co u sebe máme. Pokud jsme si předvídavě s sebou vzali baterku, snažíme se jí šetřit, protože v mrazu se baterie vybijí dvakrát rychleji. Pokud se však ocitneme v takové situaci, rozhodně bychom měli ještě před setměním kontaktovat Horskou záchrannou službu a co nejpodrobněji jí popsat naši polohu.
Zimní krásy našich hor bývají úžasným relaxem pro tělo i duši, ale nikdy nesmíme zapomenout na bezpečný pohyb v nich. Však ne nadarmo se říká: „Neštěstí nechodí po horách, ale po lidech ..."
Text: Oskar Mažgút
Zdroj a foto: hory.sk
Překlad: Stanislava Waniová
Vložit nový příspěvekSouvisejicí články
Publikováno: 10.11.2020
Autentická lesní železnice, kterou zachránila a při životě dodnes stále udržuje skupina nadšenců, je vyhledávanou atrakcí v údolí Čierného Hronu. Když se sem přijedete podívat, určitě neodoláte a vyzkoušíte si některou z jízd.
Publikováno: 22.9.2020
V západním podhůří Roháčů najdete v malebném údolí vesnici Zuberec. Ta krom výletů do hor láká i na rozsáhlý skanzen Múzeum oravskej dediny a Brestovskou jaskyňu. Pojďme se sem společně vypravit a nahlédnout do historie oravského regionu.
Publikováno: 7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.
Publikováno: 22.3.2020
Vysoké Tatry jsou často spojovány se zimní dovolenou. S lyžemi, svařeným vínem a výhledem na krásné zasněžené hory. Ve skutečnosti je však tento region v létě ještě hezčí a určitě osloví i milovníky pěší turistiky a přírody. My dnes přinášíme malou inspiraci.
Publikováno: 10.11.2019
Cyklistická sezona je pomalu u konce, ale my jsme ještě vyrazili na krásnou cyklotúru v obklopení hor. Naším výchozím bodem byla snad jedna z nejkrásnějších, historicky, turisticky i architektonicky nejvýznamnějších obcí Liptova – Liptovský Ján.
Publikováno: 22.9.2019
Dnes vás zavedeme na místo obklopené nedotčenou přírodou, kde si odpočinete od uspěchané každodenní reality. Vydáme se do malebných Nízkých Tater, přesněji do osady Magurka, která je součástí obce Partizánská Ľupča.
Publikováno: 24.11.2020
Syčící pára doprovázená hvízdáním parní lokomotivy už léta dotváří kolorit země v povodí Čierného Hronu. Nostalgie starých časů, nadskakující vagony a jedinečná krása přírody kolem. Tak to je Čiernohorská železnice! Nenechte si ujít dnešní závěrečnou jízdu vlakem.
Publikováno: 21.12.2021
V najväčšom lyžiarskom stredisku na Slovensku chcú menej áut. V Jasnej pripravujú nový režim pre individuálnu automobilovú dopravu, ktorého cieľom je znížiť záťaž životného prostredia a motivovať ľudí k bezplatnému parkovaniu v podhorí, väčšiemu využívaniu hromadnej dopravy a zdieľaniu áut.
Publikováno: 22.11.2021
Ne nadarmo mnozí cestovatelé čím častěji upřednostňují tento druh rekreace před líným vyvalovaním se na pláži. Výhledy, které se zde před vámi každý den otevírají, ionizovaný vzduch, hluboký sníh nebo zelená dálka, rozhodně stojí za to!
Publikováno: 6.9.2021
Nejvyšší vrchol východní části Nízkych Tater bude místem, kde se uvede do života Turistický atlas Slovenska. Legendární vydavatel map jako pokračovatel ve výrobě a aktualizaci turistických map bývalého Vojenského kartografického ústavu Harmanec, vydal po 16 letech druhé vydání turistického veledíla.
Publikováno: 19.6.2019
I tento týden zavítáme do Tater. Nicméně jejich poznávání již nebude dětskýma očima, ale spíše faktografickým způsobem. Zaměříme se na jejich historii, památky, přírodu či turistiku, a to prostřednictvím nového a bohatě ilustrovaného turistického průvodce – Tatry – z rodinného vydavatelství Dajama.
Publikováno: 10.2.2019
V zimní období nabízejí Nízké Tatry několik možností aktivního outdoorového vyžití. Ať už je to lyžování v lyžařských střediscích, skialpinistické túry, nebo pěší turistika. V tomto článku si představíme zimní túru krásnou přírodou Ďumbierské části Nízkých Tater se začátkem na Čertovici a přechodem hlavním hřebenem pohoří až na Ďumbier – nejvyšší vrch Nízkých Tater.
Publikováno: 17.2.2014
Ačkoli je zima v plném proudu a přívaly sněhu lákají spíše k obutí lyžáků než pohorek, je pomalu na čase naplánovat výlety na letní sezónu. Kdo se chystá do Vysokých Tater, může vystoupat například na jeden z nejvýchodnějších štítů pohoří, Veľkou Svišťovku (2037 m n. m.). A jelikož lze přilehlou Dolinu Kežmarskej Bielej vody projít také v době, kdy se na nás z nebe budou zvolna snášet sněhové vločky, následující tip na túru ocení v tomto čase i mnozí zimní horalové.
Publikováno: 28.11.2013
Několik dní strávených v Nízkých Tatrách jsme si vychutnali plnými doušky přesto, že nám počasí příliš nepřálo. Odhodlaného turistu a milovníka hor přece neodradí pár dešťových kapek, které navíc s sebou přinášejí krásně voňavý horský vzduch. Našim dalším cílem se stala turistická vyhlídka nad obcí Pavčina Lehota.
Publikováno: 20.6.2013
Slovensko má mnoho krásných zákoutí. K těm nejmalebnějším rozhodně patří nejrozsáhlejší a zároveň druhé nejvyšší pohoří Nízké Tatry. Pokud však kromě překrásné přírody hledáte i kvalitní služby a ubytování na úrovni, máme pro vás hned několik tipů.
Publikováno: 4.3.2013
Lyžařská sezóna je v plném proudu. Letošní zima je štědrá nejen co se týče sněhové nadílky, ale i pěkných slunečných dní. A tak, jakmile jsme měli volný víkend, vyběhli jsme aspoň na pár dní do přírody. Tentokrát naše kroky vedly na Oravu, která patří k nejkrásnějším regionům Slovenska.
Publikováno: 1.10.2012
Po dlouhých letech čekání se známé slovenské středisko pod Nízkými Tatrami dočkalo lanovky, spojující severní i jižní stranu Chopku. Speciální lanovky Funitel jsou nainstalovány a čekají na zátěžové testy, aby mohly od zimní sezóny vozit lyžaře.
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.
Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.
Publikováno: 3.7.2014
Stredoslovenský region Liptov je velmi různorodý a každoročně přiláká obrovské množství návštěvníků. Vděčí za to překrásné přírodě, která je v tomto regionu opravdu velmi rozmanitá. Kromě turistických a cyklistických stezek v sobě ukrývá i mnohé krásy v podzemí, termální a minerální prameny, nebo obrovský kus historie. Na své si zde přijdou i milovníci neobvyklých adrenalinových zážitků.
Publikováno: 10.7.2014
Po týdnu se opět vracíme na Liptov. Tentokrát vás nebudu lákat na žádné bláznivé adrenalinové hrátky, spíše naopak, zvu vás do muzea. Nikoliv však do ledajakého! Podzemí pod věžemi, jak se toto maličké muzeum v Liptovském Jánu jmenuje, v sobě ukrývá poutavou expozici, která vám přiblíží život mince od jejího úplného zrodu v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně.
Publikováno: 2.12.2018
Nízké Tatry jsou krásným a majestátním pohořím Slovenska, které si už získalo srdce nejednoho outdoorového milovníka. Turisticky atraktivní jsou především celodenní hřebenové túry či výstupy na významné vrchy tohoto pohoří. Oblíbeným cílem turistů je výrazná hora, která dominuje na východním okraji Nízkých Tater. Tím vrchem je nízkotatranská královna, legendami opředená a v lidových písních opěvovaná – Kráľova hoľa.
Publikováno: 14.10.2018
Ke krásám přírody, které nabízí Horehroní (Horehronie), patří i prameny svěží vody. Jejich návštěva může být příjemným zpestřením vašich výletů po tomto regionu. Dnes se tedy vydáme k prameni vody, který navštěvovala i známá česká spisovatelka. A budeme pokračovat v poznávání dalších úchvatných míst v okolí vesničky Bacúch.
Publikováno: 7.10.2018
Půjdete-li nahoru po toku řeky Hron, objevíte množství vesniček s tradiční kulturou Horehroní (Horehronie). Jedním z těchto malebných zákoutí je i vesnička Bacúch. Ačkoliv neleží přímo na toku Hronu či u hlavní silnice, určitě se vám vyplatí sem zajet. Přikrčená pod kopci Nízkých Tater totiž nabízí unikátní tradice i krásy přírody.
Publikováno: 28.3.2018
Západní Tatry jsou turisticky atraktivním pohořím. Jsou známé zejména náročnými, ale krásnými hřebenovými túrami, přechody přes sedla či zážitkovými výstupy na exponovaný hřeben Roháčů. Pokud si však v tomto pohoří chcete dopřát spíše nenáročnou, ale zároveň pěknou hřebenovou túru, jednou z možností je i výstup do sedla Predúvratie.
Publikováno: 6.2.2023
Zimní turistika má bezpochyby své neobyčejné kouzlo. Mrazivá krása zimní přírody láká stále více návštěvníků. Náročnější túry můžeme absolvovat i ve slovenských velehorách – v Nízkých, Západních, jakož i Vysokých Tatrách. Vrch Plačlivé v Západních Tatrách patří k turisticky dostupným lokalitám i během sezonní zimní uzávěry.
Publikováno: 5.1.2018
Zažijte mistrovství světa ve spouštění se na igelitových pytlích, které bude už po čtvrté hostit lyžařské středisko Jasná Nízké Tatry (u nástupní stanice Lúčky).
Publikováno: 17.7.2014
Po návštěvě maličkého, ale velmi zajímavého muzea s názvem Podzemí pod věžemi v Liptovském Jánu, které dokumentuje život mince od jejího úplného početí v pozemských hlubinách až po její narození v mincovně, jsme se rychle auty přesunuli do Jánské doliny, kde na nás měl čekat průvodce ze Stanišovské jeskyně.
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.
Souvisejicí fotogalerie
Zažijte prostřednictvím následujících fotografií krátký návrat do minulosti. Vychutnejte si pohle...
Houbařská sezona je v plném proudu a my vám přinášíme pár foto inspirací z více míst Slovenska. V...
Přeneste se spolu s námi do pohádkové krajiny kouzelných hor. Obdivujte sněhovou peřinu malofatra...
Ďumbier – vrch v Nízkých Tatrách, který navštívil snad každý vysokohorský turista. Tato mohutná h...
Kôprová dolina je významnou tatranskou dolinou, skrze kterou vede hranice mezi Západními a Vysoký...
Hřebenové túry v oblast Roháčů v Západních Tatrách patří k vyhledávaným a proslulým trasám, které...
I letos naše malé velehory čekají na "pravou" zimní nadílku sněhu. Přesto, že bílá pokrývka stále...
Jádrové pohoří Nízké Tatry jsou nejrozsáhlejší pohoří Slovenské republiky a zároveň druhé nejvyšš...
Rozkládají se v severní části Slovenské republiky a jsou po Vysokých Tatrách druhým nejvyšším poh...
Souvisejicí videa
Zažijte krátký návrat do minulosti, a to prostřednictvím proslulé Čiernohorské železnice. Ta už l...