www.infoglobe.cz » Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra

Slovensko: Bezpečně na hory VII. – Malá a Velká Fatra

Publikováno: 27.2.2012
Více než šest týdnů jsme vám, našim čtenářům, přinášeli seriál o bezpečnosti na horách. Dnes se tato série článků chýlí ke konci. V závěrečné části se budeme věnovat pohořím Malá a Velká Fatra, kde si řekneme, jaká rizika na nás číhají v letním období.

Převážnou část chodníků v pohořích Malé a Velké Fatry tvoří hlinitý povrch. Jen ve vrcholových částech Rozsutce, Ostré a Jánošíkových děr se vyskytuje i skalní terén.

V případě deště dochází právě na hlinitém povrchu k výraznému měknutí a tím i k podstatnému zhoršení přilnavosti obuvi. Proto je třeba zvýšit opatrnost při přechodu úseků s kluzkým povrchem, zvláště pokud jsou strmé. Musíme počítat i s tím, že klouzavost takových chodníků přetrvává i několik hodin po dešti. Pokud však déšť nepřestává, ale naopak zesílí a přinese s sebou bouřkovou činnost, měli bychom urychleně sestoupit z hřebenových partií. Vzhledem k málo členité modelaci terénu a travnatému povrchu v daných pohořích, může člověk působit na hřebeni jako bleskosvod na střeše. Pravděpodobnost zásahu člověka bleskem se snižuje v místech, kde chodník prochází zalesněnými úseky, tedy v údolních částech pohoří. Pokud již sestup není možný, je důležité si při střetu s bouří vyhledat vhodný úkryt. Ale v žádném případě ne pod vysokými stromy nebo jejich osamocenými skupinami. Pokud se není kam skrýt, raději zmoknout někde na chodníku níž od hřebene, mimo velkých stromů.

Mnohem menší nebezpečí, než déšť či bouře, představuje mlha. Ta vzhledem k charakteru chodníků v těchto pohořích a jejich jednoznačnému směrování nepřináší s sebou riziko ztráty orientace. Pokud se intenzita mlhy nemění ani v silnějším větru, nejspíš půjde o nízkou oblačnost, která je předzvěstí zhoršujícího se počasí. Za těchto povětrnostních podmínek je nutné túru přerušit a vrátit se zpět, pokud možno cestou výstupu.

V případě setmění je zpravidla možný postup i při jasné obloze bez měsíce, ale pouze pokud se přesouváme po hřebeni, resp. v nezalesněných úsecích. V hlubokém lese je už postup problematický, protože na chodníku na nás číhají různé překážky, jakými jsou například potoky, skalní stupně, spadané stromy. Takže nouzové přenocování není nezbytností. Pokud se přece jen rozhodneme přenocovat, využijeme rovinatý terén širších hřbetů hřebenů nebo i ploché travnaté louky. V případě příznivých povětrnostních podmínek přenocujeme tzv.. "pod širákem", tj. jen na karimatce a ve spacáku. Postavení stanu využijeme jen v krajním případě, protože v přírodě zanechává největší stopy.

Během horkých letních dnů na nezalesněných vrcholových partiích hřebenů může na nás negativně působit i horko. To může vést k přehřátí a dehydrataci organismu. Proto nelze zapomínat na pitný režim a častější přestávky v chládku. Pokud nemáme v okolí skalní převisy či stromy, chládek si snadno vytvoříme i z náhradního oblečení.

Doufáme, že se vám náš seriál o bezpečnosti na horách líbil a že pro vás bude jakousi pomůckou při osvojování si znalostí bezpečného chování a pohybu na horách. 

Text: Oskár Mažgút
Zdroj a foto: hory.sk

Překlad: Stanislava Waniová



Diskuze u článku (0)

Vložit nový příspěvek


Souvisejicí články

Slovensko: Bezpečně na hory I. – Základní výbava
Publikováno: 9.1.2012
Mnohokrát jsme z televizních novin poslouchali ne právě šťastné zprávy o turistech, kteří se vydali do hor a přecenili své síly nebo podcenili sílu hor a nevyzpytatelnost počasí. Touto sérií článků chceme přispět k tomu, abyste se ve zprávách neocitli i vy. V první části si povíme o bezpečném nocování a o nezbytné výbavě při výletu do hor.

Nová mobilní aplikace Horské záchranné služby
Publikováno: 7.8.2020
V těchto dnech byla veřejnosti představena nová bezplatná mobilní aplikace Horské záchranné služby (dále jen HZS), která kromě přivolání pomoci prostřednictvím jednoho tlačítka přináší hned několik dalších novinek.

SR, Martin: ferata na Martinské hole – VIDEO
Publikováno: 15.12.2015
Po delším čase opět zavítáme do malebné Turčanské zahrádky (Turčianské zahrádky), která je obklopena mohutnými horami Malé a Velké Fatry. Vydáme se do martinské městské části Stráně, kde na konečné zastávce MHD začíná jedna nádherná zajištěná cesta.

SR, Malá Fatra – jedno z našich nejnavštěvovanějších pohoří - VIDEO
Publikováno: 14.12.2023
Pokud i vy patříte k milovníkům přírody, zaníceným turistům, vášnivým vyznavačům zimních sportů nebo k nadšencům horské cyklistiky, tak jistě víte, že lesnaté svahy, krásné vysokohorské louky a skvělé sjezdovky v pohoří Malá Fatra patří k tomu nejlepšímu, co vám umí slovenská příroda nabídnout. O neskutečně kouzelných výhledech už ani nemusím mluvit.

Slovensko: Bezpečně na hory V. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 6.2.2012
V páté části seriálu o bezpečnosti na horách si povíme něco o základních pravidlech pohybu v terénu a chování na území Západních a Nízkých Tater v letním období. Letní turistika je na našem území velmi oblíbenou a vyhledávanou činností. Právě proto, z pohledu úrazovosti, patří mezi nejvytíženější období záchranářů.

SR: S batohem po Slovensku – turističtí průvodci
Publikováno: 26.8.2020
Nedávno spatřila světlo světa praktická knižní reedice turistických průvodců S batohem po Slovensku od rodinného vydavatelství Dajama. Kromě atraktivních turistických cílů přináší i turistické mapy.

Slovensko: Bezpečně na hory VI. – Malá a Velká Fatra
Publikováno: 20.2.2012
V dosavadních částech našeho seriálu jsme se věnovali převážně vysokohorským pohořím. Dnes se zaměříme na pohoří téměř o 1000 m níže. Budeme se věnovat Malé a Velké Fatře. Tento výškový rozdíl se projevuje na klimatickém charakteru daných pohoří a tím i na jemně odlišných rizicích pohybu v tomto území.

Slovensko: Bezpečně na hory II. – Vysoké Tatry
Publikováno: 16.1.2012
Ve druhé části naší série článků o bezpečnosti na horách se budeme věnovat malým velehorám Vysoké Tatry, které jsou svou alpinskou charakteristikou jedinečným pohořím Slovenska. Jejich členitost a strmost patří mezi nejnebezpečnější nástrahy, které musí běžní návštěvníci překonávat nejen v zimním období.

Slovensko: Bezpečně na hory III. – Vysoké Tatry
Publikováno: 23.1.2012
Třetí část naší série článků o bezpečnosti na horách bude opět věnována malým velehorám Vysoké Tatry, ale tentokrát zimní období vystřídá letní. Zdánlivě se můžeme domnívat, že úrazovost v letním období je nižší, protože na nás nečíhá tolik přírodních rizik jako v zimě, ale opak je pravdou.

Slovensko: Bezpečně na hory IV. – Západní a Nízke Tatry
Publikováno: 30.1.2012
Ve čtvrté části našeho seriálu o bezpečnosti na horách se zaměříme na morfologicky příbuzné pohoří, a proto se budeme věnovat Západním i Nízkým Tatrám souběžně. Jejich podloží tvoří převážně hlinitý povrch, výjimkou jsou pouze části tzv. Roháčů a úsek Ďumbier - Chopok. A tak tu na nás číhají trochu odlišná nebezpečí, než ty, o kterých jsme si psali v souvislosti s Vysokými Tatrami.


Souvisejicí fotogalerie

SR: Velká Fatra – úchvatné pohoří
Jedno z nejrozsáhlejších jádrových pohoří na Slovensku – Velká Fatra nabízí přehršel turistických...

SR, Martin: Výlet naučnou stezkou a feratou
Známé lokalitě Martinské hole v pohoří Malá Fatra přibyla před pár lety další turisticky vyhledáv...

SR: Turiec a jeho zimní krása
Turčianska zahrádka je krásná nejen v létě, ale i v zimě. Z vrcholů Malé Fatry se nabízí unikátní...

SR: Terchová - Štefanová a Jánošíkovy diery
Malebná osada Štefanová, která je součástí obce Terchová, je situovaná v nádherné přírodě pod maj...

Turistika na Malé Fatře
Pohoří Malá Fatra patří k nejnavštěvovanějším pohořím u nás, rozprostírá se v severozápadní části...


Souvisejicí videa

SR, Martin – ferata, na kterou nezapomenete
Není to tak dávno, co vznikla Ferata Horské záchranné služby na Martinských holích. Přesto si už ...

SR, Malá Fatra: nejkrásnější pohoří Slovenska
Okouzlující přírodu Malé Fatry a skvělé sjezdovky už dávno nevyhledávají pouze domácí, ale stále ...


Lokace:

Česká republika
Kalendář akcí:

Partneři:

I díky vám jsme získali certifikát:

Dôveryhodná firma 2017

 

Průvodce:

Fotosoutěž:

V tuto chvíli není žádná soutěž aktivní. Předchozí soutěže najdete v našem archivu soutěží.

Aktuální stavy řek:

Aktuální informace o stavu vody na českých řekách můžete sledovat ZDE

Aktuality:

15.1.2024
Novoroční číslo časopisu Krásy Slovenska přináší zajímavý rozhovor s geografem z Geografického ústavu Slovenské akademie věd  - RNDr. Jánem Hanušinem, CSc., pozve vás napříč Kubínskou holí na Oravské Maguře a představí tajemné Javorníky.
22.12.2023
Portál Infoglobe vám přeje krásné vánoční svátky, hodně štěstí, lásky a splněných přání v novém roce 2024 ;-)
21.9.2023
Takovýto dokumentární film zatím nemá žádná řeka na světě. Jenom náš Hron! Legendami opředený vrchol Královy hole, tam začíná příběh, který se bude rozprostírat na dlouhých několika sto kilometrech. V jejich útrobách se nachází horská voda, která si hledá cestu, aby mohla dávat život dolinám. Přesně těmito slovy vás uvítá nově vzniklý film světového charakteru.
Archiv aktualit

Důležité informace:

Informace a upozornění před cestovaním do zahraničí najdete ZDE 

 

(včetně výskytu koronavirus COVID-19 i válečného konfliktu na Ukrajině).

.

Každý týden na facebooku nová soutěž o knižní ceny! Přidejte se a
soutěžte!

Nejčtenější články:

Mobilní aplikace:

aplikácia Infoglobe

stiahnuť zadarmo pre Androidstiahnuť zadarmo pre iPhone

 

 

Interaktivní katalogy:

dnes:úterý 23. 4. 2024
svátek:Vojtěch
dnes:
úterý 23.4.
-1 °C
zítra:
středa 24.4.
4 °C

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X

TIP: Mobilní aplikace INFOGLOBE je pro vaše zařízení ke stažení ZDE.

X