www.infoglobe.cz » Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra

Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.

Malá Fatra má o cca 100 m vyšší hřeben než Velká Fatra a zároveň je o něco chladnější, ale přesto, že obě pohoří patří do mírnějšího klimatického pásma, může být mráz vážným ohrožením i v těchto podmínkách. Obvyklé zimní teploty se zde pohybují okolo -10 °C, není však výjimkou ani mráz - 20 °C, zejména v oblastech Rozsutce, Stohu nebo fatranského Velkého Kriváně. Při větru může dojít až k omrzlinám končetin a obličeje, proto je třeba při prvních příznacích mravenčení zvýšit intenzitu pohybu pro zrychlení proudění krevního oběhu. Zahřát se můžeme i obyčejným skákáním a tleskáním. Pro ochranu obličejové části je třeba použít kvalitní chránící krém.

Pokud nás zastihne intenzivní sněžení, které většinou předznamenává hrozbu ztráty orientace, je třeba okamžitě přerušit túru. Už během sněžení se výrazným způsobem mění stabilita sněhové pokrývky, takže není dobré se spoléhat například na tyčové značení, které je sice dobrou pomůckou pro orientaci, ale jen dokud některá z tyčí nechybí. Raději je potřeba v případě skupinové turistiky dodržovat akustický kontakt a postupně sestoupit k nejbližší chatě nebo do údolí.

 
Pokud se ke sněžení přidá vítr, může to mít pro nás až fatální následky. Vichřice v pohořích Malé a Velké Fatry znamená velmi těžký nouzový sestup z hřebenových partií, hlavně kvůli velkým vzdálenostem a nevýrazně modelovanému terénu s těžkou orientací. Kromě již zmíněného větru nám ztěžuje pohyb i snížená viditelnost, proto je třeba již při prvních příznacích túru co nejdříve skončit, resp. začít sestupovat níže do údolí k nejbližší chatě nebo k obci, kde se dá samotná vichřice spíše přežít. V případě, že uvízneme v neutuchající vichřici, je třeba si vykopat záhrab nebo alespoň polozáhrab a přečkat nepřízeň počasí, která má většinou trvání až do druhého dne.

V pohořích Malé a Velké Fatry bývá během zimního období velmi častým jevem silná obleva, při které hrozí nebezpečí pádu základových lavin. Naopak riziko jarních sněhových splazů je relativně nízké vzhledem k málo strmým svahům. Je důležité, abychom se během oteplení vyhýbali firnovým svahům, pokud jsou pokryty boritým sněhem a na povrchu se tvoří podélné trhliny. V případě lavin je problematika jejich vzniku a projevů natolik složitá, že se jim věnuje množství odborných publikací. K základním pravidlům předcházení rizika jejich pádu patří informovanost o stupni lavinového nebezpečí od Horské záchranné služby a nevstupovat na nestabilní sněhové prvky (sněhové desky, převěje, polštáře). Charakteristickým rysem lavin, zvlášť ve Velké Fatře, je jejich relativně velký rozměr. Jejich ničivá síla dokáže zlikvidovat nejen lesní porost, ale i zasáhnout a zdemolovat okrajové stavby lidských obydlí. Z nedávné historie jsou známy katastrofální následky neslučitelné se životem. Pád v daném terénu je obzvláště nebezpečný z důvodu zachycení člověka o stromy, které může vést k těžkým poraněním. Proto je třeba dbát pokynů Horské záchranné služby, nevstupovat do terénu již při 3. stupni lavinového nebezpečí, nevstupovat na nestabilní sněhové prvky. Samozřejmostí musí být protilavinová výbava (sonda, lopatka, vyhledávač).

Díky geomorfologicky rozsáhlému území nastává kritická situace v případě nouzového přečkání noci v zimním období. Pokud není možné včas sestoupit do údolí, resp. k nejbližší chatě nebo obci, je třeba se v předstihu připravit. Místo přenocování by mělo být v závětří. V ideálním případě si postavíme stan, pokud stan nemáme, vykopeme si záhrab. Pokud je nás víc, postavíme si iglů. Po ukončení přípravy místa si na sebe oblékneme všechno co máme a takto přečkáme noc.

Hřebeny Malé a Velké Fatry nabízejí nádherné výhledy na okolní krajinu. Jsou ideálním místem pro turistiku, lyžování a jiné zimní sporty, ale nikdy nelze zapomínat na bezpečnost. Někdy stačí jen důsledná příprava a informovanost o podmínkách na horách, která v konečném důsledku může zachránit život.

 
Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: hory.sk

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava
Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.

SR: 5 úchvatných tipů na zimní turistiku II – VIDEO
Publikováno: 31.12.2021
Jelikož je Slovensko rozmanitá země plná přírodních krás, nabízí nám mnoho možností zimního vyžití. I dnes vám proto přineseme 5 tipů na zimní turistické výlety, které nás oslovily.

Nová mobilní aplikace Horské záchranné služby
Publikováno: 7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.

SR: Skialpinizmus ve slovenských horách
Publikováno: 1.2.2024
Skialpinismus je čím dál tím rozšířenější, a proto nás zaujala relativně nová knížka dokumentující výběr skialpinistických sjezdů a túr v nejznámějších pohořích Slovenska.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 14.12.2023
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.


Souvisejicí fotogalerie

SR, Houbařský ráj – relax ve stínu lesa
Houbařská sezona je v plném proudu a my vám přinášíme pár foto inspirací z více míst Slovenska. V...

SR: Velká Fatra – velkolepá hora Lysec
Přijměte pozvání na dominantní velkofatranský vrchol Lysec, který rozpoznáte podle typických lučn...

SR: Velká Fatra – úchvatné pohoří
Jedno z nejrozsáhlejších jádrových pohoří na Slovensku – Velká Fatra nabízí přehršel turistických...

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledáv...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...

SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod maj...

Turistika na Malé Fatře
Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části...


Souvisejicí videa

SR, Martin – ferata, na kterou nezapomenete
Není to tak dávno, co vznikla Ferata Horské záchranné služby na Martinských holích. Přesto si už ...

SR, Malá Fatra: nejkrásnější pohoří Slovenska
Okouzlující přírodu Malé Fatry a skvělé sjezdovky už dávno nevyhledávají pouze domácí, ale stále ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

1.3.2024
Klub slovenských turistů, Fakulta informatiky РEVŠ a OZ Karpaty Vás zvou na 38. ročník mezinárodního setkání expedičních turistů a netradičních cestovatelů EXPEDICE 2024.
15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:pátek 19. 4. 2024
svátek:Rostislav
dnes:
pátek 19.4.
3 °C
zítra:
sobota 20.4.
5 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X